[GM]Novemberi ciklus záró

Day 2,570, 16:04 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium


Tisztelt állampolgárok, kedves olvasók!

Idő előtt, de elérkezett a ciklus vége. Sajnos a mai nap eseményei miatt azon túl, hogy mélységesen csalódnom kellett az elnökben, nem kicsit érzem “megerőszakolva” az egész hónapos megfeszített munkánkat. Ennek ellenére igen nagy elkeseredettségem közepette is kötelességem beszámolni az egész hónapos munkánkról, bízva abban, hogy a többség azért a mai nap ellenére is értékelni a csapatom erőfeszítését.

Időrendi sorrendben tehát az események.

A Gazdasági Minisztérium munkája az elmúlt ciklusban

Első hét

Szokásomhoz híven, a hónapot azzal nyitottam, hogy beszámoltam a terveimről, céljaimról. Ezek között szerepelt a már megszokottak szerint, a megfelelő tájékoztatás, oktatás, monetáris feladataink folytatása, és új elemként jelentkezett a múlt hónaphoz képest, az államtitkári mentorálás, vámmódosítási javaslat előterjesztése, és az adatgyűjtési célú adómódosítások.

A kezdést követően nem sokkal, be is harangoztam az államtitkári mentorálás programom részleteit, melynek eredményekét négy játékos is csatlakozott a csapathoz. Voltak, akik egész jól be tudtak illeszkedni, és kivették részüket a munkából, de persze voltak olyanok, akik időhiány miatt végül nem tudtak aktív szerepet vállalni.

Nem sokkal ezt követően, a médiában csalás kísérlet miatt közleményt voltam köteles kiadni az állampolgárok érdekében, mely úgy érzem megtette a hatását, hisz az illető rövidesen abbahagyta láthatóan a tevékenységét. Ezzel azonban még nem ért véget az első hét, hiszen múlt havi tartozásaim közül a játékosok vásárlási szokásainak felmérése után ezúttal a felmérés eredményéről számoltam be. Az első hét munkájáról és gazdasági eredményeiről ebben a cikkben olvashattok részleteket.

Második hét

A ciklus második hetét, a másik nagy elmaradásommal folytattam, mely a végén a hónap egyik legkomolyabb idő és erő befektetést igényelte, sajnos több-kevesebb sikerrel. Többszöri frissítést követően végül a jelenlegi formájában érhető el az állami kintlévőségek beszámolója. A helyzet rendezésére kitaláltak végül nem kerültek megvalósításra, tekintettel, az azokkal szemben felhozható igen sok kritikára. Végül egy második cikkel megpróbáltam lezárni a magam részéről a felmérést. A cikk egyik kiemelendő momentuma, hogy végül a Horthy század tartozásának ügyét egy megállapodással lezártam, melynek értelmében az előző havi beutalás után további 150.000 HUF került megfizetésre.

A nyomozgatások és pénzek kutatása után Shekrat folytatta előző hónapban megkezdett ipar bemutató és elemző sorozatát. Ezúttal a fegyveriparról készült egy igen részletes elemzés.

Ekkor azonban az adminok megörvendeztettek minket egy új funkcióval, mégpedig a cikkírók támogatásának rendszerével (endorse rendszer). Bár számomra az állami orgokba ekként befolyt pénzek megítélése kezdettől fogva kétségtelen volt, végül a médiában megjelent találgatások miatt szükségessé vált, hogy a kormány álláspontját közzé tegye. Ennek eredményeként tehát a bevezetés óta az állami közlönyökre érkezett endorse pénzek az adókhoz hasonló bevételi forrásként vannak kezelve, és erről külön nyilvántartást vezetünk a kezdetek óta. A második hét eredményeiről ebben a cikkben olvashattok részleteket.

