Ambient on/off

Join the new world

 

[MoD] Reformat Ushtarake | maj 2013

Day 1,999, 03:14 Published in Albania Albania by Sei Kaon


Reforma Ushtarake:

Sic mund te jeni ne dijeni, me krijimin e 4 Divizioneve ku jane te ndare dhe sot lojtaret [D1(0-24) - D2(25-29) - D3(30-36) - D4(37+)] qeveria shqiptare ne pushtet mendoi se zgjidhja me e mire per te pasur nje organizim dhe ndarje sa me te sakte te trupave tona do te ishte nje ndarje perkatesisht ne 4 divizione:


Kjo ndarje rezultoi e frytshme per njefare kohe por me vone u pa se nuk po jepte me rezultat. Gjithashtu nuk kishte asnje rregull shume te rrepte pranimin e lojtareve dhe jo rralle shikoje lojtare me nivel 20 qe popullonin Albania D-3 dhe Albania D-4. Duke verejtur dhe forcat e armatosura te shteteve te huaja, qeverite atje zoterojne 1-2 njesi te cilat i furnizojne me produkte qe i siguron qeveria, ndersa ne eShqiperi ne kishim 4 njesi ushtarake shteterore. Ketu do permendim dhe furnizimin e munguar keto muajt e fundit te trupave qe benin pjese ne njesite shteterore.Per t'i vene fre ketij corganizimi, presidenti i eShqiperise gjate muajit prill, Andiroid ne bashkepunim me kabinetin e tij qeveritar me ne krye iniciaciatorin e kesaj ideje, DonCurtis vendosen te reformojne ushtrine shqiptare. Reforma do te konsistonte ne:


Reforma u krye plotesisht ne ditet e fundit te mandatit te Andiroid, ku Don Curtis pregatiti cdo gje dhe madje beri dhe ndarjet ne rgjimente dhe avataret (uniformat) e cdo regjimenti te cilet do te formoheshin ne baze te strength-it/forces se cdo lojtari.
Akademia Ushtarake Kombetare - do te sherbente si nje akademi ne RL ku lojtaret e rinj do te futeshin dhe per nje periudhe 2 javore do te sterviteshin dhe do te merrnin njohuri mbi lojen dhe luften. Ne fund lojtaret qe i kalonin provat dhe ishin aktive, do te merrnin nje certifikate, pra do te diplomoheshin;
Forcat Tokesore - do te sherbenete si nje MU ku do te mblidheshin lojtaret nga D1 dhe D2;
Forcat Ajrore - do te sherbente si nje MU ku do te mblidheshin lojtaret nga D3 dhe D4;
Ushtria Civile dhe Guerile - do te sherbente si nje MU prone e qeverise se eShqiperise ku do te mund te antaresohej cdokush qe do te deshironte dhe ku nuk do te kishte shperndarje furnizimesh, pra do te sherbente si nje MU thjesht sa per DO.Ne maj 2013 zgjedhjet i fitoi presidenti i tanishem, Snooop Lion (PlisatPrishtine/Rita Ora). Duhet te theksojme se para se te vinte ne pushtet Snooop Lion ne planin e tij, ai kishte paraqitur reformat qe ai do te kryente ne ushtrine shqiptare.
Kjo eshte reforma e dyte qe do te behet mbi reformen e sapokryer dhe konsiston ne:
Ushtria per Fillestaret - MU ku lojtaret do te rrine deri sa te arrijne 4,000 strength/ Forcat Tokesore do te kthehet ne Ushtria per Fillestaret;
Albanian Civil Army - MU ku do te futen te gjithe lojtaret qe kane mbi 4,000 strength/ Forcat Ajrore do te kthehet ne Albanian Civil Army.Se fundi, dua te pergezoj te gjithe shqiptaret qe luftuan ne betejen per te marre rajonin Gujarat ne Indi dhe do te doja te falenderoja te gjithe miqte tane te huaj qe dhane nje kontribut ne kete beteje shume te rendesishme per ne.

