Велике битке из историје, део VIII : Битка код Пидне, 168. п.н.е.

Day 2,072, 09:23 Published in Serbia Serbia by Kheshig


Настављам са биткама из доба Рима! Након битке код Кане, следећа битка коју ћу описати је битка код Пидне која се десила 168. године п.н.е. између Рима и Македоније!!!



1. Ситуација пре битке


У Другом македонском рату, македонски краљ Филип V је у бици код Киноскефале 197. године п.н.е поражен од стране Римљана који су Грцима дали слободу, као да нису желели да се шире у том правцу. Слобода Грцима је значила да је утицај Македоније на Хеладу драстично смањен. Филипов наследник Персеј је енергично почео да ради на обнови македонске моћи што је опет довело до сукоба са Римом у Трећем македонском рату (171-168. године п.н.е.).


2а. Снаге сукобљених страна

Македонски краљ Персеј је скупио војску која је бројала 21.000 фалангита, 19.000 друге пешадије (највише Трачана и осталих најамника), као и 4.000 коњаника, што је око 44.000 људи.
Насупрот њему, Римљане је предводио Луције Емилије Паул (у даљем тексту Паул) са 20.000 легионара, 15.000 савезничке пешадије (Грци и Латини), 2.000 коњаника и 22 ратна слона, што је око 37.000 војника. По неким изворима римских савезника је било мање и број војника се процењује на око 29.000 људи. У сваком случају, Македонци су располагали са нешто више војника на бојном пољу од Римљана.


2б. Ток битке

Персеј је своју фалангу поставио у центар борбене линије; лево од њих су се налазили најамници, десно крило су држали Трачани. На самим крајевима борбене линије се налазила коњица.
Паул је своје најелитније трупе, легионаре, поставио у центар. Лево крило су држали грчки савезници; латински савезници су држали десно крило. Као и Персеј, Паул је поставио коњицу на крајеве борбене линије, а слонови су се налазили на десном крилу.



Персеј је први покренуо своје трупе дуж целе линије фронта изузев коњице. Трачани на десном крилу као и најамници на левом крилу су успорили своје напредовање како би слабо покретна фаланга могла да их прати, све у сврху чувања веома рањивих бокова фаланге. Латински савезници на римском десном крилу су покушали напад на македонске најамнике али је њихов напад крваво одбијен, па је фаланга неометано дошла до непријатељске борбене линије. Коњица на обе стране и слонови се нису упуштали у битку у том тренутку.



Фаланга, која је у идеалним условима готово непробојна фронтално, успешно је потискивала легионаре уназад који нису имали решења за зид од копаља које је формирала фаланга. Борбе на крилима нису биле одлучујуће. Преокрет у бици се догодио када је фаланга потискујући легионаре дошла на брдовит терен на ком је било тешко одржати формацију која је била кључна за успех фаланге.



Паул, видевши да се формација фаланге распада, наредио је својим легионарима да се растуре у мање тактичке јединице и искористе рупе у формацији фаланге; то је натерало фалангите да бацају копља и боре се Римљанима прса у прса где су свакако били инфериорнији. У то време, слонови на римском десном крилу су разбили македонске најамнике.



Персеј који је предводио десно крило своје војске, видевши да је његова фаланга пред поразом а лево крило у расулу, журно се повукао са бојног поља. Једна јединица фаланге је остала на бојном пољу и борила се до краја, остатак војске је био убијен раније или се разбежао.





3. Крај битке и последице

Персеј је ухваћен у бекству након битке. На македонској страни је пало и до 33.000 људи, док су губици Римљана веома мали, тек нешто преко 1.000. Римљани нису овога пута опростили Македонцима; Македонија је постала римска провинција, а самим тим Римљани су утабали пут за даља освајања на истоку.

Битно је напоменути да је Персеј направио велику тактичку грешку. Наиме, када је формација фаланге почела да се распада, морао је послати лакше трупе да штите фалангу док она опет не успостави формацију; уместо тога Персеј је сматрао да фаланга може самостално да обнови своју формацију без заштите, што је реално немогуће. Фаланга је била супериорно оружје у рукама ваљаног команданта, што Персеј свакако није био. У задовољавајућим условима, фаланга је перфектно радила свој посао и фронтално је била непробојна, а зашто можете и видети на наредној слици:



Претходна издања :

Битка код Кане
Курск специјал, део четврти
Курск специјал, део трећи
Курск специјал,део други
Курск специјал, део први
Најава специјала
Битка код Требије
Дан за памћење-29.05.1453.
Писмо грчком народу[ENG/GR]
Битка код Ипса
Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Морам да вам се похвалим да сам постао члан тима Министарства иностраних (спољних) послова. Изузетна ми је част да радим са тренутном екипом и надам се да ћу много научити од старијих и искуснијих дипломата. Хвала екипи СПЛ и Председнику који су ми пружили прилику да се докажем, надам се да нећу изневерити њихова очекивања. Могу само једно да обећам - даћу све од себе. о7

То би било то, следећа битка ће бити битка на Каталунским пољима, а након ње иде битка код Хадријанопоља и једна бонус битка.

Посао у МСП тиму ме неће омети да пишем чланке редовно јер су сви готови, само их треба пребацити на ереп и средити.

До следећег читања, поздрав! о/