България : Част III: Най-древната история на траките

Day 1,627, 04:18 Published in Bulgaria Bulgaria by KhanOmurtag

България: Част I: Най-древните пластове на историята.
България : Част II: Загадъчната цивилизация.



Траките, многоброен етнос със значителна роля в Древния свят, дълго време са подценявани от европейската наука. Благодарение на археологическите открития днес все по-ясно се открояват забележителните културни постижения на древните траки.

1) Ранните траки
Траките се оформят като етнос през III-II хилядолетие пр.Хр. Исторически е доказано, че те са най-старите жители на българските земи. Тракийските племена обитават земите между Егейско море и Тесалия, на запад до Охридското езеро, Вардар и Морава, на север до Карпатите, а на изток до Днестър и Днепър. Широко известни са думите на Херодот: "Тракийският народ е най-многоброен след индийският. Във всяка отделна област траките носят отделно име, но нравите и обичаите на целият народ навсякъде са едни и същи." В "Илияда" Омир разказва за участието на тракийският "цар" Резос в Троянската война ( около 1,260 - 1,250г. пр. Хр.) като съюзник на Троя - в онази епоха тракийски или сродни с тях племена (например фригите) създават свои "царства" в Мала Азия. За известен период траките налагат своето "морско господство" (т.нар. таласократия) между Черно, Мраморно и Егейско море.

Mонета на тракийското племе дедрони от с. Величково - края на VIв. началото на IVв. пр.Хр.

2) Орфей - Мит или история
Особено място в духовната традиция на древните траки заема митичният певец Орфей - събирателен образ на тракийският цар и жрец от Микенската епоха (XIIIв. пр.Хр.), пресътворен в "херос" - човек, станал безсмъртен, превърнал се в божество. Легендата за Орфей, пренесена от великите римски поети Виргилий и Овидий, е позната на цялото човечество. Орфей се превръща в олицетворение на музиката и поезията,но в древността той е символизирал и лечителството, гадаенето, мъдрото държавно управление. Във времето на Платон се говорело за "многото книги на Орфей". Поемите приписвани на Орфей отразяват традицията, която се е развивала почти цяло хилядолетие в елинистична среда. Сборниците "Химни на Орфей" (около 200г сл. Хр.) и "Орфическите аргонавтики" са от римската епоха. В запазената т.нар. орфическа литература е отразено развитието на различни философски школи и направления. Не бива да се забравя, че в основата на тази традиция стои загадъчния тракиец Орфей.

Kaна с форма на женска глава от Панагюрското златно съкровище - IV-IIIв. пр.Хр.

Орфей - копие на изображение от червенофигурна ваза от Vв. пр. Хр.

Златна купа от Казичане,X-IXв. пр. Хр. Древният тракийски майстор я е изработил с дебелина 1мм от единствен къс самородно злато.

Уникалният троен съд от Вълчитрънското златно съкровище,XVI-XIIв. пр.хр.


3) Елинската колонизация
През VIII-VII век пр.Хр. тракийските земи от Солунския залив до делтата на Дунав влизат в обсега на "Великата елинска колонизация". Основани са Бизантион (Константинопол/Истанбул), Аполония (Созопол), Анхиало (Поморие), Месембрия ( Несебър), Одесос (Варна), Дионисопол (Балчик), Томи (Констанца) и др. В голямата си част тези колонии възникват на мястото или в симбиоза с вече съществуващи тракийски селища. Между древните гърци и траките са установени мирни отношения - предпоставка за широки културни взаимодействия. В никакъв случай не могат да се пренебрегнат многообразните тракийски взаимствания в античната култура и военното дело. Надмощие в политически и военен план имат съседните на гръцките колонии тракийски държави, най-силно сред които е царството на одрисите.

Перперикон - голямата крипта с каменни саркофази и поглед към двореца.

Kaменна котва от Аполония Понтика.

============================================================================




НЕ СЕ СТИСКАЙТЕ! ДАЙТЕ МИ ЕДНО РАМО С РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО! МАСОВ ШАУТ МОЛЯ!