Harmadik hét

A harmadik hetet egy különlegességgel kezdtük, hiszen a gazdasági témájú cikkek által igen ritkán érintett monetáris piacról készítettem egy történeti visszatekintéssel egybe font beszámolót. A visszajelzésekből jól láthatóan sikerült érdekesen és tanulságosan bemutatnom ezt az igen csak degradált játékbeli területet.

Ami az elemzéseket illeti, mondhatni az ipari bemutatók sorozatának záró akkordjaként elkészült az élelmiszeripar átfogó ismertetése, a sorozat korábbi tagjaihoz hasonlóan különös tekintettel a befektetések megtérülésének idejére.

A harmadik hét végül csonkára sikeredve, 6 napot követően zárásra került, amiről részletesebben ebben a cikkben olvashattok.

Negyedik hét

Mivel a negyedik hét az impeach miatt csupán 4 naposra sikeredett, így egyetlen, a külső szemlélők által észlelhető és nem rendhagyó munkára tudtunk csak koncentrálni. Elkészült ugyanis a vámmódosítási javaslat, mely bizonyosan a legtöbb időt igényelte az egész hónap során. A javaslat előterjesztését követően a keddi kongresszusi ülésen igyekeztem minden kérdésre választ adni. Ennek eredményeként, bár elsőként még csak outgame szavazás lett beígérve a kongresszus elnökétől, végül figyelemmel arra is, hogy ingame beadható javaslatokról van szó, fegyver vámjának 4%-ra míg az étel vámjának 1%-ra történő módosításáról benyújtásra kerültek az ingame javaslatok. Mivel az előbbi 23-4 arányban az utóbbi 23-1 arányban láthatóan nyerésre áll, így valószínűleg elmondható, hogy megszavazásra fog kerülni.

Azonban, ahogy azt korábban is kifejtettem, azon túl, hogy remek iránynak tartom, hogy el tudtunk szakadni a stabil 99%-os vámrendszerünktől, nem elfelejtendő, hogy utóbb ez a módosítás is felülvizsgálatra fog szorulni. A mostani javaslatokkal a két területen olyan helyzetet teremtünk, amely abban az esetben, ha a külföldi (jelen esetben akár külföldre költözött magyarról is beszélhetünk) és hazai termelő saját piacán hasonló nyereséget érhet el, megteremti a lehetőséget arra, hogy a külföldi termelő nyereséggel legyen képes eladni a mi piacunkon, de mindezt úgy, hogy a versenybeli előnyét a vám mértékével ellensúlyozzuk. A jövőben nem kétséges, hogy ha az import mértékét növelni szeretnénk úgy egy újabb módosítás esetén figyelembe kell venni nem csak a különböző előállítási árakat, de a különböző értékesítési árakat is.

Egyéb gazdasági hírek

A fentiekben, lévén külön cikk nem készült róla, nem említettem, azonban a hónap elején célul tűztem ki, hogy megpróbálom kis mértékű és rövidtávú adómódosításokkal felmérni, hogy a befolyt adó, mekkora mértékben származik az egyes adónemekből. A terv jelen esetben eredetileg az volt, hogy a work tax, weapon vat, food vat, és house vat adókat 1%-os növeléssel megvizsgáljuk és ebből próbáljuk meghatározni az adóbevétel összetételét. Sajnos saját hibám, hogy mivel eredetileg csak 3-4 napos módosításokat terveztem, így a ciklus feléig nem foglalkoztam ennek elindításával (lévén úgy számoltam elég idő lesz rá így is). Akkor, azonban amikor ténylegesen hozzáláttunk, képviselői javaslatra változtattam a terven, és a pozitív irányú módosítást egy negatív irányú módosítás is követte. Ennek eredményeként azonban a work taxot 5+5 napig előbb 6%-ra utóbb 4%-ra módosítottuk. Később pedig a fegyver áfát 4%-ra, mely egyébként a mai nap tölti a harmadik napját (így tehát 2 napi adatunk van róla). Viszont további módosítások levezénylésére már nincs lehetőségem.

