Vikat+ nr. 12 - Materjal, see on kõige alus... (2. osa)

Day 3,346, 06:55 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Materjal, see on kõige alus...(2. osa)

Igapäevase käsitlemise jaoks oli šellakplaat igati sobilik, kuid kukkudes võis ta kergelt puruneda. Šellakplaati ei saanud postiga saata – purunemisoht oli liiga suur. Tänapäeval moodsate pakkematerjalidega on see võimalik, kuid šellakiajastul polnud isegi mullikilet (mullikile leiutati 1957. aastal).

Siiski šellakile sai saatuslikuks mitte haprus vaid väike salvestustihedus. Ühele sentimeetrile heliplaadile oli võimalik kõrvuti paigutada kõigest 32- 39 helivagu, samas kui vinüüli võimete piir on üle 100 helivao 1 cm kohta.

Vinüül seljatas šellakplaadi ka taustamüra osas. Šellakplaadi suurt taustmüra põhjustas tema koostis. Šellakplaat ei koosnenud ühest monoliitsest materjalist vaid oli mitmete väga erinevate materjalide segu. Kuigi tollaseid plaate nimetatakse šellakplaatideks oli šellaki sisaldus kõigest 1/3 plaadist. Ülejäänud 2/3 moodustas mineraalne täide koos puuvilla kiududega ning väikse hulga süsinikuga mis andis plaatidele musta värvuse. Värvaineta oleks jäänud plaadid hallikasmustad või päris pruunid – plaadifirmade jaoks tundus see värv ebaesteetililisena. Mineraalkomponendiks kasutati kiltkivi või lubjakivi. Heliplaatsisaldas ka vähesel hulgal õli, mis oli vajalik plaaditootmise tehnoloogiliste protsesside tagamiseks.

Pärast šellakplaadi koostise lahtikirjutamist ei teki ilmselt kellelgi küsimust, miks šellakplaadil oli väga suur taustamüra võrreldes vinüüliga. Sellel hetkel võib tunduda vinüül kui imematarjal mis päästab kogu maailma helitööstuse. Püha Graal on leitud, edasi ootab meid õndsuse ajastu.

Aga oh häda, kõrvaldades ühed ilmselged probleemid ootasid meid ees järgmised. Nagu juba varem sai mainitud pole siiani leitud ideaalset heli talletamise formaati, otsingud veel käivad. Vinüülil on palju hädasid. Kuigi vinüüli saab erinevalt šellakplaadist ilma suurema hädata postiga üle maailma saata, riskimata plaadi purunemisetega. Olles piisavalt elastne kannatades painutamist ja korduvat kukkumist, on vinüül nii pehme materjal, et vabalt võib tahtmatult juhusliku küünetõmbega tekitada plaadile kriimu ja helivagusid pöördumatult kahjustada. Ka šellakplaadile võis tekkida kriime, kuid selleks pidi väga palju vaeva nägema, käsitlema plaate väga hoolimatult ja siis ka ei pruukinud väike pinnakriim salvestuse mahamängimisel tunda anda. Mul isiklikult on terve hunnik väga viletsasti hoitud, kuid unikaalseid heliplaate, mis on äärmiselt viletsa välimusega, kuid heli nende peal on uskumatult hästi säilinud.

Vinüüli juurutamisega kaasnes ka üks täiesti uus probleem, mida varasemalt ei täheldatud. Vinüül omab staatilist laengut, meelitades nagu magnet enda poole kõiksugust ruumis lendlevat tolmu. Eriti peenete helivagude tõttu mõjutab see aga otseselt heli kvaliteeti ning seda väga oluliselt määral. Kui nostalgitsetakse vinüüliteemadel siis kindlasti tuleb jutuks ka nn vinüüli krõbisemine, mida paljud taga igatsevad olles kui heliplaadi kaubamärgiks. Tegelikult see pole heliplaadile omane, heliplaat ei pea krabisema. Krabisev plaat on hoopis hoolimatu ning võihikliku kasutaja tunnus. Mängides musti, krabisevaid heliplaate vähendad oluliselt nii kuulatava plaadi ning mis veel hullem oma plaadimängija nõela eluiga. Kulunud helipeaga väheneb oluliselt helikvaliteet ning kannatab ka hästi hoitud plaatide eluiga.

Kindlasti on materjale, mis annaksid veelgi parema helikvaliteedi ja veelgi märkamatuma taustamüra kui vinüül, kuid kas see materjal oleks taskukohane? Kindlasti on veelgi tugevamaid materjale, mis ei laseks nii kergelt heliplaadile kriime tekkida, kuid kas see materjal on piisavalt elastne? Kindlasti on materjale mis on vinüülist kordi kergemad, kuid kas need materjalid tagavad ka hea helikvaliteedi? Nokk kinni, saba lahti.



Vikat+ nr. 1 - Mono või stereo?
Vikat+ nr. 2 - Kas stereo on kräpp?
Vikat+ nr. 3 - Kvaliteetaudiost
Vikat+ nr. 4 - Mahepõllumajandusest
Vikat+ nr. 5 - Valged sedelid
Vikat+ nr. 6 - Cakile maritima ehk merre ei tohi sittuda
Vikat+ nr. 7 - Ars longa, music immortalis
Vikat+ nr. 8 - Fonoautograafist grammofonini
Vikat+ nr. 9 - Igavese elu saladus
Vikat+ nr. 10 - Kas CD on suremas?
Vikat+ nr. 11 - Materjal, see on kõige alus...