Kas ir PLATO?

Day 1,921, 07:43 Published in Latvia Latvia by Brandingo






Kas tad īsti bija(ir?) Plato?
Plato jeb Platons bija dzimis ap 427.gadu PMĒ(pirms mūsu ēras). Miris ap 348.gadu PMĒ. Tātad nodzīvojis ap 80 gadiem.
Platons bija Senās Grieķijas filozofs un matemātiķis; Sokrata māceklis, Aristoteļa skolotājs; rakstnieks un Atēnu akadēmijas dibinātājs. Platons tiek izskatīts par vienu no visietekmīgākajiem domātājiem, kurš licis pamatus Rietumu filozofijai uz zinātnei.

Platona īstais vārds bija Aristokls. Dzimis kā jaunākais bērns Atēnu aristokrātu Aristona un Periktionas ģimenē. Viņa tēva Aristona sencis bija pēdējais Atikas valdnieks Kodrs, bet mātes sencis bija Solons.
Iesauku "Platons" viņš ieguva skolā sava lielā auguma un plato plecu dēļ. Studēja filosofiju pie Kratila, bet 408. gadā p.m.ē. iepazinās ar Sokratu un kļuva par viņa skolnieku. Iepazinās arī ar pītagoriešu, Parmenida, Hērakleita u.c. mācībām.
399. gadā PMĒ pēc Sokrāta nāves apceļoja lielākās helēņu polisas, tad devās uz Ēģipti, Palestīnu, Babiloniju.
389.-387. gados PMĒ uzturējās Sicīlijā pie sava drauga Sirakūzu tirāna Dionīsija I.
387. gadā PMĒ atgriezās Atēnās, iegādājās nekustamo īpašumu, kurā sāka rīkot ikdienas pārrunas interesentiem par filosofiju "Platona akadēmija".
Platons bija divkārtējs olimpiskais čempions pankrationā*. Atteicās no ģimenes un pilsoniskā pienākuma precēties un radīt pēcnācējus. Miris 347. gada p.m.ē. 21. maijā.

Platona "gudrības meklējumi" filozofiskās domas attīstības vēsturē iezīmē vienu no izejas punktiem. Platonam filozofija nebija tikai abstrakta teoretizēšana, tā saplūda ar viņa paša dzīvi virzībā uz patiesības meklējumiem.
Platons filozofiskajiem meklējumiem piedēvēja dziļi ētisku jēgu. Viņš uzskatīja, ka filozofēt nozīmē tapt labākām un tādus veidot arī apkārtējos cilvēkus. Platons lika pamatus panteismam - it viss dabā ir dievišķā piestrāvots. Dievs ir dabā klātesošs. Daba mainās likumsakarīgi un saprātīgi. Aiz tā stāv Dievs.

Platona filozofiskā pasaule ir duāla, divdaļīga - lietu un ideju. Lietas pastāv subjektīvi - katram viena un tā pati lieta var šķist dažāda, bet idejas ir kaut kas nemainīgs. Ar maņu orgāniem uztveram lietas, ar prātu domājam idejas. Ideja ir pirmtēls, kas stāv aiz katras lietas. Lietu pasaule ir otršķirīga, atkarīga no ideju pasaules. Arī cilvēks ir duāla būtne, kura materiālā daļa ir ķermenis, bet ideālā daļa - dvēsele. Dvēsele arī ir ideja, mūžīga ideja, bet, iemiesojoties cilvēka ķermenī, tā tiek ierobežota. Tāpēc cilvēkam ir ļoti jāpiepūlas, lai atcerētos to, ko kādreiz dvēsele zinājusi, atrodoties ideju pasaulē. Šis pasaules skatījums ir arī kristietības pamatā, kas sadala pasauli šaipasaulē un viņpasaulē. Ķermenis un dvēsele ir viens no otra nošķirti. Dvēsele valda pār ķermeni. Ķermenis dvēseli velk pie zemes, traucē tās izaugsmei. Ķermenis ir dvēseles kaps.
Cilvēks ir ierobežots savā ķermenī, redz tikai patiesības atspulgu. Ierobežotības apziņa dzen cilvēku izzināt, censties saprast, bet vispirms sava ierobežotība ir jāapzinās.
Platons uzskatīja, ka dvēsele sastāv no trim daļām - prāts, griba un iekāre. Prāts cilvēku paceļ, saista ar sākotnējo ideju, pateicoties tam, cilvēks atceras. Prātam pretēja ir iekāre, ķermeniskais pretrunā ar prātu. Pa vidu atrodas griba, no tās atkarīgs, vai cilvēks noslieksies uz prāta vai iekāres daļu.

*Pankrations - cīņas veids, kurā pieļauti bija gan sitieni ar rokām, gan tvērieni un metieni. Ieviests kā sacensību disciplīna 33. Olimpiskajās spēlēs 648.gadē PMĒ.


Kad esam iepazinušies ar šo raksta daļu varam salīdzināt šos abus Plato (erepublikas un autentisko).

Secinājums. Spēle zaimo Platonu. Un eRepublikas Plato nav absolūti nekā kopēja ar izcilo autentisko Platonu. Tik pat labi Plato varētu saukt par Andri, Jāni, Pēteri, Dāvidu utt.

Jautājums. Kāpēc vispār ir vajadzīgs tāds Plato? Un kāpēc tieši Plato?

Plato var salīdzināt ar čigānu centrāltirgū, kas par visām varītēm panāks, lai nopērc neejošu nozagtu videomagnetofonu.







o7,
Nacionālās Frontes biedrs
Brandingo