Fordítás - Open Letter to Plato and the Community

Day 3,628, 11:41 Published in Hungary Hungary by Taz.

Az eredeti cikk itt található:

Nyílt levél
Az új világ lakosainak, halottaknak és élőknek,
Platonak, az eRepublik Adminisztrátorjainak és Moderátorainak,
az eRepublik Labs-nak, mindenkori csapattagjainak,
az eRepublik befektetőinek,
a Stillfront Group-nak,
és Alexis Bonte-nek


CyberGirl-nek



TARTALOMJEGYZÉK

1. Bevezetés
2. A „Plato's Foundation“ verseny
3. eRepublik Version1 (V1) & Rising (V2) felmérés
4. eRepublik demográfiája és a játékosok megtartása
5. Változások az évek során: megjavítani, ami el se romlott
6. Hova tovább?
7. V1 mint valós oktatási lehetőség
8. Ki vagyok én és mégis hogy merészelem ezt?


1. BEVEZETÉS

Ez a nyílt levél az új világ (aktív és halott) polgárai, Plato továbbá mindenki, aki eddig dolgozott ezen a játékon, és minden olyan ember számára, aki pénzt fektetett az eRepublik Labsba, vagy tervezi a jövőben. Maga a cikk egy kutatási eredményre épül, de nem csak az van benne. A polgárok már évek óta panaszkodnak, elsősorban arról, hogy a V3 eRepublik-os változásai rossz irányba haladnak, másodsorban pedig, hogy hiányzik nekik a V1 vagy épp V2 világ. Én vagyok az egyik, de ahelyett, nosztalgia hatására formáljak véleményt, úgy döntöttem részletekbe menő kutatást végzek és egy pénzügyileg életképes ötletet javaslok. Biztos lehet jobbat is, de egy bukott böngészős játéknak szerintem bőven megteszi. Rájöttem, hogy az értékes vélemény formáláshoz több szinten kell vizsgálódni, az összes modulban és különbféle kutatási módszerekkel. A felhasznált módszerek listája: kísérlet, felmérés, adatgyűjtés és elemzés, megfigyelés és más cikkírók keresése. Ezek közül néhány objektív, néhány szubjektív, van ami specifikus, de van ami általános és együttesen mind egy nagyobb képet alkotnak valamint kivétel nélkül ugyanarra a konklúzióra jutnak. Szeretném kihangsúlyozni teljes objektivitásomat és higgadtságomat a cikk írás kapcsán. Nekem a V2 tetszett legjobban, de mivel a legtöbben a V1-t szerették, így én is a V1 visszatérését támogatom.

Gyakorlatilag az idén nyáron általam írott angol cikkek vezettek idáig: Air Stats and Rewards (farmolás), Change Status Quo (kiegyensúlyozatlan szövetségek), An RH Medal a Day Keeps Poverty Away (farmolás), Bringing back Citizen Ads and Reviving Journalism (a változások negatív hatása), To Gnilraps's "League of Allies Post-Op Debriefing" (a változások negatív hatása), eRepublik Needs a New Deal, Not New Updates (a változások negatív hatása), How Can Plato Earn More by Enliving the Economy (a változások negatív hatása), and The Dumbing Down of eRepublik Is Complete (a változások negatív hatása) Mind egy-egy kis lépés, amivel egyedül küzdök az eRepublik problémáival mire rájöttem, hogy az nem csak nekem okoz fejfájást. Ekkor döbbentem rá először, hogy minden képpen bekövetkezik az elkerülhetetlen: soha nem fog már úgy ragyogni az éjszaka égboltján az eRepublik, mint azt tette, történjen bármi változás vagy akár teljes újraindítás. Gyorsan rá lehet jönni, ha Plato támogatja az egyik cikked (alulról második) úgy jó őton haladsz. Az utolsó cikkemből merítettem az ötlet. A "Plato's Foundation" verseny alatt több különböző cikket terveztem írni, de végül mégis ez kutatás lett belőle majd egy kérdőív elkészítése. Végül pedig, gugliztam régi motorosok cikkei után miként halott vagy haldoklik az eRepublik, sőt az Alexis Bonte-val készült interjút is megtaláltam (aki esetleg nem tudná ő a CEO-ja az eRepublik Labs-nak). Így rájöttem, hogy tulajdonképpen mindent megtaláltam az eRepublik-ről, az eRepublik Labs-ról, Alexis Bonte-ról és a fejlesztőkről. Mondhatom rengeted adat és információ található. Nem, Maliopopoubross, nem tudom, hogy Bonte milyen pornót kedvel. A feleség egyébként is támogatja mindenben, szóval érzelmi kényeztetést nem kell máshol keresnie, mint egyeseknek..

Köszönet annak a több mint ezer embert akik kitöltötték a felmérést, és postolták a falon másoknak a felhívást. Úgy vélem, hogy ők várják legizgatottabban az eredményeket. Szeretnék köszönetet mondani [url = https: //www.erepublik.com/en/citizen/profile/5647259] Sergeant Spring-nek [/ url] azért, hogy bevezetett egy böngészős játék kulisszatitkaiba mely során megismerhettem a pénzügyi, hardveres és szoftveres hátteret. Ironikus, de elnézést kell kérjek hogy nem használok belső linkeket (anchor) a tartalomjegyzékben, erre ugyanis csak a V1-ben volt lehetőség..

Köszönettel tartozom az eRepublik Labs csapat minden tagjának, akik segítettek létrehozni és fenntartani a játékot, mint ahogy annak a több ezer és ezer polgálnak, akik akarva vagy akaratlanul ezt a felejthetetlen élményt biztosították. Hidd el, nem kell ahhoz ismerni valakit, hogy hatással legyen rád cselekedeivel. Azonban elnézést kell kérnem mindazoktól, akiket zavart a sok spam a felmérés kapcsán, ami mellesleg nem történhetett volna meg, ha a korábbi [/url] Citizen Ads modul-t nem törli el Plato.


2. A „PLATO'S FOUNDATION“ VERSENY

Elsőként hadd jelentsem be az egyes kategóriák nyertesit! Ez megtehettem volna külön cikkben, de szerettem volna, hogy ők is elolvassák ezt a cikket. Minden amit tudni kell a versenyről (ötletek, szabályoz, nyeremények és versenyzők) megtalálhatók itt: [The Plato Foundation] Bringing Back the Fun to the Community, [The Plato's Foundation] Fat Gold Rewards Waiting For You, és [The Plato's Foundation] The Writing Contest Is On. Most pedig következzen a nyertesek listája:
Analízis: Weekstrom, Shawtyl0w, Kevin Sheridan
Humor: Rory Winterbourne II
Javaslat: zzzingo, Waruda, GrinOne
Interjú: n/a
Vers: Releasethe Krakken
Szatíra: Basharadam, Sir Edgard, Chris Matera
Történet: nutty fox
A korábban lefektett szabályok alapján csupán 270 arany lett kiosztva a lehetséges 500-ból, így úgy döntöttem, hogy további 10 aranyat adok mind a 13 versenyzőnek és megtartok 100-at saját magamnak kompenzáció gyanánt az elvesztegetett idő miatt.

A verseny tulajdon képpen teljes kudarc volt. Az első bejeltés után csupán 5-en érdeklődtek minek hatására a Plato's Foundation tanács feltornászta a vereményalapot 500 aranyra. Magamban gondoltam, hogy kudarcra szüksége van, mely segítségével bizonyíthatjuk a lényeges dolgokat. Végül már a 30-at is meghaladt az érdeklődők száma, mellyel a remény szikrája feléledt. Ám végük csak 13 mű készült el, többségük késve. Nézeteltérések jelentek meg mind a mi csoportunkban, mind pedig a privát üzenetekben, mert némelyikük lusta vagy képtelen volt megérteni a verseny angol leírását. Az ötlet az volt, hogy mindenki munkáját összegezzük egy utolsó cikkben, shout-oljuk, így az összes barátunk (több ezer állampolgár) számára elérhetővé tesszük, nagy részük mégis saját maga kezdte el shout-olni a saját cikkét. Nem igazán volt sikeres egyikük sem. Természetesen a hibát nem csak bennük kell keresni, hanem bennünk is, ami a figyelem és érdeklődés hiánya. Gnilraps's International Meme Wars cikkének ugyanez lett a végzete: a megjelenés napján hatalmas figyelmet és támogatást kapott, beleértve 500 aranyat Plato's Foundation–től. Mire a megvalósításhoz értünk óriásit fordult a világ. Több kategóriában se volt jelentkező, akár csak ebben a. 7 éve az eRepublik telis tele volt minőségi tartalommal. Most még az 500 arany díj sem bizonyult elegendőnek, hogy olyasmire motiválja az embereket, ami annak idején még csak különösen kiemelkedő lett volna. Ahogy már mások is megmondták korábban én is megteszem: a Plato's Foundation egyszerűen túl későn jött. Senkit se érdekel már igazán. Ezt az arany mennyiséget sok más könnyebb módon meg lehet szerezni és a ténylegesen jó írok többsége már réges régen távozott. Személy szerint úgy vélem, hogy a Plato's Foundation nem is igazán jó dolog: mesterségesen teremteni igényt arra, amit egyébként meg se tettek volna az emberek nem vezethet jóra és nem is vezetett. Említettem az egyik tanács tagnak, TheJuliusCaesar-nak, hogy a jelentkezők 75%-a kapni fog támogatást, de nem azért mert kiemelkedőt alkottak, hanem, hogy egyáltalán valami értékelhetőt. És nem csak a média modulról beszélek, Az egész Foundation csupán sebtapaszként szolgál egy halálos seben, ami több ezer olyan polgár kedvét vette el a játéktól, akik korábban értékes tartalmat hoztak létre legyen jó akár egy külső eszközről, app-ról vagy akár másik weboldalról a V1 és V2 idején - ez egy hatalmas bukás.

3. EREPUBLIK VERSION1 (V1) & RISING (V2) FELMÉRÉS

Hipotetikus forgatókönyv: az eRepublik Lab elindítja a V1 Bétát párhuzamosan az aktuális játékkal. A játék visszaszerzi a régi játékosokat (100 000 állampolgár). A Beta véget ér majd a játék újraindulakár csak 2008-ban. Az adminok azt írérték nem lesz ilyen többet, de lenne egy költség, egy szimbolikus összeg (EUR centekben mérhető) amit a játékosok fizetnének SMS-en keresztül, hogy életlben tartság a játékot.

A felmérés elkészítése egy bizonyíték, hogy ha emberek visszakapják a V1/V2-t akkor még az eRepublik Labs is jól járhat anyagilag. Természetesen a felmérés messze nem volt tökéletes. Sokan kérték, hogy adjunk még több kérdést, választási lehetőséget, de rövidnek és tömörnek kellett maradnia, hogy sokan töltsék ki. Sokan mások kérdezgették, hogy ki támogat engem anyagilag, mivel félreértették és úgy vélték, hogy a V1 egy külön, eRepublik Labs-tól független játék lennem, ami a mostani helyébe lépne (és így ők elvesztenék, amit eddig felépítetetk) holott elég nyilvánvalóan kifejtettem, hogy két külön játékról lenne szó, legalább is az indulás pillanatában egészen biztosan. Vicces, hogy a (többségében fizető) játékosok félelmüknek adtak hangot még akkor is, ha a mostani játék folytatódik a V1-el párhuzamosan, többségük pedig fontolgatná a V1-re való áttérést. Az ok szerintem egyszerű: nem maradna itt senki, akinek fel lehetne vágni a tetteinkkel.

A legnagyobb ellenérv, amit kaptam, hogy nem adtam olyan lehetőséget mellyel ingynes marad a játék, de ez nem így volt csak el kellett volna olvasni rendesen a szöveget. Világosan leírtam, hogy lenne egy szimbolikus összeg minden képpen. Nézzük egy kicsit másképp a dolgokat: semmi értelme a V1/V2 visszahozásáról beszélni, hacsak Plato nem profitál rajta. Különben már évekkel ezelőtt megtörtént volna. V1-ben limitált arany vásárlási lehetőségek voltak. Elméletlieg a az új szimbolikus összeget figyelmbe véve a bevételek meghaladhatják a jelenlegit, ami csupán egyetlen játékra épít, ami bármikor véget érhet.

A kérdőívet 1041-en tööltöttök és a 10.160 emberből, aki a legutóbbi elnöki szavazáson részt vett, 10.3%, nem is rossz! Az egyszerűség kedvéért azzal a feltételezéssel élek, hogy ez az egész közösség véleményét jelenti.



Nyilvánvalóan a mai játékosok többsége a V1 idejében kezdte, sőt talán még korábban. Az első kérdés egyértelmű volt, aki nemmel válaszolt be is fejezte a felmérést.



71,2%-a, akik játszottak a V1-el újra megtenné míg. 38,4% inkább a V2 Rising-ot választotta. Jegyezzük meg, hogy igen válasz esetén tisztán az egyik vagy a másikat választották volna, nem a kettő keverékét. Akik mind a kettő választották úgy gondolják, hogy bármelyik kettő jobb volt a mostaninál. Tehát pont olyan egyértelmű volt a nemleges is, mint a helyeslő.



Ingyenes játok (piros) nyert nem meglepő módon. Ha úgy lenne midnen mint régen úgy az emberek a V1-ben tudtak dolgozni, edzeni és harcolni ingyen. Akik azonban szeretnének cikket írni, céget fejleszteni vagy részt venni a politikában azoknak fizetni kellene SMS-ben. Képzeljük csak el: csak azok tennének így, akik elhivatottak abban, amit csinálnak. Ők azok akik kizetnének, hogy a többieknek ingyenes, reklám, csalók és hülye üzletemberek mentes legyen a játék.
Fizetős játék (kékkel jelölve) kötelez minden játékost, hogy fizessen SMS-en kereszül minden hó végén különben meghal a karaktere és addig úgy is marad amíg nem fizet újra. Ez az opció eltántorítana pár embert, mivel minden karakternek külön telefonszám és havi fizetés szükséges.
Ami meglepett, hogy nagyon sokan készen állnak, hogy fizessenek (narancs). Úgy vélem ők áldoznának egy jobb játékélményért cserébe. Egyébként ezt a válaszlehetőséget jelöltem be én is.



Az összeg a havonta fizetendő mennyiséget jelenti. Az árak Europa szerte elfogadottak lennének. Nem meglepő módon a legkisebb nyert (kék). Az 50 cent-nek viszont nagyobb támogatottsága volt, mint a 20-nak. A probléma inkább filozófiai jellegű itt: ez volt a legkisebb összeg, ami centben volt megadva. Ami itt meglepett, hogy nagyon sokan fizetnének akár egy egész EUR-t is. Sergeant Spring egyszer azt mondta, hogy ő hajlandó lenne egy hónapban Ciprus fél lakosságának kifizetni a díat és barátja Mithrantir kifizetné a maradékot. Úgy vélem lennének még jó páran, akik mások helyett fizetnének, hogy tovább játszhassanak. Nekik szép valód életből származó bevételük van és többre becsülik a közösséget a moduloknál és a medáloknál. Ez egy nagyszerű ellenpont a jelenlegi játékosokkal szemben, akik inkább bomlasztják a közösséget.

A V1 bétának ingyenesnek kell lennie. Sőt az első hónap minden játékosnak ingyenes kell, hogy legyen. Lehetőség lenne különbféle programok, újítások bevezetésére. Pl ha egy ország vásárolna katonai felszereléseket egy másik országtól úgy az eladó fél támogathatná a vevő országot ipari fejlesztésekkel. Hasonlóan, ahogy a V1-ben, ha az ember fizetett, hogy cikket írjon úgy kapott a Citizen Ads modulon keresztül vissza. Hasonlóan lehetne megvalósítani a cégfejlesztéseket: kapnának pár aranyat a cég számlájára (ahogy volt régebben 20 arany ment a cégbe, 20 pedig a előállítási budget – fizetése, alapanyag vásárlásra - a 40-es árból).


4. EREPUBLIK DEMOGRÁFIA ÉS JÁTÉKOSOK MEGTARTÁSA

Első körben a célom az volt, hogy összevessem a legutóbbi elnöki választáson résztvevők számát az utolsó V1-es választással. Végül felfedeztem az adatok egy új aspektusát és úgy döntöttem, hogy minden szavazót figyelembe veszek akik valaha részt vettek választáson, az aktív játékosokat akiket listázva látunk a Community - My Country - Society résznél, azokat akiket említ a média, az összes regisztrált játékos számát, Alexis Bonte célszámait az elvárt játékosok tekintetében és az eRepublik Las csapat létszámát. Az adatokat más cikkekből szereztem, a maradékot pedig magam kerestem meg. Kaptam egy ötletet, hogy összekösem a változtatásokat, amik történtek az adott periódusban és azt viszonyítsam a játékosok számának változásához, de rájöttem, hogy ez egy ember számára megvalósíthatatlan továbbá úgy is csak saját magam igazolását szolgálná részletesebben. Ha ezek után sem jutsz egyértelmű konklúzióra a feltárt adatok kapcsán úgy soha nem is fogsz.
There are two kinds of people: 1) those who can extrapolate from incomplete data

Próbálom megmutatni egy egyszerű tábláatban. Sajnor a grafikonos megjelenítés nem jöhetett szóba, mivel a skálán a számok olvashatatlanok lettek a jelenlegi 675 pixeles maximális szélesség mellett. De nyugi, elmagyarázom mi merre hány méter! Az olvashatóság miatt az ezreseket pontokkal választottam el.

Náhányan észrevehetitek, hogy a V1, V2 és V3 tényleges kezdete 1 hónap csúszásban van, aminek az oka, hogy az új verziók hó közben lettek bevezetve és a választások a következő hónap elején történtek. A játékosok számát nem a választás napjról vettem, hanem az adott hónap végéről, amiket a V1 és V2 belépő oldalán készült screenshot-ok, játékon belüli közösségi modulból, cikkek és YouTube videük támasztanak alá. Az eRepublik Labs ezen számokat úgy kalkulálta az első pár évben, hogy aktívnak tekintette, aki 2/3 napota fellép majd később élőnek, aki legalább egyszer belépett 30 nap alatt. Egyszer Alexis Bonte mondta: a Society oldalon levő játékosok 50%-a napi szinten játszik. A polgárok összessége a valaha regisztrált játékosok számát jelenti. Bonte célszámai pedig Bonte ambicióját a reményét fejezik ki a játékosok számában adott pillatra vetítve..

