[Sun Chai] Про пістики та револьвери. Третя Частина

Day 4,895, 19:13 Published in Ukraine Ukraine by Sun Chai

Про пістики та револьвери. Частина ТретяЧастина Перша – то було щось загальне.
Частина Друга – про просто популяти.

Сьогодні хотілося б трохи потриндіти про "хатню" зброю – це те, що ми здебільше тримаємо біля ліжка.

Тобто зараз в списку “Який пістолет чи револьвер є найкращим в цілому світі? І для чого саме це стрілядло потрібне?” ми знаходимося тут:

1) просто популяти, бо це прикольно;
2) кожен день її при собі носити;
3) носити кожен день, але відкрито, в кобурі;
4) запхати десь біля ліжка в шухляду, щоб було;
5) відстрілюватися від ведмедів та кабанів в диких Карпатах;
6) просто як цяця, нехай собі кожен рік набирає ціну;Попередню статтю про просто популяти я почав з вибору калібру – і я все правильно сказав, тому що майже люба зброя розроблюється під певний патрон, а не навпаки.

Патрон (в першу чергу!) мусить бути адекватним поставленим цілям і задачам. Саме тому різних патронів овер-дохрєна, і їх кожен рік стає все більше і більше.

Нижче – малюночок з неповним списком сучасних набоїв до пістолетів та револьверів:Для чого таке різноманіття?

В лівому верхньому куті "мєлкашка"-.22 LR, правому нижньому 500 S&W.

Ну якось зрозуміло, що відстрілюватися "мєлкашкою" від носорога – то діяльність доволі дурнувата.

Так само, як і розважатися "п'ятисотим" калібром в закритому тирі. Навіть якщо ти таке глухе бидло, що тобі начхати на барабанні перетинки всіх, хто десь поруч... навіть якщо ти бидло не тільки глухе, але й багате, і тобі пох, що ціна кожного пострілу в 50-70 разів більша, ніж .22 LR... ти ж, холєро, задню стіну тира своїм 500 S&W льохко роздовбаєш!Загальне нормальне правило – ми спочатку вибираємо патрон, а вже потім під нього зброю. Але зараз я хотів би трохи відійти від цього принципу.
Для чого нам в хаті потрібний вогнепал?

Хтось тупо виламує двері... Або двері вже тихесенько відкриті, і якась ворожа паскуда вже в вашій хаті...

Ситуація кожноденна? Це те, що трапляється в нашому житті постійно? Ніт.
Такого взагалі ніколи-ніколи не буває? Теж ніт.

Я б сказав, що зброя в хаті – це страхівка на жахливі випадки такого роду. І це останній шанс, бо поліція тут вже не допоможе, якою б спритною вона не була.

*****

Що ми хочемо від "домашніх" пістолетів або револьверів?

1. Абсолютна 146% надійність, бо відступати далі нема куди. Тут не той варіант, що можна просто втекти.

2. Щось дуже просте – те, що не треба тримтячими руками взводити, або шукати пальцем "*ля, де в нього Safe/Fire? То вверх чи вниз ця х-ня повинна бути?"

3. Убойне щоб було. Ми не хочемо когось налякати або покалічити, наша мета – просто захистити своє життя любою ціною. Бажано, з першого ж пострілу.

4. І останній пункт. Більшість людей не ходять кожен тиждень або місяць на розважально/тренувальну стрілянину. Їм більше підходить, щоб ото кинув пулялку біля ліжка в шухляду, і воно там собі лежить, їсти не просить.Давайте дивитися на ці вимоги і скорочувати безкінечний вибір вогнепалу пункт за пунктом.

1. Надійність. Тут нам підходить:

і) щось те, з чого ти постійно стріляєш, і чому безумовно довіряєш. Але це не варіант для більшості людей (дивись пункт (4));

iі) щось нове, і тут нас влаштовує майже все, окрім гуана дешевого:Абсолютно новий Hi-Point Model C9 два-три роки тому можна було купити (сам пістоль + податки, перевірки + пачка патронів) за $150-170.

... і гуана бразильського, але не дуже дешевогоНу не люблю я Taurus, і я вже раніше сказав, чому саме.

*****

Коротіч, всі нові револьвери і пістолети від "нормальних традиційних" виробників (а не від ХЗ кого) можна вважати на 95% надійними.

Чому тільки на 95%, а не на 146%?

Тому що люди завжди пробують якось повишнябуватися – відійти від "старої схеми", і тим самим "типу щось покращити" та завоювати свій процент ринку.

*****

Remington R51:

Вони захотіли адаптувати свій майже столітньої давнини "Model 51" під новий патрон і нові технології. Чисто теоретично, схема Педерсенадає меншу вагу і меншу віддачу. В реальному житті, коли деталі пістолета не поліруються і не підганяються вручну(sic!), та ще й під сильніший патрон 9 mm Luger – воно вийшло доволі хрєново.


