Hogyan működik az Erepublik gazdasága: bónuszoktól a cégezésig

Day 1,810, 13:08 Published in Hungary Hungary by Mandalaa



Az újak számára készült sillabusz segítségével reményeink szerint egy átfogóbb képet tudunk nyújtani az Erepublik gazdaság működéséről. Mielőtt céget szeretnénk alapítani mindenképpen az alapoknál kell kezdenünk. Ha megértjük a gazdaság működési elvét, a fejlesztők ki nem mondott céljait, akkor úgy gondoljuk, hogy közelebb kerülhetünk a jó döntések meghozatalához.


Ökonomikus utazásunk a világgazdaságot alapjaiban mozgató bónuszoknál kezdődik.



Az országok régiókból épülnek fel. A régiók gazdasági értelemben felruházott tulajdonságai a bónuszok.



A bónuszokon keresztül kapcsolódik össze szorosan a hadügy és a gazdaság. A katonai tervezés feladata a régiók szisztematikus elfoglalásának vagy megvédésének kieszelése. Ha itt jól alakulnak a dolgok, akkor több régióval, többféle bónusz kerül az ország fennhatósága alá, ugyanis egyik ország sem kapta meg eredeti területein az összes bónuszt.

A gazdaság mára leegyszerűsödött kétféle iparágra. Eszerint megkülönböztetünk étel és fegyver ipart, amelyhez 5-5 bónusz kapcsolódik:




A étel-fegyver ipar 2/3-1/3 arányban került felosztásra.
Láthatjuk, hogy 3 olyan étel bónusz (Fish, Fruits, Catle) is van, amiből több áll rendelkezésre, mint amennyi ország van, tehát a 60%-os ételbónusz elvben mindenkinek jutna egy nagy nemzetközi konszenzuson alapuló felosztás révén. A fegyver bónuszokért viszont keményen meg kell küzdeni.
Ebből leszűrhetjük azt az admini imaginációt, miszerint a cél mindenképpen az lehetett, hogy a kajából legyen mindenkinek elegendő, azaz a napi 2400 energiát viszonylag könnyedén lehessen biztosítani mindenhol. De legalábbis a kajánál közel sem támasztottak akkora versenyhelyzetet, mint amekkorát a fegyver bónuszok esetében teremtettek. Ez látszik abból is, hogy 100%-os fegyverbónusszal rendelkező országoknál csaknem kétszer annyi 100%-os kajabónuszt birtokló ország van. Mi ugye a 60% fegyverbónusznak is nagyon örülhetünk a Közép európai régió adottságait illetően.


A képre kattinthatsz a nagyobb méretért

A képre kattinthatsz a nagyobb méretért

A gazdaság nyersanyag előállító és nyersanyag feldolgozó egységekre divergál. Mára q1-q5 minőségű cégek alapíthatóak mindkét területen, illetve további q6-q7 minőségű cégek találhatóak a feldolgozó iparban.
A bónuszok és a cégek közötti összefüggés országok szintjén érhető tetten, lásd a fenti táblázatokban.
Például most 100% kajabónuszunk van, tehát a jobb és bal oldali táblázatokban az utolsó oszlopot kell néznünk. E szerint 200 egység ételt gyártunk q1-q7 szintek mindegyikében, Grain (q1) 70 búzát, míg Deer (q5) 500 búzát termelünk. A 200 db ételhez q1 gyárban 200 búza (1 db étel = 1 db búza) kell, míg a q7 gyárban 4000 búza kell (1 db étel = 20 búza).

Látjuk az árakat is, amelyek önmagukért beszélnek. Drágaság van, épp ezért az első szabály:



44%-os gold árengedmény jár a fejlesztésekre, kb. kéthavonta biztosan előfordul egy-egy ilyen akció.
A nyersanyag előállító cégekre ez nem vonatkozik.


Néhány elengedhetetlenül fontos dolog:
Ételből nem fontos a legmagasabb minőségre törekedni, ugyanis a napi energia biztosításához teljesen mindegy, hogy q2, vagy q4 kaját fogyasztunk. Amire viszont a hangsúlyt kell helyezni az a fegyver, mert a katonai fejlődésünk (rangunk), az ütésünk ereje közvetlenül függ a fegyver minőségétől is, amit használunk.



A fenti ábra azt mutatja, hogy hány ütést bír ki a fegyver a teljes elhasználódásig, és hány százalékkal növeli tűzerőt a pusztakezes ütéshez mérten. Az ütés 10%-a ragpontot ér, tehát a katonai fejlődéshez a minél nagyobb ütés az előnyös.

Hogyan számoljuk ki melyik fegyver éri meg jobban:



Érdemes figyelni, ugyanis előfordulhat olyan is, hogy a magasabb minőségű fegyver olcsóbban jön ki 1 ütésre nézve, mint a kisebb minőségű.


A nyersanyag előállító cégeknél a profit:



Ezzel már is el lehet bíbelődni, hogy vajon melyik land cégbe érdemes fektetni MOST, a cég árához viszonyítva. A „mosttal” mindig az a baj, hogy nem tudhatjuk, mikor történik olyan játékbeli fejlesztés, amely felülírja a kalkulációnkat.


Az előállító cégeknél már érdekesebb a helyzet, bár a tapasztalat az, hogy q6 alatt nem éri meg foglalkoztatni senkit, de azért az előállítási költség így néz ki:


Q7 kivétel (Q x 10): q7=200





Menedzseri munkánál értelemszerűen csak a nyersanyag árával kell számolni, ha máshonnan vásároltunk.

Ezekkel az egyszerű képletekkel kiszámolt önköltségi árakat lehet a piaci árakkal folyamatosan összevetni, és agyalni mit tegyetek, miben láttok fantáziát.


Remélem tudjátok majd ezeket hasznosítani...


Tisztelettel:
Mandalaa
Mandala Ferdis