Велике битке из историје, део V : Битка код Ипса, 301. п.н.е.

Day 2,005, 14:28 Published in Serbia Serbia by Kheshig

o/ другари!
Овом битком завршавам битке које су водили стари Грци. Следећа група од пет битака биће из доба Рима!!! Последња битка коју сам изабрао је битка код Ипса (Ипсуса) која се десила 301. године п.н.е.

1. Ситуација пре биткe

Александар Велики је умро без наследника, па се његово царство распало. Царство се поделило између његових верних генерала и то доба се назива доба Дијадоха. Ови генерали су се међусобно сукобљавали желећи да обнове царство које је створио Александар.
Код Ипса су се сукобили са једне стране Антигон и Селеук који је склопио савез са Лисмахом и Касандером. Лисмах је био владар Тракије, Касандер владар Македоније док је Селеук владао у Вавилонији и Персији. Антигон је владао Малом Азијом, Феникијом и Сиријом.




2а. Снаге сукобљених страна

Коалиција Селеук/Касандер/Лисмах је сакупила огромну војску – 64,000 пешака, 15,000 коњаника и 400 слонова. Антигон је сакупио 70,000 пешака, 10,000 коњаника и 75 слонова.


2б. Ток битке

Селеук/Касандер/Лисмах су поставили фалангу у центру, испред ње се налазио одред лаке коњице, и лака пешадија, пре свега пелтасти (бацачи копља). На десном крилу су се налазили слонови и коњаници стрелци, а на левом крилу лака коњица.
Антигон је ставио фалангу у центар, на десном крилу се налазила елитна тешка коњица а на левом крилу су се налазили слонови и мешовити одреди коњице и пешадије. Обе стране су приметно ојачале своја десна крила – Антигон се надао да ће његова елитна тешка коњица на десном крилу поразити лаку коњицу на С/К/Л левом крилу а потом се окренути и ударити у бок фалангу, а план С/К/Л је био да одреди лаке коњице одвуку од битке Антигонову тешку коњицу а да се та рупа искористи и удари Антигонова пешадија са леђа.



Први сукоб се десио између Селеуковог десног крила предвођених слоновима и Антигоновог левог крила. Селеук је имао више слонова па су Антигонове трупе потиснуте. Антигон је на своје лево крило послао резерву.
У међувремену Антигоново десно крило предвођено елитном коњицом је јурнуло на Селеукову лаку коњицу на левом крилу. Лака коњица је почела да се повлачи а Антигонова коњица је почела да их прогони све даље од битке, оставивши центар своје војске незаштићен са десне стране.



Одлазак коњице са Антигоновог десног крила значило је да Селеукова лака пешадија може да напредује без бојазни од коњице, пошто је остатак Антигонове коњице био у борби на Антигоновом левом крилу. Одред лаке коњице који се налазио испред Селеукове фаланге је ударио Антигонову фалангу са бока док су пелтасти (лака пешадија) пришли и почели да бацају копља на Антигонову пешадију што је довело до великих губитака и конфузије у редовима Антигонове фаланге.



Пошто су пелтасти довољно ослабили и проредили редове Антигонове фаланге, Селеук је у борбу убацио своју свежу и орну за борбу фалангу. Остаци Антигонове фаланге је брзо поражен а сам Антигон је погинуо. Извори наводе да је Антигон чежњиво гледао у даљину очекујући повратак своје коњице која би га избавила. Међутим, када се коњица вратила битка је била већ изгубљена тако да се остатак коњице повукао.



3. Крај битке и последице.

Антигон је погинуо и претрпео страховит пораз – пало је око 48,000 војника, док су С/К/Л изгубили минималан број војника, тек око 3,000. Антигонова смрт је значила крај сновима о обнови Александровог царства јер су победници код Ипсуса брзо ступили у међусобне окршаје.

Ко жели додатно да се информише о свим Александровим биткама и целокупној епохи хеленизма - дело је Историја хеленизма , аутор је Фанула Папазоглу.


И за крај, да вам захвалим свима на поверењу - у тренутку писања имам 211 претплатника. Драго ми је што овог некога интересује и пријају ми ваше похвале. То наравно значи и да ћу прихватити сваку критику или предлог. Посебно се захваљујем играчу New-and-Now на сугестијама које су ове чланке много побољшале визуелно и квалитативно и Летви који ми је дао идеју за овако нешто. Сваки ваш предлог је добродошао.

Поздрав, до следећег читања! Следе Римљани, али ће бити мало дужа пауза, већ имам 2 битке спремне, али желим бар 4 да урадим пре него што започнем са издавањем чланака о биткама Римљана.

Претходна издања :

Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Морам мало о игри, иначе оде сав рад на чланку низ воду. Бришемо Босну, и преузимамо иницијативу од Хрвата. Сматрам да прва регија коју требамо напасти је Јужна Далмација због везе са Апулијом... и да, зашто не вратимо Обалу Црногорцима? Кад збришемо Хрватску имаћемо две везе, тако да регија није неопходна, а самим тим би имали један устанак мање, што значи да можемо распоредити штету на бољи начин него до сада.