[Туторијал за новинаре] КАКО НОВИНЕ, ЗАШТО ТЕКСТОВИ?

Day 1,209, 10:17 Published in Serbia Serbia by Nessko



(Постаните и останите новинар)

Број 86.
Датум: 13. март 2011.
Аутор: © Nessko







Новине можете да отварате (покренете) са личног налога (услов: Искуствени ниво 9, односно, 30 Искуствених поена) или са организације. Отварање новина се плаћа 2 златника, а можете да их издајете само у држави чије држављанство имате. Том приликом новинама дајете име и одређујете аватар, по којима ће бити препознатљиве. Детаље можете наћи ОВДЕ. То је технички, најједноставнији део.

Уколико новине отворите са налога, сваки хиљадити претплатник донеће вам Медија Могул медаљу. Награда која уз ту медаљу стиже је 5 златника. Али, још важнији је - углед. Пут до МММ је веома тежак (сем ако нисте укључени у какву акцију, што лично никоме не саветујем, јер акције девалвирају управо углед писца, који медаља доноси), а претплатнике је веома лако изгубити.

Претплате на новине су бесплатне, остварују се притиском на дугме "subscribe" ("претплата") у горњем десном углу, а заинтересованим читаоцима омогућавају да одмах виде текстове аутора, чије им се писање допада. Бесплатно је и једноставно одустајање од претплата. Много је читалаца у еСрбији који ће посегнути за дугметом "unsubscribe" ("прекини претплату") само зато што им се нека ваша теза неће свидети, што нећете ићи "низ длаку" политичкој опцији којој они припадају, што ћете изнети мишљење с којим се не слажу... Нека вас то не обесхрабри: такви читасоци нису мерило вашег квалитета и новинарског угледа.

Пре отварања новина било би добро да оквирно осмислите њихову концепцију, теме којима би се бавили, да се помирите са чињеницом да новински текст не чине две-три реченице свима познатих констатација, и да реално сагледате да ли су ваша општа култура и образовање, а пре свега писменост, на таквом нивоу да би у њима могли да уживају и други.

Издавање новина је, веровали или не, одговоран посао. Чак и у еРепублику.

И, да. Реч НОВИНЕ је именица, такозвана pluralia/plurala tantum. Значи, именица која НЕМА једнину. То у пракси значи да је неправилно рећи или написати "новина", подједнако неправилно као "панталона" или "наочара".

*

Када пожелите да објавите текст, најпре размислите: ИМАТЕ ЛИ ЗАИСТА ТЕМУ? Немојте писати и објављивати текст ради текста, постићи ћете супротан ефекат код читалаца.

Где се крије ваша тема? Најопштије речено, у свакој области игре. Бавите се политичким питањима, изборима, ставовима странака, политичком будућношћу државе... Можете да уђете и у војне воде, па да анализирате ратове или сугерисете стратешке правце деловања. Можда вас више занима економија, па ћете се бавити пореском политиком, односом цена или вишком роба на тржишту. Ово је само део идеја: конкретне теме извиру сваког дана, само им се ваља посветити. Мој савет је да ствари из "стварног живота" заобилазите колико год је то могуће. Стварни живот и еРепублик нису исто, и тек када постанете добар и угледан писац, моћи ћете себи да приуштите излет у неку квалитетну причу која нема директну везу са игром, али се опет и не коси са њеним правилима.

Е, кад установите да имате тему - текст куцајте у нотпеду или ворду, па касније тај текст копирајте у новине у делу "write article". Будући да време потребно за један чланак углавном прелази 15 минута, често ће се десити да вас усред писања текста игра излогује, и - сав труд узалуд. При томе, текст откуцан у неком другом програму је прегледнији, иако су и најновије измене на "write article" донеле бољу прегледност.

Немојте се обесхрабривати када прочитате критике вашег текста у коментарима. Критике у еРепублику често више говоре о карактеру, образовању или интелигенцији онога ко их је упутио, него о квалитету вашег текста. Са друге стране, сусрешћете се са примерним бројем квалитетних, добронамерних, интелигентних критика, које ће вам помоћи да унапредите свој рад убудуће. Зато сваку критику пажљиво и реално сагледајте.

Критике, оне позитивне, често ће бити манифестоване притиском на дугме "vote" ("глас"), у горњем левом углу странице са текстом. Број гласова датих вашем делу је, у неку руку, мерило његовог квалитета и позитивног ефекта који је произвело код читалаца. Наравно, постоје и ситуације када аутор добија "глас" и на још непрочитан чланак. То је најчешће последица бланко поверења у квалитет и ауторитет аутора, мада се често појављује и као знак каквих других симпатија и нереалних глорификовања.

