Pénzpiac

Day 672, 01:39 Published in Hungary Hungary by Labdunyha
Tartalom: A játék célja - Regisztráció - Munka, munkahelyválasztás, munkaerőpiac, csapdacégek - Wellness - Evés, edzés - Napváltás - Harc, háborúk - Utazás, állampolgárság - Pénzpiac - Cégvezetés, kereskedelem - Újságírás - Politika, pártok, választások - Államigazgatás, minisztériumok, állami cégek - Chat - Tippek: Keresés - Szószedet

Ez a cikk főleg a kezdőket próbálja segíteni a pénzpiac megismerésében.

A játékban a munkánk után a fizetést kapunk, az ennivalóért, fegyverért és minden másért pedig fizetnünk kell. Mindez a helyi valutában történik. eMagyarországon forintban, amely nemzetközi jele a HUF.

Emellett arany is érkezik számlánkra: az első 5 a hatos szint elérésekor, majd 30 nap folyamatos munka után újabb 5 (ez a Hard Worker Medal), majd minden további medálért újabb 5 arany, stb. (a medálokról lásd a wikit).

A játék globális fizetőeszköze az arany. A játékban az arany közvetlenül is felhasználható (cég-, org-, újságalapítás, cégfejlesztés, stb.), a mindennapi életben azonban helyi valutára van szükségünk vásárlásainkhoz: ebben az esetben aranyainkból helyi valutát kell vásároljunk. Az is előfordulhat, hogy helyi valutánk van bőven, azonban aranyra van szükségünk, sőt, utazásaink során külföldi valutáink is összegyűlhettek, illetve külföldi valutára is szükségünk lehet a kinti vásárlásainkhoz. A különféle globális és helyi fizetőeszközök piaca a monetary market.

A monetary market működése:
A pénzpiacon különböző játékosok, cégek és orgok ajánlatait láthatjuk, ezek közül azt választjuk ki, amelyiket akarjuk, általában persze a legolcsóbb ajánlatot igyekszünk megtalálni.
A pénzpiacon a sok helyi valuta és az arany, az arany és a helyi valuták, valamint a helyi valuták egymás közötti eladási ajánlatait is láthatjuk.
Bármelyik játékos bármilyen valutát, illetve aranyat vásárolhat, illetve adhat el. Olyan árfolyamon és annyit adhat el, amennyit és amilyenen akarja, illetve bármelyik ajánlatból bármennyi fizetőeszközt vásárolhat. Mindennek csak a saját pénztárca szab határt.
A pénzpiacon nincs adózás.

Vásárlás a pénzpiacon:
Kezdetben általában mindenki vásárol a pénzpiacon, mondjuk szeretnénk az első 5 aranyunból valamyennyit fegyver vásárlására fordítani, hogy gyorsabban emelkedjen katonai rangunk. Forintot vásárolunk tehát, adunk érte aranyat.

Eladás a pénzpiacon:
A pénzpiacon eladni is lehet, ezt monetaryzásnak nevezik. Ilyenkor mi magunk viszünk fel ajánlatokat, remélve, hogy más játékosok ezeket fogják választani és vásárolnak majd az eladásra kínált fizetőeszközből. Pénz eladása a pénzpiacon sokáig eltarthat, attól függően, hogy mennyire kedvező az ajánlatunk, milyen az aktuális kereslet az adott fizetőeszköz iránt. Lehet, hogy az általunk megadott árfolyamon soha nem is fogják megvenni a pénzünket, mert mindig lesz kedvezőbb ajánlat a pénzpiacon, azokat fogják választani.

A pénz értéke:
Az egyik fizetőeszköznek a másikhoz viszonyított értéke (az ú.n. árfolyam) a játékban minden kötöttség nélkül, szabadon alakul ki. Több tényező befolyásolja, ezek közül a legfontosabbak:
- A fizetőeszköz iránti kereslet: ha erős a kereslet, az árfolyam fölfelé kúszik.
- A fizetőeszköz mögött álló ország gazdasága: minél erősebb, stabilabb gazdasággal rendelkezik egy ország, általában annál keresettebb a fizetőeszköze.
- A fizetőeszköz mögött álló ország külföldi megítélése: kedvezőbb megítélés esetén növekszik a helyi valuta iránti külföldi kereslet.
- A helyi nemzeti bank, vagy egyéb pénzpiaci intézmények befolyása: ezek fizetőeszközöket nagy tételben dobhatnak piacra, illetve vásárolhatnak fel akár komoly ráfizetéssel is annak érdekében, hogy a helyi valuta le-, vagy felértékelődését lassítsák, vagy gyorsítsák.
- Spekuláció: magánemberek, cégek, vagy orgok nagy mértékű vásárlásai, eladásai csökkentik, vagy emelik az árfolyamot

Pénzkeresés a monetary marketen:
A pénzpiac kellő türelemmel, odafigyeléssel, megérzéssel, egyéb gazdasági ismeretekkel pénzkeresésre is használható, ez a monetaryzás.
Monetaryzáskor mindig eladunk, sosem vásárolunk. Egy kivétel van csak: lecsapunk egy játékostársunk rosszul árazott, elírt ajánlatára (pl. 32,5 HUF helyett 22,5 HUF-ért kínál aranyat).
A pénzkeresésre azért van lehetőség, mert ezen a pénzpiacon is különbség van az eladási és a vételi árfolyamok között. Egy példa a HUF-GOLD viszonlatban: e cikk írásakor a HUF vételi ára (a HUF-GOLD árfolyam) 0,031 GOLD. Ha tehát 1 forintot akarunk vásárolni, az 0,031 aranyba kerül. Fordított irányban, azaz a GOLD-HUF árfolyam, azaz az arany vételi ára, vagyis a forint eladási ára 32,45 HUF. Ha van tehát 100 forintunk, amit 0,031-es árfolyamon eladunk 3,1 aranyért, majd azt újra eladjuk 32,45 forintos árfolyamon forintért, akkor 100,595 forintot kapunk érte: a tranzakcióval 0,595 forintot nyertünk.
Nem sok pénz, a cikk írásakor a HUF-GOLD viszonylatban éppen erre volt lehetőség. Elképzelhető, hogy más valutával gazdálkodva ennél nagyobb nyereség is kihozható.

Bukás a monetary marketen:
Legyünk óvatosak, mert meggondolatlan vásárlásaink, elírt ajánlataink, a gazdasági folyamatok nem megfelelő ismerete következtében veszíteni is lehet a pénzpiacon. A tévedésből 3,1 forintért eladott 100 aranyunkat senki sem fogja visszafizetni.
Fönnáll a veszélye így annak is, hogy a gyors haszon reményében aranyunkat valamilyen egzotikus valutáért eladva attól csak ráfizetéssel fogunk tudni megszabadulni.

Kapcsolódó cikkek:
- eRepublik Wiki: Monetary Market
- eRepublik Wiki: Monetary Market Speculation
- Élet és Gazdaság: Egy kis monetary - avagy hogyan csináljunk pénzt?

Tartalom:
A játék célja - Regisztráció - Munka, munkahelyválasztás, munkaerőpiac, csapdacégek - Wellness - Evés, edzés - Napváltás - Harc, háborúk - Utazás, állampolgárság - Pénzpiac - Cégvezetés, kereskedelem - Újságírás - Politika, pártok, választások - Államigazgatás, minisztériumok, állami cégek - Chat - Tippek: Keresés - Szószedet

Megjegyzés: A Napi Mentor cikkei kiadásuk után is változhatnak a hozzászólások, vélemények hatására, ha új információ merül fel, vagy ha változás történik a játékban.