Nézzük akkor a számokat:

Előre jelzem az egyszerűség kedvéért kizárólag a magyar adóbevételeket vettem alapul (tehát az elfoglalt területek bevételeit nem vettem ide). Továbbá, mivel a kormányváltás miatt gyorsan kellett a cikket összehoznom, előre is elnézést, ha téves következtetéseket vontam le, de a számokat azért is írom, hogy későbbiekben újra át lehessen gondolni.

Az adómódosítást megelőzően az átlagos napi adóbevétel 12 nap alapján kalkulálva 50.992 HUF volt.

A táblázat a munkaadó és fegyver áfa módosítás ideje alatti változását mutatja. Míg a 2555 és 2559 napok között a work tax 6% addig a 2560 és 2564 napok között 4% volt. A helyzet az, hogy a táblázat nem hibás, többször is ellenőrzésre került. A gondom elsősorban az, hogy a 2555. és 2556. napokon úgy néz ki mintha nem aktiválódott volna a módosítás. Mindent végiggondolva se tudtam magyarázatot találni arra, hogy ezen a két napon miért nem érezhető a módosítás még úgy sem, hogy láthatóan a work tax teszi ki az adóbevételek nagyobbik részét.

Ez alapján, ha a teljes 5 nap alapján akarjuk meghatározni a változást, úgy az adóbevétel átlagosan 57.365 HUF-ra módosult, míg ha elfogadjuk, hogy bug volt és csak az utolsó 3 napot vesszük alapul, úgy az átlag 62.201 HUF.

Ami a csökkentést illeti, a vizsgált 5 nap alatt viszonylag hasonló sávban haladva átlagosan 43.766 HUF adóbevételt értünk el.

A csökkentés esetében tehát a korábbi átlaghoz képest 7.226 HUF csökkenést értünk el átlagosan naponta. Növelés esetén 5 napot figyelembe véve 6.373 HUF míg csak az utolsó 3 napot figyelembe véve 11.209 HUF növekedést értünk el átlagosan naponta. Bár első körben úgy éreztem, hogy elég a 3 napos növelést figyelembe venni, azonban megnézve a csökkenés eredményét inkább azt tudnám elfogadni, hogy a work tax 1%-a valahol 6.373 és 7.226 között lehet. (Elképzelhető, hogy ezt most rosszul gondolom, újfent elnézést érte, de sietnem kell). Vegyük tehát a kettő átlagát, vagyis 6799, kerekítve 6800 HUF.

Amennyiben ezt elfogadjuk, úgy 5%-os work tax esetén az átlagos adóbevételből 33.995, kerekítve 34.000 HUF összeget tesz ki a munkaadó. Ergo a maradék 17.000 HUFon (egész pontosan a fenti átlag alapján 16.997 HUF) osztozik a három féle termék áfája.

Ezt követően az adók terén következett egy három napos “original” időszak. Az időszak alatt azonban az átlag adóbevétel 53.548 HUF-ra emelkedett a korábbi 50.992 HUF helyett. Ez azonban a pontos arány további megállapítását, különösen azért, mert a módosított fegyver áfa kapcsán csak 2 napnyi adattal rendelkezünk, igen csak megnehezíti.

Az elmúlt 2 napban, amíg a fegyver áfája 4%-ra lett emelve, az átlag adóbevétel 54.156 HUF volt. Ez a ciklus első kétheti átlagához mérten napi 3.163 HUF növekedést eredményezett. Ha a módosítást megelőző 3 naphoz viszonyítjuk, akkor csupán 608 HUF. Az első esetben a 17.000 HUF-os áfa bevételből kb 9489 HUF lehet a fegyver áfa mértéke, míg utóbbi esetben 19.553 HUF-os bevételből csak 1824 HUF-ot tenne ki. Figyelemmel arra, hogy a fegyver a piac egyik leginkább befolyásoló tényezője, a fegyver eladás és vétel torunamentek idején az egész piacot befolyásolni tudja (úgy is, mint bérek és bevételek terén), és összességében összegét tekintve szerintem a fegyver kereskedelem teszi ki a piaci pénzmozgás nagy részét, így én sokkal inkább az első opciót tudnám elfogadni.

