Велике битке из историје, део VI : Битка код Требије, 218. п.н.е.

Day 2,046, 11:31 Published in Serbia Serbia by Kheshig


Настављамо!!!!! 🙂 Извињавам се што сте ме оволико дуго чекали, али и сада сам једва због обавеза издвојио време за овај чланак, иако ми је требало десетак минута да га уредим (текст и слике су ми били спремни). Као надокнаду, обећавам вам једну бонус битку из доба Рима, која ће бити 11. битка коју ћу описати! 🙂 Бонус битка ће остати тајна, али по мом скромном мишљењу је можда и највећи пораз Римљана икада.

Па да почнем са битком код Требије. Битка се одвила у децембру 218. године п.н.е између Рима и Картагине.

1.Ситуација пре битке

Ова битка је била такорећи прва велика битка Другог пунског рата који се водио између Рима и Картагине. Било је три Пунска рата (Римљани су Картагињане звали Пунима, отуда и назив Пунски ратови), а сам Други пунски рат је познат по чувеном преласку картагинског војсковође Ханибала преко Алпа. Тим маневром Ханибал је изненадио Римљане који су сматрали да су Алпи непремостива препрека за велику армију. Ханибал је на примедбу да је Алпе немогуће прећи одговорио: „Пронаћи ћемо пут или ћемо га сами направити“. Схвативши да је картагинска војска дошла из неочекиваног правца Римљани су послали војску да тај напад одбије и две војске су се судариле код Требије у децембру 218. године п.н.е.


Територије Рима и Картагине и картагинских савезника непосредно пред почетак Другог пунског рата


2а.Снаге сукобљених страна

Римски војсковођа Тиберије Семпроније Лонг (или само Семпроније Лонг) је у битку код Требије дошао са око 42.000 војника – око 36.000 пешадије која се састојала од римских легионара и помоћних трупа које су послали Гали док је остатак војске од око 6.000 чинила коњица.
Ханибал је са друге стране имао око 20.000 пешадије, 10.000 коњаника и два ратна слона(дискутабилно, можда их је било и више).
Битно је и напоменути да је Ханибал очекивао напад Римљана па је добро одморио и загрејао своје трупе у хладном децембарском дану. С друге стране Римљани су били уморни због марша и у немогућности да се огреју.


2б.Ток битке

Семпроније Лонг је поставио легионаре у центар борбене линије. Лево и десно од њих су се налазили одреди галске пешадије, а са леве и десне стране пешадије се налазила коњица.
Ханибал је своју пешадију ставио у центар а коњицу на бокове. Слонови су се налазили са леве и десне стране пешадије, са сваке стране по један. Један одред коњице се налазио скривен са леве стране римских трупа са наређењем да остану скривени док им Ханибал не да знак за деловање.



Римљани су започели свој напад целом дужином линије фронта. Напредовали су у добром поретку, традиционално за римску војску. Легионари су одбили напад слонова, сударили се са картагинском пешадијом коју је лагано потискивала уназад. Међутим у сукобу коњица, многобројнија картагинска коњица је потискивала римску коњицу.




Ханибал је пребацио своје слонове на лево крило да нападну римску коњицу на десном крилу – у исто време картагинска коњица на супротном крилу је кренула у општи напад. Те две акције су у потпуности уништиле римску коњицу па је римска пешадија била и нападнута са бока од стране картагинске коњице. Тада је Ханибал дао знак скривеном одреду коњице да нападне Римљане са леђа што је довело до тога да римска пешадија буде у потпуности опкољена.




Потпуно опкољени, Римљани су се очајнички борили. Један део легионара је успео да се пробије кроз редове картагинске пешадије и да побегне, остатак римске војске је масакриран до последњег човека.





3.Крај битке и последице

Овај пораз је био катастрофалан за Римљане – пало је око 30.000 војника док се око 4.000 преживелих Римљана повукао до града Плацентије. Картагињана је пало око 5.000. Семпорије Лонг је у извештају Сенату рекао како је ступио у битку али није успео да победи Ханибала због лошег времена, али је реалност била супротна. Семпорије Лонг је смењен са места конзула на пролеће а његови наследници ће доживети пораз код Тразименског језера нешто касније. Пораз код Требије у северној Италији је први у низу великих пораза Римљана од стране Картагињана под вођством Ханибала.

Ова битка, као и битка код Кане је класичан пример шта може учинити генерал који има надмоћнију коњицу од свог противника. И код Требије и код Кане картагинска коњица је потукла римску а затим ударила римску пешадију са леђа, а сви знате исход такве ситуације.

Претходна издања :
Дан за памћење-29.05.1453.
Писмо грчком народу[ENG/GR]
Битка код Ипса
Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Иначе,доста тога се издешавало у последње време. Драго ми је што су Грци чланови нашег савеза, уверен сам да ћемо изградити међусобно пријатељство. Показало се да ко је против нас лоше прође а то видим по ситуацији у свету где су наши противници жестоко потиснути... Ситуација око Шпаније ми се уопште не свиђа, надам се да ће се то ускоро решити.
Свиђа ми се стратешко подизање устанака, јесте то додатан трошак али смањује простор за маневре нашим непријатељима који нас не могу толико терорисати устанцима на нашој територији.

Толико од мене за овај чланак, поздрав до следећег читања!