Na bojnom polju(3.deo)- Još nešto o ratovima

Day 670, 13:54 Published in Serbia Serbia by heroina

Pozdrav poštovani čitaoci,

evo mene opet sa novim tutorijalom. 🙂
Znam šta sam rekla, ali da ne bih brljala ovaj članak svojim obrazloženjima, uživajte u ovom tutorijalu, a ta obrazloženja zbog kojih sam promenila mišljenje imaćete prilike da čujete u narednom broju. 🙂



U ovom trećem delu priče „Na bojnom polju“, potrudiću se da odgovorim na pitanja koja su mi pojedini igrači postavljali, odnosno izrazili su želju da pišem o tome. Nadam se da ću uspeti da im dam jasne odgovore ne ono što ih je zanimalo.
U toku pisanja ovog članka shvatila sam da pišem o stvarima za koje ne mogu da potvrdim da su istinite, jer većinu toga može da potvrdi samo predsednik neke eDržave. 🙂 Dakle, za razliku od mojih predhodnih tutorijala, ovaj biste mogli da prihvatite sa određenom dozom rezerve. Ali ipak se nadam da je sve dole napisano sasvim u redu... 🙂

Savezi

MPP (Mutual Protection Pact) ili Alliance, odnosno odbrambeni pakt ili savez na srpskom, ostvaruje se tako što na predlog predsednika jedne od država potpisnica pakta kongresi obe države izglasavaju potpisivanje. Kada predsednik predloži potpisivanje saveza iz kase obe države odlazi 30 golda, ali ukoliko oba ili jedan kongres odbije predlog, savez neće biti sklopljen i novac će biti vraćen u državne kase. Savez stupa na snagu u trenutku kada se završi glasanje kongresa i traje 30 dana.
Potpisane saveze države u kojoj se nalazite možete videti tako što kliknete na Info/Military stats:



i pogledate odeljak Alliances:



Tu ćete ujedno videti i koliko je dana ostalo do isteka svakog potpisanog saveza.

-Aktiviranje saveza

Potpisan savez predstavlja samo mrtvo slovo na papiru, u našem slučaju slovo na monitoru 🙂, ukoliko se ne aktivira ostvarivanjem uslova za aktiviranje saveza. Savez se u osnovi aktivira ako je napadnuta originalna regija jedne od država koje su u savezu.
Uzmimo za primer eSrbiju i napad na eHrvatsku. Kada smo napali eHrvatsku, odnosno Slavoniju, aktivirano je 13 hrvatskih saveza. U slučaju da eSrbija u jednom od napada osvoji Slavoniju, a eHrvatska pokuša da je vrati(bilo klasičnim napadom, bilo preko RW-a), naši savezi se neće aktivirati.
Da bi se u ovom ratu aktivirali naši savezi neophodno je da eHrvatska napadne jednu od naših originalnih regija(na primer Vojvodinu). U tom slučaju, pri ponovnom napadu eSrbije na neku od eHrvatskih teritorija bili bi aktivni i naši savezi, jer jednom aktivirani savezi ostaju aktivni do kraja rata.

Poseban slučaj kada se savezi ne aktiviraju predstavlja indirektna objava rata. Indirektna objava rata se dešava kada je napadnuta jedna od država koje su u savezu, a da pritom te dve države imaju zajedničke granice. Tada napadač ujedno objavljuje rat i drugoj državi iz ovog slučaja. U tom drugom, indirektno objavljenom ratu, ne aktivira se savez između dve gore pomenute države koje inače imaju potpisan savez.
Konkretno, ako bi eHrvatska napala eSrbiju, a eSrbija ima potpisan savez sa eMađarskom, eHrvatska bi ujedno objavila rat i eMađarskoj, ali u tom ratu ne bi se aktivirao naš savez sa eMađarskom.

-Prekid saveza

Savez može biti prekinut i pre isteka 30 dana od potpisivanja, koliko inače traje. To se dešava u slučaju kada država koja napada i država koja se brani imaju potpisan savez sa istom državom.
Recimo da eHrvatska i eSrbija imaju potpisan savez sa eBiH. U slučaju da eSrbija napadne eHrvatsku, savez između eSrbije i eBiH će automatski biti prekinut.

Drugi slučaj kada se automatski prekida savez je vezan za potpisivaje mira između države koja napada i države koja u tom ratu učestvuje kao saveznik.
Recimo da eHrvatska ima otvoren rat sa eBiH, a eSrbija i eBiH imaju potpisan savez. U slučaju da eHrvatska napadne originalnu regiju eSrbije, eBiH postaje saveznik eSrbiji u tom ratu. Ako nakon toga eHrvatska potpiše mir sa eBiH, eBiH prestaje da bude saveznik eSrbiji u ratu sa eHrvatskom.


Mogućnost napada

Uzmimo za primer da eMađarska objavljuje rat eHrvatskoj.

U prvih 24 sata nakon objave rata, samo država koja je objavila rat, odnosno eMađarska, može pokrenuti bitku.

Bilo kad nakon isteka prvih 24 sata od objave rata eMađarska može napasti eHrvatsku u sledećem slučaju:
-Ako postoji jedna aktivna bitka u tom ratu(recimo napad na NW Croatia), eMađarska može napasti i neki drugi region(Slavonija)

Nakon isteka prvih 24 sata od objave rata i eMađarska može napasti eHrvatsku, ali i eHrvatska može napasti eMađarsku u sledećim slučajevima:
-Ako nema aktivnih bitki i
a) nije još bilo ni jedne bitke u tom ratu
b) prošlo je više od 24 sata od poslednje bitke

-Ako nema aktivnih bitki, a prošlo je manje od 24 sata od poslednje bitke, može da napada samo ona država koja je iz poslednje odigrane bitke izašla kao pobednik.

-Blokada

U slučaju da je neka država pod napadom, ona ne može ni u jednom svom aktivnom ratu biti napadač dokle god traje bitka u kojoj se brani.
Recimo da eSrbija ima otvoren rat sa eHrvatskom, eBiH i eRumunijom. U slučaju da eHrvatska napadne neku regiju eSrbije, eSrbija do kraja te bitke neće moći da napadne eHrvatsku, ali isto tako neće moći da napadne ni eBiH, ni eRumuniju dokle god traje pomenuta bitka.



Nadam se da sam uspela da odgovorim na ono najbitnije što se tiče saveza i ovih ostalih stvari vezanih za ratove... U sledećem broju nemam pojma o čemu ću sve pisati, ali sigurno će tu biti svega i svačega. 🙂

Do tada, pozdravlja vas

heroina