Ambient on/off

Join the new world

 

Македонско - Српско/Хрватски односи

Day 2,112, 11:07 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by iPocahontas

Поздрав Македонци, Срби и Хрвати.

Пред да започнам со статијата сакам да напоменам дека:

Ова е само мое лично мислење и не ги претставувам официјалните Македонски ставови во врска со текстот кој ке биде прикажан подолу.

Статијата ке содржи 2 дела во кои ке бидам критички настроен кон Србија и Хрватска со факти за кои се прават наудрени.

Ми се смачи да слушам навреди и окривувања од Србите дека ние сме криви за се.

Текстот нема да го преведувам зошто уверен сум дека доста добро го разбираат Македонскиот јазик.

1. Македонско - Српски односи

Има многу носталгичари и луѓе кои ги бранат Србите дури и не маваат против нив исто така има и Срби кои не сакаат да маваат против нас и да кажуваат лоши зборови, но има и будали од двете страни кои се палат како млади мајмуни на секоја провокација што донесе до разделување на патишата на двете држави. Тука се и троловите кои успешно си ја завршија својата работа.

Факт е дека Србите неколку пати не разочараа и ни свртуваа грб во играва само заради тоа што бираа дмг наместо лојалност и пријателство.

Ке наведам само неколку причини каде што Србите не клоцаа во минатото, а ги има повеќе.

1.1 Уште кога се формираше CTRL сојузот Србите имаа можност да влезат во нов сојуз и да не клоцнат или да останат до крај пријатели со нас. Ја одбраа првата можност под притисок на Полска која си игра ташак со Србите со години, а гледаме денес колку им ,,помагаат и се верни сојузници''.

1.2 Односите беа разнишани. Подоцна дојдоа со барање да им се отстапат региони во Италија за да можат да дојдат до ресурс повеќе. Наивни ние им дадовме региони во Италија со договор кога ке ни затребаат и побараме Србите самоволно да ни ги вратат. Дојде денот кога ни затребаа ресурсите во Италија а Србите се правеа како ништо да не знаат и како никогаш ништо да не се случило па кога видоа дека не пиеме нафта не залажаа давајќи ни 2-3 региони во Арабија што во споредба со регионите во Италија беше ништо.

1.3 Србите упорно тврдат дека Македонците се први кои го ,,предадоа'' братството со потпишувањето на МПП со Америка. Немојте Срби да се правите будали на здрав разум сите знаеме дека одамна пред тоа МПП со Америка ВИЕ први преговаравте и беше договорено МПП со Романија значи зад грб работевте цело време, а нашето МПП со Америка го искористивте само за да тролате дека ние сме криви. Се гледа колку Романција се пријатели со Србите. Прекрасно пријателоство трогнат сум.

1.4 Следно предавство од страна на Србите е потпишување на МПП со нашиот најголем и смртен непријател на играва Грција. И за ова ли Македонците се криви? До пред потпишувањето на МПП ретки беа Македонците и тоа некој залутан трол кој маваше против Србија. И ова е пријателство без граници како Романското доста Грчки играчи лупаа против Србија или пак кукаа на Србите дека ,,неможат'' да и помогнат зошто не држат нас.

1.5 Неуспешниот воздушен напад над Пакитан. До пред тоа Србите воопшто не знаеа каде се наоѓа Пакистан па наеднаш стана света Српска земја која треба да се брани од злобните Македонци.

1.6 Нашите ослободителни востанија против Грчка за конгрес само колку ли колку се турија од тенкање кутрите Срби (секоја чест на исклучоците) да си ги заштитат новите братчиња од кои ке проплачат во иднина.

Жалам Срби но ние не сме превртливи како вас да се вртиме таму каде што дува ветрот. (каде Полска ке каже)

Дури и испаднавме криви за тоа што сме отишле во сојуз со Бугарите. Да не требаше уште вас да ве молиме? Па нормално дека ке си бараме нов сојуз и сојузници кои вредат.

Околу законот за НЕ над Србија.

Ова има добра и лоша страна. Добрата страна е наведа погоре во потточките и мене веќе ми се стемна од дебилните дволични игри на Србите време е да платат за сите неправди кои ни ги направија во минатото.

Лоша страна на подолгорочен план е што ако еден ден се вратиме на Балканот тешко дека ке опстоиме.

Но подобро еден ден ЛАВ отколку цел живот ОВЦА.

За крај уште една напомена:

Не плачам и не сум носталгичар и да кукам по Србите за повторно да се спријателиме туку сакам само да им покажам и докажам дека неможе да си играат како сакаат и да се прават наудрени дека за ништо не се тие криви туку ние секогаш сме ги разочарувале.

Епа Срби сега ке плаќате дебело, додека вашите сојузници (Полска, Романија) кои сами си ги одбравте спремаат пуканки да гледаат како вие ке бидете издупчени од соседите.

Честитки!!!

2. Македонско - Хрватските односи

Не знам зошто сеуште и сеуште се продолжува да им се лижи газ на Хрватите и да ги молиме за едно плукнато МПП. Во мандатот на димза се бараше МПП, крсте мандатот, во мојот, сега и персеј бара МПП има и закон пуштено и сеуште Хрватите не сакаат МПП со нас.
Па зошто тогаш ги молиме?

Хрватите сеуште се во некој филм дека не ги предаваат своите сојузници и остануваат верни на сојузот. На кој сојуз се верни? На сојуз кој не постои?

Нели направија предавство со потпишувањето на МПП со нашите сојузници: Чиле, Шведска, Бразил, Русија, Парагвај, Финска, Италија, САД, Швајцарија, Германија, Мексико, Индонезија, Перу.

Нели овие МПП битки се предавство кон ,,нивниот сојуз’’ кој не постои и од кој изглегоа? Проблемот го имаат со нас и треба да се престане да се молат.

Хрватите се мислат дека се веле сила пикнати во Индија и мислат дека никој не ги напаѓа (поготово Србија) зошто се плашат од нив дека се многу јаки. Ах бре луди Хрвати сватете дека Србија или некој од ТВО намерно не ве чепкаат таму да не им правите проблеми на Србите на Балканот.

Хрватите играва ја играат само на 2-3 месеци да им направат проблеми на Србите 2-3 дена и се мислат дека направиле светско чудо.

Апел до идните ЦП, МОФА играчи да не ги молат повеќе Хрватите за МПП се додека се во филм дека се веле сила и не го предаваат својот сојуз. (кој повеќе не постои) Ништо не трае вечно ке дојде ден кога ке бидат нападнати од некоја држава во Индија и ке видат дека не се толку јаки како што се замислуваат и ке почнат да кукаат за помош но ке немаат каде.

Ајде да не зборувам понатака се надевам дека со кажаното досега Србите ке разберат каде им е грешката а доколку не разберат нека прочитаат повторо и повторно се додека не разберат. Ама џабе и да разберат касно е скршен леб не се лепи.

Истото и за Хрватите важи касно ке разберат дека им треба МПП со нас но се надевам дека кога ке дојде тоа време ние ке се правиме луди на нивните барања.

Ова беше само мое мислење околу нашите односи со горенаведените држави. Ако некаде грешам исправете ме.

Се надевам дека во коментари нема да има навредливи содржини туку ке има нормална дискусија во спротивно ке бидат репортирани и избришани.

Со почит

akconel

 

Comments

iPocahontas
iPocahontas Day 2,112, 11:08

Македонско - Србско/Хрватски односи http://www.erepublik.com/mk/article/-1-2313374/1/20

zuti.mkd
zuti.mkd Day 2,112, 11:09

СрПски, со П.

Emperor Scolar Visari
Emperor Scolar Visari Day 2,113, 08:32

Не. Него је стара и оригинална ријеч са Б не са П.

MK Stalker
MK Stalker Day 2,112, 11:17

Ah taa Grcija, kolku samo ja sakaat i Srbite i Hrvatite, neverojatno. Kolku samo uspesno gi driblaat i ednite i drugite...

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,112, 11:19

Законот ќе се изгласа со Хрватска, и немаше молење од наша страна само со тимска игра и двете влади преку дипломатија решивме да дојде до ова.

За се друго се сложувам со тебе.

о>

MK Stalker
MK Stalker Day 2,112, 11:31

pa ke se izglasa, Arrlo pocna da puka za nas...

Battle Hero Medal
Battle Hero Medal Day 2,112, 11:43

nema da se izglasa
vidi vi hrvatska
treba 66% da imaat glasano ZA

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,112, 11:52

50% +1 глас и се усвојува 🙂

CelarentE
CelarentE Day 2,112, 11:58

cisto kako fakt, od kaj ti e taa informacija deka treba 66%

Dadidk
Dadidk Day 2,112, 14:52

Se zbuni so NE zakon

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,113, 15:21

Buce nemase molenje ?? hahahahaha

pa ne ti e sram ova da go kazuvas koga i ja i ti dobro znaeme deka molevme i uste molime i lizeme gaz

ili mozda neznaes dobro sto znaci molenje ??

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,114, 00:27

според тебе ние кога потпишуваме МПП со било кого молиме нели?

Ела бе бато на оваа страна - владината па да видиш што всушност се дешава а не да ми збориш на памет...

да не ги молевме Србите да им лупнеме НЕ? од тебе нема да се изненадам ако и таква приказна испадне 🙂

Уште еднаш, не гледај само мапа и битки - ела РАЗГОВАРАЈ со другата страна, тие не се баук или страшило и тие се луѓе со различни карактери и пријателски желби - едни од нив начекав и успеавме заедно да потпишеме

тоа е накратко се и секое добро о/

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 03:35

zasto uporno se pravis na toso ??

pa imase 2-3 MPP sto ni odbija, imase javno tuka od lazarosa poraka kako im praka i gi moli sekoj kongresmen posebno, imase od persaj poraka isto poraka kako moli tamu i gi ubeduva da ni dale sansa ako ne se pokazeme dobro nemora da go pbnovat i da ne zborime za drugi 1-2 vladi unazad,

I ova se samo rabotite vo javnos sto izlegoa a sto uste ima vo pozadina sto se molelo a sto ne e kazano?? A i NE to na Srbija bese molenje na Hrvatska ili sto bese ?? nemase koj drug da napadneme morase niv ?? nemase koj drug da ne izbrise ??

E sea ti ako sakas pak gresi dusa i ubeduvajne deka ne ste molele ama site znaeme kako bese

A so sto toa Hrvatite pokazaa deka go sakaat ova MPP ?? sto oni napravija od nivna strana ?? Odvaj go izglasaa

PATETIKA PA KE TI KAZAM

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 03:36

ama ne be zaboraviv ova se vika pregovaranje ne molenje 🙂🙂 a sto oni napravija vo tie pregovori od nivna strana ??

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 03:38

имска игра и двете влади преку дипломатија решивме да дојде до ова

????

JA tuka gledam samo edna vlada kako se trudi drugata (Hrvatska) strana samo se pravi na toso neznam kako ova dvete vladi diplomatija ste vodele 🙂😕)

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,114, 04:04

MPPто и нападот си го направија своето во ЦоТ

ако не веруваш оди малку на чет и прошетај се по каналите и распрашај се за ситуацијата...доста гледаш како коњите со прегради од страна само право

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,114, 04:06

исто можеш да се прошеташ или ДИРЕКТНО да прашаш било кој хрват од владата колку беа желни за наше МПП со нив - па после врати се овде и коментирај без да мислиш на памет што да напишеш....во мемонтов се понашаш како да си бил дво клик мн подолго време

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 04:36

hahahaha smeni ste 🙂🙂🙂

sto svoe si napravi napadot ?? ima luge na kanalot na COT ?? bnravo sza toa odlicno napraveno samo kako ke go platime toa ke vidime pokanso za nekoj mesec dali vredese sto go zivnavme COT i kako ke go platime toa

Kolku kongresmenite placele za nasevo MPP mozese da se vidi po glasanjeto i po porakite taka da nemoj ti da se pravis na toso

ja sum dvoklik epten dobro vreme po 1-2 h na den vkupono sobrano dlai sum na igrava ama i toa e dovolno za da se vidi ova

ete go zavrsuvame tuka muabetov posto jasno se gleda deka ne ti odgovara i deka se pravis na toso a da se ubeduvam nemam namera vremeto ke pokaze ke te ostavam so ovie nekolku slikicki

http://prntscr.com/1p35z3
http://prntscr.com/1p365w

Ako ova ne e molenje togas kazi mi kako se vika ?? hja ne se sekavam vaka da sme pregovarale za drugo MPP. I sto toa oni od nivna strana napravija slicno na ova pa za ti toa da go nareces pregovori ?? ako ni postavuvale uslovi kako napad na Srbija i lsicno toa ne se pregovori tuku ucenuvanje loso si razbral

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 04:38

A realno site znaeme deka dosta i poveketo se cuva vo tajnos za 1 rabota izlezena vo javnost ima najmalku uste 1 sto ne e otkriena i obelodeneta

I ova se sto e pisano e samo od ovoj mandat na persaj da ne zborime za ostanatoto molenje od drugi mandati prethodno ne ni e prvpat da "pregovarame so hrvatite za MPP"

p[regovori 🙂🙂🙂 smesno mi e i koga ke go pisam duri ednive placat za MPP drugive postavuvaat uslovi toa bile pregovori hahahahqa

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,114, 07:21

Жути, ако сакаш реално да збориме прво треба од мене да почнеш оти само јас директно учествував во разговорите на дипломатско ниво со нив.

Втора работа е што и јас од статијата разбрав што работел лазароса а и истиот не е дел од владата.

трето КОИ СЕ ТИЕ УСЛОВИ??? ...јас навистина ова прв пат го читам од тебе или било од кого...

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 08:29

brat jas nerekov deka ti licno si gi molel

no fakt e deka kako nacija dobro im go izlizavme za ova MPP max moze da se kaze

Kako uslov direkno nemase no bez napadot na Srbija ova MPP nemase da projde (od tolku sto ne sakale nivnite kongresmeni kako sto ti kaza) samo poradi toj napad se izgura taka da moze slobodno da se smeta kako uslov

Mopzes da vidis i sam imas javni rezultati 20-16 bese glasanjeto sto znaci deka najmalku 16 javno kazale deka ne ne sakaat

a od ovie drugive 20 razunaj kolku se namooleni da glasaat eden imas javno kaj lazarosa glasal samo zasto mu dade prt sc od toj sto mu baral pari

znaci daleku od toa deka Hrvatskite kongresmeni go sakale tolku ova MPP kako sto pisa pogore

Ili i ova zimisluvam ??

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 08:29

pa do 3-4 sata pred istek ne se znaese dali ke projde tocno bese gusto

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,114, 08:37

да знаеш дека на хрватите им се набиени комплекси од нас оти секако им бевме непријател бр.2 во тоа време и нормално дека не е сеедно за нив да прифатат вакво нешто...за се има почеток бато сега само треба да го бетонираме со заедничка координација

како за пример дали ти текнува на нашето потпишување на МПП со Бугарија?

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 2,114, 09:31

epa da samo za toa MPP bevme dvete strani otvoreni i spremni da se potrudime i ne se molevme pet meseci

i toa stvara revolt kaj nekoi nasi i sea uste od start minirano iskaca i iskaca kako nie nesto da treba da dokazuvame i slicno i ke se ceka na nasa greska za da placat

Zasto ima toa nie na nekoj da se dokazuvame ?? i ne e toa tocno deka nie sme im bile neprijatel broj 2 kako prvo dali `1 na kratko se imame tepano so niv a protiv niv nemame pukano nisto poveke od Poljacite taka da do tolku neprijateli so niv ne sme bile pa da mora da se dokazuvame a od ova MPP dvete strani ke imaat pridobivka

ova iskaca kako samo na nas da ni treba toa MPP

Znaci ima mnogu razlika pomegu ova i toa

A ako sakas da znaes zosto nejkea MPP so nas zosto se golemi prijatelcinja so Grcite i ima uste pro grcki strui sto se bunea i se nadevaat deka Grcija ke ja svati greskata i ke se vrati kako nasi sto ima pro Srbi sto uste veruvaat vo toa

I ti me svati pogresno ja nemam nisto protiv ova MPP i ova morase i trebase da se desi i porano samo kazav deka si izlizavme ubavoi za nego (sto e vistina) i deka napadot na Srbija e greska toa e mojot stav

ti loso svati ja samo pisav deka ne e tocno i deka imase molenje i liazenje dsta ni pisav koj molese ni nisto ti se najde prozvan deka ti si pregovaral no ja ne rekov deka ti vo ovie pregovori si molel opsto kako nacija si go izdudlavme jako za ova MPP

Severrus Snape
Severrus Snape Day 2,112, 11:22

Апел до идните ЦП, МОФА играчи да не ги молат повеќе Хрватите за МПП се додека се во филм дека се веле сила и не го предаваат својот сојуз.

ALELUJA

Severrus Snape
Severrus Snape Day 2,112, 11:23

Букефал, неколку месечно предложување, и на истото одбивање, не знам што е.. xD

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,112, 11:25

CICANE SE VIKA TOA xD

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,113, 00:56

ова ми е прв пат јас лично да влезам во преговори со хрватите...не знам од каде таа информација дека било повеќепати?

последен пат беше преговарано во времето на крсте83 и не знам кој му беше МоФА

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,113, 01:02

или пак акцонел беше...не ме фаќај за збор

Severrus Snape
Severrus Snape Day 2,113, 02:51

еднаш не одбија кога сакавме во Индија, еднаш кога онака им предложивме, и уште еднаш кога веднаш се распадна ЕДЕН сојузот и 2 си ги прибраа другиве... 3 пати сигурно најмалце.
Овој, 4ти пат, 20-16 е фаил резултат...

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,113, 05:57

http://www.erepublik.com/en/main/law/Croatia/131829

овој успеав да го бутнам, и секако да знаеш дека на хрватите им се набиени комплекси од нас оти секако им бевме непријател бр.2 во тоа време и нормално дека не е сеедно за нив да прифатат вакво нешто...за се има почеток бато сега само треба да го бетонираме со заедничка координација

SashaL
SashaL Day 2,112, 11:24

█▀▀░█▀▀░▄▄█▄▄░
█░░░█░░░█░█░█░
█▄▄░█▄▄░▀▀█▀▀░

█▀▀▀░█▀▀█░▀▀█▀▀
█▀▀█░█▄▄█░░░█
█▄▄█░█░░░░░░█

SashaL
SashaL Day 2,112, 11:25

Najebali ste kad vas stignemo!!!

CelarentE
CelarentE Day 2,112, 12:01

ako ne najdete na kartata xD

Nexus.MKD
Nexus.MKD Day 2,112, 14:20

Nie sme kaj vas doma!!!!!

Car Samoil
Car Samoil Day 2,112, 22:34

A zosto "najebali", da ne sakas da me uplasis? Za greota si.

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,112, 11:25

malce samo imase dudlanje od nasa strana ama ne mnogu

Strastniot
Strastniot Day 2,112, 11:27

абе па и ти. од еднаш педер не се станува...

Rob3rtMK
Rob3rtMK Day 2,112, 11:52

od ednas ne, samo od tripati

kocc
kocc Day 2,112, 11:27

За многу работи си грешка. Хрватите играат многу паметно и ако направат МПП со нас повеќе ќе изгубат отколку што ќе добијат. Велиш имаат мпп со тие и тие држави, тоа се се држави кои се биле ЕДЕН или се биле веќе во сојуз со нив, како русија, германија, сад итн, без разлика што и ние имаме мпп со нив, ние сме уствари уљези у ова друштво а не они. Со тоа што немаат МПП со нас имаат некој кредит кај бившите еден држави од другиот сојуз да не се трошат премногу против нив туку само да им мачкаат очи на србите, а на тој начин и најмногу опстануваат во Индија, имаат мешано МПП со држави и никој нема интерес да ги нападне озбилно и да ги брише оттаму. Тоа е логиката на нештата, а ние што се лутиме тоа е наша работа.

Ace Veles
Ace Veles Day 2,112, 11:28

i da pomine ova MPP idniot CP na hrvatska javno preku Shout denes izjavi deka koga toj ke bide na vlast nema da se prodolzi MPP to

Dark Warrior II
Dark Warrior II Day 2,112, 11:32

moze link od statijata?

Ace Veles
Ace Veles Day 2,112, 11:34

ne bese statija ti vikam na Shout bese , komentirase na komentar na Shout na moj prijatel , samo bidejki nemav komentirano ili Vote na toj komentar sega ne mozam da go najdam

Stolch
Stolch Day 2,112, 11:30

Cookies още преди 18 месеца говореше как изска да изтрие Македония, за съжеление там взеха връх безпринципните играчи и от самовлюбеност, алчност и арогатност унищожиха безвъзвратно връзките с доста страни.

Сърбия има в днешно време друг стил на игра от този с който започнаха и закономерно са противници на Македония и България поради тази причина, пък и на целия СоТ.

Истината е, че Сърбия е имала трайнни успехи и придобивки единственно и само когато България и Македония са и били съюзници и съответно е трита от картата само когато България и е била противник, сега е на път да се повтори но този път и с Македония противник.

След вулгарния начин по който предаде и Македония и България, вече няма връщане към онези времена на Сръбска империя, играта ще се промени.

Stolch
Stolch Day 2,112, 11:36

Хърватите се надяват, че след като бием ДВЕ, ще отцепят част от СоТ за да си направят съюз, но няма да им мине номера, така че не ги мислете, нека се дървят колкото искат.

Тяхното население почва и то да разбира що за хейтърчета са онези дъртаци дето са ги изпокарали с половината свят и само водят кръстоносни походи да мъстят на тоя и оня и ще ги пратятя в миша дупка някой ден и тях както в други страни.

Сега и Македония и България имат нужда от две неша, свежа кръв и да намалят вътрешно-политическите си дразги. Двете страни са многократно по-силни от това което се вижда понеже са пръснати по целия свят и си ерят политическите моркови по цял ден.

СоТ има солидна основа която ще му позволи да съществува още дълго време, сега остава да се помегне и на Южна Кореа да стане новото Чили и да имаме ссветвни сили и в тирте главни времеви зони.

trckoT Day 2,112, 11:33

Comment deleted

poletarec
poletarec Day 2,112, 11:41

Koj gi *** i hrvatite i srbite ,hrvatici samo se vo prasanje 😃

Marshalot
Marshalot Day 2,112, 11:42

o/

Boban Mitrovski
Boban Mitrovski Day 2,112, 11:43

И србите и хрватите имаат комплекс на супериорност. Разликата помеѓу нив е во тоа што хрватите се 10 пати понадмени и арогантни.

Во играта мора да има динамика, мора да има промени. Се сменија Х сојузи и така и ќе продолжи во иднина, ништо страшно.

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,112, 11:49

da a? xD

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.