[СПЕЦИЈАЛ] Део III: Последњи блицкриг

Day 2,058, 11:16 Published in Serbia Serbia by Kheshig

После жестоких битака који су били увод за највећу тенковску битку свих времена и опсежних припрема, дошло је време да се сила која се код Курска гомилала недељама стави у покрет!

Совјети су неколико дана пре офанзиве заробили немачког извиђача који им је открио време, датум, места окупљања и правца деловања немачких трупа. У зору 5. јула, Совјети су приредили гадно изненађење Немцима – у време када је било планирано окупљање немачких трупа, совјетска артиљерија је засула места окупљања жестоком паљбом. Иако нису сва места окупљања тачно погођена, неке немачке јединице су заустављене пре него што су и успеле да крену.


Совјетска артиљерија

Чим су совјетски топови утихнули, паљбу је започела немачка тешка артиљерија. Смртоносна и прецизна, нанела је значајне губитке првој дефанзивној линији Совјета. Гранатирање је трајало 1 сат, а онда су Немци јурнули у напад под покрићем димних бомби.

Највећа тенковска битка у историји је почела!

Немачки напад су предводиле панцер дивизије. Оне су развиле нову тактику напада, такозвану „panzerkeil“ формацију која је била у облику клина. Она је подразумевала наопаку „V“ формацију, то јест формацију клина.


"Панцеркајл" формација

На челу клина су се налазили тенкови „Тигар“ који би гађали непријатељске положаје са велике удаљености, а бокове су покривали средњи тенкови „Пантер“, „Панцер IV“ и „Панцер III“


Тигар, Панцер IV и Панцер III

Северни сектор под командом Николаја Рокосовског је располагао са 712,000 војника и 1,800 тенкова. Наспрам њега, Гинтер фон Клуге је располагао са 332,000 људи и 1,000 тенкова.
На северном сектору, поред надмоћности положаја и броја трупа, Совјети су знали да ће Немци морати напасти кроз пролаз који је био широк 90 километара, па су Совјети све снаге концентрисали на овај сектор. Жестоке борбе су вођене на северном сектору, уз велике совјетске губитке, али је немачка офанзива на северу била заустављена после пар дана борби.


Јужни сектор, под командом Николаја Ватутина је располагао са 626,000 војника и 1,700 тенкова. Насупрот њему, немачке трупе је предводио федмаршал Ерих фон Манштајн са 445,000 војника и 1,500 тенкова.

Напад на јужни сектор избочине је предводила IV тенковска армија под командом Хермана Хота.


Херман Хот

Немци су имали много више успеха на јужном сектору него на северном. На југу, немачке панцер дивизије су имале много више простора за маневре, а убојита моћ немачких тенкова је долазила до пуног изражаја на руској степи. Славни немачки тенк „Тигар“ је стекао име у овој бици. Његов предњи оклоп совјетски Т-34 није могао пробити ни са 200 метара удаљености. Да би уништио Тигра, Т-34 је морао прићи Тигру са бока и пуцати са раздаљине од 400 метара. Са друге стране, Тигар је могао пробити предњи оклоп Т-34 са раздаљине од 2 километра. Сличан однос снага је био и између немачког тенка „Пантер“ и совјетског Т-34.
Проблем који су совјетски тенкисти имали је чињеница да је прецизност „Тигра“ на 1,500 метара била преко 70%, а битка се водила на отвореној степи. Већина совјетских тенкова је било уништено пре него што су могли и да узврате ватру, и због тога су Совјети имали страховите тенковске губитке.



Тешке борбе су се водиле на јужном сектору, али је након 14 сати крваве борбе II СС тенковски корпус пробио прву линију совјетске одбране. Совјетска Прва гардијска тенковска армија је у одбрани друге линије претрпела огромне губитке, само у првом немачком нападу 60% армије је било збрисано. Совјети су били одлучни да зауставе немачко напредовање, али Вафен-СС јединице које су предводиле напад су биле одлично опремљене, одлучне и веште. Утврђење по утврђење, они су пробили себи пут до треће и последње линије одбране.

Тајна успеха II СС тенковског корпуса се открива када се погледа састав корпуса. Њега су чиниле три најелитније Вафен-СС дивизије : „Liebstandarte Adolf Hitler”, “Das Reich” i “Totenkopf”. Саме ознаке ових дивизија – прва, друга и трећа Вафен-СС дивизија говори да је II СС тенковски корпус био састављен од најбољих и најелитнијих тенковских дивизија немачке војске. Совјети су имали огромне губитке у свакој бици у којој је учествовала нека од ове три дивизије.


Главно оружје Вафен-СС дивизија – тенк Тигар

У том тренутку, ситуација је била веома опасна за Совјете – три најелитније немачке дивизије су се спремале да пробију последњу линију одбране пре отворене степе. Совјети су послали све расположиве снаге са „Степског“ резервног фронта да се супротставе немачком пробоју. Код маленог села Прохоровке се одлучивала судбина источног фронта. Две најелитније војне формације немачке и совјетске армије, II СС тенковски корпус и Пета гардијска тенковска армија, бориће се за судбину источног фронта.



Време је за битку код Прохоровке!!!!


Претходна издања :

Курск специјал,део други
Курск специјал, део први
Најава специјала
Битка код Требије
Дан за памћење-29.05.1453.
Писмо грчком народу[ENG/GR]
Битка код Ипса
Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Опет је председнички мандат неког од кандидата СЗР кренуо са аферама и контраверзама. Стање у савезу је критично, очигледно је да појединци желе да владе аутократски што се нормално многима не допада. Објашњење да су дељени тенкови на #рес због диверзије је...у најмању руку, увреда за интелигенцију просечног пања.
Све више верујем да више не гласамо за појединце, већ за партије које их представљају... Туга, беда и јад.

12. јула завршавамо са овим специјалом битком код Прохоровке. Веома занимљива битка, видећете и сами!

До следећег читања, поздрав и будите ми добри ! о7