eMedijski prostor - važna dimenzija eZbilje

Day 787, 19:09 Published in Croatia USA by Lord Marlock
http://qll.lunar.byethost13.com/modules/article/">
http://qll.lunar.byethost13.com/modules/article/count.php?s=erep&m=normal&n=visitors">


JEDNOTIPKASTA ILUZIJA predstavlja:



U suradnji sa Odbjeglom Tipkom




Dragi čitatelji,

Pred vama je prvo izdanje časopisa Jednotipkasta Iluzija. Sam naslov zaslužuje posebno pojašnjenje, o čemu će eventualno jednoga dana i biti riječi. Glavni predmet ovih novina, pregled je relevantnog domaćeg i stranog tiska. No, dopustiti ćete autoru članka da prije najavljenog pregleda, a s obzirom na entuzijazam spram eRep-a i eHrvatske, predloži na razmatranje nekoliko ideja o unaprjeđenju djelovanja osnovnih državnih institucija.


Ministarstvo pravosuđa

Jedna od pogodnosti koju pruža Agencija za nekretnine, jest i posredovanje prilikom kupoprodaje kuća. To znači da kupac i prodavatelj pošalju novac odnosno kuću Agenciji, koja uz minimalnu proviziju osigurava sigurnost izvedbe ugovora, odnosno, kad jednom sjednu i kuća i novac, kupcu šalju kuću, a prodavatelju novac. Time se igrači osiguravaju od prevara na eRep-u, a pošten rad Agencije garantira Vlada, odnosno država.

No, što je sa ostalim kupoprodajama na tržištu? Sirovine i proizvodi također su dio tržišta, a njima se trguje ne nužno putem službenog kanala. Naravno, na prvi pogled, black-market nosi određene rizike uz veći profit, pa se povodi računicom “tko voli, nek’ izvoli”, no upitno je odgovara li takav načelan stav u baš svim ekonomskim situacijama u kojima se naši građani nalaze. Kakvu garanciju imaju igrači kada jedni sa drugima sklapaju joint-venture, odnosno, kada ulaze u zajedničke projekte ulaganja? Primjerice, osniva se jedan org, na koji se stavljaju određene novčane svote radi zajedničkog poslovanja, i svi međusobno podijele name i pass, dakle, ključeve riznice. Ako dođe do prijevare, što onda? Nedavno se dogodila velika krađa ešvedske banke, pri čemu se nije moglo utvrditi tko sve ima ključeve riznice, te je tek na kraju intervencijom admina stvar riješena. No, hoće li admin rješavati pojedinačne probleme običnih građana? Odnosno, na koji način admin može procijeniti tko laže, a tko je iskren. Javnim potpisivanjem ugovora pri Ministarstvu pravosuđa garantira se javnost, transparentnost i garancija države da će se ugovor kao takav sprovesti, a oni koji ga krše, kazniti. Istina, navodno da postoje mjesta na službenom forumu eRep-a gdje se potpisuju takvi ugovori, no o tome nema previše informacija u svakodnevnom tisku, a ništa ne sprječava Ministarstvo pravosuđa da preuzme kontrolu sprovedbe tih ugovora (pogotovo ako je riječ o thread-u na eDomovini).

Ujedno, Ministarstvo bi pravosuđa moglo provoditi čitav niz dodatnih aktivnosti, kao što je to primjerice kontrola zakonitosti akata koje Sabor donosi (s obzirom da nemamo razvijenu sudsku branšu na eRep-u), kontrola izvršavanja međunarodnih ugovora i dogovora, kontrola unutar stranačkih i parlamentarnih izbora (ukoliko dođe od prijava nezakonitosti glasanja, kao što je to primjerice slučaj sa pojavom multija te kupovine glasova) i sl.

S obzirom na navedene prijedloge, ukoliko bi oni bili usvojeni, treba posebno dobro razmotriti na koji način bi se birali članovi ministarstva.


Saborski glasnik



Što radi eKongres? S čim se zastupnici bave? Kakve zakone usvajaju? Kakve rasprave vode? Kakvi su sve prijedlozi izneseni? Koji prijedlozi su prošli, a koji nisu? Kakva je učinkovitost pojedinih zastupnika? Jesu li uopće prisutni na eMarkovom trgu?

Gdje se u javnosti mogu saznati takvi podaci? Odgovor je: nigdje!

Zašto se ne osnuje org sa novinama “Saborski glasnik”, koji bi jednom nedjeljno izvještavao zainteresirane građane o zbivanjima u našem parlamentu? Na taj način bi građani mogli imati bolji uvid u konkretne postupke kongresmena i stranaka kojima su poklonili svoje glasove i povjerenje. Pritom se ne misli samo na izvanredne događaje poput prijedloga smjene predsjednika, već sve akte o kojima se službeno i ne-službeno raspravlja u saborskim kuloarima. Ne mislite li da bi bilo interesantno pružiti priliku zastupnicima da javno komentiraju svoje zakonske prijedloge, ili obrazlažu svoje postupke prilikom glasanja, odnosno odbijanja da se određeni prijedlog ujedno i predloži na glasanje. Ujedno, ovaj glasnik bio bi prilika za ambicioznije zastupnike da javno iznose svoje prijedloge na javnu raspravu, čime će se samo pokazati svoju ozbiljnosti pristupanju problemu, nego će bitne ekonomske, vojne i političke teme iznijeti iz zatvorenih stranačkih foruma, te ih učiniti dostupnima široj javnosti, što može uroditi ne samo povećanim interesom za učlanjivanje u stranke, već i većim angažmanom samih građana u pitanjima bitnim za našu Lijepu eNašu. Redovitim pregledavanjem domaćeg tiska posljednjih dva mjeseca, autor ovog članka nije pronašao niti jedan tekst ovog karaktera, a da je vrijedan posebnog spomena.

Ukoliko netko misli kako je ova ideja neostvariva, te nema svog praktičnog značaja, upućujem na egrčki časopis “The Buck Starts Here”, gdje autor, zastupnik u egrčkom parlamentu, iznosi svoje prijedloge zakonskih reformi, uz detaljnu analizu, i poziv na javnu raspravu. Pohvalno, interesantno, i poučno (te se nastavlja u kasnijim izdanjima). Osobito se ističe slijedeći prijedlog autora:

“[Ovo je...] Model za buduće zastupnike kako strukturirati svoje argumente za promjene porezne politike. Svaka debata trebala bi biti inicirana Uvodom, koji će sadržavati sve potrebne informacije i kratki sažetak prijedloga. Slijedi sam Prijedlog zakona, praćen ekonomskom analizom Učinaka predložene reforme (utjecaj na trgovinu) te odraza na Fiskalno stanje (konkretan odraz nove porezne politike u državnoj blagajni). Prijedlog treba završavati Zaključnim izvještajem koji će zaokružiti naprijed iznesene točke”.