*****

Beretta, бляха-муха – найстаріша зброярня в світі – зробила в своєму 92 FS виріз на затворі:Нє, ну а чьо? Дівчата ж ходять з вирізом на спідниці, щоб там гола нога стирчала – і всім подобається. Ми теж можемо привнести неперевершено-витончену італійську естетику в світ зброї. У нас в вирізі затвору буде стирчати ствол. Треба ж від інших чимось відрізнятися?
(я думаю, саме така логіка була в конструкторів моделі 92 FS)

Те, що довгий час в 92 FS затвор просто розвалювався – то все фігня. Головне – ми інші, ми виділяємося на загальному сірому фоні.

*****
Зрозумійте мене, будь ласка, правильно. Я не проти експериментів, і я полюбляю різну естетику .
Але коли мова йде про надійність зброї, то воно не повинно бути, як в "Утопії" Леся Подерв’янського: "...Мимо проїзжає на лісапєді під*р*с Вєня, сільський недоумок. Вєня в*ябуєть*я: сидить на багажніку, а педалі крутить руками..."

*****

Тут ви**буватися треба або дуже обережно, або взагалі цього не робити.

Дуже гарний приклад – це бельгійська Fabrique Nationale. Їхній FNX-9 навіть на фото виглядає дубово:

Але в середені має перевірену схему Івана Моісєіча Браунінга, і залюбки хаває любої (_*_)рукості патрони: і самокрути, і Порви Партизана, і не до ночі буде сказано, ще й ка**апский Порноул і Тулу (а що може бути ще гівняніше?)
Який він точний – то вже інше питання , але ж він надійний, як лом з нержавійки.

*****

Ура! Ми вже добряче скоротили наш вибір – там лишилися тільки нові "традиційні" моделі традиційно відомих хвірм маде ін Європа унд США.Наступний пункт: 2. Щось дуже-дуже просте у використанні.

Ідеальний варіант: взяв в руку, натиснув на спусковий гачок, і воно пуляє. Щоб не потрібно було робити жодних зайвих рухів у стресовій ситуації. Що може може бути простіше, ніж "взяв і нажав"?

На мій превеликий жаль, під цю умову не попадає мій улюблений M1911


Ну подивіться на нього – це ж шедевральний витвір мистецтва від пана Браунінга! Але, сцуко, не самовзводне (

*****

Ми ще раз скоротили вибір – маємо лише: револьвери, пістики самовзводні і пістолети з УСМ типу striker-fired.

Де тут різниця і в чому саме проблема M1911?
Давайте трохи теорії, бо може хтось чогось не знає, і комусь буде цікаво.

Що таке DA (double action), SA (single action) і striker-action?

З самого-самого початку на пальцях. Що таке патрон?


Він складається з

1) кулі
2) гільзи
3) пороху
5) і капсулю

Якщо вдарити по капсулю, то речовина всередені нього починає горіти, і підпалює порох в гільзі. Порохові гази виштовхують кулю з гільзи.

*****

Далі:

Trigger – це спуск, Hammer – це курок. Будь ласка, не плутайте. Бо іноді, коли я читаю в книжках "... він нажав на курок, і пролунав постріл ...", то я взагалі не врубаюся, що там з тією нещасною зброєю сталося

Як працює автоматика в класичній схемі з курком?Самий початок: патрон в патроннику, курок взведений (бойова пружина теж взведена). Далі

1) натискаємо на спуск;

2) він відпускає курок;

3) курок під силою бойової пружини б'є по ударнику;

4) ударник б'є по капсулю патрона;

5) бабах!

6) затвор відходить назад і
– взводить курок, а той взводить бойову пружину;
– з магазину подається новий патрон;

7) затвор під силою возвратньої пружини йде вперед;

8 ) маємо початкову ситуацію: патрон в патроннику, курок взведений (бойова пружина теж взведена).

Те ж саме ще раз:Це була типова схема SA (single action).
Що таке DA (double action) або самовзвод?

*****

Пам'ятаєте? у нас сама початкова ситуація була така: патрон в патроннику, курок взведений. Що робити, коли курок не взведений?
Тут треба або як в хвільмах про ковбойців – працювати лівою рукою і хєрачити єю по куркуАбо розкорячуватися, і великим пальцем правої (робочої) руки той курок взводити.

DA (double action) (або самовзвод) дає нам можливість при самому першому пострілі взводити курок натисканням на спусковий гачок. Для цього спуск досить хитромудро зв'язаний спеціяльними тягами з курком.Після першого пострілу затвор відходить назад, взводить курок, і воно далі починає працювати, як і в SA. Тому цю схему УСМ називають DA/SA (double action/single action).

Є схема DAO (double action only) – це коли курок взводиться спусковим гачком для кожного пострілу. Так працюють всі револьвери, а пістолети – дуже-дуже рідко. Наприклад Kahr
Які плюси і мінуси? SA vs DA

В SA пістиках не треба щось видумувати для самовзводу. Якщо курок взведений, то натискаєш на спуск – і воно пальнуло. Тобто з самого початку ми маємо значно простішу конструкцію про те, як зв'язати спуск і курок. Саме тому всі пістолі для супер-точної стільби – це single action із м'якесеньким і контрольованим спуском.