Mindezek alapján rövid átgondolás után azt tudom megállapítani, hogy az átlagos kb 51.000 HUF összegű adóbevétel esetén 34.000 HUF-ot a munkaadó tesz ki, mely 66%-os részesedést jelent, míg az áfa együttesen 17.000 HUFot tesz ki, mely az egésznek 34%-a. Az áfán belül pedig valószínűleg kb 55% lehet a fegyver áfa mértéke, mely 9489 HUF-ot tesz ki jelen esetben, így tehát az étel és ház áfájának bevétele együttesen 45% lehet a 17.000 HUF-ból, ami kb 7511 HUF-ot jelent.

A könnyebb átlátás kedvéért egy diagram:

Sajnos azonban a fenti számok így végigérve is elég bizonyos hogy nem egészen úgy jönnek ki, ahogy azt én levezettem. Annál az egyszerű oknál fogva, hogy a számításokhoz nem lett figyelembe véve, hogy az egyes adók növelése és csökkenése esetén az adott adóbevétel mértéke az átlagos adóbevételen belül a többihez képest megváltozik. Magyarán ha 50k HUF bevétel, 5% work tax, 5% food vat, 3% weapon vat és 5% house vat megoszlásából jön ki, akkor bármelyik növelése vagy csökkentése megváltoztatja azt a mértéket-amit addig a többi adónemek értek az 50k-n belül. Ez majd nyugodtabb pillanatokban átgondolásra kell, hogy kerüljön, megfelelő következtetések levonásához, de azért úgy gondolom támpontnak a fentiek is egészen jók, főleg azok után, hogy még csak hasonló adatunk se volt az elmúlt 7 évben.

Kormányzati gazdálkodás

Adóbevételek

A legfőbb bevételi forrásunk az adóbevételek terén továbbra sincs okunk aggodalomra. A két hónappal ezelőtti átlaghoz képest továbbra is igen magas, átlagosan 53.200 HUF-os bevételt tudtunk elkönyvelni.

A bevételek intenzitása egyébként igen hullámzó volt, aminek legfőbb oka a már fentiekben részletezett adatgyűjtési célú adómódosítások. Azonban összességében az adatgyűjtés úgy lett megtervezve, hogy hátrányt semmiképp ne szenvedjen a kormányzati költségvetés, sőt láthatón még növeltük is az átlagot (ez részben köszönhető annak, hogy a fegyver áfa csökkentésére még nem volt idő).

Kiadások

Összességében a kiadásokkal is elégedett vagyok. Bár volt néhány csata amit jobban meg kellett CO-val támogatni, és így megint a hadügy vágta ki a kiadások legnagyobb szeletét, továbbá az edzőterem fejlesztési támogatásról sem lettem hó elején értesítve, így azzal sem kalkuláltam előre, azonban összességében bőven a bevételeink alatt sikerült maradni a költekezéssel.

A részletes elszámolás megtekinthető a következő linken: Részletes elszámolás

Lustábbaknak a hónap számai képeken:

Kötelezettségek december 5-ig

Mivel a hónap során bérleti szerződés lett kötve a fehéroroszokkal, ezúton jelezném, hogy a ciklust egy kötelezettséggel, mégpedig a bérleti díj kifizetésével kell átadnom.

Esedékessége december 5. Összege 5.000 HUF plusz a fehérorosz területekről származó adó november 5 és december 5 között. A szükséges adatok a részletes elszámolás külön menüjében megtalálható.