Ministarstvo obrane



Ministarstvo obrane, uvjereni smo, pomno prati svjetska zbivanja sa vojnog stajališta, te vodi svoje statistike, i predviđanja temeljena na tome. No, nema razloga da se dio tih informacija podijeli sa širim pučanstvom, tj., onima koji su za to zainteresirani. Što sprječava Ministarstvo da organizira objavljivanje posebnog vojnog izvještaja neovisnog o službenom glasilu, gdje bi se pratili svjetski vojni trendovi, što sa aspekta ratnih zbivanja, što sa aspekta porasta broja stanovnika pojedine zemlje čime se bitno utječe na ukupan raspoloživi DMG, što sa aspekta ulaganja u vojnu infrastrukturu pojedinih zemalja, a što sa aspekta promjena sastava i snage većih saveza. Napor koji ulaže INFO minute za veliku je pohvalu, no smatramo kako ove novine nisu u poziciji ponuditi toliko detaljnu analizu o kojoj je ovdje riječ. Smatramo da u eHrvatskoj postoji dovoljno kvalificiranoga kadra za takav projekt, a sigurni smo kako bi interes, s obzirom na brojnost, kvalitetu i zanos naše vojske i različitih vojnih formacija, bio znatan. Dodatno, ovaj list mogao bi redovito izvještavati o svojevrsnim anomalijama i nesvakodnevnim zbivanjima, poput slabo poznate skupine “The Theocrats”, grupe tenkova koji imaju vlastitu logiku ponašanja i ne pripadaju niti jednoj zemlje per se, te koji su nedavno ponovno obznanili eSvijetu svoje postojanje zauzimanjem eJužne Koreje (za one koje više interesira ustrojstvo te djelovanje Teokrata, uz prethodni link svakako pročitajte i njihov službeni list “Holy Army Speeches”, te novine “God’s Voice” - posebno se ističe njihov plan preseljenja u eŠpanjolsku, što je svakako razlog za poduzimanja mjera predostrožnosti naših saveznika).

Kao primjer sadržaja takvog lista, ističe se jedan dio relevantnog domaćeg i stranog tiska koji se bavi ovom tematikom, pri čemu se ujedno novine koje se spominju preporučaju za obvezatnu pretplatu svima zainteresiranima za vojna pitanja.

Kanadski list “Serious Scribbles” provodi analizu vojne snage zemalja eSvijeta, pri čemu se eDržave postavlja u različite kategorije, ovisno o jačini vojske. Trenutačno je u središtu interesa omjer snaga EDEN-a i PHOENIX-a. Kategorizacija tako pod principijelne EDEN-ove snage uvrštava, redom po snazi, ePoljsku, eSAD, eRumunjsku, eŠpanjolsku, te našu vlastitu, eHrvatsku. PHOENIX-ove snage predvodi eMađarska, koju redom slijede eSrbija, eRusija, eIndonezija, eBrazil te eIran. eGrčka i eŠvedska sa strane EDEN-a, te eUK sa strane PHOENIX-a, prema autorovoj analizi spadaju u drugi rang. U središtu je analize potencijalni i realni DMG koji navedene zemlje postižu, odnosno mogu postići, na temelju podataka iz nedavnih okršaja na karti eSvijeta. Jedan od važnih zaključaka ove analize jest i predloženo mjerilo relevantnosti stvarnih sila u eRep-u:

… značaj velikih vojnih sila očituje se u činjenici kako one mogu nanijeti preko 1 milion DMG-a dnevno, bez da im se potpuno isprazne državne blagajne. Ocjena “1 milion DMG-a” tako se može uzeti kao dobar test relevantnosti eZemlje u eSvijetu. Gotovo pa da se niti jedan bitan događaj na eSvijetu ne može zbivati, a da u njega nisu uplete barem neke od ovih zemalja”.

Za kraj, posebno se ističe eAmeričko ministarstvo obrane, čiji službeni glasnik uz standardne dnevni zapovjedi na koje smo navikli u naprijed spomenutom službenom glasilu eHrvatske vojske, navodi čitav niz dodatnih informacija i preporuka, čija je potencijalna implementacija u naše zapovijedi vrijedna promišljanja. Posebno nam se svidio segment kojim se potiče aktivnost starijih građana u brizi za novopridošle građanine eAmerike.


