Ambient on/off

Join the new world

 

Dešimtoji paskaita: Informacija, jos apdorojimas, šaltiniai

Day 1,115, 08:00 Published in Lithuania Lithuania by Nexrow

Labas vakaras, brangūs skaitytojai.

Iš karto norėčiau Jus informuoti, kad dabar greičiausiai bus šiokia tokia pertrauka iki kitos paskaitos pasirodymo. Dėl to reikėtų kaltinti daug įvairių priežasčių, iš kurių dauguma susiję su mano gyvenimu už žaidimo ribų. Dėl to kitos paskaitos (o gal ir apskritai kito straipsnio) reikėtų tikėtis tik kitos savaitės pabaigoje.

Argumentavimas patikrinta informacija

Manau, visi suprantate, kad rimtas ir įdomus straipsnis negali būti paremtas iš piršto laužtais teiginiais ar „faktais”. Žinoma, jei rašote apie save ar įvykius, kurių liudininkais patys buvote/esate, tai Jūsų pačių žinios ir yra geriausias informacijos šaltinis. Tačiau rašant karines apžvalgas (kas yra populiaru) ar kokius nors istorinio, galbūt kultūrinio pobūdžio straipsnius, labai svarbu yra susirasti tikslios informacijos apie savo temą. O rasti jos galima kitų žmonių straipsniuose, forumo bei Wiki įrašuose, o gal net ir komentaruose.

Šiais laikais informacijos rasti tikrai nėra sunku. Wiki yra šiokia tokia paieška. Kartais galima pasinaudoti ir Google pagalba, jei ieškoma kažko specifinio. O prieš keletą mėnesių atsirado ir vienas labai patogus įrankis skirtas paieškai eRepublik terpėje bei įvairiai statistikai (daugiausia karinei), kurį galite rasti čia. Ir tai tikrai nėra vienintelis tokio pobūdžio puslapis.

Tad, kaip minėjau, susirasti informacijos straipsniui neturėtų būti sunku. Svarbu atsirinkti tai, kas Jūsų nuomone yra svarbiausia, gerai ir tvarkingai apdoroti informaciją, išversti, jei parašyta užsienio kalba, ir panaudoti. Šie punktai, manau yra visiems pakankamai aiškūs.

Informacijos šaltiniai

Tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į šaltinio patikimumą. Kokio nors neaiškaus piliečio komentaras ne visada atrodo rimtas. Tuo tarpu valstybinės institucijos laikraščio straipsnis ar Wiki įrašas dažnai yra pakankamai tvirtas argumentas. Atkreipkite į tai dėmesį visada - ne tik naudodamiesi rasta informacija savo straipsniui, bet ir įprastose gyvenimiškose situacijose. Aklai netikėkite iš piršto laužtais gandais, kurių niekas negali patvirtinti.

Tačiau nereikia apsiriboti informacija iš vieno šaltinio. Kartais iš skirtingų vietų paimta informacija apie tą patį dalyką, gali skirtis dėl autorių požiūrių nesutapimo. Tai kartais būna problema, nes neaišku, ką rinktis, tačiau kartais tai gali būti ir naudinga. Straipsnis bus tik įdomesnis, jei kokia nors įdomia, kontraversiška tema rašydami, pateiksite skirtingų nuomonių ir jas grindžiančių faktų. Tokiu atveju skaitytojams bus palikta laisvė spėlioti, o tai juos turėtų suintriguoti.

Puikus pavyzdys, iliustruojantis šią mintį yra dabartinis konfliktas tarp brazilų ir PAR gyvenančių vengrų. Brazilai savaip aiškina šią situaciją ir dėl vengrų elgesio net pasitraukė iš Fenikso. Tuo tarpu vengrai, visų kaltinami, kad per juos Feniksas prarado vieną stipriausių valstybių, pasakoja kiek kitokią istoriją apie brazilų savanaudiškumą.

Tokios, visam pasauliui svarbios temos, dažnai skirtingų pusių yra interpretuojamos skirtingai. Ir pats nebūdamas šių įvykių liudininku, realiai niekas negali tiesiog imti ir nuspręsti, kuri pusė teisi. Tad labai svarbu atsižvelgti į visų požiūrį ir rašant straipsnį apie tai, stengtis būti kuo objektyvesniu ir pateikti informacijos iš įvairių šaltinių.

Informacijos apdorojimas

Negalima tiesiog paimti, padaryti esamo straipsnio kopiją ir ją perspausdinti. Pirmiausia, tai yra beprasmiška, kadangi toks straipsnis (ar kitas koks nors šaltinis) jau yra. Geriau tiesiog imti ir paplatinti nuorodą į jį. Antra, už tai Jūs didelio pripažinimo nesulauksite, nes bet kokiu atveju visas darbas nebus atliktas Jūsų. Kopijuoti moka bet kas. Tačiau įdomiai interpretuoti, pakomentuoti ir sukelti intrigą ta tema, reikia sugebėti. Ir tai yra labai svarbu. Galiausiai, kaip jau minėjau, geriausia yra naudotis ne vienu, o keliais šaltiniais, iliustruojančiais kiekvieną situaciją iš įvairių pusių, o kelių skirtingų straipsnių kopijos sumaišytos į vieną atrodys juokingai ir nepatraukliai.

Dėl to reikėtų iš naudojamo informacijos šaltinio paimti tik svarbiausią Jums mintį ar galbūt trumpą citatą ir ją interpretuoti savaip, nusakyti savais žodžiais, pakomentuoti, palyginti su kitais pavyzdžiais. Tokiu būdu Jūs ne tik atliksite analitinį darbą, bet ir galėsite įterpti savo nuomonę iškilusiu klausimu arba objektyviai įvertinti esamos situacijos pliusus ir minusus.

Taip pat, jei rašote Lietuvoje, tai savaime suprantama, turite informaciją, paimtą iš užsienyje sukurtų šaltinių, išversti į lietuvių kalbą. Toli gražu ne kiekvienas lietuvis moka net ir tą pačią anglų kalbą, o ką jau kalbėti apie rusų, vokiečių ar kitas kalbas, kuriomis Jūsų naudojamas šaltinis gali būti parašytas. Blogiausiu atveju, patys galite pasinaudoti internetiniais vertimo įrankiais - juk Jums vis tiek svarbiausia tik pagrindinė mintis, o ne visas išverstas tekstas.

Plagijavimas

Na, o kad galėtumėte pagrįsti savo žodžius konkrečiais faktais ir kad nebūtumėte apkaltini plagijavimu, rekomenduoju savo straipsnyje paminėti informacijos šaltinius. Galima juos tiesiog įvardinti straipsnio gale, kaip, pavyzdžiui, padarė šio straipsnio autorius. Arba galite tiesiog paminėti šaltinius bekalbėdami apie konkrečias temas ir pateikdami konkrečius argumentus su pavyzdžiais, kaip mėgstu daryti aš. Tokiu atveju tiesiog įvardijate, kur radote vienokius ar anokius faktus ir pridedate nuorodą pačiame tekste.

Tai tikrai nėra sunku ir išgelbės Jus nuo bereikalingų ginčų dėl argumentų pagrįstumo bei apkaltinimų dėl plagijavimo. Interneto erdvėje (ne tik eRepublik) niekas tikrai nemėgsta plagiatorių, kurie prisiima laurus nukopijavę kitų žmonių darbus. Ir nesvarbu, koks įdomus ar meniškas Jūsų straipsnis bebus, jei tik kas nors suvoks, kad jis yra nukopijuotas nuo kokio nors kito kūrinio, tai tikrai pakenks Jūsų garbei ir sumažins žmonių pasitikėjimą Jumis. Štai šioks toks pavyzdėlis (atkreipkite dėmesį į paskutinį komentarą).

Tiesa, buvo ir daugiau šio autoriaus tekstų, nukopijuotų nuo J. Erlicko knygos (ir net straipsniai pavadinti taip pat) ir tik su keliais pakeistais žodžiais, kad derintųsi prie eRepublik. Tiesa, tai gražu, įdomiai skaitosi ir netgi praskaidrina dieną (ypač, kai būna pritaikyta prie žaidimo tematikos), tačiau reikia paminėti autorių. Prisiimti visus laurus sau tikrai nėra garbinga ir taip elgtis jokiam rašytojui, nesvarbu, ar poetui, ar žurnalistui, nedera.. Deja, dabar tų straipsnių neradau, kad ir kaip stengiausi. Matyt ištrynė...

Namų darbai

Praeitą kartą jokių namų darbų neuždaviau, tad manau, jog šį kartą pats laikas vėl šiek tiek paaštrinti Jūsų įgūdžius. Tad vėl prašau Jūsų parašyti straipsnį. O jo tema bus tokia: koks nors istorinis įvykis ar asmenybė, pasinaudojant informacija, esančia Wiki ir/arba kituose straipsniuose. Ir būtinai nurodyti šaltinius.
Straipsnį patalpinti Google dokumentuose, o nuorodą atsiųsti man per Skype arba žinute žaidime.


Na, šiam kartui pakaks. Manau tema pakankamai aiški. Jei kažkas neaišku, ar turite kokių pasiūlymų, galite kreiptis privačiai arba rašyti komentaruose. O aš lendu atgal į Skydinę. Ačiū Jums už dėmesį ir gero vakaro.
Pagarbiai,
Nexrow

 

Comments

daniochas
daniochas Day 1,115, 08:40

Priėjus prie Erlicko temos, jis irgi turėjo neoriginalią idėją. Pirmasis panašią eilėrščio (šiuo atveju eilraščio) konstrukciją pavartojo vokiečių rašytojas ir teologas Martin Niemoller, parašęs eilėraštį "Kai jie atėjo..."

Angliškai jis skamba taip (neradau niekur lietuviškai):

When the Nazis came for the communists,
I remained silent;
I was not a communist.

When they locked up the social democrats,
I remained silent;
I was not a social democrat.

When they came for the trade unionists,
I did not speak out;
I was not a trade unionist.

When they came for the Jews,
I remained silent;
I wasn't a Jew.

When they came for me,
there was no one left to speak out.

Nexrow
Nexrow Day 1,115, 08:47

@daniochas: Kaip jau sakiau Skype pokalbyje, vien dėl formos panaudojimo plagijavimu neapkaltinsi. Juk Donelaičio niekas nekaltino Homero plagijavimu, nors jis ir rašė hegzametru.

@pornohardcorelt: Ačiū, klaida pataisyta.

LavBoris
LavBoris Day 1,115, 09:06

VOTE \o/

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.