Na bojnom polju(4.deo)- Resistance War

Day 694, 07:36 Published in Serbia Serbia by heroina

Pozdrav poštovani čitaoci,

pred vama je još jedan nastavak „ratnih“ tutorijala. 🙂
Nadam se da će vam se svideti i biti vam od koristi kao i svi predhodni. Uživajte u čitanju.



Resistance war (u daljem tekstu RW) ili Oslobodilački rat predstavlja jedan od načina da se okupirana regija vrati originalnom vlasniku.
Za razliku od regularnih ratova koje može pokrenuti samo predsednik države, RW može pokrenuti bilo koji igrač koji se nalazi u okupiranoj regiji koju želi da oslobodi. Za RW ne postoji procedura glasanja u kongresu za objavu rata i RW se sastoji iz samo jedne bitke. Nakon završene te jedne bitke, završava se i oslobodilački rat.

(Upravo se pitam zašto su onda to i nazvali Oslobodilački rat(Resistance war), kad je u pitanju nešto što bi bilo mnogo primernije nazvati Oslobodilačkom bitkom(Resitance battle)... Uzimajući u obzir definicije rata i bitke u eRepublik-u, takozvani RW više predstavlja vid bitke, a ne rata... Ali nećemo sad o tome...)


-Kako se pokreće RW?

Kao što sam već rekla, RW može da pokrene bilo ko, dovoljno je da bude u regiji koju želi da oslobodi i da ima dovoljnu količinu golda za pokretanje rata. Pokretanje rata košta 50golda+0.25golda po stanovniku regije koja se oslobađa.
Rat se pokreće sa Society stranice regije koju želite da oslobodite. Ukoliko se već nalazite u toj regiji, klikom na naziv regije u svom profilu odlazite na pomenutu stranicu. Ukoliko još uvek niste u toj regiji, možete pogledati da li je moguće pokrenuti RW i cenu za pokretanje RW-a tako što idete na Info/Social Stats, zatim odaberete državu u čijem je posedu trenutno data regija i na spisku regija odaberete onu koju želite tako što kliknete na details.

Kada ste na Society stranici određene regije, možete videti jednu od sledećih poruka u Resistance War odeljku:
*You cannot start a resistance war in this region because it already belongs to its original owner country.
Ne možete pokrenuti oslobodilački rat, jer regija već pripada svom originalnom vlasniku.
*You do not have the necessary amount of Gold to start a resistance war.
Nemate dovoljnu količinu golda za pokretanje oslobodilačkog rata.
*You can start a Resistance war only in the region where you belong to.
Možete pokrenuti oslobodilački rat samo u regiji u kojoj se trenutno nalazite.
*Resistance War active.
Oslobodilački rat je već aktivan.

A ako ste ispunili sve uslove(nalazite se u pravoj regiji, imate dovoljnu količinu golda i u datoj regiji se trenutno ne odvija RW), tek onda ćete moći da pokrenete oslobodilački rat.
Na žalost, nisam u mogućnosti da vam kažem kako izgleda stranica kada je moguće pokrenuti RW, jer ne mogu da napustim eSrbiju i odem u neku okupiranu regiju. Ako se ne varam, trebalo bi da piše Start resistance war i da postoji neko Start dugme. 🙂

Kada se RW pokrene, on se pojavljuje na spisku svih trenutno aktivnih ratova(My places/Army/Show active wars).


-Borba u Oslobodilačkom ratu

Da biste učestvovali u RW-u nije neophodno da se nalazite u regiji koja se oslobađa, ali jeste neophodno da budete u eDržavi u čijem je trenutno vlasništvu pomenuta regija. Kada uđete na battlefield(bojno polje) RW-a, videćete da se ono razlikuje od bojnog polja regularnog rata, odnosno da ne postoji klasično Fight dugme.



Na bojnom polju RW-a videćete da postoji mogućnost da se borite na obe strane- na strani okupatora i na strani oslobodioca.

Klikom na crveno dugme sa leve strane na kojem piše Fight for resistance



spuštate zid prema dole i oslobađate regiju, tj.borite se na strani oslobodioca.

Klikom na zeleno dugme sa desne strane na kojem piše Fight for defenders



dižete zid prema gore i branite regiju, tj.borite se na strani okupatora.


-Tok bitke

Tok bitke u RW-u se ne razlikuje ni u čemu od toka bitke u regularnom ratu. O toku bitke sam pisala u jednom od predhodnih tutorijala, ali ponoviću to i ovde.



Svaka bitka počinje na granici između zone No man’s land i zone Border Area. Početni zid prostire se od početka zone Administration center do kraja zone Border area. Kao što možemo videti na slici, ukupna vrednost ovog zida iznosi 3800 poena- 5 zona po 760 poena. Tokom trajanja bitke igrači koji oslobađaju regiju nanose negativne poene zidu i spuštaju ga na dole prema podzemlju, dok igrači koji se bore na strani okupatora regije donose pozitivne poene i podiže zid prema No man’s land(sigurnoj) zoni. Kada ste na battlefield-u, poene(damage koji nanose igrači) igrača koji oslobađaju regiju videćete sa leve strane(nikovi uokvireni crvenom bojom, poeni sa predznakom „-“), dok su sa desne strane poeni igrača koji se bore na strani okupatora(nikovi uokvireni zelenom bojom, poeni sa predznakom „+“). Sumiranjem poena sa obe strane zid se kreće na dole ili na gore, u zavisnosti od toga koja strana nanosi veću štetu u trenutku posmatranja. Na gornoj slici vidimo da trenutna veličina zida iznosi 883138 poena, odnosno da je zid za toliko u plusu od početne vrednosti i to bi značilo da je regija osigurana, odnosno odbranjena i da ostaje u vlasništvu okupatora. Da bi regija bila oslobođena i vraćena originalnom vlasniku, zid bi morao da se spusti za tih 883138 poena kako bi bio vraćen na granicu zone Border area, plus za još 3800 poena kako bi se spustio do podzemlja. Kada se zid spusti u podzemlje to znači da je regija oslobođena od okupacije. To bi izgledalo ovako nekako:



Nešto više o tome kako funkcionišu bitke, možete pročitati OVDE


-Kraj RW-a

RW, kao i regularne bitke, u osnovi traje 24 sata.

Ako se nakon isteka 24 sata zid nalazi u No man’s land zoni, RW se završava i regija ostaje u vlasništvu okupatora.

Ako se zid nakon isteka 24 sata nalazi u Underground zoni RW se završava pobedom oslobodilaca i regija se vraća originalnom vlasniku.

Ako se nakon isteka 24 sata zid nalazi bilo gde između No man’s land i Underground zone, RW se produžava i traje sve dok zid ne ode ili u No man’s land ili u Underground zonu.

Ako se u istoj regiji u kojoj se odigrava RW u isto vreme odigrava i regulrna bitka i bitka se završi pre RW-a:
-RW se automatski završava ako bitka bude završena u korist napadača, tj.ako regija promeni vlasnika
-RW se nastavlja ako se bitka završi u korist države koja se brani, tj.ako regija ostane u istom vlasništvu

RW se ne može završiti pre isteka 24 sata predajom(Retreat), kao što je to slučaj sa regularnim bitkama.



-Resistance hero

RW vam pruža mogućnost da dođete do još jedne medalje, a to je Resistance hero medalja:



Da biste dobili Resistance hero medalju, vi morate biti pokretač RW-a i RW mora da se završi pobedom oslobodilaca. Ukoliko pobedi država koja drži regiju u okupaciji, vi nećete dobiti medalju.



To bi bilo to što se tiče RW-a, a verovatno se ovde završava i ceo serijal „Na bojnom polju“.
Oni koji do sada nisu imali prilike da vide predhodna 3 dela, neka pogledaju to sada:

1.Na bojnom polju…(Saveti za rat)-Kako naneti što veći damage u borbama
2.Na bojnom polju 2-Kako funkcionišu bitke
3.Na bojnom polju(3.deo)- Još nešto o ratovima-O savezima i još nekim pravilima

I naravno, za one koji još uvek nisu imali prilike da ratuju, mogu pogledati Slikovito uputstvo za ratovanje.

Svi moji tutorijali su preneti na eSerbia forum tako da sva dodatna pitanja možete postaviti tamo.

Hvala na pažnji. 🙂

heroina