България : Част IV: Тракийските царства

Day 1,628, 12:07 Published in Bulgaria Bulgaria by KhanOmurtag


България: Част I: Най-древните пластове на историята.
България : Част II: Загадъчната цивилизация.
България : Част III: Най-древната история на траките


Представя: България : Част IV: Тракийските царства






Траките, сред които се открояват племенните общности на одриси, гети, трибали, македони и др., създават мощни държави. Те участват активно в "голямата политика" на Балканите, в Средиземноморието и Близкия изток



1)ОДРИСКОТО ЦАРСТВО


Одриското царство

Oдрисите обитават долините на реките Тунджа и Марица, Родопите, крайбрежията на Черно и Егейско море. Първият им известен владетел е Терес I (480-464г. пр.Хр.)който владее земите по р.Дунав, населявани от гети, кробизи и други по-малки тракийски общности. Съществува хипотеза,че одрисите са част от гетите или име на тяхна владетелска династия. Ако е така, Терес I, е създавал своето могъщо царство от север на юг, като е преместил центъра на властта в Тракия. Терес сключва мир, скрепен с династичен брак, с могъщите скити от Северното Причерноморие, след което насочва действията си в югоизточната част на Балканите. Предполага се ,че откритата в началото на XXIв. при археологични разкопки,уникална златна маска на тракийски владетел (в района на гр. Шипка), е именно на великият владетел Терес I.

Златен венец на владетел от могилата при Маломирово-Златица - IVв. пр.Хр.


Мощта на тракийската държава се засилва при прочутия в онази епоха цар Ситалк (445-424г. пр.Хр.), наследил своя брад Спарадок (464-445г.). Приоритет за Ситалк е активното проникване в западна посока с походи срещу древните македони и трибалите. При Севт I(424-405г. пр. Хр.)одриската държава се превръща в първостепенна сила на Балканите. Одриския цар събира от подвластните си елински колонии в басейна на Егейско море огромни данъци в злато и натура. Намесата на одрисите в делата на гръцките полиси достига апогея си при храбрия и безкрупулен Котис I(383-358г. пр.Хр.). С ловки маневри, като влиза в съюз с македонския цар Филип II, Котис сериозно накърнява позициите на Атина и разтройва т.нар. Втори Атински морски съюз. Поради това Атина намира начин да го премахне чрез наемни убийци. Така Котис интуитивно "разгадава" пътя за обединението на разпокъсания античен свят, но това е сторено не от одрисите,а от древните македонци. Успехите на Филип II, включително победата му над Атина, са подготвени от неговия съвременник Котис I.


Погребение на тракийски вожд.

Бронзова глава на тракийския цар Севт III от могилата Голяма Косматка.


2) ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНИ
Античните македони са народ, близък до одрисите, гетите, трибалите, даките и др. Първият им известен владетел е Пердика (около 640г. пр.Хр.). Сред македонските царе се открояват Александър I, Пердика II, Архелай (построил столицата Пела и близък приятел с древногръцкия трагик Еврипид). Древна Македония играе важна роля в Пелопонеските войни, а през IVв. пр.хр се превръща във най-силната държава на Балканите. Елинизацията при македонците е по-силно изразена в сравнение с траките, но за древните гърци те си остават "варвари". Подемът на Македония започва при Филип II (359-336г. пр.Хр.), който подчинява Одриското царство, а владетелят му Керсеблепт е детрониран. Македонското господство е почти символично и се изразява в присъствието на няколко гарнизона, а одриските "династи" (местни владетели) разполагат с автономия. Филип подчинява тракийският град Пулпудева, известен с името Филипопол.
Световната хегемония, постигната от Александър III Велики (336-323г. пр. Хр.), обслужва интересите на оформящата се елинистическа военнобюрократична олигархия. Несъмнено е обаче, че това мощно "отваряне към света", контактите със старите цивилизации на Изтока влияе както върху македоните, останали на Балканите, така и върху другите тракийски общности.

Сребърна монета на Александър Велики

Златен царски пръстен IV в. пр. Хр.


3) Царствата на гетите и други тракийски общности

Наред с одриси и македони свои държави създават и други тракийски общности. Още по времето на похода на персийския цар Дарий срещу скитите през 513г. пр. Хр. в днешна Североизточна България той среща съпротива от страна на гетите. За Херодот те са "...най-смелите и най-справедливите от всички траки..." През IVв. пр.Хр., след разпадането на Одриската държава царството на гетите се разпростира от двете страни на р. Дунав. Завоеванията на древните македони при Филип II и Александър III Велики обхващат само земите на гетите до Дунав. Племената, живеещи северно от реката (известни и под по-късното название даки) продължават гетската държавност. Те се противопоставят успешно на Александър и неговият диадох Лимизах.
При гетите освен в традиционната орфическа вяра като бог е почитан и техният древен цар и жрец Залмоксис. При археологически проучвания е раззкрита гетската столица Хелис (в резервата Сборяново, близо до гр. Исперих) и великолепната царска гробница при с. Свещари.



Келтите
В началото на III в. пр. Хр. на Балканите нахлуват войнствените келти. Те създават свое "царство" със столица Тиле в района на Източна Стара планина, което съществува до 20те години на III в. пр. Хр. Унижтожено е от мощно въстание на покорените траки. Освобождението е краткотрайно, защото съвпада с началото на римските завоевания на Балканите.


Одрисите
След разпадането на "световната империя" на Александър одриската държавност продължава да съществува, но при слаба централна власт. При Севт III (330-311г. пр. Хр.) одрисите отстояват своята свобода,воювайки с македонския управник Лизимах. Владетелят строи Севтополис (днес под водите на яз. Копринка до Казанлък) - представителна резиденция, изградена в духа на елинистичните традиции.


Трибалите
Трибалите обитават земите от Западна Стара планина до Дунав, между реките Морава и Искър. През 424г.пр. Хр. те отблъскват нападението на Ситалк,а при своя владетел Халес извършват поход на юг към Егейско море (376г.пр.Хр.). Опитите на Филип Македонски (339г.пр.Хр.) и Александър Велики да ги подчинят срещат добре организирана съпротива на трибалския цар Сирм.


Даките
Даките оставят ярки следи в историята на античния свят. По времето на техния цар Децебал (87-106г. сл. Хр.) те са най-сериозният противник на римляните в региона.



Очаквайте в следващият брой: Част V: Римското господство




Искрено ваш,



П.П. Помогни на еБългария!Чрез вот в БГТОП за еРепублик с цел БЕЙБИ БУМ чрез БГТОП http://bgtop.net/vote/1303214757 и чрез шаут на тази статия с цел обогатяване на общата култура на населението.