Kas ir Plato? Alternatīvs viedoklis.

Day 1,922, 17:13 Published in Latvia Lithuania by Nakts Pieder Putniem

Sveiki dārgie lasītāji,

esmu beidzot nolēmis tomēr izveidot savu laikrakstu, kurā neregulāri centīšos publicēt dažādas eRepublikāniskas pārdomas. Šis, pirmais raksts ir mans alternatīvais skatījums uz nesen laikrakstā Dio benedica la Lettonia uzdoto jautājumu "Kas ir Plato" un uz to sniegto atbildi.



Augstākminētā raksta galvenais secinājums bija: "Spēle zaimo Platonu. Un eRepublikas Plato nav absolūti nekā kopēja ar izcilo autentisko Platonu."

Man gan liekas, ka spēles veidotāji, izvēloties "Plato'", ir, iespējams neapzināti, trāpījuši desmitniekā. Mūsu Plato un izcilajam sengrieķu filozofam ir krietni vairāk kopīgu iezīmju, nekā liktos tos apskatot tikai virspusēji.

Platons bija liecinieks tam, kā demokrātija (aizspriedumains pūlis) piespriež nāvessodu Sokrātam. Neskaitāmas paaudzes ir lasījušas "Republiku" (Platona svarīgākais darbs) un aiz skaistajiem vārdiem tā arī nav sapratušas, cik autokrātiskas un neliberālas idejas tajā ir proponētas.

Tā kā Platona izpratnē labums (goodness) un realitāte bija mūžīgi (jeb precīzāk - ārpus laika eksistējoši) jēdzieni, viņaprāt labākais (pilsēt)valsts pārvaldes modelis bija tāds, kurš visprecīzāk kopēja paradīzes uzbūvi: ar minimālām izmaiņām un pēc iespējas lielāku statisku (nemainīgu) perfektumu; valsts valdniekiem, tādējādi, ir jābūt tiem, kuri vislabāk izprot mūžīgo "labumu". Caur lielām ciešanām un traģēdijām nākamajām paaudzēm nācās tomēr secināt, ka šādu cilvēku nav, tos nav iespējams par tādiem iemācīt, un pat ja valstij palaimējas tikt pie "labā valdnieka" (benevolent king), pēctecības problēmu dēļ ar lielu iespējamību nākamais valdnieks iznīcinās iepriekšējā uzcelto. Ja nebūtu Platona ietekmes, iespējams, demokrātija pasaules valstīs būtu sākusi (atkal) izplatīties dažus gadsimtus ātrāk.

Platons uzskatīja, ka valstij (nevis pašiem cilvēkiem) ir jānosaka to nodarbošanās, kā arī iestājās par plašu un stingru cenzūru. Lai arī cik skaistos vārdos Platons nebūtu ietērpis savu Republiku, sava statiskuma dēļ tā praksē spētu tikai efektīvi pabarot tautu un nodrošināt spēcīgu karapsēku - ne māksla, ne zinātne tajā nespētu attīstīties. Principā var pat teikt, ka Platona (un arī Aristoteļa) domāšanas ietekme noveda pie sengrieķu zinātnes iznīkuma.

Tādējādi, kā redzams, "Plato" ir perfekti izvēlēts vārds:
(i) arī šeit spēlē ir cenzūra;
(ii) arī šeit valsts (admini) nosaka, ar ko spēlētāji nodarbosies (iznīcinot visus citus spēles moduļus, izņemot militāro);
(iii) arī šeit admini cenšas spēli saglabāt statisku, veicot pēc iespējas mazāk izmaiņu;
(iv) arī šeit ir (adminu) autokrātija - kad vairāki eValstu prezidenti kādu laiku atpakaļ centās ko mainīt, viņus vienkārši nobanoja.

Var pat apgalvot, ka mēs visi šeit virtuāli dzīvojam Platona utopiskajā (e)Republikā - katru dienu veicam valsts noteiktās darbībās ("two-click režīms" - paēdam, nostrādājam, nokaujamies, atkārtot...); esam paēduši un pakarojuši, bet māksla (preses modulis), progress, izmaiņas spēlē - to mums šeit neredzēt.

Ir viegli kopā ar pūli kolektīvi apbrīnot Platonu un viņa idejas - kamēr pats neizbaudi pie kā noved to realizācija. Par laimi(?) šeit (e)Republikā mums ir lieliska iespēja izbaudīt dzīvi Platona utopijā. Platons ir visu laiku izcilākais filozofs, bet viņa utopisko ideju realizēšanas mēģinājumi (arī virtuālajā) dzīvē līdz šim ir noveduši tika pie stagnācijas un posta - žēl, ka spēles veidotāji to nav sapratuši.

NPP