[СПЕЦИЈАЛ] Део II: Припреме џинова

Day 2,056, 10:04 Published in Serbia Serbia by Kheshig

Као што сам напоменуо у претходном издању, Адолф Хитлер је наредио офанзиву на избочину око Курска 15. априла 1943. године, а план је био да се операција изведе почетком маја како Совјети не би успели да се укопају пре немачког напада.


Немачке припреме

План је био да напад са севера предводи IX армија под командом Валтера Модела, док би напад са југа предводила IV тенковска армија под командом Хермана Хота, и да се IX армија и IV тенковска армија сретну код Курска и одсеку совјетске трупе унутар избочине. Западни део избочине би био под надзором II армије под командом Валтера Вајса, међутим та армија није спроводила офанзивне акције, већ би представљала „наковањ“ док би армије које би нападале биле „чекић“


Ерих фон Манштајн и Валтер Модел


cлика плана немачког напада

Офанзива је пар пута одлагана како би Немци довукли што више трупа за битку. У међувремену добили су и неко ново наоружање:


Хајнкел hs-129 b1,Фоке-вулф 190 a5 и Штука Г-1 са топовима од 37мм


Панцер V "Пантер" ловац тенкова "Фердинанд"

Како је време одмицало, све више немачких генерала је изразило забринутост и сумње у успешност операције. Након извиђања совјетских положаја, Модел и Манштајн (који је раније пружао пуну подршку за напад) су предложили Хитлеру да одустане од офанзиве и да сачекају совјетски напад. Међутим, Хитлер је сваки план осим напада на Курск одбијао и чврсто је одлучио да Вермахт буде тај који ће преузети иницијативу. Последње недеље припрема за офанзиву, обе стране су гомилале масивне снаге за битку, а Немци су за офанзиву спремили преко 50 дивизија, од којих су 12 биле тенковске. Укупно 777,000 војника, 2,451 тенк,2,100 авиона и 7,417 топова.



Совјетске припреме

Одлагање немачког напада је био мач са две оштрице. Са једне стране, одлагање је омогућило да концентришу што више трупа за напад, а са друге стране давало је времена Совјетима да се што боље укопају и тестирају нове одбрамбене тактике. Било је генерала који су заговарали напад на немачке линије, али је много већи број њих био за дефанзивну битку и укопавање, тако да се план Совјета није мењао.

Што се склопа армија тиче,јужни сектор је бранио „Вороњежски“ фронт(фронт је заправо група армија под врховном командом једног генерала, совјетски пандан немачким групама армија) под командом Николаја Ватутина, а северни сектор је бранио „Централни“ фронт под командом Константина Рокосовског. „Степски“ фронт се налазио у резерви под командом Ивана Коњева. Укупно Совјети су за битку спремили (без „Степског“ фронта који је представљао резерву) 1,300,000 војника, 3,600 тенкова, 20,000 топова и 2,792 авиона.


__Константин Рокосовски________Николај Ватутин________

Совјети су за копање утврђених положаја ангажовали и 300,000 цивила.
Утврђени положаји су подразумевали митраљеска гнезда, анти-тенковске положаје, ровове, укопане тенкове, анти-тенковске ровове, минска поља итд. Совјети су формирали 3 главне одбрамбене линије, укупне дубине око 40 километара.
Дошло је и до промене тактике постављања анти-тенковских топова. Наиме, пре битке код Курска совјетски топови су постављани једнако дуж линије фронта, док су код Курска груписани у групе тако да су могли пуцати из свих праваца.
Црвена армија је поставила и 503,663 анти-тенковских мина, као и 439,348 анти-пешадијских. Густина ових мина је била 1,700 анти-пешадијских и 1,500 анти-тенковских мина по километру квадратном! Уз 500 километара анти-тенковских ровова (ширине 7 метара, дубине 3 метра) и преко 10,000 километара пешадијских ровова, избочина код Курска је постала најутврђенији положај у историји ратовања.


Приказ совјетских линија одбране

Датум немачког напада је постао познат Совјетима – 5. јул. Све припреме су биле готове, датум напада су знали и једни и други, и једни и други су знали могућности свог противника.

Коцка је бачена!

Претходна издања :

Курск специјал, део први
Најава специјала
Битка код Требије
Дан за памћење-29.05.1453.
Писмо грчком народу[ENG/GR]
Битка код Ипса
Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Пре свега, честитке Ханибалу ЛА на победи. Ово су били веома тесни председнички избори, разлика је била свега 15 гласова. Са друге стране, морам да изразим своју забринутост за повећања од преко 500 гласача. Пошто нисмо имали бејби бум, бар 450 нових гласача у односу на претходни месец су странци, што нас у будућности поставити као потенцијалну мету ТО. Питање је колико је Ханибал имао "подршку народа", јер је очигледно да већина странаца гласа за СЗР који им углавном и деле пасоше.

Толико од мене, трећи део специјала ће бити 9. јула, а последњи 12. јула. Након тога настављам са биткама из доба Рима, тачније са битком код Кане. о/

Да поменем и колегу који се бави историјским збивањима. На овом линку можете се информисати о бици код Термопила.