[VELEMENY]Képzési programok

Day 1,025, 02:34 Published in Hungary Hungary by Xavinyo

Olvasom Borembukk cikkét, de kb hasonló a Ludovika program is. Lényegük hogy az új embereket fegyverrel, vagy kajával segítve gyorsan elérjék a 7-9-es katonai rangot.

Mivel a képzéshez viszonylag hosszú idő kell, ezért nem lényegtelen része a képzésnek az anyagi megterhelés a támogatóknál. Ráadásul ezek az emberek miután kikerülnek a rendszerből nem képesek eltartani önmagukat a korábbi szinten, emiatt vagy további támogatásra szorulnak, vagy megvan a skilljük de nincs pénzük csatázni, és további idő szükséges mire eljutnak egy önfenntartó szintre.

Ha az a célunk hogy a katona mentor nélkül is harcképes legyen akkor nem elég katonát nevelnünk hanem ennek a katonának megfelelő termelékenységgel (fizetéssel) kell rendelkeznie hogy a napi rutinjához megteremtse a kaját, fegyvert stb.

Egy adott katonai skillt és munka skillt azonos időkereten belül többféle stratégiával el lehet érni. Nézzük 3 “ekvivalens” stratégiát, azonos lesz a végeredmény skill szinten viszont a költségei mégsem egyformák.

100-as wellness és happiness-ben a Wiki-ben talált adatokkal ellentétben én a következő számokat állapítottam meg a skill fejlődésnél:

1 óra train = 99 + 10% pont
1 óra study = 60 + 10% pont

Ha a Borembukk féle beosztást nézzük (12 óra train, 9 óra meló, 2 óra study, 1 óra pihi):

A: középutas megoldás 28 nap 7 óra train, 7 óra study -> 21344 = 7 (expert) katonai skill, 12936 = 7 (expert) munka skill (félidőben 14 napnál 6-os harcos, 6-os munkás).

B: extrém katonai pálya: 14 nap 12 óra train, 2 óra study (félidőben 6-os harcos, 4-es munkás), 14 nap 2 óra train, 12 óra study a végeredmény a fentiekkel megegyező

C: optimalizálós megoldás: 14 nap 12 óra study, 2 óra train (félidőben 7-es munkás, 4-es harcos), 14 nap 12 óra train, 2 óra study a végeredmény a fentiekkel megegyező

Mind a 3 megoldás ugyanazt a skilleket adja végeredményben, de a költségek eltérőek, az optimalizálós megoldásnál a katona 14-naptól kezdve már olyan termelékenységgel és fizuval rendelkezik ami lehetővé teszi az önellátást. A katonai túlképzést előre hozó verzióban viszont hamarabb harcképes a katona, cserébe sokkal később válik önellátóvá. A köztes megoldás félidőben egy közepes katonát, és munkást eredményez.

A mostani rendszerben a fegyverek sokkal nagyobb befolyással vannak mint a skillek, ugye többen futottunk már bele veterán katonai skillel hogy egy 7-es skillű katona kilőtt minket egy kis szerencsével (ő kezdett, misseltünk párat, szevasz). Ha csak pénzt akarjuk tolni a képzésbe, meg a fegyverek szupportjába akkor az erőltetett képzéssel megtakaríthatunk 2 hetet 1-1 ujjoncnál. Ha viszont hosszú távon (4 hét / ember) gondolkozunk és olcsóbban akarjuk megoldani azt hogy a katonák eljussanak az önfentartó állapotba akkor jobban járunk ha előbb abba feccelünk pénzt hogy jó munkások legyenek és aztán jó katonák is lesznek rövid időn belül. A költség különbségek 1-1 emberre nézve nem egetverőek kb 40-50HUF/fő azonban 1-200 ujjoncál már tetemes összeg, ezt az összeget pl egy q5 tankra is lehet fordítani amit az ujjonc megkaphat a képzése végén. Illetve ha nem 7-es skill elérése a cél akkor a befektetett idő és ezzel arányosan a költség különbségek exponenciálisan nőnek (7=20k, 8=40k, 9=80k pont).

Idáig volt az optimális karakterépítési stratégia tárgyalása, innét meg térjünk picit vissza a valóságba. A kezdők első 30 napban 4db medált kapnak (a legelsőt már az első napon megkapják) ami 4 arany/térképpel számolva is 800 HUF kp! Ez az összeg 160 napra elég a napi 8 wellness és 25 happiness pótlására ami az 1 óra pihi, maradék meló, train stb-re szükséges egy q1 gyárban... szal felmerül a kérdés, lehet hogy elég lenne csak felvilágosítani őket mit hogyan csináljanak és hogy fektessék be a medálokból bejövő induló tőkéjüket a legjobb start érdekében?

Illetve annak látom még értelmét hogy mivel 7 nap szükséges a 12-es szint eléréséig és a monetary market használatáig, ezért az ujjoncoknak lehetne adni egy 7 napos hitelt (akár kajában is) amit aztán később a medáljaikból törlesztenek. Így az első 7 napot is maximális study/train-el tudják tölteni, és nem kell időt vesztegetni a sok pihenésre...Befektetés a jövőbe, ez megéri, egyértelműen előnyökkel jár az ujjoncnak is meg az államnak is (nem termelnek olyan sokáig veszteséget a neveldékben pl)