Ambient on/off

Join the new world

 

Penktoji paskaita: Pirmasis straipsnis

Day 1,092, 10:50 Published in Lithuania Lithuania by Nexrow

Labas vakaras, brangūs skaitytojai.

Atsiprašau, kad šiek tiek atsilikau nuo grafiko nieko neįspėjęs - vakar buvo užimta diena. Tačiau, manau, visi suprantat, kad pasitaiko tokių atvejų ir žinot, kad mano paskaitos turėtų išeiti kas dvi arba tris dienas.

Na, o šį vakarą norėčiau Jums papasakoti apie pirmojo straipsnio rašymą. Juk pradėti visad yra sunkiausia. Tačiau gera pradžia - pusė darbo. Tad pamėginsiu aptarti pagrindinius dalykus, kuriuos reikėtų apmąstyti prieš pradedant, kad ta pradžia būtų sėkminga.

Prisistatymas

Juk tikrai ne retas individas, prieš pradėdamas leisti laikraštį, svarsto, apie ką rašyti. Kai kurie, apskritai, galbūt norėtų rašyti, bet susilaiko, nes neturi idėjų.

Dažnai pasitaiko tokių atvejų, kai naujokai ar šiaip nepatyrę rašytojai susikuria sau laikraštį, nors nežino, apie ką rašys. Arba jau turi sau kažkokį planą, tačiau konkrečių temų dar nėra pasirinkę. Tada tokie „rašytojai” dažnai sugalvoja, kad pirmiausia reikia parašyti laikraščio pristatymą, aptariantį tai, apie ką bus galima paskaityti kituose straipsniuose. Kartais į tokį prisistatymą prideda dar ir detalių apie save, savo laiką žaidžiant eRepublik, o dar retesniais atvejais, net ir apie save realiame gyvenime.

Žinoma, tikiu, kad kai kurie iš Jūsų jau yra rašę, galbūt ir pradėję nuo tokių prisistatymų. Aš Jūsų nesmerkiu. Tačiau siūlau vis tiek perskaityti šią paskaitą, nes ji gali būti įdomi net ir patyrusiems.

Pirmiausia, aš nesakau, kad laikraščio pristatymas yra visiškas blogis. Ne, ir prisistatymas gali sulaukti pripažinimo, tačiau jis turi būti įdomus. Štai, pateikiu Jums įdomaus ir unikalaus prisistatymo pavyzdį.

Straipsnis nėra ilgas ir išsamus, skaitosi gana smagiai. Ir, nors nieko konkretaus nepasakyta, jokia aktuali tema negvildenama, net ir neaptarta, apie ką bus rašoma, tačiau vien iš rašymo stiliaus galima įsivaizduoti, kad ir kiti straipsniai bus įdomūs (būtent taip ir buvo - paskaitykit ir kitus šio autoriaus straipsnius, jei to dar nepadarėte). Tai paskatina žmones balsuoti už tokį straipsnį ir prenumeruoti laikraštį. Šauni pradžia.

Na, ir štai dar vienas pavyzdėlis Jums. Mano seno pažįstamo ir kolegos, Trockio straipsnis. Dar trumpesnis, konkretesnis, galbūt net tiesmukas, tačiau patraukiantis akį. Kodėl? Ogi todėl, kad yra unikalus, toks, kokių daugiau Lietuvoje (o gal ir pasaulyje) nėra daug, o gal net ir visai nėra. Parašytas ganėtinai savotišku, įdomiu stiliumi, su sveiku humoro jausmu. Iš karto sudomina ir vėliau nenuvilia (taip pat patariu paskaityti ir kitus jo straipsnius).

Ko nereikėtų daryti

Reikia pripažinti, kad ne kiekvienas turi rašytojo gyslelę. Ne kiekvienas gali parašyt įdomų straipsnį apie nieką. Dauguma tokių prisistatymų apsiriboja keliais neįdomiais sakiniais nieko naujo nepasakydami. Štai, pateikiu Jums ir tokio straipsnio pavyzdį. Trumpas, nieko ypatingo nepasakantis (tik tai, kad šis laikraščiai skirsis nuo kitų, bus toks ir anoks). Kaip matote iš komentarų, daug pripažinimo jis nesulaukė.

Ir tikiu, kad tokių straipsnių esate matę kiekvienas. Aš pats jų mačiau pakankamai, kad man jie įgristų. Kalbant nuoširdžiai, pamačius dar ir dabar ką nors rašant panašius straipsnius mane suima pyktis. Tačiau vis dėlto stengiuosi valdytis - juk naujokas dar nespėjo pasimokyti iš kitų klaidų, o ir pats nespėjo dar jų padaryti.

Dėl to siūlyčiau ir Jums į tokius straipsnius reaguoti nuolaidžiau. Žinoma, reikia patarti žmogui, kad toks straipsnis daug populiarumo neatneš, tačiau tai atlikti reikia taktiškai. Juk nenorime prarasti rašytojų, kurie, galbūt, pasitraukus senbuviams, bus vieninteliai gaivinantys Lietuvos spaudą.

Kaip pagerinti tokį straipsnį

Na, bet grįžkim prie temos. Tokiu atveju, jei jau tikrai labai norite parašyti prisistatymą, patartina prie jo parašyti ir kažką daugiau. Tarkim keli sakiniai laikraščio pristatymo ir po to iš karto rimtesnis straipsnis, gvildenantis temą, atitinkančią pristatymą. Štai tokio straipsnio pavyzdys.

Tiesa, straipsnis nėra labai ypatingas, tačiau vertas daugiau, nei tiesiog trumpas prisistatymas. Beje, atkreipkite dėmesį į vieną esminę šio straipsnio autoriaus klaidą: kaip konkrečiai jis aprašinėja visą laikraščio leidimo grafiką. Įvardija tikslų laiką, kada bus spausdinami straipsniai. Tai tikrai nėra protinga, nes tokiu būdu jis tik apkrauna save našta stengtis neatsilikti nuo grafiko. O pažiūrėkite, kiek jis iš viso parašė straipsnių - penkis. Tikrai ne daug, toli gražu nepateisino savo pažadų.

Alternatyva

Na, ir galiausiai, prieiname prie idealiausio varianto. Paklausite, kas tai yra? Tai yra įdomus, dėmesio vertas straipsnis, kurio pagrindinė mintis nėra faktas, jog šis laikraštis yra naujas. Pradžioje parašomi keli sakiniai, informuojantys žmones, jog laikraštis naujas, galbūt paaiškinantys pavadinimo reikšmę, o po to pereinama prie rimtos temos. Štai puikus labai gero pirmo straipsnio pavyzdys.

Dėstoma įdomi, aktuali tema, pateikiami keli pasiūlymai, idėjos. Iš karto kyla mintis, kad žmogus nusimano tokiuose reikaluose, kad jo mintys ne iš piršto laužtos. Ir svarbiausia, viskas gražiai ir įdomiai pateikta. Perskaičius netgi pasimiršta, kad tai pirmas šio autoriaus straipsnis. Atrodo, kad rašo jis jau gana seniai. Puiki paskata prenumeruoti tokį laikraštį.

Išvados

Taigi, ką aš noriu pasakyti, apkraudamas Jus visais šiais pavyzdžiais? Noriu pasakyti, kad prisistatymas nėra būtinas. Apskritai, geriau, kai jo nebūna. Leisti sau visą pirmąjį straipsnį skirti prisistatymui galima tik turint tikrą talentą.

Jei sugebate įdomiai ir gražiai prisistatyti, tai šaunu, tačiau, jei Jums tai nepavyksta, geriau apsiribokite keliais sakiniais kokio nors įdomaus ir aktualaus straipsnio pradžioje. Susiraskite temą straipsniui ir tik trumpai prasitarkite, kad Jūsų laikraštis naujas, o po to gvildenkite tą temą. Taip sulauksite daug didesnio pripažinimo, būsite įvertintas už tai, kad jau nuo pačios pradžios suprantate, kokios temos yra aktualios ir įdomios.

Namų darbai

Šį kartą pradžiuginsiu Jus namų darbams nieko neužduodamas. Tiesiog galite paskaityti straipsnius, kuriuos Jums pateikiau paskaitos metu, jei to dar nepadarėte, kad būtų aiškiau, apie ką aš kalbėjau. Bet tai nėra būtina. Jei nenorite, galite ir neskaityti.

Na, o dabar bėgu atgal į Skydinę. Ačiū Jums už dėmesį ir gero Jums vakaro.
Pagarbiai,
Nexrow

 

Comments

Deef
Deef Day 1,092, 11:16

Voted!

Bravo_Man
Bravo_Man Day 1,092, 11:27

Praleidai svarbiausia dalyka - pries rasydami straipsni tegul perskaito taisykles.

AmdDeath Day 1,092, 11:29

Comment deleted

AmdDeath
AmdDeath Day 1,092, 11:33

Kaip čia taip 3 komentarai,o matau tik du?

Nexrow
Nexrow Day 1,092, 11:33

Čia kalba eina apie tą prisistatymo idėją. Apie temos pasirinkimą dar bus paskaita ir prie jos pridėsiu taisyklių perskaitymą.

AmdDeath
AmdDeath Day 1,092, 11:36

Nesmagu su tokiais sisteminiais bendraut....
(insult?) achahahahhahahahahahahahhahahahah

Nexrow
Nexrow Day 1,092, 11:43

Sistema yra tam, kad neprirašyčiau nesąmonių arba be galo ilgų straipsnių, kuriuos atsibostų skaityt. Žinant tave, spėju, kad net ir šito neskaitei. Bet kalbant apie normalius žmones (insult? hehe), juos atbaidytų jei šis straipsnis būtų dvigubai ilgesnis...

Dunis
Dunis Day 1,092, 11:46

Na gerai uzsiprenumeruosiu

nurmisas
nurmisas Day 1,093, 02:04

Nors vienas zmogus pagaliu paaiskins kaip rasyti laiskus tautai.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.