Intervija ar NDP valsts prezidenta amata kandidātu Underteiker

Day 708, 12:20 Published in Latvia Latvia by Trieciennieks

Līdz pat šim brīdim nebija skaidri zināms, kurš būs eLatvijas lielākās partijas NDP kandidāts prezidenta amatam. Šobrīd NDP iekšējā balsojumā ir izšķirts, ka tas būs Underteiker. Tā kā man jau iepriekš bija informācija, ka tieši viņš būs NDP kandidāts prezidenta amatam, tad aicināju viņu uz interviju.

http://static.erepublik.com/uploads/avatars/Citizens/2009/07/07/4be0c2497c10d46252f1f84066d5cecc.jpg">

Cik tev ir gadu un kādā profesijā tu strādā/studē?

Esmu 24 gadus vecs, šobrīd dzīvoju Rīgā un strādāju IT nozarē.

Tu esi jūlija demogrāfiskā buma bērns. Cik lasīju, tev ir bagāta online multiplayer spēļu spēlēšanas pieredze. Kas tevi motivēja iesaistīties tieši šajā spēlē?

Viennozīmīgi tas bija Somijas-Latvijas karš – šai spēlē iesaistījos patriotisku jūtu vadīts. Ja situācija būtu bijusi savādāka, diezin vai pat reģistrētos.

Lai gan eRepublikā tu esi „tikai” trīs ar pusi mēnešus, tu esi bijis ievēlēts visos četros eLatvijas kongresa sasaukumos, uz kuriem vien varēji kandidēt. Kas tevi motivēja jau pašā sākumā iesaistīties eLatvijas politiskajā dzīvē?

No iepriekšējo spēļu pieredzes zināju, ka spēle, lai cik laba tā nebūtu, bez kontakta ar citiem ātri vien apnīk. Tā kā partijas bija vienīgais reālais grupējumu veids šeit, tad iestājos partijā, kas īsi pēc tam kļuva par NDP. Kongresa vēlēšanās piedalījos, lai iepazītu visus spēles aspektus, jo 2 klikšķi dienā bija par maz, lai noturētu manu uzmanību. Savās pirmajās vēlēšanās kandidēju no Latgales un savācu tur visvairāk balsu. Tajā brīdi sapratu, ka ir nākotne manai politiķa karjerai.

Tu jau vairāk nekā trīs mēnešus esi tas cilvēks, kas administrē eLatvijas lata kursu (sākumā kā Ekonomikas ministrs un pēc tam kā Central Bank of Latvia (CBoL) vadītājs). Agrāk tevi kritizēja par toreiz samērā biežajām situācijām, kad CBoL novēlotās reakcijas dēļ spekulanti izpirka visu latu tirgu. Kurš tolaik bija lata kursa „pakāpeniskās celšanas” politikas galvenais aizstāvis – tu vai prezidents Nameisis?

Ja nemaldos tad tādas situācijas, kad CBoL zaudēja kontroli pār monetāro tirgu, bija tikai 3. Sākumā bija tā, ka zināšanas par īstajiem ekonomikas procesiem traucēja sekmīgi veikt manu darbu monetārajā tirgu; biju nedaudz skeptisks pret regulāru naudas drukāšanu. Tā kā tikko bija pacelti nodokļi visām precēm, uzskatīju par neētisku rīcību iekasēt naudu no nodokļiem un vienlaikus pelnīt zeltu monetārajā tirgū, regulāri drukājot latus. Īsti pat grūti būtu pateikt, kurš no mums šo ideju par lēni augošu lata kursu aizstāvēja vairāk. Es gan pieļauju, ka tā bija vairāk mana nostādne nekā Nameiša. Zināju, ka kursa izmaiņas sagādā īslaicīgas problēmas uzņēmējiem un kursa paaugstināšana automātiski paceļ preču tirgus cenas. Kurss tika mainīts tikai tad, kad strauji sāka pieaugt pieprasījums pēc latiem un bija jāizvēlas vai drukāt lielu daudzumu latus vai pacelt kursu.

Šobrīd, kad jau gandrīz mēnesi ir noteikts cietais lata kurss 0.02 gold līmenī, šādas lata kursa krīzes, šķiet, vairs nav novērotas. Vai tu uzskati, ka šis lēmums ir sevi attaisnojis? Cik nopietns šobrīd ir spekulantu spiediens uz lata kursu? Kurš bija šī lēmuma autors – tu, prezidents Nameisis vai kāds cits?

Šis noteikti bija mans grūtākais lēmums CBoL vadītāja amatā. Neatceros, kurš par to ieminējas pirmais, es vai Nameisis, bet lēmums bija manis izdarīts un Nameisis to atbalstīja. Šobrīd uzskatu, ka tas bija nepieciešami un, kā jau pats minēji, viens no mērķiem ir sasniegts. Turklāt šobrīd monetārajā tirgū ir pietiekami liels privāto piedāvājumu daudzums, lai apgrūtinātu spekulācijas, izpērkot visus piedāvājumus. Šobrīd gan dažiem cilvēkiem ir pārmetumi, ka līdz ar kursa pacelšanu tika sagrauts Latvijas eksports, kas joprojām nav atguvies. Protams, samazinājās to cilvēku skaits, kas brauca uz Latviju iepirkt lētos graudus, bet neuzskatu, ka Latvijas loma starptautiskajā ekonomika būtu jāvirza „lēto preču paradīzes” virzienā. Vienmēr esmu uzskatījis, ka mums jānodarbojas ar „īstu” eksportu un jāpārdod mūsu preces par dārgāko cenu, ko varam atrast citās valstīs. Nevis jānodzen cenas Latvijā līdz tādam līmenim, ka uzņēmēji cieš zaudējumus, bet pie mums brauc cilvēki no visas pasaules iepirkt preces.

