Велике битке из историје, део XII: битка код Мухија, 1241. године

Day 2,335, 04:34 Published in Serbia Serbia by Kheshig


Ајм бек,бичиз! Искрен да будем недостајало ми је све ово јер сам са уживањем куцкао претходне битке. Опростите на паузи од два миленијума, у жестоком сам двоклику. И даље сам, али ћу се трудити да викендом избацујем по један чланак.
Обећао сам вам битке из средњег века, 4 битке су већ одређене, за пету се двоумим. Синоћ сам најавио Банокбурн али немам времена да куцам, па ево вам Мухи, он ми је већ био спреман.

Као што сам и обећао, чланке почињем питањима, ко први одговори тачно добије симболичних 20 динара.


Питање за овај број гласи:

„Овај тенковски ас чији је надимак био „Црни Барон“ је био страх и трепет савезничких посада тенкова у Другом светском рату. Приписује му се 138 уништених тенкова и 132 топова и други је тенковски ас у историји, али се сматра најбољим иако је по броју уништених тенкова другопласирани. Носилац је многобројних медаља нацистичке Немачке. У свом „Тигру“ је учествовао у готово свакој великој бици на источном и западном фронту,а славу је стекао у бици за Вилерс-Бокаж у Француској где је потпуно сам уништио 15 тенкова и 14 других возила у року од 15 минута. О ком тенковском асу је реч?“


1. Ситуација пре битке


Монголи су у ширењу свог царства дошли у сукоб са Русима – први сукоб се десио на реци Калки 1223. и окончан је страховитим поразом Руса. Права инвазија се десила 1236. предвођена генералом Субутајем и 100.000 војника. До 1240. године је поражена Кијевска Русија а већ 1241. су започете инвазије на Угарску и Пољску.
Сам Субутај лично је предводио напад на Угарску. Монголи су прешли Карпате и кроз Угарску напредовали 160 километара дневно.


2а. Снаге сукобљених страна

Угарски краљ Бела IV је у битку извео око 58,000 пешака и 12.000 коњаника. С друге стране, монголски војсковођа Субутај је располагао војском око 50,000 мешовите коњице што је монголској војсци дало изузетну мобилност. Ове бројеве треба ипак узети са резервом, јер се модерне процене и тадашњи пристрасни извори никако не слажу.


2а. Ток битке

Монголи су успешно навели угарску војску да их прати до већ изабраног места за битку. Угарска војска се улогорила на левој обали реке Шајо. Направили су свој логор тако што су направили зид од вагона и чували су мост преко реке. Монголи су се налазили на десној страни реке Шајо која је била шумовита, тако да су Монголи могли лако да прате кретање угарске војске која се налазила на чистини док Мађари нису могли да прате кретање Монгола.



Монголи су предвођени Батуом започели напад преко моста. Угарске трупе су им се жестоко супротставиле па су Монголи приморани на повлачење. У следећем нападу Субутај је наредио да се уз помоћ трбушета и катапулта рашчисти прелаз преко реке. Монголи су обновили напад преко реке, заузели мост и прешли на другу страну. У том тренутку краљ Бела је са остатком војске измарширао из логора да се супротстави Монголима који су већ имали упориште на угарској обали реке.



Овај тренутак је Субутај чекао. Наредио је да се остатак војске подели и пређе реку нешто даље од битке на северу и југу и опколи Мађаре који су се након опкољавања повукли у свој логор направљен од запрежних кола.



Субутај није желео да његове трупе јуришају на логор Мађара већ је наредио да се непријатељ константно гађа стрелама, и оставио је намерно рупу у окружењу и то управо према Пешти. Мађари су помислили да је то дар од Бога па су јурнули кроз ову пукотину у редовима Монгола. Моголи који су били коњаници су их лако стизали и обарали стрелама. Извори наводе да су тела мађарских војника била расута на три дана хода од места битке, толико су их Монголи прогонили.




3. Крај битке и последице

Мађарска војска је катастрофално поражена – пало је око 65,000 људи док је монголска војска била мања за око 4,000 људи. Већина од те 4,000 је била из контигента који је прешао мост. Овај пораз Мађара је значио крај организованом отпору Угарске чији су градови падали један за другим. Монголи су краља Белу прогонили све до Јадранског мора а онда су се преко Србије вратили у Панонску низију. Битка код Мухија је отворила Монголима врата средње Европе. Монголски извиђачи су стигли све до Беча али су се Монголи 1242. вратили у Монголију да изаберу новог великог кана и Европа је била поштеђена инвазије Монгола.


Претходна издања :

Битка код Каре/Харана
Битка на Каталунским пољима
Битка код Хадријанопоља
Битка код Пидне
Битка код Кане
Курск специјал, део четврти
Курск специјал, део трећи
Курск специјал,део други
Курск специјал, део први
Најава специјала
Битка код Требије
Дан за памћење-29.05.1453.
Писмо грчком народу[ENG/GR]
Битка код Ипса
Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Следи део о ерепу 🙂 Кад сам већ принуђен да пишем о игри, да се дотакнем теме која је горућа у нашој заједници а то је рефунд, војска, цивили..(Вучић, БИА, кме,кме). С једне стране су рефундаши који пљују поједине политичаре који хоће реформу,а с друге стране добар део рефундаша не нуди никакво решење. И створио се зачарани круг у коме једна страна пљује другу,а решења нема. Мислим да нам је једина нада да се сви ујединимо, нађемо решење које не одговара ни једној ни другој страни (јер је то показатељ поштеног договора). Значи, уједињење око једног заједничког циља, што значи да решење нећемо скоро наћи, колико год предлози за реформу били добри или лоши.

То је то од мене у овом броју. Нећу вам рећи која ће бити битка следећа јер не знам ни сам, али ће готово сигурно бити објављен чланак следећег викенда.
Поздрав до следећег читања! о7