Vikat+ nr. 10 - Kas CD on suremas?

Day 3,331, 09:29 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Kas CD on suremas?

Seda, et füüsiliste helikandjate kuldajad on möödas ja ei tule tagasi tunnistavad laias laastus kõik sella ala eksperdid. Nii uskumatu ka kui see ei tundu, on CD suurimaks vaenlaseks muutunud vinüülplaat, millele CD ise 20 aastat tagasi peaaegu kabelimatsu andis. Siiski klassikaline heliplaat ei surnud ja pärast ülisuurt tagasilööki ning vinüülituru täielikku kokkukukkumist hakkas turg vaikselt kuid väga vistalt taastuma. Vagudega plaate jäid ostma ainult tõelised melomaanid ja need vähesed kellel polnud mahti moodsat CD mängijat soetada. Enamus suuri artiste lõpetas oma loomingu vinüülil avaldamise. Kas varsti on sarnases seisus ka CD?

Vastus sellele küsimusele on lihtne ja loogiline – jah. Kõik see sama on juhtumas ka CD-ga. Pole põhjust kahelda. Järjekordselt on kätte jõudmas ühe formaadi eluõhtu, saabumas on ka öö. Kuid kas pärast ööd koidab ka hommik?

Praegu veel CD elab, päris priskelt veel. Müügid on suured, veel on vara lüüa hingekella. 2016 oli esimene aasta üle pika aja kui CD läbimüük tervikuna ei langenud, vaid püsis eelmise aastaga enam vähem samal tasemel. Võibolla on CD leidnud oma põhja? CD elumust toetab fakt, et siiani pole ükski helikandja tehnoloogia sisuliselt kadunud. Võimast comebacki teeb vinüül, esindades kõige ürgsemat analoogaudiot nagu näiteks fonograaf, „Edison Disc Record”, 78 rpm šellakplaat ja 45 pööret minutis väntav singel. Tõusumärke näitab ka vana hea kompaktkasset, mis esindab magnetsalvestustehnoloogiaid. Nüüd on ainult küsimus, kas CD võtab enda kanda rolli täita lasertehnoloogia nišši või võtab selle koha keegi teine?

Suure tõenäosusega jääb CD lasertehnoloogia ainuesindajaks, kelle kohustuseks on lasertehnoloogia lippu streamimisajastul üleval hoida. Kuid konkurents on tihe, sest oma osa võivad nõudma hakata ka Blue-ray ja DVD-audio, kuigi selle tõenäosus on väga väike. Üks on aga kindel lõpp on lähedal ja tulevik on tume.

Selleks, et artikli lõpp liiga morbiidne ei jääks, siis füüsiliste heliformaatide vallast ka üks hea uudis. Nimelt on turule jõudnud (Lõuna-Korea turule) täiesti uus füüsiline muusika helikandja formaat – MQS.

Sisuliselt on tegu mikro SD-kaardiga kuhu on salvestatud kõrgkvaliteetne kõrglahutusega 24 bitti ja maksimaalselt 192 KHz välja andev FLAC formaadis fail. Mis teoreetiliselt peaks tagama (aga ainult teoreetiliselt) täpsema taasesituse kui vinüül. Kõigest hoolimata mina isiklikult MQS formaadist vinüülile väga suurt konkurenti ei näe. Kuna MQS puhul on tegu Lõuna-Korea niššitootega, mis tuleneb Lõuna-Korea tarbija eripärast. Lisaks puudub lihtsal SD kaardil nostalgja ning müstika, mida ümbritseb audio tõelist kroonijuveeli – klassikalist heliplaati.

Kuulmiseni!


Vikat+ nr. 1 - Mono või stereo?
Vikat+ nr. 2 - Kas stereo on kräpp?
Vikat+ nr. 3 - Kvaliteetaudiost
Vikat+ nr. 4 - Mahepõllumajandusest
Vikat+ nr. 5 - Valged sedelid
Vikat+ nr. 6 - Cakile maritima ehk merre ei tohi sittuda
Vikat+ nr. 7 - Ars longa, music immortalis
Vikat+ nr. 8 - Fonoautograafist grammofonini
Vikat+ nr. 9 - Igavese elu saladus