Неке занимљиве историјске чињенице - античка Грчка

Day 1,975, 02:43 Published in Serbia Serbia by Kheshig


-Спартанци су након битке код Маратона посетили бојно поље како би проучавали опрему персијских војника. Пре саме битке су одбили позив за помоћ од Атињана правдајући се да Спартанци не ратују у време празника.

-Након битке код Термопила Спартанци су палим спартијатима подигли споменик на којем је писало – Путниче, када дођеш у Спарту, јави да смо овде пали покоравајући се њеним законима.

-Пелопонески рат између Атине и Спарте и њихових савезника се окончао необичном битком код Егоспотама. Спартанска флота је неколико пута испловљавала да се сукоби са атинском, али су се увек повлачили када би се атинска флота развила у борбени поредак. Након повлачења Спартанаца, Атињани су извлачили своје бродове на суво,и после неколико лажних напада Атињани су престали да реагују. Међутим следећи напад Спартанаца је био озбиљан али су Атињани то касно схватили па је већина атинске флоте ухваћен на сувом. Од 180 атинских бродова спасило се само 9 предвођених генералом Кононом и то је значило крај атинске превласти на мору а самим тим и крај Пелопонеског рата.

-Након преласка Александра Македонског на тло Мале Азије, Рођанин Мемнон (Грк најамник у служби Персијанаца) је предлагао малоазијским персијским сатрапима (управницима) да се не сукобе са Александром, да се повлаче пред њим и спаљују све пред собом. Сатрапи су га одбили. Након пораза на реци Граниику Мемнон је са персијском флотом освајао грчка острва, и Александар је озбиљно размишљао да обустави поход и опреми флоту за борбу против Мемнона, али је Мемнон напрасно умро. Да су сатрапи послушали Мемнона, Александар би вероватно био приморан да се повуче из Мале Азије с обзиром да је имао веома мало залиха и новца за издржавање војске.

-У бици на Гранику Александар је умало изгубио живот. Лидијски сатрап Спитридат је подизао мач како би убио Александра којем је притекао у помоћ Клит и одсекао руку Спитридату а затим га и убио.

-У биткама Александра Македонског против Персије код Иса и Гаугамеле персијски цар Дарије III је у кључним моментима битке бежао са бојног поља,а за њим је кренула и персијска војска. Велики део историчара верује да, да је Дарије остајао на бојном пољу, персијска војска се не би расула и Александар би доживео пораз.

-Атина на врхунцу моћи непосредно пред Пелопонески рат је у ризници имала око 8.000 талената сребра (око 35,000 килограма сребра) и сматрана је веома имућном државом. Након пада Сузе у којој се налазила ризница Персијског царства Александар је запленио преко 100.000 талената сребра.

-Битка код Леуктре 371. године п.н.е. је означила крај превласти Спарте у Грчкој и почетак превласти Тебе. Тебанци су увели коси бојни ред наспрам правог спартанског и у потпуности су сломили спартанско десно крило, док остатак спартанске војске није ни стигао да се бори како треба.

-Спартанци су од малих ногу учени да обожавају рат. То се најбоље видело по томе да никада нису прогањали непријатеља који бежи, већ су радосно говорили да ако непријатељ преживи моћи ће да се бори и наредног дана.

-Грци су ценили личну храброст и пример изнад свега – највећи племићи и краљеви су се налазили у првом бојном реду и давали су својим грађанима лични пример. На тај начин је погинуо и спартански војсковођа Лисандар, спартански краљ Агис, тебански вођа Епиманонда и многи други.

-Демократија у Атини се односила само на пуноправне мушке грађане који су могли да служе у војсци. Пошто жене и робови нису имали никаква права, атинска демократија се односила на највише 10% људи у атинској држави.

-Спартанцима није било дозвољено да се повуку са бојног поља. Када се спартански краљ Паусанија повукао са бојног поља након што је други део спартанске војске потучен до ногу у бици код Халијарта, у Спарти је осуђен на смрт.

-Спартански краљ Архидам је кажњен од стране ефора јер је оженио ниску жену јер ће, по речима ефора, рађати краљевиће а не краљеве.



То је било све чега сам успео да се сетим. Ако не у следећем броју онда у неким од наредних бројева следе занимљивости из средњег века. Надам се да сте уживали. 🙂

Да се мало осврнем на ереп како ми не би обрисали чланак. Било је много полемике и тек ће је бити око примања Амера у ЦоТ. Моје лично мишљење је да на пример у РЛ, ЕУ никада неће понудити чланство Русији јер знају да би то био трн у оку Американаца који су у добрим односима са ЕУ. Није баш прави пример, али схватате шта хоћу да кажем. Вође савеза ЦоТ су морали да знају да ће прихватањем Амера у савез довести до захлађења односа са Двојком. Брине ме што су они свесни да ће односи између Двојке и ЦоТ захладнети и да ништа нису учинили поводом тога, бар не јавно. Некако ми смрди да ће бити белаја у догледно време, али што да не? Овде смо да се играмо. Ако ће то довести до општег рата на Балкану с обзиром да су ту ЦоТ чланице БЈРМ/Македонија и Бугарска, ја немам ништа против. Ајде мало да се бијемо, досадили ми досадни Хрвати са устанцима у Далмацији. Макар изгубили све колоније, мени није циљ да имам неку кинту овде већ да се зезам. Ајде да се бијемо мало, то је и суштина ове игре. Могли би да престанемо да седимо као кокошка на јајима на овим ресурсима, то није империјалистички.

До следећег читања!