Sei Kaon
MoD i eShqipërisë, maj 2013
 

Comments

Last Life
Last Life Day 1,999, 03:23

bukur cuna

CYANlDE
CYANlDE Day 1,999, 03:26

V

ArnoldDjin
ArnoldDjin Day 1,999, 03:28

Vote,suksese o/

Nderim Ujkaj
Nderim Ujkaj Day 1,999, 03:36

flitni per organizim dhe ju qe jeni pushtetare nk dini se ca bahet 😛 😛 😛 (asgja personale vlla) e kam per te gjithe 😛 😛

Stealth Fighter
Stealth Fighter Day 1,999, 03:38

SUKSESE

LiLo1
LiLo1 Day 1,999, 04:10

urime per ndryshimin po kam 2 pytje 1Cfar ndryshimi ka me ato emrat qe ishin??? 2 edhe efektet qe ka sjell ky ndyshim apo organizim si me i than???

DonCurtis
DonCurtis Day 1,999, 04:31

Per ate pyetjen e dyte po te pergjigjem.
Sipas reformave te para, lojtaret e D1 dhe D2 u mblodhen ne nje MU dhe lojtaret e D3 dhe D4 ne nje tjeter. Kjo pasi nuk nevojiteshin 4 MU kot kur sidomos ne D4 kishte shume pak lojtare (5-6 lojtare) prandaj bashkimi ishte nje zgjidhje me e mire.
Sa per Akademine Ushtarake, aty do edukohej cdo lojtar i ri ne eShqiperi sipas disa hapave te planifikuar, dhe do qendronte aty nga 4 deri ne 14 dite. Nese do ishte aktiv, do qendronte vetem 4 dite, nese jo, do qendronte deri ne 14 dite dhe nese nuk do perfundonte detyrat qe i kerkoheshin, do perjashtohej pas 14 ditesh si lojtar inaktiv. Kjo do sillte nje filtrim te njesive ushtarake nga lojtaret inaktiv dhe multit (se deri tani Albania D-1 ka qene 80% lojtare inaktiv, 10% multi). Pervec filtrimit, do bente qe cdo lojtar i ri te kuptoje lojen qe nga fillimi dhe te mos beje gabimet qe bejne tani te rinjte.

LiLo1
LiLo1 Day 1,999, 04:48

un po sho 4 MU por un tham qe nuk ka rendesi si e cfar i quni ju..Po thuhet rreforma un per veq rreformimit te emrit nuk shoh gja tjeter.Per mu rreformim behet me pune jo me ndryshime emrash me planifikim e jo me artikuj un mund te kuptoj qellimin por kurre nuk bashkohem me kto shkrime trombetuse e aspak frydhenese mendoj se reformim duhet me organizim ne cdo gje

DonCurtis
DonCurtis Day 1,999, 05:05

Lilo1 si qe e kam pershkrujt me lart, pervec ndryshimit te emrit eshte nje ndryshim i plote ne strukture. Lexoje edhe nje here dhe do e kuptosh, se me mire sdi si te ta sqaroj. Ndersa nese ajo pyetje ishte sa per te thumbuar (pra qe te tregosh se seshte bere asnje ndryshim) e ke gabim.

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,999, 05:01

Shkrimi eshte bere me urdher te CP.
Reformimi i MU-ve nga DC nuk ishte thjesht ndryshim emrash. Eshte pergatitur nje infrastrukture e tere per keto MU por me ndryshim lidershipi reforma po reformohet serisht.

LiLo1
LiLo1 Day 1,999, 05:05

ktu nuk kan te bejn urdhrat e mija tuajat apo CP o djal ne se dojm te ecim duhet pune jo artikull koha te tregon ake apo ske te drejte

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,999, 05:27

Patjeter qe ka vlere.
Atehere pse eshte quajtur loja eRepublik? Sepse ne eRepublike ne zgjedhim cdo muaj dike qe te na udheheqe. Zgjidhet nga shumica dhe ai vendos gjerat kryesore te shtetit. Po nuk pati nje kryesi qendrore jemi te gjithe te hutuar dhe do te veprojme si koka me vete.

DonCurtis
DonCurtis Day 1,999, 04:25

Mua personalisht kjo reforma e dyte nuk me pelqen... Arsyeja eshte sepse ka lojtare nga D-1 deri ne D-4 me force nen 4000 dhe ka lojtare nga D-1 deri ne D-4 me force mbi 4000. Pra kjo reforme e fundit thote qe ti perziejme lojtaret e te gjitha divizioneve ne 2 grupe te ndryshme, gje qe nuk besoj se eshte e pershtatshme per koordinimin e dmg sipas divizioneve.
Duhet te kuptojme qe nuk behet fjale per nje MU, por per nje Shtet, dhe zgjidhja me e mire eshte te ndaheshin lojtaret ne MU sipas divizioneve (pra D1 dhe D2 ne nje MU dhe D3 dhe D4 ne nje tjeter).

