[ДК] Български традиции и обичаи - Кукери

Day 4,484, 11:57 Published in North Macedonia Bulgaria by Agent Smith1
Здравейте приятели 🙂

Преди време в тази статия ви обещах да ви разкажа за кукерите. Време е да изпълня обещанието си. 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=R4liEhGuSiM



В различните краища на България кукерските игри се провеждат по различно време. Например в Банско са по Нова Година, в пернишко в края на януари, а на много места около Сирни Заговезни когато започва земеделската нова година.

Обичаят символизира края на зимата и възраждането на новия живот. Началото му идва от древността като поклонение пред гръцкия бог на виното и веселието Дионис.

Сегашното название на участниците в тези игри- кукери има тракийски произход и означава "високи, маскирани хора". Повечето от кукерите носят високи шапки, страховити маски и се обличат в смесица от мъжки и женски дрехи или с дрехи от овчи, кози или сърнешки кожи. Накачени са със звънци и хлопки и носят тояги с които вдигат шум за да гонят злите сили.

В обичая могат да участват само мъже, ергени. Основните действащи лица са Момък ( Дядо ), Невеста ( Баба ), Цар и останалите кукери. Само Царят е мъж в зряла възраст, който вече е създал семейство, има деца и имот. Той се вози в каруца, а след нея кукерите влачат и рало, с което ритуално орат земята. В каруцата има и крина със зърно, което Царят символично засява. Събират се в центъра на селото, откъдето тръгват да обикалят къщите с наричания за плодородие и здраве. Домакините даряват „гостите” с вино, храна, а те целуват ръка на стопанина.



След като обиколи селото, дружината се връща на мегдана, където разиграва своя старинен обред. Най-напред кукерите тичат в различни посоки, като дрънчат колкото може по-силно със звънците. Вярва се, че колкото по-шумни са, толкова по-сигурно е, че ще прогонят злите сили и духове. Там ги чака и Невестата, която започва уж да подрежда покъщнина, но всъщност само я разтуря. Момъкът ритуално „опложда” Невестата в суматохата, за да се зароди и новото начало, а кукерите дават на Царя три залъка хляб. Двама от кукерите се впрягат в ралото, а един „орач” ги подкарва обредно. След тях Царят сее зърно от крината, а цялата група ги следва, като скача и размахва саби. Царят благославя за плодородие, един от кукерите ритуално го убива, а останалите се събират над него и го "възкресяват". Невестата „ражда” дете, новото начало е вече на бял свят, земеделската година може да започне и веселбата продължава с народни хора. Накрая всички се събират на богата гощавка от дарената им от хората храна.

Много символка е заложена в самите маски.



Изработването им е дълъг процес и участниците в игрите започват да ги подговят още от есента. Изработват се най-често от дървена конструкция към която се залепват различни конци парченца плат, пера, рога и козина от животни, парченца огледало и какво ли още не. 🙂

Колкото по-страшна стане маската, толкова е по-добра.
В древността маските са наподобявали основно животни- овен, бик или коза.

Цветовете заложени в маските са най-често червено като символ на плодородието, слънцето и огъня и бяло като символ на светлната, водата и чистотата.

Някои от маските са със две лица- едното усмихнато и приветливо и другото грозно и зловещо. По този начин показват че доброто и злото съществуват паралелно в света.

Подобни обичаи има и на много други места по света- в Македония, в Румъния, в Сърбия, Гърция, Молдова, Словения, Хърватска, Италия, Испания... Общото между тях е че навсякъде маскираните участници носят късмет, благоденствие и плодородие.

Ще се радвам ако ми разкажете по какво се различава празника в Македония и въобще различава ли се. 🙂

Благодаря ви за вниманието и ви желая приятна вечер. 🙂

В статията са използвани материали от Hera.bg

Български традиции и обичаи - досега в поредицата:

(ДК) Български традиции и обичаи- Петльовден
(ДК) Български традиции и обичаи- Трифон Зарезан
(ДК) Български традиции и обичаи- Мартеничките- Баба Марта бързала...
(ДК) Български традиции и обичаи- Бягайте змии и гущери, Благовец дойде!
(ДК) Български традиции и обичаи- Еньовден
(ДК) Български традиции и обичаи- Илинден
(ДК) Български традиции и обичаи- св. Варвара
[ДК] Български традиции и обичаи- Сирни заговезни
[ДК] Български традиции и обичаи- Вълчите дни


Посланик на еБългария в еМакедония- Ани.