Na bojnom polju 2(Početak, tok i kraj bitke)

Day 645, 07:33 Published in Serbia Serbia by heroina

Pozdrav dragi čitaoci,

verujem da niste očekivali da ću se ovako brzo vratiti i moram vam priznati da ni ja to nisam očekivala. 🙂
Ali eto, našlo se predhodnih dana malo vremena i za pisanje još jednog tutorijala. Ako ne bude baš toliko dobar kao oni predhodni nemojte mi zameriti. Milica daje sve od sebe da me dekoncentriše u svemu što radim. 🙂

Kako mnogim igračima nije jasno kako funkcionišu bitke, u ovom članku potrudiću se da im malo približim pravila po kojima se one odvijaju.





-Kako se započinje bitka?

Da bi se započela bitka u određenom regionu potrebno je da pre toga bude započet rat između države koja napada i države koja će biti napadnuta. Rat se započinje tako što predsednik stavi na izglasavanje predlog o objavi rata određenoj državi, a zatim kongres mora da izglasa objavu. Objava rata košta 200 golda+10%*broj igrača sa levelom 5 i većim u državi koja se napada.
Nakon što je rat objavljen moguće je napasti jedan od regiona sa kojim se graniči država koja napada. Uzmimo za primer rat između eSrbije i eHrvatske u kojem trenutno nema aktivnih bitki:



Na slici vidite da je iz eSrbije jedino moguće napasti Slavoniju. Attackable on President's decision znači da taj region može biti napadnut odlukom našeg predsednika. Za pokretanje bitke nije potrebno izglasavanje kongresa.

Pokretanje bitke košta 50 golda+25%*broj stanovnika u regionu koji se napada.

Ako želite da vidite kako se graniče određene države i regioni, možete to pogledati ovde: eGobba’s World Map


-Kako se računa veličina zida?

Veličina zida(Defense Points) računa se na osnovu broja stanovnika u regionu koji se napada i defanzivnog sistema ako on postoji u tom regionu, na sledeći način:
Defense points=100*broj stanovnika u regionu koji se napada*(1+kvalitet defanzivnog sistema u regionu/10)

Podatke koji su vam potrebni za izračunavanje veličine zida za svaki region možete pronaći tako što idete na Info/Social stats:



pa u odeljku Regions kliknete na Details pored naziva regiona koji želite:



Ovde vidimo da Vojvodina ima 2076 stanovnika i Q5 defanzivni sistem:



Veličina zida iznosila bi:
Def.points=100*2076*(1+5/10)=207600*1,5=311400
Sve to možete videti i za ostale regione države u kojoj se trenutno nalazite, a ako želite da vidite podatke za neku drugu državu kliknite na zastavu u gornjem levom uglu Society stranice i odaberite željenu državu:





-Tok bitke



Svaka bitka počinje na granici između zone No man’s land i zone Border Area. Početni zid prostire se od početka zone Administration center do kraja zone Border area. Kao što možemo videti na slici, ukupna vrednost ovog zida iznosi 3800 poena- 5 zona po 760 poena. Tokom trajanja bitke država koja napada nanosi negativne poene zidu i spušta ga na dole prema podzemlju, dok država koja se brani donosi pozitivne poene i podiže zid prema No man’s land(sigurnoj) zoni. Kada ste na battlefield-u, poene(damage koji nanose igrači) države koja napada videćete sa leve strane(nikovi uokvireni crvenom bojom, poeni sa predznakom „-“), dok su sa desne strane poeni države koja se brani(nikovi uokvireni zelenom bojom, poeni sa predznakom „+“). Sumiranjem poena sa obe strane zid se kreće na dole ili na gore, u zavisnosti od toga koja strana nanosi veću štetu u trenutku posmatranja. Na gornoj slici vidimo da trenutna veličina zida iznosi 883138 poena, odnosno da je zid za toliko u plusu od početne vrednosti i to bi značilo da je region osiguran, odnosno odbranjen. Da bi region bio okupiran, zid bi morao da se spusti za tih 883138 poena kako bi bio vraćen na granicu zone Border area, plus za još 3800 poena kako bi se spustio do podzemlja. Kada se zid spusti u podzemlje to znači da je region okupiran. To bi izgledalo ovako nekako:



Početnu i trenutnu vrednost zida možete videti i bez ulaska na battlefiel😛




-Kada je bitka gotova?

Svaka bitka u osnovi traje 24 sata. Spuštanje zida u podzemlje ili podizanje u sigurnu zonu sami po sebi nisu dovoljni da se bitka završi. Tokom trajanja bitke zid se konstantno spušta i podiže, ali za ishod bitke bitno je jedino gde će se on nalaziti u trenutku kada isteknu 24 sata. Vreme koje je preostalo do isteka bitke možete videti pre ulaska na battlefield(slika 1), kao i na samom battlefield-u(slika 2).





Ako se u trenutku isteka 24 sata zid nalazi u sigurnoj zoni bitka se završava u korist države koja se brani, odnosno napadnuti region je odbranjen, a ukoliko se zid u tom trenutku nalazi u podzemlju bitka se završava u korist napadača i region je okupiran.

Ako se u trenutku isteka 24 sata zid nalazi u bilo kojoj zoni između No man’s land i Underground zone, bitka se automatski produžava i završava se tek kada se zid „izgura“ ili u podzemlje ili u sigurnu zonu.

Bitka se može završiti i pre isteka 24 sata ako:
-predsednik države odluči da preda bitku
-potpiše se mir između zaraćenih strana u toku trajanja bitke
-ako je bio aktivan i Resistance war u tom regionu, bitka se završava kada se i RW završi





To bi bilo sve od mene za ovaj put. Nadam se da sam uspela da koliko-toliko nekima objasnim principe po kojima se odvijaju bitke. Ako je ipak nešto ostalo nejasno, pitajte u komentarima. Ako ja ne stignem, verujem da će vam neko ko zna objasniti to što vas zanima. 🙂
A u nekom od narednih izdanja ja ću dodati još po nešto vezano za ratove...

Hvala na pažnji i doviđenja. 🙂

heroina