Interjú Montaigne-nyel

Day 831, 11:04 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Hogyan kezdődött az erepes karriered?

Kétszer is elkezdődött, eredetileg index2-es voltam, de rossz fiú voltam és kivégeztek. Első karakterem egy hónapot élt, ezalatt majdnem összejött a média mogulság. Arra gondoltam, hogy ha ennyire könnyű Média Mogulnak lenni, akkor ezért az egyért újrakezdem, és csak addig csinálom, ameddig meg nem szerzem a medált. Majd a második medált. Majd a harmadik medált.


Hogyan kezdődött az újságírói tevékenységed?

2 napos voltam, se pénzem, se újságom. A téma pedig, mint mindig az utcán hevert. A szerb baby boom.
Bekopogtattam a mibbit-re és megkérdeztem, hogy leközölne-e valaki egy cikket, ami nemzetközi TOP#1 lesz. Néhányan megmosolyogtak, de Lisztes bevállalta. Átnyomtam neki a cikket és valóban nemzetközi TOP#1 lett belőle.


Mit gondolsz, mi a sikeres újságírás titka?

IRL marketing diplomám van, de újságírással csak a játékban foglalkoztam.
Hát...szerintem ki kell találni az alapelveket, a célokat, a módszereket. Be kell azonosítani a célközönséget és ki kell találni, hogy ezen tényezők hogyan illeszkednek egymáshoz. A cél felé számtalan út vezet és ismerned kell önmagad és tudnod kell, hogy te azon az úton meddig tudsz eljutni.

Az én esetemben tudtam, hogy kb. mi az a témakör, amit érinteni fogok és mi az, amit kihagyok. Pl nem leszek katonai elemző, mert ebben a témában sokan vannak nálam jobbak, tapasztaltabbak, jobban informáltak. Ráadásul könnyű hibás következtetéseket levonni és akkor az ember elsüllyed szégyenében. Meg interjúkat sem készítek, mert ebben a témában is van jobb. Órákon át kerestem a kulcsszavakat, amelyek rám illenek, és amelyek révén az emberek fejében nem képződik valami asszociációs zavar. Kellett néhány olyan ujjlenyomat, amit miatt az emberek felismernek és tudják, hogy tőlem mire számíthatnak. Így lett meg a Branding-je az újságnak, pl. a TO idejéből származó Törpapás avatar. De ugyanilyen a pártsemlegesség (még kommentekben sem teszem le senki mellett, vagy ellen a garast), a képanyagok használata és ezek strukturáltsága, a kétnyelvűség, a cikkek hossza, illetve a mondanivaló tálalása.

A témák megválasztásánál figyelnem kellett arra, hogy az olvasók mindig az elvárt témakört kapják tőlem, de ez a témakör soha ne váljon unalmas zsákutcává.
Finoman, észrevételül kellett a cikkek tematikáját úgy forgatnom, hogy eleve tudom, hogy más-más jellegű cikkek eredményezik az ismertséget, a magas VOTE és a magas SUB számot. Mindháromra szükség van, aki csak a SUB-ot hajszolja, annak előbb-utóbb elfogy a bázisa és elszürkül. Komoly gondot kell fordítani a három elem egyensúlyára, különösképpen, hogy a három elem közül csak kettő igazán tervezhető. Tapasztalatom szerint a SUB, akárcsak a téma, mindig az utcán hever. Az nyer, aki egy témát elsőként észrevesz, megfogalmaz és megpróbál megoldást találni rá. Ilyen volt pl a szerb, a szlovén, a bolgár baby boom, az elkúrt francia baby boom és még sorolhatnám. Mai napig sok nagyon hálás téma akár napokig érintetlen marad.

A marketing tanulmányaim során egy nagyon érdekes paradoxon-ra hívták fel a figyelmet: az ember mindig a megszokottat keresi, de mindig valami újat vár el.
Az a sikeres, aki ezt a paradoxon-t feloldja.


Úgy tudom versengés van közted és AndyMiller között. Miből indult a vetélkedés?

Szó nincs erről. AndyMiller a szerzőtársam és a dolgok rendje az, hogy előbb utóbb elém fog kerülni, ha nem lustálkodik túl sokat. Amit ő csinál, az egyedi és utánozhatatlan, mindenki számára érthető, emészthető, szerethető. Amit én csinálok az sok tekintetben utánozható, másolható, ezért folyamatosan ki kell találni valami újat, hogy ne szürküljek el.


Hogyan indult a szerbekkel való kapcsolatod?

Ahogy megjelent az első cikkem a Lisztes újságában 4-es szintű játékosként felvettem a kapcsolatot a szerb elittel és elkezdtem a segélyeket szervezni. Leginkább repjegyekre és kajára volt szükség. Az egész országnak mindössze egy db 50-es tárhelyes orgja volt, ami percek alatt megtelt adományokkal, úgyhogy fel kellett kutatni olyan magánembereket, akik vállalják az adományok tárolását és nem beépített horvátok. Egy ilyen önkéntes volt Lunatic2903, a jelenlegi szerb elnök.


A szerbek nagyon jól ismernek téged. Hogyan lettél Szerbia egyik legismertebb politikusa?

Az első baby boomjuk során megismertek. Feltérképeztem a szerb elit struktúráját és elkezdtem levelezni velük. A boom-juk olyan mértékű volt, ami predesztinálta őket arra, hogy TOzzák a horvátokat. Márcsak partnerek, logisztika és döntés kellett hozzá. A magyar elitben rlazol volt az, akivel kapcsolatban voltam. Minden kártyát letettem az asztalra. A szerb álmokról, az erőforrásokról, a hiányosságokról, a döntéshozókról és megbeszéltük, hogy együtt elmegyünk barátkozni Belgrádba, de végül csak egyedül mentem el. Mivel sokat járok ex-Jugoszláviába, így Zágrábba is, a Zágrábi szállodából elhoztam kb. 10 turisztikai ismertetőt (Zagreb in your pocket) és azt a találkozásunk során átadtam a szerbeknek. A térdüket csapkodták a nevetéstől. Mindenkinek kellett egy darabka az ellenség testét képviselő ikonból. Szóval láttak engem, hogy hús-vér ember vagyok, értékelték az addigi tetteimet, élvezték a humoromat, megkínáltak a cigijükkel, elfogadták a Tokaji boromat. Annyira sajnáltam, hogy rlazol nem tudott velem jönni...
Ha már ott jártam Belgrádban, Újvidéken és Szabadkán, akkor készítettem néhány képet és írtam egy cikket az eseményről. A TO szervezése során azt hiszem fel sem merült, hogy kimaradjak a listáról. A szerbek azért ragaszkodtak hozzám, mert akartak egy olyan magyart, aki már bizonyított. A magyarok is ragaszkodtak hozzám, mert úgy érezték, hogy a szerbek kötődnek hozzám. Mire eljött a Horvát TO napja, azt hiszem már a 12-es szinten lehettem. A horvát TO 30 napja nagyon kemény időszak volt. A TO idejéről írtam néhány cikket:
My parliamanet diary part 1 days
Armageddon
Furcsa hétköznapok Zágrábban
Furcsa, de mai napig nagyon kevesen írnak a parlamenti munka izgalmairól. Az emberek imádták olvasni.
És eljött egy pillanat, amikor abba akartam hagyni a játékot, amikor az MPP nélküli horvátok legyőztek minket. Felindultságomban írtam egy cikket, de a magyar közvélemény ellenem fordult, ezért elhagytam az országot, de nem Malajziában, hanem Szerbiában telepedtem le, majd elindultam a szerb parlamenti választásokon.


A mostani kongresszusi választáson a szerbeknél a második legtöbb szavazatot szerezted meg. Hogyan sikerült elérned ezt magyar létedre?

Számomra is meglepő. A szavazatok egy részét kiérdemelhettem, a másik része szerintem egyfajta protest szavazat volt. Szerbiában is volt néhány zűrös belpolitikai ügy, nem szeretnék erről többet mesélni. Talán egyszerűen csak szerencsém volt. Nem tudom.


A szerbiai politikában milyen tevékenységet folytattál és folytatsz?

A pártom (SZR) vezetőinek az utasításait hajtom végre fegyelmezetten. Pl. nagyon szerettem volna beadni egy adóemelési javaslatot, de megtiltották, végül is egy másik párt adta be és megszavazták. Ha az én kis pártom adja be, akkor lehet, hogy nem megy át. A parlamenti munka sajnos nem annyira izgalmas, mint gondolnánk.


Magyarországon külügyminiszter is voltál Termetes kormányában. Milyen volt az akkori munkád? Hogy ment a PEACE-ben a munkád?

Mintha rádobtak volna egy száguldó vonatra. Kiderült, hogy közel az összes nagykövetünk halott. Nem voltak infók. Az ellenzéktől túl sok jóra nem számíthattam, de szerencsére a szerbek mindenben segítettek. Megörököltem jó néhány feladatot, amitől szabályszerűen kiborultam. Ilyen volt a Kínai NAP, amit úgy éreztem, hogy a kínaiak részéről nem állt mögötte korrekt szándék, kell vele foglalkozni, de nem lesz hozadéka (Tomi_ur, elnézésedet kérem itt és most). Folytatódott azzal, hogy a franciákkal akartam keresztülvinni egy MPP-t, de napokon át hitegettek, hazudoztak, a hajam száma égenk állt. Kellemetlen helyzet volt Marginaldefeat ámokfutása, meg az, hogy a külügyi csapat tagjaként éles csatában ellenünk harcolt. Végül a PEACE-t kellett megszüntetni, amiért itthon szintén kaptam hideget-meleget, mert úgy léptünk ki a PEACE-ből, hogy még nem volt Phoenix. Igaz, PEACE sem volt már, mert a szerbek távozásával már nem igazán maradt olyan szövetséges, aki miatt érdemes lett volna ott maradni.

Az interjút készítette: Bosko Balaban

http://lh6.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3XEBatDhSI/AAAAAAAAAaE/f4GXDAAqjwc/FUSZT.jpg" width="400">