Kāda ir tava saistība ar organizāciju A/S NERF, kurai pieder divi Q3 uzņēmumi un ar kuru tev ir ļoti regulāri darījumi abos virzienos?

Šī ir man piederoša organizācija. Savu graudu uzņēmumu izveidoju īsi pirms iesaistījos politikā, izmantojot zeltu, ko ieguvu no referāļiem. Referāļus ieguvu, kad pierunāju dažus savus draugus, ar kuriem kopā mēdzam spēlēt dažādās online spēles, piereģistrēties un tikt vismaz līdz 6. līmenim. Ātri vien sapratu, ka Latvijā nav ko darīt ar maniem graudiem, ja vien nevēlies strādāt gandrīz bez peļņas, un sāku aktīvi spamot to valstu maizes ražotājus, kurās nav high-grain reģionu. Tas gan prasīja zināmu laika ieguldījumu izsūtot aptuveni 200-300 vēstules, bet tas atmaksājas, jo vienmēr atrādās kāds, kam pārdodot graudus par krietni augstāku cenu nekā Latvijā. Kad biju ticis jau līdz Q3 kvalitātei, izdomāju izveidot maizes ceptuvi, lai izmantotu savus graudus un mazāk būtu jānotirgo uz ārzemēm. Šobrīd manai maizes ceptuvei ir Q3 kvalitāte un licences uz Norvēģiju un Malaiziju.

Septembra kongresa vēlēšanās tu uzstādīji eLatvijas kongresa vēlēšanu rekordu – 136 balsis. Oktobra vēlēšanās tu saņēmi krietni mazāk balsu – „tikai” 38. Ar ko tu skaidro šo kritumu? ... Ar veiksmīgu NDP darbu balsu sadalē pa reģioniem/kandidātiem vai arī ar kādu nepopulāru savu lēmumu vadot CBoL?

Oktobra vēlēšanu rezultāts bija ļoti jauks pārsteigums un pamatīgs pacēlums manai pašapziņai, lai gan domāju, ka viennozīmīgi liels daudzums balsu man tika no vēlētājiem, kuri vēlējās nobalsot par NDP, bet nevēlējas sīkāk iedziļināties, par ko balsot, un tāpēc nobalsoja par pirmo cilvēku sarakstā. Startējot novembra vēlēšanas jau daudzmaz zināju, ka vēlos kandidēt prezidenta amatam un tāpēc pat neuzrakstīju prezentāciju, lai vairāk balsu tiktu citiem NDP kandidātiem. Esmu ļoti apmierināts ar to, ka arī bez prezentācijas un bez 1. vietas NDP sarakstā mani ir atbalstījuši 38 vēlētāji. Mans mērķis jau kopš pirmā termiņa nav bijis būt aktīvam kongresmenim, bet gan ņemt dalību valdībā, uz ko arī ir bijušas mērķētas manas pirmās trīs prezentācijas.

Tu esi NDP kandidāts eLatvijas prezidenta amatam. Kā jūs partijā nonācāt pie šāda lēmuma izvirzīt tieši tevi? Kādi vēl bija potenciālie NDP kandidāti un ar ko tu eLatvijas prezidenta amatā būtu labāks par viņiem?

Par savu vēlmi kandidēt paziņoju Skazim pāris dienas pirms nesen notikušajām kongresa vēlēšanām. Nolēmu publiski savu kandidatūru gan neizvirzīt un pagaidīt līdz beigsies kongresa vēlēšanas. Pēc kongresa vēlēšanām savu kandidatūru izvirzīja arī hariboss, kurš savāca visvairāk balsu vēlēšanas no NDP. Mēs abi izveidojām prezentācijas NDP forumā un tika atvērts balsojums. Šajā balsojuma partijas biedri izrādīja atbalstu manai kandidatūrai. Mans lielākais trumpis noteikti ir mana pieredze strādājot valdībā CBoL vadītāja amatā.

Kāda ir tava attieksme pret katru no pārējiem izvirzītajiem eLatvijas prezidenta amata kandidātiem – Kurzemes Karali Kristapu (PDz), WerneruSS (LNSS), Jezupu von der Vucinu („Rāceņi”) un tas_pats (Legions.lv)?

Kurzemes Karalis Kristaps – mums ir bijušas paris domstarpības sakarā ar manu darbu kā CBoL vadītājam, kā arī šobrīd neesmu īpašā sajūsmā par viņa aktivitāti prezidenta amatā, kas gan, protams, ir saistīta ar faktu, ka viņam ir problēmas ar piekļuvi pie interneta.

WernerSS – Pirms LNSS izveides gandrīz neko par viņu nebiju dzirdējis, ja nu vienīgi sakarā ar skandālu laikā, kad viņš bija vēstnieks eKrievijā. Tā kā es pārstāvu centriski domājošu partiju un esmu liberālisma piekritējs, es neesmu sajūsmā par viņa un LNSS panākumiem. Noteikti nevēlētos, lai viņš tiek ievēlēts par eLatvijas prezidentu, jo vēsture ir pierādījusi, ka radikāli domājošas valdības labākajā gadījumā noved pie politiskās izolācijas, bet sliktākajā – pie masu genocīda. Lai gan viņa partija sola ieviest radikālas pārmaiņas Latvijā, mums visiem ir jābūt reālistiem un jāsaprot, ka šī brīža politiskajā situācijā Latvija ir krietni par mazu, lai varētu radikāli kaut ko mainīt. Mums ir jāturpina iesāktais un jāgaida izdevība.

Jezups von der Vucins – man vienmēr ir licies, ka rāceņi ir vairāk elitārs klubs Latvijas e😜olitiķiem nekā reāla partija.

tas_pats – vienmēr esmu bijis viens no tas_pats sarkasma faniem. Ar nepacietību gribētu redzēt kā profesionālais opozicionārs un cietējs tas_pats darbotos valdībā.

Ja gadījumā tu kļūtu par eLatvijas prezidentu, no kurām partijām tu labprāt veidotu valdošo koalīciju, ņemot vērā šobrīdējo balsu samēru kongresā? Un ar kurām partijām tu neredzi iespējas sadarboties?

Šī brīža politiskajā situācija neredzu īsti iespēju veidot koalīcijas. Izņemot slaveno VL balsojumu maratonu neesmu novērojis, ka notiktu aktīva balsošana pēc partijas piederības, līdz ar to nav īsti vajadzības veidot vairākuma koalīciju Latvijas valdībā. Ja tāda būtu vajadzīga, tad mana izvēle kristu par labu VL, jo Rāceņiem un PDz ir pārāk maz kongresmeņu, lai šāda koalīcija būtu nepieciešama, bet LNSS ir pārāk atšķirīgi savos uzskatos, lai varētu ar viņiem sadarboties.

Vai vari jau nosaukt konkrētus ministru amatu kandidātus, kurus labprāt redzētu darbojamies savā valdībā, ja tu kļūtu par eLatvijas prezidentu?

Noteikti vēlētos turpināt sadarbību ar Miranndu un Kaspars09, kā arī vēlētos sadarboties ar aivvv, par spīti mūsu domstarpībām. Vēlētos arī redzēt KKK un, kā jau minēju iepriekš, gribētos redzēt tas_pats strādājam valdībā. Pēc incidenta, kad tika nozagti 2 valsts uzņēmumi, noteikti svarīgs būs uzticamības faktors izvēloties ministrus. Kā arī viens no maniem mērķiem būs izveidot līgumus ar ministriem, kā tas jau tiek praktizēts citās valstīs, lai samazinātu risku, ka valsts varētu ciest dēļ kāda ministra negodīguma.

Kurai no RL politiskajām ideoloģijām tu vairāk sliecies piekrist?

Noteikti esmu liberālisma piekritējs. Vienmēr esmu uzskatījis, ka valdībai ir pēc iespējas mazāk jāiejaucas indivīda dzīvē. Vēsture ir pierādījusi, ka radikālas ideoloģijas, lai cik labas tās izskatītos uz papīra, ieviestas dzīvē, tiek izkropļotas un noved pie posta un asinsizliešanas. Piemēram, komunisms teorijā sola labklājību visiem un trūkuma pilnīgu izskaušanu, bet mēs visi bijām liecinieki, kas notika, kad to centās ieviest dzīvē PSRS, Ķīna, Kuba vai Ziemeļkoreja.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Paldies Underteiker par interviju. Redzēsim, vai tas, ka viņš ir eLatvijā ietekmīgākās partijas kandidāts, nodrošinās viņam uzvaru arī eLatvijas prezidenta vēlēšanās.



Citas intervijas laikrakstā eLatvijas Laiks:
>> Intervija ar LNSS fīreru WernerSS
>> Intervija ar e😜olitiķi un ex-uzņēmēju Zemessargu
>> KKK prezidenta vēlēšanās veido koalīciju pret Nameisi (priekšvēlēšanu intervija)
>> Intervija ar Jezupu von der Vucinu (priekšvēlēšanu intervija)
>> Intervija ar eLatvijas prezidentu Nameisi (priekšvēlēšanu intervija)
>> Intervija ar spēcīgāko eLatvieti – Janohito

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Ja tev šis raksts šķita interesants, nepažēlo un nospied Vote.
Ja neesi vēl abonējis manu avīzi, nospied Subscribe.
Ja vēlies, lai šo rakstu izlasa arī citi, ieraksti savā Shout šo tekstu:
Intervija ar NDP valsts prezidenta amata kandidātu Underteiker - http://www.erepublik.com/en/article/1005401
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =