Ambient on/off

Join the new world

 

به خاطر یک مشت دلار یا خطر انقراض شهروند ایریپابلیک -- روح سگ ولگرد

Day 1,951, 05:01 Published in Iran Iran by GhostStrayDog

یک سال و نیم پیش و پس از اتمام پروژه ی سیاوش، تصمیم داشتم تا برای کسب دانش آکادمیک گیم دیزاین در دانشگاه دیجیپن ایالت واشنگنتن ایالت متحده ادامه ی تحصیل دهم. هر دلار در آن تاریخ در حدود 2 هزارتومان خرید و فروش میشد و هزینه ی یک سال تحصیل در حدود 50 میلیون تومان بود.


تصمیم جدی بود و تنها سد راه، خدمت سربازی بود و تنها راه گذر از این سد، تن دادن به بیگاری. اما حالا در اتمام این دو سال هدر عمر، دلار 3500ی برنامه های آینده را به آرزوی دست نیافتنی تبدیل کرده است و برنامه ریزی های چندساله برباد.

در این جامعه و اقتصاد بدون ثبات، چه کسی می تواند برای سالهای بعد زندگی خود تصمیمی بگیرد؟ هدف و امید برای جوانان کشور من، با چرخیدن در فیسبوک تعویض شد تا حدی که زندگی برای اکثر قشر تحصیل کرده و تحصیل نکرده، به شوخی نا به جای پدر با مادر در آن شب شوم بدل شده است و به اجبار در حال گذر .این مقدمه و مرثیه ی ناخوشایند را از نگاهی می توان در ایریپابلیک هم دید.

ایریپابلیک به عنوان یک بازی بلند مدت تمام نشدنی (تعریف بازی های پی بی بی جی در مقالات قبلی بیان شد) برای بازیکنانی که می خواهند حرفه ای تر بازی را دنبال کنند با برنامه ریزی چندماهه انجام می شود. صبر و تحمل تمرین و کار روزانه ی بدون جنگ، ذره ذره جمع آوری سی سی و طلا و آپدیت آرام آرام زمین تمرین یا کارخانه در برنامه های بلند مدت کاربرانیست که می خواهند بازی را حرفه ای دنبال کنند. به طور مثال من برای 400 روز آینده و تمرین مداوم و در آخر بالاترین بودن در قدرت نظامی دیو 1 برنامه ریزی کرده ام.
در همین حال فرض کنید طراحان ایریپابلیک در یک شب تصمیمی بگیرند و ساختار اصلی بازی را متحول کنند. ارزش کارخانه داری را پایین آورند یا اهمیت قدرت نظامی را نسبت به طلا کاهش دهند. در مورد اول کارخانه داری که ماهها تلاش کرده است تا کارخانه ی سطح 7 ایجاد کند، با یک تغییر ممکن است ماهها تلاش خود را بی فایده ببیند یا فردی که قدرت نظامی اش را ماهها با صبر بالا برده اثرش در جنگ ها را بی چیز ببیند.


ثبات در بازی های پی بی بی جی بینهایت اهمیت دارد. حسی که جوان ایرانی با نداشتن ثبات اقتصادی-سیاسی در جامعه ی حال حاضر میبیند در جامعه ی مجازی ایریپابلیک نیز اثرات وحشتناکی در روحیه ی بازیکنان قدیمی برای ادامه ی بازی خواهد داشت.

با نگاهی به تغییر جدید ایریپابلیک در گوریلا فایت یک نکته را بسیار مشهود ملاحظه می کنیم. با اضافه شدن گوریلا فایت اهمیت طلا در ماژول نظامی بالا تر رفته است و به طور یقین اهمیت قدرت نظامی پایین آمده. توضیح این نکته بسیار ساده است. طناب ارتباطی سیستم جنگ با اقتصاد در خرید اسلحه ی کیو7، خرید راکت پک که البته با تغییر هفته ی پیش استفاده 2 بار در روز اهمیت بیشتری پیدا کرد، خرید انرژی بار که کمتر اتفاق می افتد بود. تمام فایتر ها این سه عامل را در جنگ ها استفاده می کردند و شرایط برای تمام فایتر ها برابر و قدرت نظامی عامل برتری بین فایترها.


اما حالا در گوریلا فایت اهمیت طلا در جنگ ها بیشتر نمود پیدا کرده است. خرید نارنجک و اسنایپر با طلا اهمیت قدرت نظامی را کاهش و اقتصاد را افزایش داده است. فایتری که روی قدرت نظامی اش حساب باز کرده بود حالا با این تغییر تلاش های خود را کم اثر می بیند. این تغییر در سیستم نظامی برای فایتر ها بسیار گران تمام شده است که شاید در ماههای آینده اثراتش را بیشتر از پیش حس کنند.

اسکات راجرز در نوشته ای به این نکته ی مهم اشاره می کند که یک گیم دیزاینر خوب گیم دیزاینری است که با تغییرات اندک بهترین جذابیت را در یک ایده ایجاد کند. فرض کنید با یک خودکار و یک کاغذ چند نفر تصمیم بگیرند به صورت جداگانه بازی طراحی کنند. یک نفر اکس او را طراحی می کند. یک نفر اسم فامیل و دیگری دو تصویر می کشد و با تغییرات اندکی بین تصویر ها می خواهد بازیکن این تغییرات را پیدا کند.

اسکات راجرز


تمام این افراد با خودکار و کاغذ بازی ها را ساخته اند. کاملن مشخص است که اکس او با کمترین قانون، تغییرات و ابزار طراحی شده است و دو تصویر با بیشترین زمان و ابزار.

طراحان ایریپابلیک می توانستند ماژول جنگ را با تغییرات اندکی به بالاترین جذابیت برسانند. اما گوریلا فایت را طراحی کرده اند که کل سیستم نظامی را تغییر داد. هزینه ی بسیاری برای تیم توسعه داشت. طراحی گرافیکی، برنامه نویسی، تست و در آخر آموزش تازه و پیچیده به بازیکنان هزینه ی بسیاری برای تیم توسعه ی بازی داشته در حالی که می توانستند آرام آرام با تغییرات بهتر روی همان ماژول نظامی به جذابیت این سیستم اضافه کنند.

با تمام توضیحات بالا ممکن است اشتباهات مشابه تیم توسعه ی ایریپابلیک خطر انقراض شهروند ایریپابلیک را به دنبال خواهد داشت. خطری که باعث از بین رفتن تمام سرمایه ی ایریپابلیک در این چند سال خواهد بود.
سیستم پرداخت در بازی های آنلاین به دو صورت است. شکل اول، گرفتن هزینه برای ورود به بازی و انجام بازی است. برای بازی کردن در بازی او-گیم، پس از چند روز تریال، بازیکن باید هزینه ی ماهانه ای پرداخت کند. همینطور بازیهایی مانند ورد آو وارکرافت یا دوتا 2.


نوع دیگر کسب درآمد در بازی های آنلاین، فروش محصولات داخل بازی است. در تریبال وارز این ویژگی ها به صورت ابزار برای مدیریت بهتر بازی است. مدیریت 100 دهکده به صورت معمول بی نهایت دشوار است اما با پرداخت هزینه توسط بازیکن و خرید امکانات مدیریتی بازیکن بهتر می تواند 100 دهکده ی خود را مدیریت کند. بازیکن زمان خود را در قبال این ابزار ها می خرد. چیز بیشتری به بازیکن داده نمی شود.
اما در بازی های دیگر مانند تراوین، ایریپابلیک، د وست یا آسمان دژ بازیکن به صورت مستقیم محصولات داخل بازی را می خرد. مواد اولیه، طلای داخل بازی یا ... . این سیستم چندان برای بازیکنانی که هزینه نمی کنند جذاب نیست.
فرض کنید پادشاهی برای بازی های تابستانی سرزمین خود بازی ای طراحی می کند. در این بازی پسر خود نیز شرکت خواهد کرد. پادشاه قوانین بازی را طوری طراحی خواهد کرد که پسر خود بتواند راحت تر بازی کند و برنده باشد نه مردم و رعایای سرزمین.
رییس شرکت بلوبایت در جشنواره ی رسانه ی دیجیتال سال 88 یا 89 در تهران در کارگاه ساخت بازی آنلاین نکته ای در این زمینه بیان کرد. وی می گوید در بازی های آنلاینی که از سبک دوم پرداخت استفاده می کنند کاربرانی که مجانی بازی می کنند باید مهره ی سرگرمی ای باشند برای کاربرانی که هزینه پرداخت می کنند. در واقع تنها در نقش سیاهی لشگر. پسر پادشاه تنها نمی تواند بازی کند. وی هرچقدر رقیب داشته باشد بیشتر از بازی لذت می برد در حالی که این رقبا هیچ گاه نمی توانند وی را شکست دهند.
این قانون برای تمام بازی های آنلاین صدق می کند. اما این هنر طراح بازی است که این شوری را به طعم بازیکنان مجانی جذاب جلوه دهد. بازیکنان مجانی نباید بفهمند که آنها تنها و تنها سیاهی لشگر برای سوپر استار هایی هستند که به تیم توسعه هزینه پرداخت می کنند.


برقرار کردن این بالانس که کاربر برای خرید طلا تحریک شود و شور نشدن بازی برای بازیکنان مجانی یکی از وظایف طراحان بازی و کسانی است که بالانس بازی را برعهده دارند.
نکته ی آخر مقاله در مورد آپدیت معدن طلاست. بسیار روشن است که این آپدیت به نفع کشورهای قدرتمند است. این کشورها طلای خزانه شان با این آپدیت بیشتر از قبل می شود. این غیر عاقلانه ترین کار در طراحی بازی تحت مرورگراست. این رقابت بین کشورها باعث بالاگرفتن جنگ ها و کسب درآمد برای تیم ایریپابلیک خواهد شد اما با قیمت بیشتر شدن گپ بین کشورهای قدرتمند با کشورهای ضعیف و متوسط و در نتیجه کاهش انگیزه برای اکثر کشورها.


متاسفانه ایریپابلیک در راه اشتباهی قرار دارد و برطرف کردن این مشکلات جدید ایجاد شده کنار مشکلات دیگر بازی کار سختی برای تیم توسعه خصوصن طراحان بازی است. توصیه ی من به توسعه دهندگان ایریپابلیک تغییر یا تقویت تیم طراحی بازی است تا بتوانند ایریپابلیک را همانند نسخه 1 با جذابیت های باورنکردنی به بازیکنان ارایه دهند.
قول داده بودم در این مقاله پیشنهاد ماژول نظامی خود را ارایه دهم اما تغییرات جدید بازی و بررسی این تغییرات را در اولویت قرار دادم. در مقاله ی بعدی تغییرات ماژول نظامی قبلی برای زیباتر شدن از نظر خود را منتشر خواهم کرد.

فروردین 1392
علیرضا یارمحمدیمقاله های قبلی:

نکاتی پیرامون طراحی بازی های آنلاین -- روح سگ ولگرد
درک طراحی بازی -- روح سگ ولگرد
کشتی، حذف از المپیک، ایریپابلیک – روح سگ ولگرد
دشمن پشت دروازه -- روح سگ ولگرد 

Comments

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 05:03

اگر لذت بردید وت و شات کنید


به خاطر یک مشت دلار یا خطر انقراض شهروند ایریپابلیک -- روح سگ ولگرد

http://www.erepublik.com/en/article/-1-2233816/1/20

l a n e r o n
l a n e r o n Day 1,951, 05:41

nice job .... go ahead .

Behrooz82 Day 1,951, 05:10

Comment deleted

Behrooz82
Behrooz82 Day 1,951, 05:11

aziz man ghodrat nezami to GF ham tasir dare alaki jav nadid

Behrooz82
Behrooz82 Day 1,951, 05:12

aslanam khosham nayoomad 🙁

GhostStrayDog Day 1,951, 05:25

Comment deleted

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 05:17

با اضافه شدن گوریلا فایت اهمیت طلا در ماژول نظامی بالا تر رفته است و به طور یقین اهمیت قدرت نظامی پایین آمده.

با دقت بخونید.
نوشته نشد بی تاثیر/ کاهش اثر

Behrooz82
Behrooz82 Day 1,951, 05:20

vala oon chizi ke ma darim mibinim ine tasir ghodrat nezami az aslahe bishtare
magar inke aslahe kheili ghavitari beshe ba gold kharid
ke khob gold ham hazine dare va majani nist

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 05:26

بهروز جان مسئله رو توضیح دادم.
با سیستم قبلی اسلحه کیو 7 برای همه ثابت بود. کسی منی تونست با هزینه ی بیشتر پول و طلا تاثیر بیشتری بذاره روی جنگ مگر با قدرت نظامی بالاتر. پس قدرت نظامی عامل خیلی مهمی بود.
تو سیستم جدید به غیر از قدرت نظامی با هزینه ی بیشتر گلد و پول می شه کم بودن قدرت نظامی رو تا حدی جبران کرد.
این یعنی و.ابستگی بیشتر جنگ به طلا و پول
و بدیهیه کاهش تاثیر قدرت نظامی به خاطر تاثیر طلا و پول

blunder2
blunder2 Day 1,951, 05:12

خيلي عالي
بهتره نسخه انگليسيش هم بزني
و هم بقيه بخونن هم تيم ارپابليك

Marshal Toto
Marshal Toto Day 1,951, 05:20

زیبا بود

Ali Naemi Day 1,951, 05:21

Comment deleted

Hydarnes
Hydarnes Day 1,951, 05:26

اوف! خیلی چسبید. کاملاً باهات موافقم

Hydarnes
Hydarnes Day 1,951, 05:32

تغییرات زیاد توی بازی باعث میشه شک کنی که داری کار درستی میکنی یا نه
تو تصمیم گرفتی تا 400 روز آینده ترین بزنی، ولی معلوم نیست سیستم نظامی به همین شکل بمونه، معلوم نیست تاثیر قدرت نظامی همین قدر بمونه
هر بازی ای با هر قوانینی باید ثبات داشته باشه تا بازیکنا بتونن استتراتژی پیشرفتشون رو بچینند

Puya Gh
Puya Gh Day 1,951, 05:35

خیلی عالی بود
ولی اگر بتونی این متنو انگلیسی هم بزنی دیگه فوق العادس
میتونم متن ها و مقالاتتو توی EWA هم به همه ارائه بدم
موفق باشی

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 10:39

والا الانم دو کلیکه ام. نه وقت می کنم نه توانایی ترجمه ی بدون نقص و دارم

Nova.Navid
Nova.Navid Day 1,951, 05:42

vote

nazanin s
nazanin s Day 1,951, 06:22

Vote

Aphr0dite
Aphr0dite Day 1,951, 06:36

مرسی
عالی بود
حتما انگلیسی اش رو هم ارائه بده
😃:D

Mishbili
Mishbili Day 1,951, 06:59

خیلی هم عالی
موفق باشی

Poupak
Poupak Day 1,951, 07:42

من نمیرسم و الا تمام مقالات شما ترجمه شده بود
حیف اینهمه دانش که توی ایران مجازی باقی می ماند

برای مقالات انگلیسی پیشنهاد میکنم، خلاصه شوند و بخش مربوط به اقتصاد ایران به صورتی در بیاید که مربوط به ایران نباشد

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 10:41

مطمئنن برای نسخه ی انگلیسی تغییرات زیادی باید اعمال بشه
مرسی. فعلن که برای ترجمه کسی رو پیدا نکردم

vahid kiani 2
vahid kiani 2 Day 1,951, 08:01

منم مثه شما برنامه طولانی مدت برای بالا بردن قدرت نظامی داشتم. ولی الان........ راستش یه کم هنگم
مقالت خیلی خوب بود. مرسی.
v/s

Cmurgh
Cmurgh Day 1,951, 08:07

voted
khub bud : )

Cellist
Cellist Day 1,951, 08:11

عمو روحی خودتی؟

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 10:12

آره عمو خودشه LL:snitch:

Cellist
Cellist Day 1,951, 11:47

عمو بروکی.... :دی

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 11:49

کدومی عمو؟

Cellist
Cellist Day 1,951, 12:07

Musketeer
آدرس فاروم عوض شده فقط من دیر جنبیدم دیگه الآن آدرسشو نداریم 😁 فقط یادمه 724 یه همچین چیزی داشت

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,952, 01:16

247.tk شده عمو

Cellist
Cellist Day 1,952, 02:39

ها دمت گرم

Cyrus_Great
Cyrus_Great Day 1,951, 08:17

بسیار عالی و درست
امیدوارم بتونی تو همین زمینه هر جایی میخوای تحصیل کنی 🙂

Behnam MDN
Behnam MDN Day 1,951, 08:37

یعنی میشه 400-500 روز تو دیو 1 موند؟!من شک دارم.

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 10:43

حساب شدس.

Mahmood 8pa
Mahmood 8pa Day 1,951, 09:31

اتفاقا ارزش استرج ها بیشتر شده

چون اگه گوریل فایت رو ببریم دمیج معمولی رو دوبرابر حساب می کنه

اگه ببازیم همون دمیج معمولی

من اگه جنگ رو ببرنم خیلی بیشتر دمیج می گیرم از کسی که نصف استرنج منه

Iranian Economist
Iranian Economist Day 1,951, 09:53

توصیه ی من به توسعه دهندگان ایریپابلیک تغییر یا تقویت تیم طراحی بازی است تا بتوانند ایریپابلیک را همانند نسخه 1 با جذابیت های باورنکردنی به بازیکنان ارایه دهند

Reply :

انصافا اقتصادی که ورژن یک داشت آدم رو معتاد خودش می کرد فوقالعاده بود الان بازی خیلی مسخره شده

راستی مقالت خیلی خیلی عالی بود حتما انگلیسیش رو هم منتشر کن قول می دم هر کاری که بتونم می کنم که همه بخونن مقالتو یهو ساب هات می ترکونه

یعنی میشه 400-500 روز تو دیو 1 موند؟!من شک دارم

Reply :

من بیشتر از 500 روز دیگه تو دیو 1 هستم اگه ماژول تغییر نکنه

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 10:49

نیازمند مترجمیم.....

Iranian Economist
Iranian Economist Day 1,951, 10:55

دمت گرم
من زبانم خیلی خوب نیست اما قول می دم برات وت جمع کنم
o/

GhostStrayDog
GhostStrayDog Day 1,951, 11:20

دمت گرم

bita..s
bita..s Day 1,951, 11:14

vote
o7

Ehsangol99
Ehsangol99 Day 1,951, 11:50

V

Ehsangol99
Ehsangol99 Day 1,951, 11:51

V

mohammad n
mohammad n Day 1,951, 12:29

v

Persian Stormrage
Persian Stormrage Day 1,951, 12:43

وت

S H E L D O N
S H E L D O N Day 1,951, 12:47

voted

aali bood !

+Sub

S H E L D O N
S H E L D O N Day 1,951, 12:49

+Shout

Alone Warrior
Alone Warrior Day 1,951, 12:48

Voted

mehran.s
mehran.s Day 1,951, 12:58

aali bud

I n f 0 r m e r
I n f 0 r m e r Day 1,951, 12:58

v

Gladiator H
Gladiator H Day 1,951, 13:27

سره نامه ای که دادی و هنوز انجام ندادم , از شرمندگی روم نمیشه کامنت بذارم اینجا : ">

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.