Elnöki kiutalás

A mai nap az egész sajtó érthető módon attól volt hangos, hogy susususk nem meghatározható állami célra, de kivette a Magyar Nemzeti Bank és a Nemzeti Aranytartalék orgokban található összegeket. Saját bevallása szerint fizetés gyanánt. A délelőtti állapotok szerint tehát a következő pénzek tűntek el:

Magyar Nemzeti Bank: 921,097.99 HUF
Nemzeti Aranytartalék: 15.66 HUF és 2,813.10 GOLD

Dél környékén értesültem az esetről, ekkor megkértem Shekratot, hogy változtassa meg az orgok jelszavát, ugyanis jelentős összegek voltak még monetary miatt a többi orgon is szétszórva (talán a megosztottság okozhatta, hogy susususk nem akart pepecselni a sok orggal, és csak a legnagyobbakat kezdte öncélúan használni).

A délutáni események során többen is láthattuk, hogy a forint összeg előbb rákerült a Kommunikációs Minisztérium orgra, később eltűnt onnan (amikor rákerült már az utóbb megváltoztatott jelszóval se tudtunk belépni, így feltételezhetően itt egy vissza ticketelés történt).

Mivel másodjára a fent írt org került újra leürítésre, ez azt is eredményezte, hogy a korábban ott lévő 0.2 HUF is eltűnt.

Vagyis mai nap estig 921.113,85 HUF és 2,813.10 GOLD tűnt el.

Ekkortájt jelentetett meg susususk saját újságjában cikket, ahol az arany eltulajdonítását még tagadta. (A linken a másolati példány található).

Jó magam még dél után írtam ticketet az ügyben, de azt a választ kaptam, hogy csak elnöknek adják ki az olyan információkat, hogy ki mennyit honnan vett le. Tudomásom szerint iamkplus az impeach lezárása óta már megírta a ticketet, így az adminok válaszát remélhetőleg csütörtökön új cikkben le fogja tudni közölni.

Nem sokkal a cikk megírásának kezdetét követően iamkplus értesített, hogy a Kommunikacios Miniszterium orgra visszaérkeztek pénzek susususk által, aki a jelszót is megadta iamkplus-nak. A jelszót ezt követően iamkplus megváltoztatta, azt már én sem kértem el, hiszen nem folytatom a GM munkát.

Az ekkor beutalt, és jelenleg is ott lévő pénzek összege:
896075.29 HUF
2813.50 GOLD

Idő közben a Nemzeti Aranytartalék orgba egy visszautalás érkezett:

(Egyébként emiatt feltételeztük többen is, hogy az arany részben vagy egészben szétosztásra került. )

Tehát jelenleg az arany teljes egészében, míg a forint részben került vissza. A vissza nem utalt pénz pontosan: 25.038,57,- HUF.

A fenti cselekedet még akkor is, ha elnökként joga volt rendelkezni a pénzekkel úgy érzem igen csak elitélendő. Ezen az sem változtat, hogy nagyrészt, de nem teljes egészében visszautalta a pénzeket.


Összességében a Minisztérium szempontjából egy igen termékeny és mozgalmas hónapot tudhatunk magunk mögött. Rengeteg munkát, gyakran éjjelekbe menő számolgatást és cikk írást kellett belefektetni, hogy ilyen szinten működhessen a Minisztérium, de bízok benne, hogy a többség szerint megérte. Arra az elmúlt két hónap mindenképp jó volt, hogy emlékeztessem a közösséget arra, a Gazdasági Minisztérium nem csak könyvelőiroda, rengeteg potenciál van benne, és aktivitásban is egy ehhez közeli szintet vagy még magasabbat volna jó elérni, hogy nyugodt szívvel mondhassuk, jó hónap volt.

Köszönöm a csapatomnak a munkát, én várhatóan IRL elfoglaltások miatt a közfeladataimat teljes mértékben leépítem. A következő kormányoknak, és legfőképp a Gazdasági Minisztereknek pedig jó munkát kívánok.


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter