[Туторијал за новинаре]: ПРАВОПИС У ПЕТ ЛЕКЦИЈА [03]

Day 1,168, 12:26 Published in Serbia Serbia by Nessko




(Лекција 3: Знаци интерпункције; Препорука за читање)



Број 78.
Датум: 31. јануар 2011.
Аутор: © Nessko








ЗНАЦИ ИНТЕРПУНКЦИЈЕ


У писању се, ради јаснијег приказивања онога што хоће да се каже, употребљавају поједини знаци, који се заједно називају интерпункција или реченични знаци.
Знаци интерпункције су: тачка, зарез, тачка и зарез, две тачке, наводници, упитник, узвичник, заграде и црта.

Тачка:

Тачка се ставља на крају реченице. И то обавештајне - потврдне и одричне реченице, на пример: Сваки дан учим за испит. За испит не учим редовно.

Зарез (запета):

Зарез се као знак интерпункције употребљава често и у различитим реченичним ситуацијама. Пошто је једно од основних начела српског правописа слободна (логична) интерпункција, за употребу зареза је најважније правило да се оно што је у мислима тесно повезано, што представља једну целину, не одваја зарезом, а делови који чине целину за себе, одвајају се зарезом од осталих делова реченице.

Зарезом се одвајају:
а) речи и скупови речи (истоврсни делови реченице) у набрајању: Миша, Дренко, Ненад и Срђан су отишли на излет. Понели су и добре хране, и безалкохолних пића, и друштвених игара.;
б) независне реченице кад нису повезане везницима: Дошао је, поздравио се, добро вечерао и нестао.;
в) паралелни делови реченице кад су у супротности: Задатак је тежак, али занимљив. Поклонићу теби а не Игору. Нисмо летовали на мору, већ у планини.
г) реченице које су у супротности: Касније смо кренули, али смо стигли на време. Ви сте пошли раније а ипак сте закаснили.;
д) реченице у инверзији (кад се зависна реченица налази испред главне), на пример: Кад се спремим, позваћу те телефоном. Ако можеш, помози ми. Иако сам знала, нисам одговорила на сва питања.;
ђ) реч или скуп речи који су накнадно додати или уметнути у реченицу: То је, дакле, твој воћњак. Све ћу ти, наравно, испричати. Ти си у праву, неоспорно.;
е) вокатив и апозиција су, такође, накнадно додати у реченицу, па се одвајају зарезом, на пример: Ви ћете, децо, добити слаткиша. Теби ћемо, бако, донети воћа. Дела Иве Андрића, јединог југословенског Нобеловца, преведена су на многе језике.;
ж) узвици исто нису саставни делови реченице, па се одвајају зарезом: Ух, што је хладно! Ох, што ме боли зуб! О, стигла си?!;
з) уметнуте реченице, на пример: У мом селу, које је једно од најуспешнијих у воћарсту, готово сви гаје малине.;
и) између места и датума, на пример: Сомбор, 15. август 1991. У Новом Саду, 2. априла 1957.

Тачка и зарез:

Тачка и зарез се употребљавају:
а) између реченица које су у сложеној реченици мање повезане са другим реченицама, на пример: Кад смо се срели, поздравили смо се, разговарали о школи; нисмо помињали недавну свађу.;
б) између група речи које се разликују по сродности, на пример: На пут ћу понети: одећу, обућу, кишобран, хигијенски прибор; књиге, свеске, прибор за писање; друштвене игре, фудбал и рекет за стони тенис.

Две тачке:

Две тачке се се стављају:
а) иза речи којима се најављује набрајање, а испред онога што се набраја, на пример: На пијаци купи: сира, јаја, кајмака, меса, салате и лука.;
б) испред навођења туђих речи (управног говора); нпр. Рекао нам је дословно: "Новац за екскурзију је обезбеђен".

Наводници:

Наводницима се обележавају:
а) туђе речи кад се дословно наводе. На пример: Улазећи сви заграјаше "Срећан ти рођендан!";
б) речи које се употребљавају с иронијом и којима нечему не жели да се да супротно значење. Знам, ти си "вредница". Донео је твој "велики пријатељ".