Analízis:
1) Összehasonlítva az aktív játékosok és a szavazók számát úgy láttam, hogy kb, 20%-a vesz részt a szavazáson. Persze vannak különbségek, de az arány egy trend és az én szememben ők jelentik azokat a játékosokat, akik napi szinten játszanak.
2) Amikor az aktív játékosok száma 200.000 alá esett Bonte nem publikálta tovább ezt a számot, hanem a valaha regisztrált játékosok számát tette inkább közzé (ami csak növekedhet). Apró különbség.
3) A V2 bevezetése előtt a eRepublik megtriplázta csapatának számát. A legjobb esetben is csak stagnálásról beszélünk azóta.
4) A V2-ig az új játéksok megtartása 30% körül mozgott (összes reg / aktív játékosok hányada). Utána ez a szám folyamtosan csökken, manapság csupán 0.7%.
5) Amennyiben nem vezették volna be V2-t úgy a V1-es számokat néve jelenleg 2.500.000 aktív játékos lenne, akiből 500.000 naponta is játszana (talán még több, ahogy később leírom). Ez nem egy légből kapott feltételezés: a V1-es közösség stabil volt és a növekedés belölről fakadt. Az Erepublik Labs a bugok jaítására és a ticket-ek kezelésére fókuszált továbbá támogatókat kerestek. Az általuk gyakorolt közösség építő hatás elenyésző volt a közösségéhez képest.
6) A V1-et 1 millióan próbálták ki minden évben. A trend 2013 környékén csökkenni kezdett többek között, mivel az emberek már kevesebb meghívót küldtek ki. Ha mégis így tettek volna (és a V1 folytatódik) mára 9.000.000 regisztrált játékos, 3.000.000 aktív és 600.000 napi szinten belépő játékos lenne. És ez egy lineáris forgatókönyv, ami nem veszi figyelembe, hogy az újak is további játékosokat hívhatnak meg, ahogy a V2-ben elvesztett játékosokat sem.
7) Ez nem volt elég Bonte-nek, 2013 februárra 10.000.000 regisztrálciót vizionált és a V2-vel még nagyratörőbb terveket szövögetett. A jelenlegi trendeket figyelembe véve ez a szám 2020 körül lesz reális ezzel a statisztikailag elenyésző játékos megtartási rátával.
😎 Kapcsolódva az előző ponthoz: eRepublik egy 'pay-to-win' (szerk: fizess, hogy nyerj talán, de elég rosszul hangzik így fordítva) miután a V2-t félredobták. V1-ben több százezer ember volt, aki kis összegete fizetett rendszeresen. Ahogy a lakosság száma csökkent úgy jöttek a korlátlan pénzes lehetőségek, szinte negyedévente bevezettek egy újabb pack-ot. Lásd itt: Pareto principle.
9) Az aktív játékosok és szavazók száma már a V2 bevezetése előtt két hónappal esni kezdett, mivel látták a képeket ebben a cikkben: eRepublik Insider kipróbálták a bétát és nem igazán voltak megelégedve vele. Több tízezren tiltakozta ka V2 ellen, de Plato nem igazán hallotta meg őket. Ez és a pár hónappal későbbi Presidents' Rebellion of 2011 volt az utolsó szög az admin-játékos kommunikáció koporsójába. Egy lehetséges indok, amiért többet nem hallgattak a játékosokra, pénzéhesek lettek, és egoisták ahhoz, hogy beismnerjék a hibájukat, bocsánatot kérjenek és visszahozzák a V1-t.
10) Bár nem látszik ezen a táblázaton, de 2011-től bár a játékban továbbra is 200.000 aktív játékos volt a földrajzi eloszlásuk már korán sem volt úgy mint régen. Az 1000 állampolgárnál többet számláló országok száma 25-ről 16-ra esett és az első olyan ország jelent meg (Csehország), aminek az elnöki választását megnyerte valaki 10 alatti szavazattal. A zsúfolt országok továbbra is a (való életben is) konfliktusokkal terhelt Balkáni országok maradtak, pl Macedonia (FYROM) 2010-es hozzáadásával. Később pedig az egyes ellenséges országok legyőzésére épülő reklámkampányok is csak rontottak a helyzeten és további csökkenést idéztek elő a játékosok számában.
11) A V2 nyáron lett bemutatva a legtöbb játékosnak (az északi félgömbön). Választhattak, hogy élvezik a napot, este kimozdulnak, sportolnak, utaznak vagy megismerkednek egy új idegesítő játékkal. Nem volt túl nehéz döntés. Helyette lett volna télen, amikor az emberek úgy is bent vannak, tévéznek, neteznek és talán eléggé unatkoztak volna, hogy kiróbálják a V2-t.. Pont, mint hogy a németek megtámadták télen az oroszokat és elbuktak. Nem mintha Bonte szeretne beszélni a bevezetési stratégia megváltoztatásáról.


5. VÁLTOZÁSOK AZ ÉVEK SORÁN: MEGJAVíTANI, AMI EL SE ROMLOTT

Mindenek előtte sajnos mindenkit el kell, hogy szomorítsak, aki reménykedett a dolgok jobbra fordulásában az új tulajdonos (Stillfront Group) kapcsán. A nagy semmi lesz. Alexis Bonte eladta a cégét (Stillfront részvényért és pénzért) az eRepublik Labs-ot, de továbbra is ő a CEO valamint ugyanaz a csapat fogja vinni a játékot, aki eddig is, legalább is a következő évben egészen biztosan. A Stillfront Group a profitabilitással foglalkozik, de nem fognak beleavatkozni dolgaiba e játék kapcsán. Magyarán ők nem miattunk vannak itt. Meg amúgy is miből gondolod, ha valaki 10 egymást követő évig nem foglalkozott velünk akkor majd mások valaha is fognak?