Що в SA пагано? ми мусимо постійно тримати його взведеним, бо в стресовій ситуації пересмикування затвору або пошуки пальцем "де той, *лять, курок?" – то зайві рухи і критичні секунди.

Що нам заважає постійно тримати його взведеним? Лише недовіра до конкретного виробника, а також наша паранойя

Якщо уважно подивитися на схему роботи любого куркового пістолета (дивися вище – там дві є), то стає зрозумілим, що взведений курок тримається "на тоненькому". Люба унутрішня х-ня (буть то спрацьовані деталі, або деталі неякісні) при, наприклад, падінні пістолета на бетон під "невдалим" кутом може призвести до небажаного пострілу.

(І мені складно уявити, з якою шаленою силою треба п**дити револьвер, щоб він сам по собі пальнув
)


*****

Інша особливість пістолетів з SA – це легке зусилля на спуску. Тому всі SA пістолі мають зовнішні запобіжники.

Я ще раз покажу той самий малюночок, що вже був:

У М911 є

1) Grip Safety – цю хрєнь ми притискаємо, коли беремо пістолет в руку;

2) і Thumb Safety – запобіжник під великий палець робочої руки. Вверх – safe, вниз – fire.

Нормальний рекомендований спосіб тримання М911 (та і любих SA пістолетів) – це "cocked & locked", тобто взведений, але на запобіжнику:

Тут курок взведений, а Thumb Safety знаходиться в положенні Safe (повернуто догори)

Тому при роботі з single action пістолетами ми повинні міцно пам'ятати на рівні безумовних рефлексів:
– як треба пістолет тримати в руці
– і як користуватися запобіжником

*****

DA (double action) цих проблем не має. Там неважливо, чи курок взведений, чи ні – якщо патрон в патроннику, ми просто натискаємо на спуск і стріляємо. Все дуже просто.

Де DA гірші, ніж SA? Це снайперська пальба. При одній і тій самій якості любий DA має трохи хрєновіший спуск, ніж його конкурент з УСМ типу SA.Добре, з SA і DA/SA трохи розібралися. Тепер третій звір – striker-fired-action:Що ми бачимо на цьому малюночку?

1. Там немає курка, працює лише ударник (це striker англійською).

2. При кожному пострілі бойова пружина ударника довзводиться натисканням на спусковий гачок:Це типова схема для любих Glock'ів.

Які у striker-action плюси і мінуси порівяно з SA і DA/SA?

*****

Мінус реально один – для кожного пострілу ми повинні прикладати деяке зайве зусилля на спусковому гачку щоб довзвести бойову пружину ударника.

Плюсів же багато:

1. Там немає відкритого курка -> тому корпус самого пістолета можна зробити більш гладкішим -> він менше чепляється за що-небудь, коли його треба терміново висмикнути з кишені або з кобури під одягом.

2. Чисто теоретично, він більш безпечніший. Тому що бойова пружина постійно знаходиться у такому собі напіввзведеному стані. Знову, чисто теоретично, цей пістолет можна з усієї дурі кидати в стіну – якщо в ньому щось всередені і зірветься/зламається, то недовзведена пружина не зможе так штовхнути ударник, щоб той пробив капсуль (і трапився бабах).

*****
На сьогодняшній день striker-action – це стильно, модно, молодьожно

*****

На озброєнні в US Army за останні сто десять років змінилося три пістолета.

Першим був M1911 (він же, так званий "кольт сорок п'ятого калібру")Це типовий SA (single action), яким американські вояки користувалися з року 1911-го (як неважко здогадатися, судячи з назви ) по 1990-й.


Потім захотілося чогось самовзводного і щоб більше патронів влазило – поміняли в 1990-му M1911 на M9То вже DA/SA (double action/single action).


Ще трохи пізніше Beretta всіх задовбала, і в 2017-му US Army переозброїлася на M17/М18І це – striker-fired-action від SIG Sauer.

На прикладі US Army ми бачимо еволюцію: SADA/SAstriker-action.
Так... теорії, мені здається, більше ніж достатньо. Бо що занадто, то не здраво.

В наступній статті ми продовжимо тему вогнепалу для "домашнього" використання, і розкриємо пункти (3) і (4):

3. Убойне щоб було.
4. Більшість людей не ходять кожен тиждень або місяць на розважально/тренувальну стрілянину…

(Далі буде)Оповідання про майбутнє. Казки дідуся Сунь Чая.

* Як Іван Сірко танки роздавав. Читати тут.
* Будни украинских ВВС. Часть 1 | Часть 2 | Часть 3 | Часть 4 | Часть 5
* Интервью с ботом. Читать тут.
* Дорога до Храму. Частина Перша | Частина Друга.
* Наши шерстяные друзья. Читать тут.
* Вонини з України. НСН. Випуск 13 1/2.
* Шпигунськи пристрасті.
* Весняна ніч.
* Мстя.
* День Президента.
* еУкраина и еРоссия за дубовым столом (uncensored edition).
* Rita's column.
* Ночь в Москве.
* Быть в Украине этим-самым очень сложно.
* Хотьмасквичи и Киев.