Упитник и узвичник:

На крају упитних реченица ставља се упитник, а иза узвичних реченица, као и иза мањих говорних јединица које се изговарају у узбуђењу, повишеним гласом, ставља се узвичник, на пример: Како си? Шта радиш? Ух, што сам гладна! Не вичи! Пожар! Када се питање изговара повишеним гласом иза њега се стављају и упитник и узвичник; нпр. Он положио?! Не даш?!

Заграда:

Заградом се у реченици одваја оно што се додаје ради објашњења претходне речи или дела реченице, на пример: Интерпункција (реченични знаци) доприноси јаснијем изражавању. Именске речи (именице, придеви, заменице и бројеви) мењају се по падежима. За време Првог светског рата (1914 - 191😎 владале су несташице хране, одеће и лекова.

Црта:

Црта се пише:
а) Уместо првог дела наводника у дијалогу и то у штамшаним текстовима, а други део се изоставља; и на крају управног говора се пише црта ако се реченица наставља и објашњава нешто о управном говору; на пример:
- Ко је то био? - упита мајка.
- Мој друг.
- Зашто га ниси позвао унутра?
- Журио је - промрмља Милош.;
б) кад се жели нешто истаћи, или нагласити супротност, неочекиваност; на пример: Пођем ја, кад - нигде никог. Све сам научила, све знам - не вреди, збунила сам се.



Наредни наставак (04): ПРАВОПИСНИ ЗНАЦИ






ПРЕПОРУКА ЗА ЧИТАЊЕ


Зашто ћути српска дипломатија?, и Не стварно, зашто ћути српска дипломатија? два добра текста, који заједно чине веома интересантну и квалитетну борбу мишљења двојице искусних новинара. Доказ да се може имати и различито мишљење и достојанствено опхођење, у исто време.
Ми нисмо Америка..., без длаке на језику, на моменте грубо, сасута истина у очи. Обавезно прочитати, неће вас оставити равнодушним
Падежи, значајан допринос едукацији есрпског "новинарског" корпуса. Све оно шта је требало да научите још у основној школи... али сте бежали са часова.
(не)Познавање правила игре и (не)транспарентност владе, аутор се још једном осврће на недавне немиле догађаје и покушава да им пронађе узрок. Да ли је успео? Сазнајте!
Шљивовица за све!, духовити, мотивишући стрип младог аутора. Искрена препорука!
Врли нови свет, сјајно манипулишући насловом Хекслијевог романа, аутор анализира нову прерасподелу снага у еРепублику, наговештавајући финалну "поделу карата".


[EDIT] Кликни на плави линк, региструј се и гласај за нашег другара Липеца, који је направио сјајну рекламу за "Нектар". Хоћемо да наш човек победи. Ми, ерепубликанци смо посебна сорта, без обзира на наше разлике! Није свеједно!




_______________________________________________________________


Аутору ових новина можете писати на:
۩ поштанско сандуче профила
۩ и-мејл







НИН захтева да се у игру дода:

Косово и Метохија као 8 регион еСрбије!
Прочитајте старе текстове Министарства за КиМ:
Косово и Метохија-Историјат проблема
Значај Космета као HIGH IRON регије за еСрбију
Geo-strategic position of Kosovo and Metohia


БУДИТЕ ИНФОРМИСАНИ!
1. Претплатите се на званичне новине Министарства информисања Републике еЦрне Горе - Службени лист еЦрне Горе
2. Претплатите се на новине Социјалдемократског форума - Заједно можемо све
3. Читајте "Историју еСрбије", капитално дело, које су урадили dr.Doom и Pokac као коминистри информисања: 1. ТОМ и 2. ТОМ




Немаш више шта да чекаш!

► Ако си добар еСрбин - УЧЛАНИ СЕ!

► Ако си добар еЦрногорац - УЧЛАНИ СЕ!

► Ако си жељан правих информација - ПРЕТПЛАТИ СЕ!