Gjithesesi zgjedhja prap se prap eshte e Presidentit...

B13 Zone
B13 Zone Day 1,999, 05:53

vote DC

Only Ethnic Albanian
Only Ethnic Albanian Day 1,999, 04:26

v

cLaw eagLe
cLaw eagLe Day 1,999, 05:24

Pse me ndyshu reformen e DonCurtis me gjithe ate pune qe ka bo. Shum reform palidhje me emeru per here te dyte ato dy njesi ushtarake qe per mu emrimi nga DonCurtis ishte ma se i qellum edhe shume serioz, gjithashtu edhe avataret te perkryer. Reforma ushtarake e DonCurtishit ishte ma e qellumja edhe ma seriozja. Ne baze te ati organizimi te Curtishit vertet ushtria eShqiptare te jep ndjenjen e nje ushtrie te mirorganizume edhe serioze, Tamam Ushtri. Mos shko me flliq organizimin krye n'veti CP veq kishe po boj diqka po leji ashtu qysh e ka organizu DonCurtis e mos ja humb bashkqytetarve tuaj mundimin. Sado pak nje ndryshim nga ajo qe ka organizu dhe ka perfundu DonCurtis e qe ishte perfekte do te thote mosmirnjohje per punen e ti.

cLaw eagLe
cLaw eagLe Day 1,999, 05:27

Edhe ndarja sipas str ne kto momente per eShqiptaret eshte e gabume. Leji ashtu si e ka bo zgjidhjen DonCurtis niher e mir e mos boni ndryshime cdo CP qe vjen krye n'veti! Respektone pak edhe punen e tjetrit.

B13 Zone
B13 Zone Day 1,999, 05:49

secili cp qe vjen e ben at qe ka ne mendje , esht dashur te vazhdohet ajo e Andiroid , dhe jo tash qdo gje prej fillimi te kthehet
se secili qe vjen po krijon ushti tre reforma te reja kurgjo hiqq spo boni lene ni reform me qato vazhdoni edhe qaq.

namelesstrikeagain
namelesstrikeagain Day 1,999, 09:02

fjala reform asht fjal e madhe edhe ktu nuk shikoj reform por vetem 1 ndryshim emertimi reform ishte kur u themelunen d1 - d4 evoluim ishte me ket " reformen " qe paskan ba kur ka ken andi CP , po kja e funit nuk besoj se duhej t pakten t shikoshim 1 her a funksionon ai modul po gjithsesi jan pun t qeveris e si thote ai filmi shqiptar punt e qeveris e punt e perenis nuk i dim na

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,999, 09:56

Reforma e Andit perfshin Akademine qe do sherbeje si nje vend ku do te diplomohen dhe vulosen lojtaret aktive dhe qe e marrin vesh lojen. Kjo eshte reforme. Nuk ka pasur nje MU te tille me pare qe te kete per qellim te te jape sa me shume eksperience dhe info mbi lojen

namelesstrikeagain
namelesstrikeagain Day 1,999, 10:40

asht evoluim i mir per lojen se 1 filter i till duhet po 1 reformim nenkupton ndryshim moduli komplet por gjithsesi nuk mohoj qe ishte dicka e mire por gjithsesi ky riformulim m duket i parakohshem

Beni Koca
Beni Koca Day 1,999, 13:49

Katastrof paska mu bo ... Keni me lon eShqiperin kerkund !!!

Andiroid
Andiroid Day 1,999, 17:27

Reforma mbi Reforma mbi Reforma... palidhje...

Reforma e DonCurtis e kishte nje strukture te mirfillte dhe moduli ishte huazuar nga MU e USA.
Gjithsesi perapra se tu benin Reformat ne qeverine e Prillit u pyet populli ne menyre Demokratike me nje Sondazh http://tinyurl.com/reformatushtarake nqs ishte dakord per keto ndryshime.

Per kto reformat e tjera sikur nuk pash asnje sondazh ku te pytej populli.....

JetonGrenForce1
JetonGrenForce1 Day 2,000, 04:37

Une mendoj se duhet te vazhdohet me reformat e DonCurtis...

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.