Значај Космета као HIGH IRON регије за еСрбију

Day 794, 13:53 Published in Serbia Serbia by Ministry for Kosovo - Metohia

На почетку бих вам саопштио, да је веома важно да гласате за чланке који ће бити објављивани са орга овог Министарства ради едукације нових играча о проблему Космета у игри, а и ради позитивног ефекта који би ови чланци могли да изазову код администратора. Наредни чланак ће бити објављен на енглеском језику и у више пријатељских земаља, па бисмо вас овом приликом замолили да дате подршку тако што ћете гласати за сваки од тих чланака.

Зашто HIGH IRON?

У античком периоду, на простору данашњег Космета људи почињу да се интезивно баве рударством. Током римског периода, овде су ископаване знатне количине метала и гвоздене руде. У средњовековној Србији, Косово је било један од најбогатијих региона, управо због рударског потенцијала и експлоатисања материјала. На просторе данашње Србије се досељавају Саси и подижу рударство на знатно виши ниво. Поред гвожђа које се ту налазило у скоро непресушним залихама, ископавано је и сребро и злато. Управо тај енергетски потенцијал су препознали и бројни други народи који су покушавали да присвоје руднике на Космету. Савремено рударство се на овим просторима јавља 30-их година XX века.


Данас се на Космету ваде руде хрома, боксита, олова, цинка, никла, као и племенити метали попут сребра и злата. Наравно, ту је и гвожђе.
Лигнит данас учествује са 97% укупне производње енергије на Косову. Са преко 14 милиона тона, то је данас највећи басен угља на Балкану, а пети у свету. У прилог овоме говоре и бројне термоцентрале изграђене на овом подручју.


Сасвим логично би било да се и у еРепублику, Космет појави као регија са високим садржајем гвожђа (HIGH IRON).
На пример, резерве гвоздене руде на целој територији Индије једва достижу 14 милиона тона и она поседује HIGH IRON регију, док су само на подручју Косова и Метохије, те залихе веће.



Економски значај за еСрбију

Замислите сада, колико би регија богата гвожђем имала утицаја на есрпску економију. Знамо да су те регије највредније и да свака земља стреми ка томе да их поседује.
До сад су се водили бројни ратови за овакве регије. Сетимо се само Хеилонгијанга или Карнатаке. Отварањем фирми на Космету, плате у LAND сектору би скочиле, а самим тим бисмо имали и већи порез на приход па би више новца улазило у државну касу. Такође, еСрбија би профитирала од многобројних војних и цивилних фирми које би биле отворене од стране чланица ФЕНИКС савеза. Државе, уколико не поседују HIGH IRON регију, гледају да своје војне компаније распореде у државама чланицама истог савеза које поседују овај ресурс. Ово је један од разлога зашто еШпанија или еРусија не кубуре са парама и једне су од најбогатијих земаља на мапи еСвета. А да ли је потребно да говоримо и колико би ово утицало на MANU сектор(пре свега на производњу оружја) и скок вредности динара?


Економски фактор Космета за Србију би заиста био огроман. Поред Централне Грчке, ово би била једина таква територија на Балкану, и, свакако, би распламсала жеље других да је се домогну. Али, више о геостратешком положају Косова и Метохије као српске регије, имаћете прилике да прочитате у наредном чланку.

П.С. Многи су се питали зашто није било мог потписа у претходном чланку. Цитираћу извештај председника еСрбије који је објављен датума 10.01.2010. у коме, у делу чланка који говори о раду овог Министарства, каже: ''Да будем искрен, овде нећу само ја радити. Радим са пријатељем који је затражио да буде анониман због изборних свађа, тако да ћу услишити његову жељу и помагаћу му највише што могу.'' Ово је разлог што нећете сазнати моје име, али имајте у виду да сви радимо за добробит Србије и немате разлога за бригу 🙂 .