[Министарство информисања савјетује] ПОСТАНИТЕ НОВИНАР

Day 1,185, 12:59 Published in Montenegro Montenegro by New Nebula



Поштовани грађани еЦрне Горе и сви пријатељи широм еСвијета:

Министарство информисања данас ће вам представити кратка упутства око отварања новина, њиховог издавања и графичког обликовања, а све у циљу да се смањи спам и повећа квалитет новинарства у еЦрној Гори.


Новине отварате са личног налога. Отварање новина се плаћа 2 златника, а од ових најновијих промјена моћи ћете да их издајете и у другим државама, ако платите допунску таксу од 2 голда по држави. Претплате на новине су бесплатне, али сваки хиљадити претплатник донијеће вам Медија Могул медаљу. И наравно - углед.

Када пожелите да објавите текст, најприје размислите: ИМАТЕ ЛИ ЗАИСТА ТЕМУ? Немојте писати и објављивати текст ради текста, постићи ћете супротан ефекат код читалаца.

Наравно, елементарни предуслов за покретање новина су лична писменост аутора и најосновније образовање.

Е, кад установите да имате тему, а сасвим сигурно ћете за себе вјеровати да сте писмени и образовани - текст куцајте у нотпеду или ворду, па касније тај текст копирајте у новине. Обзиром да вријеме потребно за један чланак углавном прелази 15 минута, често ће се десити да вас игра излогује, и - сав труд узалуд. При томе, текст откуцан у неком другом програму је прегледнији, иако су и најновије измјене на "write article" донеле бољу прегледност.

Водите рачуна о неким једноставним правилима: не понављајте превише често исту ријеч, а посебно не ваља када пасуси почињу истом ријечју; често одвајајте пасусе - најбоље је већ послије једне или двије реченице, али тако да чине смислену цјелину; пазите на знаке интерпункције и велика слова; избјегавајте енглеску тастатуру, односно, "ћелава" слова s, dj, c, c и z умјесто š, đ, č, ć и ž. Дефинитивно у сваком тренутку водите рачуна да не објавите грешку - у куцању или чињеници. Грешку можете исправити увијек коришћењем опције ”edit”.

Не оптерећујте текст непотребним фотографијама, смајлијима, и претераним графикама. Фотографија се ставља само као илустрација текста: дакле, смислено. Игра нуди сасвим довољно опција за графичка рјешења. Искористите их. Касније можете да додајете и неке ваше особености, али, опет водите рачуна да тим графикама не баците текст у други план.

Водите такође рачуна о чињеници да НАСЛОВ ПРОДАЈЕ НОВИНЕ. Додуше, у еРепублици, то није заиста продаја, али свакако - атрактиван наслов треба да заинтересује и ваше старе читаоце, и оне који се до сад нијесу сусретали са вашим дјелима.

Читајте добре и квалитетне новине. Тиме ћете подизати ваше стандарде, уочавати грешке, добијати идеје.

Додатне информације у вези неких језичких "заврзлама" можете наћи у следећим текстовима:
1. ВЕЛИКА И МАЛА СЛОВА
2. САСТАВЉЕНО И РАСТАВЉЕНО ПИСАЊЕ РЕЧИ
3. ЗНАЦИ ИНТЕРПУНКЦИЈЕ
4. ПРАВОПИСНИ ЗНАЦИ
5. СКРАЋЕНИЦЕ И ТУЂИЦЕ



Надам се да ће ових неколико савјета бити од користи будућим новинарима у еЦрној Гори.

Nessko
Министар Информисања у Влади еЦрне Горе.




Све сугестије, примједбе, питања, похвале и критике Министарству информисања можете упутити на:
۩ поштанско сандуче орг-а Министарства
۩ и-мејл