A V2 bevezetése előtt megkérdezett 14.000 embert (a 400.000-ből), hogy miként nézzen ki a V2. A vélemények és kívánságok meghallgatása után a Labs előállt a Rising-al és tesztelte, hogy lássa mindenki reakcióját. 100.000 ember otthagyta a játékot. A Labs továbbra is eröltette a V2-t és végül be is vezették melynek hatására vesztettek újabb 100.000 embert. Hol is van ebben a ráció?

Egyszerűen nem csinálhatsz ilyen drasztikus lépéseket, ha több százezren játszanak. Ők azért játszanak, mivel úgy szeretik a játékot, ahogy van. A Rising nem egy adag változatás volt, hanem egy gyakorlatilag egy új játék, ahova a régi karaktereket átlapátolták! Senki a világon nem szereti a csere-berét! Sem, amikor buszon utazunk, sem amikor egy online játékot játszunk. A Labs a hangos kisebbség véleményét tükrözve vezette be a változtatásokat.
Ő most tényleg arról a játékról beszél, hogy Chula
Egyszerű szabályok komplex viselkedéshez vezetnek. Komplex szabályok idióta viselkedéshez.
George Lemnaru 2010 novemberében a következőket mondta: Interview With George The Admin. Sajnálatos, hogy nem hallgatott saját magára mielőtt még a V2 felé vettük az irányt, amivel csak túlbonyolították a játékot.
Van egy dolog, amit érdemes megelíteni. Nem az az elsődleges szempont az eRepublik-nak jelenleg, hogy profitot maximalizáljon. Helyette a communikáció helyrehozása élvez prioritást, mely segítségével célt és irányt tudunk adni fejlődésnek.
Ezt mondta Alexis Bonte 2016 márciusában itt: eRepublik where we really are... Most, két évvel később, pack-okat tolnak az arcunkba lépten-nyomon mialatt a lakosság létszáma a mindenkori legalacsonyabb értéket mutat. Hinni neki nagyjából annyit tesz, mint hinni egy politikusnak a választás előtt.

Érdekel még pár semmitmondó idézet Alexis-től? Tessék, mind egy 2008 novemberi blog bejegyzésből:
Többet kellett volna kommunikálnunk. Alábecsülük mennyire hozzá volt nőve a közösség a V1-hez.
Változtass, de cask kis lépésekben.
Csak akkor robbants ki “forradalmat”, ha már nincs más lehetőséged és úgy is van akkor se próbáld megjavítani azt, ami el se romlott.
A közösségek nem szeretik a meglepetéseket.

A [eV] When Community fails to the Community itself, Demonaire cikkekben azzal érvel, hogy egyes változtatások azért születtek, hogy megoldjanak bizonyos problémákat pl. a voters club megölte az újságíró modult válaszul pedig az adminok kialakították olyanra, mint ahogy ma is van, ezzel ellehetetlenítve a klubbot. Mi lett az eredménye? Mind a kettőt sikerült megöldni. A probléma a második cikkel az, hogy nem kínál globális javaslatokat. Valójában az az igazság, hogy volt egyszer a Citizen Ads melyek megöltek az admin-ok, a játékosok létrehozták cserébe a Voters club-ot, amit a média modul átalakításával sikeresen megöltek az egész modullal együtt, proóbálták életre kelteni a halottat újságíró küldetések bevezetésével, de ezzel csak spam-et generáltak, hogy meglegyen a 25 komment. (szerk: vajon én kapok erre 25-t? 😃) Akár a többi modul is hasonló sorsra juthat, ki tudja. Látnotok kell az egész játék lényegét (szerk: nem tudtam értelmesen lefordítani: „You have to see the big picture“) és azon nyomokat, amik visszavezetnek a V1-hez mert bár voltak bugok a játékban, de kétségtelenül működött.
eRepublik irodai életkép. A bugos V1 jobb volt, mint bármi, ami utána jött.


Az eRepublik egy szöveges böngészős játék volt, ami legalább egy kicsit jobbnak kellett legyen, mint egy átlagos mobilos játék. Nem a grafikáról beszélek és animációkról (amelyeket a Labs ingyen kapott Nick Pettit-től). A V1 működött, mint termék, de Bonte egyszerűen nem akart magán segíteni és egy egyszerű játékot túlbonyolított egekbe emelve a fejlesztési költségeket. Csak azért mert pár szakértő azt mondta, hogy a játékban nincs elég 3D, túl egyszerű és unalmas. Ezek a szakértők sose játszottak ezzel a játékkal. A szakértők sose hoztak új embereket a játékba. A szakértők sose fizettek neki egy centet se. A szakértők mondták, hogy az Erepublik koncepciója bukásra van ítélva. Ő hallgatott rájuk a 400.000 lakos helyett, akik ténylegesen játszottak, hoztak új embereket, fizettek és egyértelműen fenyegetőztek, hogy ha változások jönnek akkor ő távoznak, majd így is tettek.
“Elkezdeni az erep-et manapság olyan, mint magfizikával játszadozni“



El Che G shout-ja főként a Days of Mayhem eseményre vonatkozik. Mindazon általá ez egy szarkasztikus megjegyzés, ami mindenre ráhúzható a V2 óta. Tegyük meg magunknak a kérdést: ha igazán őszinték akarunk lenni akkor tudjuk azt mondani, hogy a jelenlegi formában az eRepublik nem ijeszti el az embereket inkább mint vonzza? Ha ma lenne itt az első napom az első manager-i meló után hagynám itt az egészet. Cuki animációk, színek sokasága, bonyolult formulák, viszály, földi/légi/14 féle harci terep... ezek nem szórakoztatják a játékosokat, ahogy a szakértőke, bloggereket és újságírókat sem. Helyette inkább jó messze űzi őket! Ilyesztőek és eröltetettek! A V1-nek nem voltak ilyen gondjai.

Tegyük fel, hogy egy új játékos mégis túlteszi magát az első sokkon kis idő eltetével, ha nem szellemileg fogyatékos akkor rá jönni, hogy semmi esélye a játékban. Már az is pont elég nehéz, hogy a D1-esekkel megküdjön, nem beszélve a Maverick pack-os huszárokról. A V1-ben ilyen probléma sem volt.

