Nije teško biti... eNovajlija[editovano izdanje]

Day 715, 06:25 Published in Serbia Serbia by heroina
Pozdrav poštovani čitaoci,

od izlaska mog prvog tutorijala, odnosno prvog članka u mojim novinama prošlo je tačno 5 meseci. Od tada(3.jun) do danas su se neke stvari promenile, kako u igri, tako i u načinu mog pisanja. Imamo puno novih igrača, a i dosta starih igrača koji novajlije upućuju na moje novine i moje tutorijale. Pa da ne bismo bunili novajlije onim što je nekada bilo, pokažimo im kako to danas izgleda.
I naravno, pokažimo im da... Nije teško biti eNovajlija. 🙂





WELLNESS

Šta je wellness?

Wellness predstavlja zdravlje vašeg građanina. Od vašeg zdravlja zavisi učinak koji ćete imati na poslu(productivity), kao i učinak u borbama(damage koji nanosite u borbi). Ukoliko ne održavate/povećavate nivo vašeg zdravlja, vaš građanin će umreti kada dođe na vrednost 0.
Trenutnu vrednost svog wellness-a uvek možete videti u svom profilu:



Ili



Šta dovodi do pada wellness-a?

*Svaki put kada trenirate, tj.kliknete na Train, gubite po 1 wellness poen.
*Svaki put kada radite, tj.kliknete na Work, gubite onoliku vrednost wellness-a koliko iznosi kvalitet fabrike u kojoj radite(Q1 oduzima 1 wellness poen, Q2 oduzima 2 wellness poena... Q5 oduzima 5 wellness poena).
*Svaki put kada uđete u borbu, tj.kliknete na Fight, gubite 10 wellness poena.
*Ukoliko za putovanje koristite Q1 kartu izgubićete 2 wellness poena ili ako koristite Q2 kartu izgubićete 1 wellness poen.
*Ako ste vlasnik firme i firma se nalazi pod vašim nalogom, a ne pod organizacijom, svakog dana gubićete onoliko wellness poena koliko iznosi kvalitet vaše firme.
*Ukoliko nemate hrane u inventaru u vreme kada se vrši automatsko konzumiranje hrane(u 9h po našem vremenu) vrednost za koju opada wellness zavisi od njegove trenutne vrednosti:



Kako održati/povećati vrednost wellnessa?

*Konzumiranjem hrane(automatska radnja, jednom dnevno). Povećanje wellness-a zavisi od kvaliteta hrane i vašeg trenutnog wellness-a.
*Posedovanjem kuće(automatska radnja, jednom dnevno). Povećanje wellness-a zavisi od kvaliteta kuće i vašeg trenutnog wellness-a.
*Dobijanjem poklona. Povećanje wellness-a srazmerno je kvalitetu poklona. Moguće je dobiti najviše 10 wellness poena putem poklona u toku jednog dana. To bi značilo: 10 Q1 poklona dnevno ili 5 Q2 poklona dnevno ili 3 Q3+1 Q1 poklon dnevno itd. Dakle, ograničenje nije na 10 poklona, već na 10 wellness poena u toku dana.
*Lečenjem u bolnici nakon učestvovanja u bar jednoj borbi u tekućem danu(jednom dnevno). Povećanje jedinica wellnessa iznosi 10*kvalitet bolnice.
*Kupovinom Wellness Pack-ova, po ceni od 2 golda po paketu(do 20 paketa dnevno za igače manjeg nivoa i do 40 dnevno za igrače većeg nivoa). Svaki paket povećava wellness za po 10 poena.
*Korišćenjem karte Q4(+1wellness poen) ili Q5 kvaliteta(+2wellness poena) prilikom putovanja.


*Gore pomenuto povećanje wellness-a pri automatskim radnjama računa se sledećom formulom:
Povećanje wellnessa= (1,5- (trenutni wellness/100) )* bonus
Ukoliko nemate kuću, formula za izračunavanje povećanja wellness-a izgleda ovako:
Povećanje wellness-a= (1,5- (trenutni wellness/100)) * kvalitet hrane
Ukoliko imate i kuću:
Povećanje wellness-a= (1,5- (trenutni wellness/100) * (kvalitet hrane+ kvalitet kuće)

Ukoliko nemate hrane, a imate kuću, wellness se uopšte neće povećati. Kuća gubi svaki efekat ukoliko nemate hrane u inventaru.

Što je wellness veći, teže ga je održati/podići. Ako vam je recimo trenutni wellness 95, prilikom konzumiranja Q1 hrane wellness će se podići za 0,55 i iznosiće 95,55. Ako je u pitanju Q2 hrana wellness će se podići na 96,11. Q3 hrana će ga podići na 96,65 itd.
Dok će recimo wellness 50 Q1 hrana podići za za 1(na 51), hrana Q2 za 2(na 52) itd.
To naravno ne znači da je bolje završavati dan sa malom vrednošću wellness-a. Dan uvek završavajte sa wellness-om preko 90 iz sledećih razloga:
1. Da biste sutradan mogli da radite u firmi sa maksimalnim wellness-om. Poslodavac zna da li ste ga oštetili radeći sa malim wellness-om, zato ne rizikujte da dobijete otkaz!
2. Ukoliko ste ratovali, lečili se, pa ponovo ratovali i spustili wellness na 40, a nakon toga počne neki bitan rat za našu državu, nećete moći da učestvujete u njemu u tekućem danu, nego tek sutradan. U nekim bitkama tajming udarnog napada/odbrane je vrlo bitan, zato čuvajte maksimalan wellness i budite uvek na raspolaganju svojoj državi!

Dosta iskusnih igrača završava dan sa malim wellness-om kako bi uz pomoć hrane podigli wellness za što veću vrednost, ali napominjem da su to iskusni igrači i da oni uglavnom imaju i Q5 kuću, koju vi kao novi igrači ne biste mogli da priuštite sebi još neko vreme. Zato obavezno završavajte dan sa welness-om preko 90!

Ako želite da brzo i jednostavno saznate za koliku vrednost će vam koji kvalitet hrane i/ili kuće podići wellness sa kojim završavate dan, posetite sledeću stranicu: Wellness calculator.



-Current wellness: upisujete trenutnu vrednost wellness-a.
-Or citizen name: ne upisujete ništa, jer na taj način iz meni nepoznatih razloga, kalkulator neće da radi. 🙂
- Country: tu bi trebalo da odaberete državu u kojoj se trenutno nalazite kako biste dobili cenu hrane, ali i to iz nekog razloga ne radi, pa možete slobodno da ostavite da stoji Argentina. 🙂
-Food quality: otvorite padajući meni i odaberite kvalitet hrane koju imate u planu da kupite za sutrašnji dan.
-House quality: otvorite padajući meni i upišite kvalitet kuće koju posedujete u svom inventaru ili ostavite none ako nemate kuću.
Nakon što to uradite videćete pod Change za koliko će se promeniti vaš wellness.



EXPERIENCE(ISKUSTVENI) POENI I LEVEL(NIVO)

Experience poeni (u daljem tekstu EP) određuju vaš trenutni nivo(level). Kako se povećava vaš nivo, tako vam se otvaraju nove mogućnosti u igrici. Neću zalaziti u priču o tome koji vam je nivo potreban za šta, jer sve to možete i sami videti jednim klikom iz svog profila na Info/Career path:

Vaš trenutni nivo uvek možete videti u zelenom kvadratiću u levom gornjem uglu vašeg avatara:



Potreban broj poena za dostizanje sledećeg nivoa možete videti u svom profilu, pod Bio sekcijom:



Kako što brže i što lakše doći do EP-a?

Iskreno, ne postoji sa jedne strane brz i lak, a sa druge strane sporiji i teži put kada je prikupljanje EP-a u pitanju. Većina nas je išla jednim jedinim, „standradnim“ putem, koji bi izgledao ovako:
*Prvog dana dobili ste odmah svojih prvih 7 EP-a, 2 za postavljanje avatara i 5 kada ste našli svoj prvi posao. Ono što želim da napomenem ovde je da ovo važi samo za prvo postavljanje avatara i pronalaženje prvog posla. Promena avatara, kao i promena radnog mesta neće vam doneti novih 2, odnosno 5, EP-a.
*Prvog dana ste radili i za to dobili 1 EP. Oni koji su i trenirali, dobili su još 2 EP-a.
*Od drugog dana ulazite u fazu „3 EP-a dnevno“. Klikom na work dobijate 1 EP i klikom na train 2 EP-a.
*Kada sakupite 25 EP-a i dostignete 5 level(nivo), otvara vam se mogućnost da uđete u fazu „13 EP-a dnevno“. Šta to znači?
Pored dosadašnjih 3 EP-a koje ćete dobijati tako što radite i trenirate, imate mogućnost da učestvujete u ratovima i zaradite dodatnih 10 EP-a dnevno. Svaki ulazak u bitku, tj.svaki klik na Fight, donosi vam po 2 EP-a, a kako je podrazumevani broj borbi* u toku dana 5, to znači da vam ratovanje donosi ukupno 10 EP-a dnevno. Naravno, nekada se može desiti da u toku dana nema aktivnih borbi ili da vam iz određenog razloga wellness nije preko 90(što smanjuje „podrazumevani broj borbi“), ali u idealnim uslovima možete sebe bez mnogo muke dovesti u fazu „13 EP-a dnevno“.

*Podrazumevani broj borbi ovde se odnosi na broj borbi koje možete odraditi u toku dana, a da nakon toga vaš wellness ne ostane na vrednosti manjoj od 90.
Pod pretpostavkom da svaki dan počinjete sa 90+ wellness-a, možete se boriti 5 puta pri čemu wellness pada na vrednost između 40 i 50, a pošto ste se borili otvara vam se mogućnost da koristite bolnicu i vratite wellness nazad na 90+. Naravno, ovo važi samo ako se nalazite u regiji u kojoj postoji Q5 bolnica. Uputstvo za ratovanje, kao i spisak regija eSrbije u kojima postoji Q5 bolnica možete videti ovde:
Slikovito uputstvo za ratovanje
*Dodatne EP-e dobijaćete i prilikom svakog glasanja(predsednički izbori- svakog 5. u mesecu, kongresni izbori- svakog 25. u mesecu i izbori za predsednika stranke- svakog 15. u mesecu). Svaki klik na Vote, donosi vam po jedan EP, a glasačko pravo stičete nakon dostignutog 6.level-a(nivoa) za glasanje na kongresnim i predsedničkim izborima, odnosno 7.level-a za glasanje na izborima za predsednika stranke.

*Još jedan način da dođete do dodatnih EP-a će vam se otvoriti nakon dostignutih većih nivoa, tako što ćete moći da se kandidujete i budete izabrani za predsednika države(50 EP-a), člana kongresa(20 EP-a) ili predsednika stranke(20EP-a).




SKILL(VEŠTINA)

Skill poeni su poeni koje stičete radom u određenoj firmi i koji se uzimaju kao nabitniji činioc za određivanje vaše plate. Celokupna industrija se može podeliti u 3 sektora:

-Land:



-Manufacturing:



-Construction:




Vaš trenutni skill u određenom sektoru možete videti u svom profilu pod Bio sekcijom:




Ovde ćemo na trenutak zastati da bismo razgraničili dva pojma koja neke od vas dovode u zabunu. Skill nije isto što i nivo(level). Pojam nivo(level) odnosi se na vaše celokupno iskustvo u igri, stečeno kombinacijom više radnji, dok su skill poeni, poeni koji su stečeni isključivo radom i ne utiču na ostale mogućnosti u igri osim na odabir posla i platu.

Kako se povećavaju skill poeni?

Skill poeni se povećavaju svaki put kada radite, tj. svaki put kada kliknete na Work. U zavisnosti od tipa firme u kojoj ste zaposleni, povećaće se jedan od skill-ova iz određenog sektora. Vrednost povećanja skill poena zavisi isključivo od trenutne vrednosti vaših skill poena. Wellness, iskustveni nivo i tip firme nemaju nikakvog uticaja na sticanje skill poena.
Povećanje skill poena u zavisnosti od njegove trenutne vrednosti izgledalo bi ovako:





KAKO PRONAĆI ŠTO BOLjE RADNO MESTO?

Pre svega, morate biti svesni toga da pronalaženje najboljeg radnog mesta ne znači prihvatanje ponude sa najvećom platom na Job Market-u. Postoji više faktora koji određuju kvalitetno radno mesto.

*Da bismo mogli da nastavimo sa ovom pričom, moramo se prvo upoznati sa Job Market-om.
Na Job Market stižete jednim klikom na Market/Job Market:



Da biste suzili rezultat pretrage samo na poslove koji su vam trenutno dostupni, kliknite prvo na ovu sličicu:



i odaberite odgovarajući sektor u kojem želite da se zaposlite:



Zatim, klik na ovu sličicu:



I odaberite trenutnu vrednost vaših skill poena za predhodno odabrani sektor:



*Sada smo došli do poslova koji su vam dostupni i ovde bi trebalo da se upoznamo sa pod-tipovima industrije za svaki gore pomenuti sektor(land, manufacturing, construction).

U land sektor spadaju fabrike koje se bave prikupljanjem sirovina i to: drveta, pšenice, gvožđa, nafte i dijamanata. Svaka sirovina ima svoju oznaku u slici:



U manufacturing sektor spadaju firme koje se bave proizvodnjom gotovih proizvoda i to: oružja, poklona, hrane i karata. Njihove sličice:



U construction sektor spadaju firme koje se bave izgradnjom: odbrambenih sistema, bolnica i kuća. Slika:



Kada ste na Job Market-u, videćete kolonu Industry u kojoj će se nalaziti jedna od gore navedenih sličica, što određuje u fabrici kog tipa ćete se zaposliti.

*Sada bi trebalo da napravimo mali uvod u ekonomiju. Upoznajmo se sada sa jednom od tri vrste poreza sa kojima se susrećemo u igri. U pitanju jeIncome Tax, odnosno porez na prihod. To je jedini tip poreza sa kojim bi trebalo da budete upoznati dok ste još uvek samo radnici, ostali porezi se tiču samo države i poslodavaca.
Dakle, pre nego što donesete odluku gde ćete se zaposliti, idite na Info/Country Stats:



Pa na Economy:



U odeljku o taksama možete videti procentualnu vrednost Income Tax za svaki tip proizvoda.

Zašto je ovo bitno?
Vrednost ovog tipa poreza direktno utiče na vašu platu. To bi značilo da ako Income Tax za hranu iznosi 10%, vaša plata u fabrici za proizvodnju hrane će biti manja za 10% od vrednosti koja je ponuđena na Job Market-u.
Recimo sad da tražite posao u Manufacturing sektoru u eSrbiji. Ako se zaposlite u fabrici za proizvodnju hrane dobijaćete platu za 10% manju od onoga što vam je ponuđeno na Jon Marketu, ali ako se zaposlite u bilo kojoj drugoj fabrici Manufacturing sektora dobićete za 7% manju platu od one koja vam je ponuđena na Job Marketu. U eSrbiji možda nije neka velika razlika u vrednosti poreza za fabrike koje pripadaju istom sektoru, ali ima država gde u zavisnoti od sveukupne političke, vojne i ekonomske situacije, taj porez može za određeni tip fabrike da ode na vrlo visoku vrednost.
Zato pre nego što odlučite u kom sektoru i u fabrici kojeg tipa ćete raditi, odvojite par minuta da se upoznate sa ekonomijom države u kojoj tražite posao.


Kvalitet fabrike i visina plate

Da li je bolje raditi u Q1 fabrici(fabrika sa jednom zvezdicom) za manju platu ili u fabrikama većeg kvaliteta(fabrike sa više zvezdica) za veću platu?

Ovo je pitanje na koje vam ne mogu dati direktan odgovor, ali ću vam dati vrlo jednostavan savet kako da sami dođete do tog odgovora.

Otvorite Job Market, odaberite skill i sektor u kojem želite da radite, a zatim pogledajte kolika je najveća plata za rad u Q1 fabrici(jedna zelena zvezdica) i kolika je najveća plata za rad u Q2 fabrici(dve zelene zvezdice). Kao što već sigurno znate, rad u Q1 fabrici vam oduzima 1 wellness poen, a rad u Q2 fabrici oduzima 2 wellness poena. Svima nam je u cilju da ako wellness već ne možemo(iz bilo kojih razloga) da podižemo na dnevnom nivou, onda bar da ga održimo na istom nivou na kojem je bio predhodnog dana, uz što manji finansijski trošak.

Oduzmite vrednost manje plate(Q1 fabrika) od vrednosti veće plate(Q2 fabrika).

Ukoliko za dobijenu razliku možete da kupite jedan Q1 poklon i da vam preostane nešto para, znači da se rad u Q2 fabrici isplati više nego rad u Q1 fabrici. Predpostavimo da je trenutna vrednost vašeg wellness-a 95, plata u Q1 fabrici 10RSD, plata u Q2 fabrici 13RSD, a cena poklona 2RSD. Nakon rada u Q1 fabrici vrednost wellness-a će pasti na 94, a zarada će iznositi 10RSD. Nakon rada u Q2 fabrici vrednost wellness-a će pasti na 93, nakon rada kupićete jedan Q1 poklon po ceni od 2RSD i podići wellness na 94, tj. na identičnu vrednost koja bi bila nakon rada u Q1 fabrici, a zarada(nakon troška za kupovinu poklona) iznosiće 11RSD.

Na osnovu ovih proračuna može se zaključiti i sledeće:
Ukoliko za dobijenu razliku možete da kupite jedan Q1 poklon, a da vam ne preostane para, znači da je sasvim svejedno u kojoj ćete fabrici raditi, a ako za dobijenu razliku ne možete da kupite ni jedan poklon, znači da vam je ipak bolje da radite u Q1 fabrici.

Takođe, na osnovu ovih proračuna možete upoređivati plate u Q1 i Q3 ili u Q2 i Q3 fabrikama itd. Naravno, umesto troškova za kupovinu poklona možete prilikom izračunavanja uzeti i troškove za kupovinu hrane većeg kvaliteta i na osnovu toga računati da li se više isplati raditi u fabrici većeg kvaliteta.

Odnos sa poslodavcem

Na kraju, ne zaboravimo još jednu bitnu stvar kada je posao u pitanju, a to je odnos sa poslodavcem.
*Ako vam nakon prihvaćenog posla u nekoj firmi stigne poruka dobrodošlice od vlasnika firme, gledajte da odgovorite na nju. Ako ste u eInostranstvu i poruka bude na engleskom ili nekom drugom jeziku, nemojte poslodavca ostavljati bez odgovora ako ne razumete poruku, već zamolite nekoga da vam pomogne oko prevoda.
*Ako vremenom postanete nezadovoljni svojom platom, nemojte odmah davati otkaz i trčati u prvu najbolju ili prividno najbolju ponudu na Job Market-u, već pokušajte da se dogovorite sa trenutnim poslodavcem oko povećanja plate.
*Održavajte wellness na 90+! Najčešći razlog zbog kojeg će vam poslodavac dati otkaz je upravo to što radite sa niskim wellness-om. Biće vam jasno zašto je to tako jednog dana kada budete imali svoju firmu.
*Ukoliko uvek budete fer prema poslodavcu, velika je verovatnoća da ćete za to biti nagrađeni većom platom ili nekim drugim poklončićem. Pored toga, ukoliko vam nekada bude trebao otkaz da biste išli negde van države da ratujete i obezbeđen posao kada se vratite nazad, poslodavac će vam uvek izaći u susret i sačuvati za vas radno mesto i istu platu ako ste do tada imali dobru saradnju sa njim.



Ako nekoga zanima kako je ovo nekada izgledalo i kako su izgledala moja prva dva članka, neka pogleda: Nije teško biti...eNovajlija(1.deo) i Nije teško biti...eNovajlija(2.deo).



Za sledeći broj pripremam jedan tutorijal koji će biti interesantan i malo iskusnijim igračima. Heroina uvek ima neko iznenađenje za vas. 😉
Nakon toga krećem sa editovanjem biznis tutorijala i objavljujem ih ponovo- bolje, lepše i potpunije.

Vidimo se uskoro… 🙂

heroina