Износ на суровини - кога, къде, как, защо

Day 1,540, 12:43 Published in Bulgaria Bulgaria by Melliores

Привет на всички,

В тази статия ще разгледаме износа на суровини, кога е редно да го правим, колко бързо се изплаща първоначалната инвестиция и колко е рисково самото начинание.

Също така тази статия е дана ми към конкурса на Аби.

Използвана терминология -



Килограм - един килограм е една единица суровина.
Тон - един тон е 1000 единици суровина.

Пазарни/пикови часове - в зависимост от държавата, местните играчи са активни в даден часови диапазон. Това може да е например от полунощ до 8 сутринта българско време за еКанада, а може да е между 19 и 22 часа българско време за еФранция. В тези часове суровината се пласира за броени секунди понякога и обикновено цените скачат. Пресен пример е как в еГермания от дневна цена на желязото 0,25 за килограм нощната бе 0,29 за килограм. Същото важи и за България впрочем - по време и малко след пиковите часове е най-добре да се продава суровината, защото тогава цените са малко по-високи и по-бързо се продава.

Пазарни дни - дни от седмицата през които местното население е особено активно. За почти всички това е неделя вечерта, тогава спокойно може да пласирите зад граница няколко стотин тона (100 000+ единици) суровина.

Печалба - печалбата се пресмята на тон. Взема се изкупната цена и се изважда от цената на пласиране на суровината. Препоръчителната минимална печалба е 0,005 злато на тон. За пример вижте по-долу.

Паралелен износ - изнасяне на партиди от по пет до десет хиляди килограма суровина в няколко държави едновремено. Цели суровината да се продаде по-бързо за да може да се освободи складово пространство за следващата партида.

Лавинообразен износ - Изнася се в една единствена държава където печалбата е изключително малка но пък има активен пазар. Препоръчително е да се прави в пиков час за да може да се изнесе суровина от порядъка на 100-200 тона за час-два, в зависимост от наличното складово пространство.

Плаващ износ - пуска се около 10-20 тона суровина (10-20 000 единици) на пазарната цена в чужда държава, без да се подбива, в очакване на пиковете часове. Ако имате повече от един лиценз за износ, когато настъпят пиковете часове в някоя друга държава, просто сменяте офертата. Тази оферта ви позволява също да спечелите малко повече, ако случайно улучите и пиков час в първата държава и ще продадете на пазарната цена.

Плаващ е, защото офертата се сменя от държава в държава, в опит да се види къде се продава най-добре. Ако в една от държавите печалбата е по-малка, но пък се продава по-добре, просто минавате към лавинообразен износ.


Приготовления преди да започнем да се занимаваме с износ на суровини:

- Складово пространство: поне 5000 вместимост като абсолютен минимум, препоръчително е 10 000.
- Злато: по 20 злато за всеки нов лиценз, тоест, поне 20.
- Оборотни: в зависимост от държавата от която ще купувате суровини за износ. Препоръчително е това да е еБългария.
- Проучване на пазарите в избраната държава - пикови часове, валутен курс и неговите флуктации и възможна конкуренция от други износители. За да изберете държава, вижте приложение 1.
- Осигуряване на държавна организация. Ако смятате сериозно да изнасяте, ще трябва да сменяте няколко десетки кюлчета дневно злато, като може да достигнете чиста печалба от около 10 злато средно на всеки 3 часа износ.

Проблемът е, че държавните организации не са достъпни за всеки, заради това смятам да се обърна тези дни с предложение към правителството за възстановяване на Българската Търговска Агенция, където износителите да могат да си обменят злато за валути.

Кога да изнасяме:

Влизайки за първи път за деня, вижте валутните курсове и цените. Ако усетите разлика от повече от 0,01 злато на тон във ваша полза, започнете износ. Подбивайте само с 1 стотинка и никога повече. Ако видите, че се натрупват оферти на вашата по-ниска цена, изчакайте докато се натрупа обем от около 50 тона (50 000 единици ) на тази цена, и тогава подбийте отново стига разбира се да сте все още на печалба. Един износител трябва да има търпение - понякога с часове никой не купува от пазара и когато дойде пиков час, се изкупуват няколко стотин хиляди единици.

Кога да не изнасяме:

Пазарните цени са едната страна на износа, валутните курсове са другата. Ако видите, че има сериозни колебания в курса на дадена валута, например първите пет оферти са 1240,1260,1265, 1270, 1280 приемете за стабилен курс този, където в рамките на 5 единици има поне 20 злато. Пример:

1275 - 3
1275,5 - 4
1278 - 2,78
1290 - 25,4

Тук приемете за стабилен курс от 1290 валута за едно кюлче, когато определяте цените за износ.

Да се върнем на колебаещите се курсове. Ако пуснете оферта от 20 000 единици сутринта и се върнете след няколко часа, подобен курс може да е поевтинял със 100-150 (от 1250 на 1400 например), изяждайки печалбата ви или оставяйки ви на загуба. Единственото смислено действие в такъв момент е да изчакате няколко дни, докато валутата отново поскъпне малко, което директно ви замразява оборотните. Заради това не рискувайте с подобни курсове и играйте на сигурно.


Примерен износ:

В момента цената на желязото в еБългария е 0,14 при курс от 850 лева (усреднен), това прави 0,1647 злато за тон (0,13*1000/840)
В еГермания пазарната цена е 0,30, а продажната - 0,3 (подбиваме със стотинка), при курс от 1500 марки. Това прави 0,198 злато за тон ((0,3*1000 - 0,3*10)/1500). Митото е 1%, като е включено в крайна цена на един тон.

Пускаме оферта от 20 000 единици или 20 тона, които се продават за 2-3 часа. Печалбата от тон е 0,0333 при посочените валутни курсове. Ако изчакате курса в еГермания да поскъпне, то печалбата ще се увеличи. Печалбата от продажбата на 20-те тона е 0,666 злато. Не, не съм го нагласял, толкова се получава. 🙂

Заключение:
При 3 подобни партиди на ден, вие си осигурявате 2 злато за дневните си тренировки. При повече отделено време и малко късмет с валутните курсове, един лиценз може да се изплати за седмица. Внимание, износа изисква поне 1 час на ден, като трябва да имате търпение!

Полезни съвети:
- проучете внимателно пазара на избраната държава. Ако има големи износители там, както например е Канада с всички българи които изнасят там, не се надявайте да се вредите скоро и да продадете партидата си.
- опитайте се да намерите кога са пиковите часове за избрания пазар. Това може да ви спести много време в последствие, защото за половин час ще може да продадете количество, което повечето хора продават за няколко дни.
- снабдете се с прилично количество оборотни пари. Дори и да си имате собствена държавна организация, отнема време да продадете златото за валута, време, което може да ви трябва да си накупите евтина суровина.
- ако искате да изнасяте, без да се тревожите за наложени ембаргота, сменете си гражданството с такова на държава, която няма никакви такива или поне с избраните от вас държави. Естония е една такава.


Приложение 1 - Държави с ниски мита:

Бележка: Това е само информативно за настоящите мита, към 07.02.2012 и не разглежда състоянието на пазара там. За по-обстоен анализ на пазарите ще е необходима отделна статия и допълнителни наблюдения. Напълно е възможно дори и в държави като Северна Корея да може да се изнася на печалба. Ниско мито е до 5%, като държави които допреди кризата са имали ниски мита също са отбелязани със звезда.

Държави с 10% мита се смятат за рискови, защото през повече от половината време или няма да може да продавате на печалба или валутния курс ще играе (Иран, Беларус и други)

Албания, жито 20%, метал 1% - под окупация, ту ги има, ту ги няма на картата. Внимателно проучете пазара.
Белгия, жито 0%, метал 0% * - преди бяха по 5%, това е засечка в играта, качват ги на 90% заради кризата.
Канада, жито 99%, метал 1%
Чили, жито 5%, метал 5%
Дания, жито 1%, метал 1%
Естония, жито 1%, метал 10%
Франция, жито 1%, метал 1%
Германия, жито 5%, метал 1%
Гърция, жито 5%, метал 5%
Израел, жито 1%, метал 1%
Мексико, жито 99%, метал 1%
Северна Корея, жито 1%, метал 1%
Пакистан, жито 1%, метал 1% - под трайна окупация, нямат нито един регион, не се знае какво потребление имат.
Парагвай, жито 25%, метал 1% - още една държава под трайна окупация, внимание!
Перу, жито 1%, метал 1% - под трайна аржентинска окупация.
Филипини, жито 1%, метал 1%
Русия, жито 5%, метал 5%
Сингапур, жито 30%, метал 1%
Швеция, жито 25%, метал 1%
Украйна, жито 25%, метал 25% * - дълги месеци бяха на по 5%, заради кризата са ги вдигнали.
САЩ, жито 5%, метал 5%
Венецуела, жито 5%, метал 5% - под трайна португалска окупация

Благодаря Ви за вниманието,
Melliores