Дефинитивно у сваком тренутку пазите да не објавите грешку - у куцању или чињеници. Грешку у куцању можете увек и лако исправити коришћењем опције ”edit”. Али, грешку у чињеници немојте исправљати тако да изгледа да је никад нисте ни направили: не заборавите, најчешће пре него што уочите чињеничну грешку (или вам ко скрене пажњу на њу) - то је већ видео велики број читалаца. Слободно назначите да сте уочили грешку и да је зато исправљате. А ако сте неког том грешком и повредили, извините се: извињење ништа не кошта, а много вреди.

Водите рачуна о неким једноставним правилима писања:
- не понављајте превише често исту реч, а посебно не ваља када пасуси почињу истом речју;
- често одвајајте пасусе - најбоље је већ после једне или две реченице, али тако да чине смислену целину;
- пазите на знаке интерпункције и велика слова - запамтите да свака реченица има свој почетак и свој крај, и да је боље имати две или три краће уместо једне дуже реченице;
- ако пишете латиницом, избегавајте енглеску тастатуру, односно, "ћелава" слова s, dj, c, c и z (или "замене" као tј, zj, sj), уместо š, đ, č, ć и ž;
- свакако поштедите читаоца употребе слова која не постоје у нашем језику (w,x,y), сем ако не наводите неки израз у оригиналу, у ком случају одмах у загради наведите и превод (наравно, употреба W уместо V, у нашем језику je забрањена!).

Не оптерећујте текст непотребним фотографијама, смајлијима, и претераним графикама. Фотографија се ставља само као илустрација текста: дакле, смислено. Игра нуди сасвим довољно опција за графичка решења. Икористите их. Касније можете да додајете и неке ваше особености, али, опет водите рачуна да тим графикама не баците текст у други план.

Наравно, не претерујте ни са графичким решењима. И "bold" ("црно"), и "underline" ("подвучено"), и "italic" ("укошено") само су техничка средства за наглашавање најважнијих ствари у тексту, никако уобичајен стил писања новина.

Водите такође рачуна о чињеници да НАСЛОВ ПРОДАЈЕ НОВИНЕ. Додуше, у еРепублици, то није заиста продаја, али свакако - атрактиван наслов треба да заинтересује и ваше старе читаоце, и оне који се до сад нису сусретали са вашим делима.

Читајте добре и квалитетне новине. Тиме ћете подизати ваше стандарде, уочавати грешке, добијати идеје. Питајте квалитетне новинаре за савет, помоћ, сугестију или мишљење. Није будала онај ко пита. Будала је онај ко верује да све зна.

*

Додатне информације у вези неких језичких "заврзлама" можете наћи у следећим текстовима:
1. ВЕЛИКА И МАЛА СЛОВА
2. САСТАВЉЕНО И РАСТАВЉЕНО ПИСАЊЕ РЕЧИ
3. ЗНАЦИ ИНТЕРПУНКЦИЈЕ
4. ПРАВОПИСНИ ЗНАЦИ
5. СКРАЋЕНИЦЕ И ТУЂИЦЕ





Шаут за рекламирање овог чланка:
Tutorijal za novinare: KAKO NOVINE, ZASTO TEKSTOVI? http://tinyurl.com/6xe35pn
_______________________________________________________________


Аутору ових новина можете писати на:
۩ поштанско сандуче профила
۩ и-мејл







НИН захтева да се у игру дода:

Косово и Метохија као 8 регион еСрбије!
Прочитајте старе текстове Министарства за КиМ:
Косово и Метохија-Историјат проблема
Значај Космета као HIGH IRON регије за еСрбију
Geo-strategic position of Kosovo and Metohia


БУДИТЕ ИНФОРМИСАНИ!
1. Претплатите се на званичне новине Министарства информисања Републике еЦрне Горе - Службени лист еЦрне Горе
2. Претплатите се на новине Социјалдемократског форума - Заједно можемо све
3. Читајте "Историју еСрбије", капитално дело које су урадили dr.Doom и Pokac као коминистри информисања: 1. ТОМ и 2. ТОМ




Немаш више шта да чекаш!

► Ако си добар еСрбин - УЧЛАНИ СЕ!

► Ако си добар еЦрногорац - УЧЛАНИ СЕ!

► Ако си жељан правих информација - ПРЕТПЛАТИ СЕ!