Ambient on/off

Join the new world

 

Kas ir PLATO?

Day 1,921, 07:43 Published in Latvia Latvia by Brandingo


Kas tad īsti bija(ir?) Plato?
Plato jeb Platons bija dzimis ap 427.gadu PMĒ(pirms mūsu ēras). Miris ap 348.gadu PMĒ. Tātad nodzīvojis ap 80 gadiem.
Platons bija Senās Grieķijas filozofs un matemātiķis; Sokrata māceklis, Aristoteļa skolotājs; rakstnieks un Atēnu akadēmijas dibinātājs. Platons tiek izskatīts par vienu no visietekmīgākajiem domātājiem, kurš licis pamatus Rietumu filozofijai uz zinātnei.

Platona īstais vārds bija Aristokls. Dzimis kā jaunākais bērns Atēnu aristokrātu Aristona un Periktionas ģimenē. Viņa tēva Aristona sencis bija pēdējais Atikas valdnieks Kodrs, bet mātes sencis bija Solons.
Iesauku "Platons" viņš ieguva skolā sava lielā auguma un plato plecu dēļ. Studēja filosofiju pie Kratila, bet 408. gadā p.m.ē. iepazinās ar Sokratu un kļuva par viņa skolnieku. Iepazinās arī ar pītagoriešu, Parmenida, Hērakleita u.c. mācībām.
399. gadā PMĒ pēc Sokrāta nāves apceļoja lielākās helēņu polisas, tad devās uz Ēģipti, Palestīnu, Babiloniju.
389.-387. gados PMĒ uzturējās Sicīlijā pie sava drauga Sirakūzu tirāna Dionīsija I.
387. gadā PMĒ atgriezās Atēnās, iegādājās nekustamo īpašumu, kurā sāka rīkot ikdienas pārrunas interesentiem par filosofiju "Platona akadēmija".
Platons bija divkārtējs olimpiskais čempions pankrationā*. Atteicās no ģimenes un pilsoniskā pienākuma precēties un radīt pēcnācējus. Miris 347. gada p.m.ē. 21. maijā.

Platona "gudrības meklējumi" filozofiskās domas attīstības vēsturē iezīmē vienu no izejas punktiem. Platonam filozofija nebija tikai abstrakta teoretizēšana, tā saplūda ar viņa paša dzīvi virzībā uz patiesības meklējumiem.
Platons filozofiskajiem meklējumiem piedēvēja dziļi ētisku jēgu. Viņš uzskatīja, ka filozofēt nozīmē tapt labākām un tādus veidot arī apkārtējos cilvēkus. Platons lika pamatus panteismam - it viss dabā ir dievišķā piestrāvots. Dievs ir dabā klātesošs. Daba mainās likumsakarīgi un saprātīgi. Aiz tā stāv Dievs.

Platona filozofiskā pasaule ir duāla, divdaļīga - lietu un ideju. Lietas pastāv subjektīvi - katram viena un tā pati lieta var šķist dažāda, bet idejas ir kaut kas nemainīgs. Ar maņu orgāniem uztveram lietas, ar prātu domājam idejas. Ideja ir pirmtēls, kas stāv aiz katras lietas. Lietu pasaule ir otršķirīga, atkarīga no ideju pasaules. Arī cilvēks ir duāla būtne, kura materiālā daļa ir ķermenis, bet ideālā daļa - dvēsele. Dvēsele arī ir ideja, mūžīga ideja, bet, iemiesojoties cilvēka ķermenī, tā tiek ierobežota. Tāpēc cilvēkam ir ļoti jāpiepūlas, lai atcerētos to, ko kādreiz dvēsele zinājusi, atrodoties ideju pasaulē. Šis pasaules skatījums ir arī kristietības pamatā, kas sadala pasauli šaipasaulē un viņpasaulē. Ķermenis un dvēsele ir viens no otra nošķirti. Dvēsele valda pār ķermeni. Ķermenis dvēseli velk pie zemes, traucē tās izaugsmei. Ķermenis ir dvēseles kaps.
Cilvēks ir ierobežots savā ķermenī, redz tikai patiesības atspulgu. Ierobežotības apziņa dzen cilvēku izzināt, censties saprast, bet vispirms sava ierobežotība ir jāapzinās.
Platons uzskatīja, ka dvēsele sastāv no trim daļām - prāts, griba un iekāre. Prāts cilvēku paceļ, saista ar sākotnējo ideju, pateicoties tam, cilvēks atceras. Prātam pretēja ir iekāre, ķermeniskais pretrunā ar prātu. Pa vidu atrodas griba, no tās atkarīgs, vai cilvēks noslieksies uz prāta vai iekāres daļu.

*Pankrations - cīņas veids, kurā pieļauti bija gan sitieni ar rokām, gan tvērieni un metieni. Ieviests kā sacensību disciplīna 33. Olimpiskajās spēlēs 648.gadē PMĒ.


Kad esam iepazinušies ar šo raksta daļu varam salīdzināt šos abus Plato (erepublikas un autentisko).

Secinājums. Spēle zaimo Platonu. Un eRepublikas Plato nav absolūti nekā kopēja ar izcilo autentisko Platonu. Tik pat labi Plato varētu saukt par Andri, Jāni, Pēteri, Dāvidu utt.

Jautājums. Kāpēc vispār ir vajadzīgs tāds Plato? Un kāpēc tieši Plato?

Plato var salīdzināt ar čigānu centrāltirgū, kas par visām varītēm panāks, lai nopērc neejošu nozagtu videomagnetofonu.o7,
Nacionālās Frontes biedrs
Brandingo
 

Comments

draivis
draivis Day 1,921, 07:48

vote

einarslv Day 1,921, 08:56

Comment deleted

einarslv
einarslv Day 1,921, 09:01

es ari nezinu kāpēc spēlē plato ir plato.jo diez ko gudrs matemātiķis spēles plato nav .jebkurs dunduks varetu uzlikt 30% more gold or something ,bet,kad iet par ekonomikas uzlabosanu ,pakaļā ir ..
Vienkārši apkauno izcilu filozofa vārdu ....

kefirs182
kefirs182 Day 1,921, 10:20

Platonam filozofija nebija tikai abstrakta teoretizēšana. Vai esi gatavs aizstāvēt šo apgalvojumu? Un apgalvojumu ka Platons bija jaunas filazofijas aizsacējs, un pirms viņa filazofija bija tikai "abstrakta teoretizēšana"

Telefons112
Telefons112 Day 1,921, 11:26

Šobrīd nav laika, vēlāk izlasīšu visu rakstu. Apsolu!

FreemanLV Day 1,922, 04:24

Comment deleted

villijs1
villijs1 Day 1,922, 07:53

voted

Jesus Allmighty
Jesus Allmighty Day 1,922, 12:03

Mūsu Plato patiešām ir čigāns (nevis roms), kurš ļoti lētiem paņēmieniem mēģina bērniem pārdot neko. Jo nekas vairs no republikas nav palicis pāri. Potenciāls tiek sagriezts tupos gabalos un nodots metāllūžņos par grašiem.

Nakts Pieder Putniem Day 1,922, 15:59

Comment deleted

Nakts Pieder Putniem Day 1,922, 16:12

Comment deleted

einarslv
einarslv Day 1,922, 22:17

Skatos NPP izmanto iespeju dzēst savu commentu avīzē itiņ bieži 😃

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.