Ministarstvo ekonomije

Hvale vrijedna je inicijativa Ministarstva ekonomije u svezi subvencioniranja ehrvatskog malog poduzetništva. U tom smislu, ovom prilikom moli se Ministarstvo da na temelju uspješno pripremljenih i prihvaćenih prijedloga za subvenciju, pripremi standardni obrazac za buduće natječaje, gdje će u detalje biti objašnjeni svi potrebni elementi koje prijedlog mora zadovoljiti. Smatramo da Ministarstvo raspolaže velikim brojem ekonomskih stručnjaka koji su kadri pripremiti takav dokument-tutorial za natječaje. Također, ne bi bila loša ideja da se objavi detaljniji dokument u kojem se na transparentan način daje bolji uvid u kriterije odabira. Autor ovoga rada jedan je od onih čiji prijedlog nije usvojen (po mom mišljenju, nije bilo realne šanse, ali, “ispalio sam jedan za svaki slučaj ako upali”)



Posebno se pohvaljuje inicijativa uspostavljanja Savjetničke agencije pri Ministarstvu, te se iskreno nadamo kako će se upravo kroz njezin predani rad u skoroj budućnosti iznjedriti jedan čitav niz novih uspješnih ehrvatskih poduzetnika.

Kao dodatni prijedlog, ističe se nedavna inicijativa Vlade eKanade, gdje se poziva građane na kupnju državnih štednih obveznica, pri čemu država garantira povrat novca uz interes nakon proteka 60 dana od sklapanja ugovora. Cilj tog projekta pomaganje je vojnih napora ekanadske vojske. Više o tome možete saznati u kanadskom časopisu “The Merchantman”. Možda naše Ministarstvo može na taj način dodatno osnažiti ehrvatske napore ka konstantnom jačanju naših snaga, a pritom omogućiti našim građanima određenu imovinsku korist, koja je, naravno, neusporediva sa unutrašnjim ispunjenjem postignutim iskazivanjem eDomoljublja kroz sudjelovanje u ovom i sličnom projektima (ovom prilikom, među brojnim primjerima u eHrvatskoj, želimo istaknuti samo projekt “srce za Hrvatsku”, čiji pokretač proživljava teške trenutke odabira daljnjeg puta u eSvijetu, i čime mu mi dajemo svoju otvorenu podršku za daljnje aktivno djelovanje na ehrvatskom političkom i medijskom prostoru [pri čemu posebno ističemo izuzetno kvalitetan i hvalevrijedan projekt “Ministarstvo Napretka”, također iniciran od istog think-tank-a, thDux-a - otvoreno pozivam na sveopće zatrpavanje inbox-a dotičnog cetinskoga gospodina, kako bi ga ohrabrili u novim izdanjima i novim idejama za boljitak Lijepe nam eNaše])


Iz domaćeg i stranog tiska

Prije svega, potrebno je osvrnuti se na ideju koja je svoje svijetlo dana ugledala u ehrvatskom časopisu “Croatian Soldier”, gdje autor poziva na osnivanje Hrvatske informativno novinske agencije (HINA). Smatramo da je to sjajna ideja, i pozivamo sve zainteresirane da pročitaju članak. U tom smislu, za svaku je pohvalu nedavna inicijativa Ministarstva informiranja, da uz već standardni INFO minute uvede i INFO minute plus, koji će, međuostalom, pratiti i zanimljivosti iz domaćeg i stranog tiska. Kako autor ovih novina aktivno sudjeluje u pripremi prvog izdanja tih novina, u narednim redovima posebno se naglašavaju određene novine zbog svog izvanredno zanimljivog karaktera, te se navode one novine koje nisu uspjele naći svoje mjesto u službenom izvještaju. Pritom se želi istaći kako je svaki doprinos rado iščekivan, te se pozivaju zainteresirani čitatelji na kontakt sa Ministarstvom, odnosno, uredništvom INFO minute-a.

Za početak, sa posebnom radošću upućujem svoje čitatelje na susjedni nam satirično-politički list “Q1 Magazin”, koji na svoj poseban strip-drama-izražaj, uz odličan humor i prepoznatljivu terminologiju, opisuje unutarnje političke događaje eSrbije, vanjsko politička događanja, ali i opće teme, poput povijesti eRep-a, koja u ovom izdanju neodoljivo podsjeća na neke od filmskih prvijenaca Mel Brooks-a. Topla preporuka!

Sa jednakim entuzijazmom, a za sve koji još nisu upoznati, predstavlja se fenomenalan prikaz poteškoća koje, prema zadnjim informacijama, još uvijek proživljavaju ePoljske oružane snage u svojoj namjeri uništenja enjemačke vojne mašinerije. ePoljski časopis “the High Times” opisuje tijek istrage posebno oformljenog CSI tima u potrazi za skrivenim enjemačkim vojnim jedinicama, koje izazivaju strah i paniku iza epoljskih linija!

Iduća dva zanimljiva članka bave se proučavanjem i analizom ehrvatske povijesti. Novine “eHrvatski eTisak”, u nešto starijem izdanju, nude, možemo reći, prvi dio ehrvatske povijesti. Sigurni smo kako je riječ o štivu koje je potencijalno interesantno za svakog starog i novog eHrvata i građanina eHrvatske, ali isto tako i građana susjednih zemalja, čije su epovijesti vrlo često isprepletene sa našom. Pozivamo također na prelistavanje novijih izdanja ovih novina, gdje se nudi nekoliko interesantnih analiza, od kojih posebno ističemo članak koji istražuje epohalne momente u životu eHrvatske i eSrbije u prethodnoj godini. Idući članak, koji se povijesno nastavlja tamo gdje prethodni staje, jest članak objavljen u časopisu “Tolle legge”, također domaćeg autora. Posebno ističemo zaključnu analizu autora, koja glasi:

Hrvatska vojska i općenito Hrvati poznati su po eSvijetu zbog svoje predanosti domovini i saveznicima.Ako pogledate sve važnije borbe, uvijek je Hrvatska u top 3 sa nanesenim dmg-om.To me čini jako ponosnim, a nadam se i vas 🙂 Hrvatska je jedna od vodećih sila, poštovana u svijetu, potrudimo se da takva i ostane!Jednom prilikom jedan saveznik izjavio je: Our allies sent their armies to help us, Croatia sent their whole nation! Što bi u slobodnom prijevodu značilo: Naši saveznici su poslali svoje vojske da nam pomognu, a Hrvati su poslali cijelu naciju! 🙂”.



Što se tiče vojnih zbivanja, dio stranoga tiska snažno se priklanja jednom od velikih saveza u ratu, ili objektivno nastoji kroz argumentiranu analizu (manje ili više uspješno) predvidjeti pobjedu jednoga, odnosno poraz drugog saveza. Ukoliko vas interesiraju protekla te aktualna događanja te predviđanja u svezi WW4 kojem svjedočimo, statistike, izvještaji, ili zanimljivosti vezane uz sukobe, preporučamo da prelistate iduće naslove: “Lung Ficat Romania”, “The Apprentice”, “All your brains…” (posebno ističemo ovaj rad zbog dubine analize i lucidnih zaključaka), “Defense Intel Review” (novine koje autor ovog članka redovito prati i koje nude jedan od najbolje dostupnih izvora informacija vezanih uz navedenu temu), “Don’t look here” (po mišljenju autora ovog članka, definitivno najbolji i kontinuirano ažuriran prikaz vojnih zbivanja na eSvijetu, obavezna pretplata!), “The Briefing Room”, “Die Rheinische Post”, “Zanmor’s Way”, “Canadian Spec Ops Weekly”, “eUS Embassy Newsletter”, “Bifidus Essensis”, “From The Shelf”, “The Drex Chronicles”, “The Norris Times”, “Oculomotorius”, “Tribunal”, “Global Defense Report”, “Battle Stats” (odličan pregled ratnih zbivanja sa detaljnom statistikom bitki, od našeg vlastitog medijskog mogula, preporuča se pretplata!), “e24 news”, “The Scorp Report” (gdje se nudi zanimljiva analiza odluke eJapana da se prikloni EDEN savezu), “Sve na jednom mjestu” (još jedne odlične domaće novine koje prate ratna zbivanja, preporučamo pretplatu!), te “The Newton Factor”. Toliko za sad. Ako čitatelji smatraju da su neke novine neopravdano izuzete sa svoga popisa, molim za razumijevanje, širok je prostor eMedija (podsjećamo, samo u eHrvatskoj nominalno djeluje skoro 1500 eNovina). Veselimo se vašim preporukama.



The Union Insider” redovito obrađuje tematiku vezanu uz United Countries Union. Tko su te zemlje, i što one pokušavaju, saznati ćete prelistavanjem tih novina.

Tema koja zaslužuje posebnu obradu svakako je djelovanje socijalističkih stranaka i projekata na eRep-u. Kao kratki osvrt na to, poziva se zainteresirane čitatelje da svakako pročitaju natpise iz “Radnicka Revolucija”, “R-Evolution”, te “Medij Evolucije”.



Slično je i sa temom imperijalizma, koji je definitivno prisutan na eRep-u od njegovih ranih početaka. Kao uvod u promišljanje na ovu temu, nudi se članak u novinama “Stars and Stripes Journal”.

Od ostalih tema ističe se časopis “The Phuza Lady”, koji se bavi kratkim predstavljanjem svih svjetskih predsjednika, vrijedi posjetiti!

Iako se ustručavamo ulaziti u javnu raspravu povodom nedavnih događanja na ehrvatskoj političkoj sceni, potičemo čitatelje da pročitaju naprijed spomenuti INFO minute, te ujedno među novinama na ehrvatskom medijskom prostoru koje su pisale o ovom događaju, posebno ističemo rad u “eFeral Tribune”, koji nastoji iscrtati jasnu kronologiju događaja. Toliko o tome zasada!

Od nešto lakših tema, ističemo ideju o eOlimpijskim igrama, o čemu možete pročitati ovdje. Kako uspješno varati na eRep-u, te uz minimalan trud zaraditi silan novac, bez da vas admini otkriju, možete otkriti u časopisu “EDEN MEDIA GROUP” (riječ je, naravno, o satiričkom sadržaju, bez stvarnog varanja, koje autor ovog članka nikako ne podržava). Kada smo već kod teme varanja, “eHrvatski glas” potiče na amoralno djelovanje, dok je stvarna sličnost sa RL, vjerujemo, sasvim slučajna.

Zanimljiva pojava na ehrvatskoj medijskoj sceni, nastupno je izlaganje časopisa “Polikulturist”, gdje se ističe posvećenost kulturalnim i političkim sadržajima. Veselimo se idućem izdanju gdje očekujemo razradu teme.

Pred kraj, čisto zabave radi, navodimo dva vrlo interesantna primjera novina koje zapravo ne bismo ni smjeli tako nazivati. eSrpski novinski list “e blic”, u vrlo je kratkom vremenu dostigao nevjerojatan broj pretplatnika, i to zbog ovog rada. Moramo priznati, vrlo poražavajuće za medijsku scenu iz koje dolaze neke od najboljih novina koje je autor ovog članka imao prilike čitati. U pokušaju pronalaska ehrvatskog medijskog pandana, izbor je bio težak, jer prosječni građanin eHrvatske koji svakodnevno prati najnovija izdanja svih novina, više puta dnevno ima razloga upasti u picardovski facepalm sindrom (vidi skicu ispod teksta). “sumpetar news” odnio je pobjedu u najtežoj kategoriji krajnje beskorisnih novina. Ono što je prevagnulo u izboru, uz fin izražaj i visoki stupanj gramatičke i leksičke preciznosti, jest ponajviše sam odaziv čitatelja, koji nisu prestajali odavati svoje divljenje. Pitamo se ima li smisla prestati izdavati ove novine, nakon velikog početnog uspjeha? Molimo cijenjene čitatelje da primijete učestalost upotrebe glagola “prestati” u ovom segmentu. Neka riječ “prestanak” djeluje kao asocijacija.



A za sam kraj, posebno smo za vas odvojili poruku eLjubavi


Do idućeg broja,

Lord Marlock