Komolyan azt várjátok egy új játékostólm hogy fizessen 400 EUR-t egy cégért, miközben a tankok könnyen bezsebelik az aranyat? Már túlléptem azon, hogy megdöbbenjek ilyesmiken sajnos. Ahogy ő JustDoA is, egy 3 hónapos lakos tette ebben a cikkben: Open question to Erepublik Team.

Az eRepublik egy szociális és stratégia játéknak kellene, hogy legyen. Ti kinyírtátok az előző mondatból az összes jelzőt és egy mobilos harcos app-á alakítottátok a játékot. Bár a betöltési idő telefonon kétségbeejtően sok, vajon ebben jobb lenne a V1? Nem hardcore gamer-ek vagyunk, tanulók vagyunk, akik belépnek egy kis relaxációra vágyva. Szülők vagyunk, akiknek nincs idejük sokat játszani. Nem tudjátok, hogy kik is vagyunk valójában, amivel kihagytok egy hatalmas lehetőséget. Az üzleti alapoknál elvéreztetek!. Korábban mindenhol úgy reklámoztátok, hogy az eRepublik csupán napi 15 perc figyelmet kíván. Most mi a helyzet? Emlékeztek: Gnilraps's League of Allies Post-Op Debriefing? 2881 polgár harcolt éjjel-nappal és ez csupán pár száz goldért folyt. Belefáradtunk, hogy állandóan nyomogassuk az evés gombot, így pár óránként ide kell néznünk. A játék egy rat race-é vált. Megromlott a kapcsolat a folyamatosan nyaggatóval. Bonte utolsó blog bejegyzésében beszélt a Labs mobil játékairól, arról, hogy megbuktak a 3 perces osztatlan figyelmes teszten. Vajon mi lehet az oka? Talán az, hogy pont azt tettétek velük, mint az erep-el. Ugyanebben a blogban említi, hogyan kezelik a hibákat: rosszul érzi magát egy pillanat erejéig, kivizsgálja és amint csak lehet korrigálja a hibát. Ennél nagyobbat nem is tudott volna hazudni.

Hadd hozzak egy analógiát: V1 egy böngészős játék volt, mint Romániában egy Dacia kocsikra vetítve. Semmi luxus, de mókás és nagyszerű. Aztán megpróbáltátok túlbonylítani a játékot és egy Seat-ot készíteni belőle. Az a helyzet, hogy nem lehet csak így megemelni a mércét egy ilyen játékban. A design megnövekedett árát pedig kompenzálni a pack-ok és arany árának emelésével lehet, de helytelen. Senki se akar egy 20.000€-s Dacia-t. Úgy szeretik a Dacia-t, ahogy van, mint ahogy az eRepublik-ot is, ahogy volt. Tudom, hogy célotok vagy legalább is korábban volt, hogy ez eRepublik egy nagy dolog legyen, ami tényleg számít. Igazából azt szerettétek volna, ha a top 3 böngészős játék egyike lesz. De a célok nyilván változhatnak, nagyszerű dolgaitok voltak régebben. Hozzátok vissza őket!


6. HOVA TOVÁBB?

Hogy legyen értelme annak, amit itt leírok képzeljük el, hogy a V1 visszatért. Hogy fogja ezt az eRepublik Labs finanszírozni? Ahogy említettétek itt Migrating to a new cluster architecture, 2009 októberében megoldottátok, hogy fusson a V1 200.000 lakossal egy 384GB RAM-os és 120 magos Nehalem Xeons-on. Nem tudom miként látjátok a dolgokat, de feltétleezem most rögtön tudnátok indítani egy V1-t a jelenlegi erőforrásokkal. Gondoljatok csak bele: nem kell semmit se migrálni, se felhasználói adatokat, de újságokat, cégeket az ég világon semmit. Tiszta lappal csupán pár felhasználóval. Feltételezem csak elmentettétek valahova V1 kódját? 🙂 Természetesen elismerem, hogy szükséges lenne a kód vizsgálata és béta teszt is, de talán még így is jobb, mint 0-ról kezdeni (szerk: nem értek egyet, néha jobb a régi vackot kidozni és nulláról újraírni – saját tapasztalat).

Vegyétek figyelembe a játékosok szórakoztatását és bírjtáok maradásra őket. Meg kell lenni az összes regisztrált játékos e-mail címének valahol. Az én kérdőívem adhat esetleg ötletet nektek, hogy ti hogyan csináljátok. Vagy kockáztassatok és hagyjátok ránk a dolgot. Ismerjük a korábbi játékosok elérhetőségeit (e-mail, telefon, facebook, stb.) Úgy vélem ezreket tudnánk szerezni már a start napjára, ha meghallják, hogy visszatér a V1, a Labs ígéretével mely szerint soha az életben nem lesz még egy ilyen drasztikus változtatás.

Most pedig következzék az a rész, ami a legjobban érdekel benneteket: haszon. Adtam már egy ötletet a cikkben, ami egy kis összegű havi befizetés csupán, de ha újra lesznek 100.000-n már nem is olyan csekély, amit véleményem szerint gyorsan el tudnánk érni. Tudom egyszer azt mondtátok, hogy sose fogtok előfizetéses modell-t csinálni, de láttunk rá már jó sok példát, hogy egyszer kijelentetek valamit utána pedig másképp cselekedtek. (szerk: szerintem az előfizetéses modell nagyon jó megoldás nem csak itt a játékban, jelenleg több ilyen módon vásárolt programom is van pl. Spotify, Lastpass, stb.) A V1- ben limitáltak voltak az arany pack-ok (heti max egyszer lehetett venni és a legnagyobb 140-es volt) és „Health Kit“ vásárlási lehetőség (5 naponta, ami 10 wellness-t ad 0.5 aranyért darabja), átmeneti raktár bővítés (6 hónap/10€-ért), eRepublik Shop, valamint pár külső cég fizetett hirdetése. A Betában volt 10/20 aranyos pack, heti egyszer. És még mindig lehet SMS-en aranyat venni:

Ez az őskövület mutatja, hogy egyszer milyen értékes is volt az arany. Az erő 10 arany mögött 2009-ben több volt, mint most az erő 1000 arany mögött és ez egyáltalán nem költői túlzás. Úgy hiszem, hogy az arany vásárlási lehetőségek közül csupán azt kellene megtartani, ami a képen rajta van. Ahogy a kérdőívemben mind ez csak pszichológia. 1, kisebb árak sokkal több embert vesznek rá arany vásárlására. 2, limitált arany vásárlás pl. heti 1 ismételten több embert vesz rá, hogy vásároljon, mivel tudja másoknak se lehet több. Továbbá nem kelt benne félelmet, hogy végtelen mennyiségű pénzt elkölthet. A limitált arany vásárlás jó barátotok! 3, SMS alapú legyen (szerk: inkább google payment) a bankkártya helyett: könnyebb a használata, jobban bátorítja a fiatalabbakat, akiknek még nincs bankkártyája (szerk: ennek én mint szülő nem bizto, hogy örülnék). Egy 15 éves gyerek talán költene 5 EUR-t hetente SMS-el. Nem pedig több száz EUR-t fizetnek egyesek. Kisebb összegű fizetések egy nagyobb tömegtől sokkal megbízhatóbbak, mint hatalmas összegek pár embertől. Bonte rendelkezik nemzetközi üzleti és nyerlvi diplomával, ezt már anélkül is tudnai kellene, hogy én mondom. Ha a játék újra visszanyeri régi fényét az Amazon vagy más cégek segítségével a termékek és az ajándékok szállítása jóval olcsóbb lett így a Shop újra megnyithat. Nemigazán hiszem, hogy lehet külső cégeket találni, akik itt hirdetnének, mivel az itt levő 10.000 játékos elég elenyésző mennyiség. (szerk: inkább fizet vki facebook vagy google advert-eket, azokat úgy is jobban lehet célozni) Még valami: miért maradt ázsia vajon kiaknázatlan? „People, you really need to learn about that Chinese app which the government plans to introduce as to easier control its population. Basically, a V1 that is not a New World, but a Brave New World.“
(szerk: itt nem értettem mire akart kilyukadni a szerző így nem fordítottam)

A V1 visszaállítása előtt gyorsan véssünk valamit az agyunkba: az emberek szerették a design-t, a formákat a betűket. Minden egyes eRepublik klón, ami a V1-ről másoltak ugyanazt tudta csak más design-al. Az ő bukásuk egy egyszerű tényen alapul, miszerint az nem az eredeti V1 volt. Soha ne becsüljétek alá a nosztalgia erejét!
Az emberek ezt akarják, csak ezt. Nem további design-okat.



7. V1, MINT VALÓS OKTATÁSI LEHETŐSÉG

Egyike az általam említeni kívánt dolgoknak, hogy milyen hatással bír az eRpublik az emberek valódi életére. dr. Boza Chaos csak egy tini volt, amikor játszott a V1-el majd a V2 után távozott. Az itteni tapasztalatok ösztönözték, hogy jelentkezzen politikai tanulmányokra. Mára már le is diplomázott és gondolkozik a mesterképzésen. Nem olyan régen részt vett Brüsszelben a „Young European Council“ eseményen. Jelen od Potoka a horvát parlament tagja való életben és de facto vezetője az ellenzéknek. Sok korábbi erep-es társa aktívan részt vesz a párja politikai életében. 2008-tól kezdődően közismert volt, hogy sok profi kifejezetten szeret játszani a játékkal. Gondolkozom, hogy jelentkezek Robert Schuman-hoz szakmai gyakorlatra az Europai Parlamentbe. Az eRepublik egy úttörő volt a közösségi játékok körében, ahol a közösség volt a legmérvadóbb tényező. Ez azon alkalmak egyike, amikor az ember hihetlen mennyiségű külső tudást képes behozni a játékba. „And in some cases, it trancsdended into RL as a personal background. Imagine making that background cultural! How? Read further and be patient.“ (szerk: itt se értettem pontosan mit szeretett volna mondani)

Challenges of Business Simulation Games — A New Approach of Teaching Business egy 30 oldalas tanulmány az üzleti szimulációról business simulation games egyetemi oktatás során (az eRepublik V1-re vonatkozó részek a 10. oldalon kezdődnek). Egyértelműen kifejti a V1 előnyeit a vetélytársakkal szember::
A design-t figyelembe véve a játék semmi előnyt nem élvez. Csupán néhány vizuális elemre épül, szöveg alapú, ám mégis jól illusztrált. A felület letisztult, könnyen meg lehet találni rajta bármit..
A szerző a játékon keresztül oktatja a tanulókat gazdaságtanra. A valóság az, hogy a játék tudna tanítani: történelmet, politikát, újságírást, igazságszolgálatást, nemzetközi kapcsolatokat, filozófiát, szociológiát, antropológiát, management-et, lingisztikát... Képzeljétek csak el, ha sikeresen újraindulna a V1 az eRepublik Shop-al együtt. A Labs csapat és Bonte (a lakosok segítségével, akik való életben tanulók) kapcsolatba kerülhetne különbféle professzorokkal és és akár üzleti részlegvezetőkkel azzal, hogy küldenének nekik ingyen ajándékokat pl. pólót, bögrét, tollakat vagy bögréket a játék logojával. Bonte pedig felajánlhatná nekik a V1-et, mint tanulási lehetőség. Tudjuk, hogy a fent említett tudományokban a diákok csak nagyon nehezen tudnak gyakorlati tapasztalatot szerezni az elméleti ismereteikhez, így számukra nyílni egy lehetőség. Én tudom, ezen tanulók egyike voltam. Most képzeld el az első szemeszterüket: belépnek a tanterembe és auditóriumokba hogy megszerezzék az alapismereteket és a professzorok csak azt mondanák, hogy játszanak a szemeszter során és írjanak egy 10 oldalas esszét a félév végén a kreditekért. A beadandó tárgya lehetne specifikus vagy átlalános is attól függően mit tanulnak: gazdasági tanulók tudnának írni az egész gazdasági modulról vagy csupán az arany piactól. Még főiskolások is tudnák használni a V1-et, mint oktatási anyag. Én mint történelem tanár minden képpen használnám a V1-et, mint oktatási anyag 13 éves kortól, hogy ismertessem az elméleti fogalmakat egy valós, ám mégis virtuálsi világban. A V1 virtuális, de nem mesterséges. Fontos a különbség! Minden képpen ajánlanám politológia és gazdaságtan tanároknak már középiskolában. Így az eRepublik meg tudna tartani százezreket, akár milliókat a lakosaiból és egy akadémia és kulturális tudástárrá tudna válni.


8. KI VAGYOK ÉN ÉS MÉGIS HOGY MERÉSZELEM EZT?

Nem vagyok fizető vendég, azonban mégis ügyfél vagyok. Amint elfogadom az ÁSZF-et és regisztrálok azzal aláírtam egy szerződést. Lehetséges, hogy nem fizetek nektek, de ennél értékesebbet az időmet és tehetségemet szánom rátok egy jobb játék kialakításának reményében, ami ha úgy vesszük a fizetős játékosokat tartja itt nektek és sokan vannak, akik fizetnek/fizetnének. Ennek hatása összeadódik és a nem fizető játékosok tartalmat készítenek a fizetőknek. Nem értékeltek engem? Rendben. Találhatok másik játékot, ahogy ti is tudtok szerezni új játékosokat. Ja várjunk csak, nem, nem tudtok.
Még 2009 októberében készítettem egy szórólapot saját költségen, több ezer új lakosról gondoskodtam a sjaát pénzemről, tutorial-t készítettem nekik..és én csak egy vagyok a több ezerből, akik hasonlóan cselekedtek a V1-ben. Átlagos polgárnak vallom magam, aki hozzásegített 10 fizetővendéget, hogy maradjon. I am your average citizen that helps keep other 10 citizens, one of whom actually pays you. Hogy elkerüljem az álhadatosságot, nekem az pont elég, hogy én vagyok a top horvát újságíró és talán a legtöbb gazdasági ismerettel bíró játékot itthon, azok közül, akik maradtak. Az összes híres katonai, stratégiai és politikai vezető már itthagyta a játékot. Hamarosan én is távozom. Csak megvárom, hogy mit léptek a 10. évforduló alkalmából. Mi történik Horvátországgal, ha én és az utánam következő 10 szakértő itthagyja a játékot? Mi történik, ha az összes többi országban ez történik? A világ lakosai figyeljelek: tiszteljétek magatokat! Ti túl tudjátok élni a játékot, de a játék nem tudja túlélni a hiányotokat!

Mégis mit tudhatok én? Szín jelessel végeztem el a középiskolát itthon matematikából, angolból, fizikából, földrajzból, informatikából, történelemből és politikai valamint gazdasági ismeretekből (még filozófiából és biológiából és megpróbáltam, de a tanáraim mind őrültnek tartottak érte). Diplomáztam történelemből, ahol tanultam politológiát, gazdaságtant, földrajzot, még filozófiát, szociológiát és pszichológiát is (együttműködtem ezekkel a tanszékekkel) végezetül pedig lingisztikát (nagyrészt angolul, de tanultam németül és horvátul is), ami nagyon sok fordítást jelent és nagyon sok gépelést jelent minden tantárgy és ezen online játék kapcsán is. Végül azonban középiskolai tanár lettem, mivel rajongok a fiatalok tanításáért. Tudjátok egyáltalán, hogy mi a folyamata a fordításnak és az interpretálásnak? Min mentem keresztül mielőtt az egész elindult? Meg kellett ismernem az összes szakkifejezést és még fontosabb, hogy meg is kellett értenem őket. A fogalmakat, ötleteket, hogy érdemben tudjak oktatni egyetemi hallgatókat angolul. Részt vettem cserediák programban az USA-ból és Németországból. Tartottam választható tárgyakat villamosmérnöki és informatikai karokon pl. matematikát, fizika, programozás, villamosmérnöki alapok, elektronika...sőt még repülő leckéket is vettem. Miért? Mert én egy reneszánsz ember vagyok, polihisztor, de semminek se mestere, hívd ez ahogy szeretnéd.

Oh, majd el felejtette megemlíteni, hogy dolgoztam a játék iparban is. Segített az egyetelm során. Unokatestvérem és a családja egy retro szórakoztató elektronikai franchise tagja és a vállalkozás más olyan méreteket öltött, hogy saját hadrvert és szoktvert is készítenek maguknak. 1997-ben indította a vállakozást évekkel ezen korszak virágkora után. A profitot visszaforgatta éttermekbe és night club-okba, de még mindig a retro cuccok a fő profil. Ő sose említette, hogy ez az iparág hanyatlik, ahogy Bonte sem a böngészős játékokról. Részmunkaidőben (nyáron teljesben) kezdtem dolgozni nála rögtön a középsuli befejezése után és rengeteget tanultam gyártásról, logisztikáról, terjeszkedésről, marketingről és az üzlet működtetéséről. A szoftver és hardver őskori, de egy kicsit modernizálva, pont azért mert így szeretik az ügyfelei. Ezek a játékok az érzelmekre hatnak többek között a nosztalgiára még akár a mai fiatalok számára is. Az eRepublik-nak is hasonlóan kellene működnie!

Könnyen lehet nem vagyok szakember egy területen sem, de ez csupán azért van mert így terveztem, engem a nagy kép érdekel inkább. Én vagy méginkább mi az új világ lakói nem vagyunk azok a bolondok, akinek Ti hisztek minket. Igaz nem férünk hozzá mindazon információkhoz, amihez ti, de be kell, hogy valljátok hogy mindazon adat, amit tudunk az egyenes úton vezet a vég felé. Könnyen lehet, hogy mind az, amit eddig mondtam irrelevánsnak vagy rágalmazásnak tűnhet, de még egy középiskolás is látja, hogy:
1) Az eRepublik egy fizess, ha nyerni (élvezni) szeretnéd játszék lett;
2) A polgárok száma csökkent a játék 10 éves multjából 8-ban
3) Bonte szavai és cselekedetei ellentétben vannak egymással
4) Az eRepublik szabályai folyamatosa változásban vannak, nincs stabilitás
Mindenki tudta ezt. Én csak számokkal támasztottam alá.
Vulcan mic drop



WTR