България : Част II: Загадъчната цивилизация.

Day 1,624, 11:04 Published in Bulgaria Bulgaria by KhanOmurtag

==> Към България: Част I: Най-древните пластове на историята.:

"Най-старото обработено злато", "първите каменни сгради", "най-големият праисторически нeкропол". Това са само част от научните оценки, които показват значението на "праисторическа България" за осмислянето на онези далечни епохи в европейски и общочовешки план.

1) Паметниците на каменно-медната епоха
Каменно-медната епоха, наречена енеолит (или халколит 5,000-3,000г.пр.Хр.) е сред най-ярките периоди в праисторията на българските земи. Според специалистите може да се говори за "етнокултурна зона", т.е. за раждащ се в тази епоха прадревен етнос. В България са открити стотици селища с висока за своето време култура - те са добре застроени, с улици,ориентирани според посоките на света, защитени са с дървена или глинена ограда.
Най-впечатляващото свидетелство за високото равнище на обществото е Варненския некропол (около 4,600-4,200 г.пр.Хр.), разкрит през 1972г. на северния бряг на Варненското езеро. Проучени са около 300 гроба, с над 6кг златни находки. Предметите от злато и мед, особено онези в гроба на могъщ местен вожд,свидетелстват за социална организация, която граничи и може би е тъждествена с държавата в най-древните и форми. Впечатляват инсигниите на властта (два скиптъра), зооморфните фируги и амулети най-вече на бик(свещено животно), глинени погребални маски със златни апликации, медни иструменти. Варненския некропол провокира различни хипотези за тази загадъчна цивилизация, която предхожда онези в Месопотамия и Египет.
Варненското съкровище е известно като "най-старото обработено злато в света". Проучванията показват обаче,че златните пластини и златните халки от селището при с.Хотница (Велико Търново) и златните предмети, открити в селищната могила при Русе, в Ловеч и на други места, са създадени в още по стари времена. Свидетелство за високата култура на древните жители са проучванията на Големият остров в езерото при Дуранкулак, където е разкрит най-големият праисторически некропол в света с около 1200 гроба.
Откритията от епохата на неолита представят една все още фрагментарна картина, която ще бъде допълвана от нови открития. Хотница, Варна, Дуранкулак, Провадия, Слатина и други селища вероятно са били включени в по-малки или по-големи териториални обединения със вой стопански и социален облик. За нещастие раждащата се цивилизация става жертва на драматични събития, обяснявани от учените с натъпили климатични промени и нашествия на номади от север. Десетки селища са опожарени, а най-силен е ударът в земите на днешна Североизточна България.

Занаяти и търговия
"Високата технология" на епохата е металургията, пренесена от Средния изток и Мала Азия, която променя цялостния живот на хората. В района на днешна Стара Загора започва разработването на най-древните в Европа медни рудници. Занаятите и търговията разчупват традиционната затвореност, характерна за неолитните селища. Сред нак-важните открития е "промишленият" добив на сол при Провадия. Този ценен продукт, особено за животновъдството, илюстрира търговския обмен и замогването на местните хора.

Строитество,архитектура и изкуство
Ранната цивилизация, родила се по нашите земи, изненадва с редица постижения в строителството, архитектурата и изкуството. При Дуранкулак е открита най-старата позната каменна архитектура в Европа. В енеолитното селище при Делчево, Варненско е намерено най-древното портретно изображение на европейския континент - детска глава, изработена от глина. Уникално място в историята на изкуството в "енеолитна" Европа имат серия рисунки в Магурата: изображения на мъже, жени, различни животни и цял фигурален фриз.



2) "Бронзова и скална" България

През епохата на бронза (3,100-1,200г.пр.Хр.) в днешните български земи протича процес на постепенно възстановяване на стопанството, на нормализация на социалния живот.Овладяването на производството на метални оръдия на труда променя изцяло живота на местните жители. Оръдията на труда от камък и кост са изоставени и заменени с по-съвършени инструменти и оръжия, включително бронзови мечове, ножове, стрели, копия с метален връх и др. Сред най-важните селища от тази епоха са Караново,наколните жилища при Езерово (Варненско), пещерата Магурата и други.
Тракия влиза в кръга на средиземноморските и малоазийските култури ,както и в обсега на т.нар. Микенска цивилизация. Социалното разслоение е забележимо, появява се типичната родова аристоркация,а семейно-битовите отношения се определят от патриархалния род. Металните оръдия са частна собственост, налице е тенденцията към създаване на универсални платежни средства в ролята на праисторичеаски "пари". Аристоркацията разполага със значителни богатства, вкус към лукса и приложните изкуства.Характерен пример за нивото на културното развитие в онази епоха е и известното Вълчитрънско съкровище от около 1,300г. пр.Хр., състоящо се от изящни златни съдове(общо над 12кг), което очевидно е принадлежало на неизвестен племенен вожд и жрец.
В развитието на тази ранна, недостатъчно ясна в своите детайли тракийска култура има много общи характеристики, но и впечатляващи регионални различия. Особено интригуваща е "скалната култура" в Източните Родопи, Сакар, по Черноморското крайбрежие. Една от сензациите на модерната археология е скалният град Перперикон (при с.Перперек,близо до гр.Кърджали), чиито най-ранни издялани в скалите сгради се датират към XVI-XIв. пр.Хр. Недалече от Перперикон се намира най-старият запазен рудник при с.Стремци, Кърджалийско, с над 500м галерии и десетина входа.

Мегалитите

Мегалитните паметници, особено долмените, предизвикват все по-силен интерес и дискусии. Предполага се, че най-древните от тях се отнасят към III-II хилядолетие пр.Хр. Навярно през различните епохи те са имали различна функция, но сакралната им природа е очевидна.Най-голямата концентрация на долмени в Българя е при с.Хлябово, Сакарци, Българска поляна, в Стралджа и Южното Черноморие. При Палеокастро( Тополовград) се е съхранило соларно светилище с над сто издялани в скалите "диска". Най-големите и трудни за тълкуване са комплексите от изсечени в скалите ниши в Източните Родопи(с.Долно Черковище) - най-често върху отвесни стени, обикновено обърнати на юг,открити за човешкия поглед от далечно разстояние. Най-общо специалистите ги отнасят към II хилядолетие пр.Хр. Днешните обитатели на българските земи са притежавали мощен соларно-хтоничен култ, обединил в едно култа към Слънцето с този към Камъка. Скалата е силно по своите внушения олицетворение на Богинята майка.

Златото

Добивът на злато в земите на предците на траките има връзка с прочутият мит за " Златното руно" - легендарната експецидия от втората половина на II хилядолетие пр.Хр.Язон и аргонавтите плават до Колхида(Грузия) в търсене на митичните богатства "отвъд морето". Един от най-добрите образци на полиметално "руно" (слитък от злато,мед и др. метали) е открит при нос Калиакра. Анализът на каменните котви и други свидетелства за най-древното мореплаване показва, че още преди "великата елинска колонизация" земите на траките ас посещавани от търговски кораби на критяни, хети, египтяни и други.





НЕ СЕ СТИСКАЙТЕ! ДАЙТЕ МИ ЕДНО РАМО С РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО! МАСОВ ШАУТ МОЛЯ!