Ha én tudok cikket írni, te is tudsz!!!!!! [Konrad Neumann írásának fordítása]

Day 936, 05:23 Published in Hungary Hungary by Akilap
http://lh3.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S2724rFmPzI/AAAAAAAAARA/EyAnnpHwd7k/fusz-header_P1.jpg">http://lh3.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S273AJncozI/AAAAAAAAARE/JaIBvTWo17g/fusz-header_P2.jpg">
936. nap 05:20 eRep idő szerint

A fordító bevezetője
A holland sajtóban megjelent cikk fordítását közöljük. A világon nem csak a FÚSZ tartja fontosnak a minőségi újságírást, Konrad Neumann - kétszeres többszörös német elnök, holland és német politikus, aktív újságíró és jelen minőségében holland Média és Oktatásügyi Miniszter - cikkével hasonló célt kíván elérni, amit a Független Újságíró Szövetség is zászlajára tűzött. Az eredeti cikket itt olvashatjátok: I Can Write Articles and so Can You!!!!!! Köszönjük neki, hogy hozzájárult a cikk magyar újraközléséhez!
We would like to thank Konrad Neumann for letting us translate the article into hungarian. We appreciate it!
Gregus Hedvik
http://lh3.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3SS0hvoiyI/AAAAAAAAAWg/YrQXgPOCNeo/t%C3%B6rdel%C5%91%20jel.jpg">



A napokban egyik polgárunk kiadott pár nagyon rövid cikket, amiben inspirációt kér az újságához. Végül készítettünk pár interjút az elnökválasztás előtt a jelöltekkel. Úgy érzem elég sokan vannak, akik újságot szeretnének írni, de nem tudják, hogy kezdjenek neki. Ez az útmutató remélem segíteni fog sokaknak elindulni a minőségi újságírás útján.

Az első lépések!!!!

Ahhoz, hogy elkezdhesd újságírói karrieredet az eRepublikon, 8. tapasztalati szintűnek kell lenned. (50 XP) Ezután megalapíthatod a magánújságodat. A fenti menüből válaszd a "Személyes oldalaim" "Újság" menüpontot, itt hozhatod létre. Egy egyedi nevet kell neki választanod, amit még senki nem használ. Pl nem lehet "Better Tomorrow" a neve, mert ez az én újságom. Hasonlóan a karakteredéhez az újságodnak is választhatsz egy kis képet avatarként. Az utolsó lépésben ki kell csengetned az egyszeri alapítási díjat - két aranyat - majd boldog újságtulajdonosként azt adhatsz ki amit csak akarasz, azokon belül a kereteken belül amit a játékszabályok meghatároznak.

Ha bármilyen okból meg szeretnéd változtatni az újság nevét, avatarját, vagy az országot, ahol kiadni szeretnéd a cikket, az "Újságod adatainak a szerkesztése" menüpontban meg tudod tenni. Ezekért a változtatásokért nem kell már kifizetned a két aranyat.

Újságcikkek típusai

A rossz cikk

Nagyon sokféle típusa van az eRepublikos cikkeknek. Azt hiszem a legidegesítőbbek azok a cikkek, mikor valaki új arc kerül a médiába, és így kezdi a cikkét:
"Helló XY vagyok, és ez az első száma az YZ című újságomnak. Főleg politikai/gazdasági/katonai cikkeket fogok írni. Köszönöm, és várjátok a cikkeket..."

Tényleg nem akarok kegyetlen lenni, de elmondom az igazságot: senkit nem érdekel ez. Az nagyon jó, hogy vannak céljaid, de akkor jársz el a legokosabban, ha belevágsz abba, amit magadban eltervezel, ahelyett, hogy leírod nekünk. A cikkek hossza és természete sem olyan, aminek újságban lenne a helye. Ezek csak kiáltások, nem többek.

Troll cikkek

Én személy szerint nem vagyok a rajongója ezeknek a cikkeknek. A fentebb olvasható típussal - többnyire - megegyeznek hosszban, de a céljukat tekintve teljesen mások. Az egyetlen céljuk, hogy minél több embert provokáljanak. Olyanok mint a sértő kiáltások.
Nézzük meg eHill (egy lengyel troll) cikkét, és rögtön világossá válik miről is beszélünk. Ezek a megnyilvánulások gyerekesek és nagyon bunkók véleményem szerint. Merem remélni, hogy a cikkem olvasói nem folyamodnak soha ehhez az alsóbbrendű műfajhoz.

Vicces Cikkek

Van néhány jól körülírható példája a vicces cikkeknek. Lehet például trollszerű, mint amilyen Mr Woldy és GlaDOS párbeszéde volt (cikk, cikk), de ezekben nincs nyoma felbujtásnak, vagy provokációnak. Abból a szándékbók készültek, hogy egy jót nevessünk rajta. Ezekben megvan az az ártatlanság, ami például az eHill cikkéből tökéletesen hiányzott.

Más típusai lehetnek sokkal összetettebbel a vicces cikkeknek, például Dncelyn "MAGIC HOT AIR BALLOON!" sorozata, ami egy aktuális eRepes eseményre reagál, és ehhez társítja a saját ökörségét.

Az egyszerű cikkek

Az egyszerű cikkeknek is lehet több fajtája. A legtöbb híreket közlő újság egyszerű cikkekből áll. Mindegyik egyszerűen közli, hogy mikor, kivel, mi történt. "XYZ napon, "A" állam megtámadta "Q" régiót és "A" nyerte a csatát." Akkor a legegyszerűbbek, ha csak a megtörtént eseményeket közlik. Tényeket állítanak, ennyi a dolguk. Ilyenek például a Külügyi- vagy Kongresszusi jelentések stb. Annak ellenére hogy hiányzik belőlük a kreativitás, életfontosságúak a nemzeti médiák szempontjából.

Másik fajtája az egyszerű cikkeknek a Tallózók. Ezekben gyűjtemények találhatók különböző újságcikkekből. Ezeket nem olyan bonyolult elkészíteni. Csak az kell hozzá, hogy rengeteg különböző cikket elolvass világszerte, és a kedvenceidet vagy azokat amikről azt gondolod, hogy mindenkinek el kellene olvasnia összegyűjtöd egy listába. Példák ide tartozik Myers11 Today's Must Read sorozatától kezdve Lord Rhindon Breakfast Politics sorozatán át, az eNémet Kulturstaatsministerium Deutschlandnachrichten közlönyétől és az eHorvát Info-Minute tájékoztatójáig minden.

Interjúk

Az interjúk nagyon érdekes és jó cikkek tudnak lenni. Egyfelől úgy úgy tűnik, hogy ezek is egyszerű cikkek, te csupán leközlöd azt amit az interjúalanyod mond, de ez sokkal komplexebb műfaj, mint egy normál cikk ami a legtöbbször nem igényel különösebb kreativitást. Egy jó interjúhoz az kell, hogy érdekes kérdéseket találj ki. Az interjú akkor lesz ütős, ha ütősek a kérdések amiket felteszel. Gondolj ki olyan kérdéseket, amikre tudni szeretnéd a választ, és ami az olvasóid érdeklődését is felkeltheti.

Több lehetőséged is lehet az interjúkészítésre. A legegyszerűbb, ha a kérdéseket elküldöd az alanyodnak üzenetben, vagy a nemzeti fórumon vagy a játékon belül. Ez a módszer a legegyszerűbb számodra és az interjúalanyod számára is. Neked csak meg kell küldeni a kérdéseket a célszemélynek és addig semmi dolgod az égvilágon, amíg ő nem válaszol. Az interjúalanyodnak pedig van ideje átgondolni a válaszokat, nem kell az interjú miatt stresszben lennie. Ez egyébként nem rossz módszer, nagyon egyszerű és praktikus, én mégis előnyben részesítem az élő riportokat. Ezt IRCn vagy más cseten kell megszervezni. Sokkal több munkát igényel ez az interjúkészítőtől, mivel alaposabban fel kell készülnie a kérdésekkel, és meg kell szerveznie, hogy tudjon találkozni az interjúalanyával. Egyszerre egy kérdést tehet fel, és valós időben kell válaszolnia a partnerének. Az élő interjúnak az a haszna, hogy nem tud előre felkészülni az illető a válaszokkal, muszáj záros határidőn belül reagálni a kérdésekre, a válasz sokkal inkább spontánabb lesz, mint előregyártott. Továbbá a kérdések feltevésével lehet reagálni az előzőekre adott válaszra, így irányítani lehet a beszélgetést. Így sokkal inkább egy párbeszédnek fog tűnni, mint egy kérdezz-feleleknek. Erre jó példa a cikk írójának - Konrad Neumann - "Better Know A" interjúsorozata.

Komplex Cikkek

Úgy gondolom fontos tudni az egyszerű cikkek Mit? Mikor? és Hogyan? kérdéseire a választ, de engem érdekel a Miért? kérdés is. A "Miért?" kérdés olyan természetű, ami túlmutat az egyszerű cikkeken. A Komplex cikkek megkísérlik a gondolkozásra késztető kérdések feltevését, és az ezekre lehetséges válaszokat. Talán nem adnak pontos választ ezekre, de szembemennek az általánosan elfogadott véleményekkel és új megvilágításba helyezik azokat szituációkat, amikkel a játék során szembetalálkozunk. Például ahelyett, hogy csak kijelentenénk, hogy eHollandia súlyos demográfiai válságban szenved, Tonie112 ezzel a cikkel felteszi ezzel kapcsolatban a súlyos kérdést: Miért?

A következő típusa a komplex cikkeknek a válasz, vagy reakció cikkek. Azt könnyű mondani, hogy ellene vagyok a Holland Munkáspárt által felvetett minimálbér emelési javaslatnak. De miért? A komplex cikkek megkövetelnek némi kutatást, nem csak egyszerű jelentések, hanem bizonyítani is tudják az álláspontjukat. Tonie112 "Mondj nemet a minimálbér emelésre" című cikkében megtalálhatóak azok a levezetések, ami alátámasztják az álláspontját. A cikk írója gondolatkísérletekkel próbálja bizonyítani álláspontja helyességét.

Megint más típusa a komplex cikkeknek amik szembemennek a játékban elfogadott konvencionális nézőpontokkal. Új megközelítésbe helyezik az "Új Világot", illetve megpróbálják szélesíteni a látókörét az olvasóiknak. Nemrég írtam egy pár ilyen cikket, amiről azt gondolom jó példái lehetnek ennek a kategóriának. Nézzétek meg a "Bundesrepublik Phoenix or United States of Phoenix vagy az eCommunist Delusion írásomat, ezekben az a közös, hogy teljesen eltérő szemlélettel tekintenek a játékra, és megpróbálnak az emberekre úgy hatni, hogy újragondolják a játék megszokott kereteit.

Összegzésképpen, hogy milyenek is a komplex cikkek? Kérdéseket tesznek fel, amik gondolkodásra késztetnek. Nem csak egyszerű beszámolók a történésekről, hanem elemzések, amik megpróbálják az olvasók gondolkodását formálni. Mindent egybevetve: amelyek a miért kérdésre választ tudnak adni.

Mit a teendő?

El kell dönteni, hogy milyen műfajban szeretnél írni. Továbbá kell egy téma. Ha úgy döntesz, hogy egyszerű cikkeket írnál, akkor nem kell félni, az tényleg nem bonyolult. Csak figyelni kell a híreket, hogy mi történik a nagyvilágban, mindig naprakésznek kell lenni, és ezekről beszámolni. Azonban, ha komplex cikket, vagy interjút szeretnél írni, akkor ajánlom, hogy nagyon sok cikket olvass, légy mindig naprakész, és állj mindig kritikusan a dolgokhoz. Nem árt ha otthonosan mozogsz a politikában, és amennyire lehet azokat a fórumokat is követed, ahol zajlik az élet. Olvasd a fórumokat, légy jelen a IRC csatornákon. A legtöbbször az érdekes dolgokat ezeken a helyeken beszélik meg az emberek, ahonnan is remekül lehet ihletet szerezni témákból. Ugyanilyen okból olvasd a kommenteket a saját és mások hasábjai alatt. Ahhoz a két cikkhez, amiket példaként hoztam fel a komplex újságcikkeknél, így fogtam hozzá. Az "eCommunist Delusion" magja egy komment volt, amit egy másik cikkem alá írtak. Írtam párszor olyan témában, ami az eNémet Kommunizmust támadta, és kaptam egy csomó kommentet a világ minden részén élő kommunistáktól. Túl gyorsan jelentettem ki, hogy minden ekommunista hülye stb, pedig bizonyára nem igaz. Mindenesetre ezek a kommentek buzdítottak arra, hogy kutassak kicsit a témában. A "Bundesrepublik..." cikkemhez pedig az IRC adta a motivációt, és más cikkekhez jött kommentek. Állandóan látom a cikkeknél a "Hail Phoenix" stb kommentek, és a Phoenix vezetés válasza a Kaspar09-nek megihletett, hogy megírjam az említett cikkem.

Én a magam részéről nem írok olyat, amit tudok, hanem kérdéseket teszek fel. A vitás pontokat a saját RL-ből hozott tudásom- és mások véleménye ,párbeszéde által átszűröm, és megpróbálok egy választ adni a kérdésre. Ahogy a cikket írom, úgy tanulok egyre többet és többet a témámról. Mikor egy bizonyos kérdésről elkezdek írni, már van róla véleményem, de a vége felé ez megváltozik. Azt hiszem olyan egy jó cikk, ami párbeszédet folytat az olvasóival. Nem csak pusztán állítások halmaza, hanem tényleg egy olyan párbeszéd, ami megpróbálja formálni az olvasók álláspontját, de nem erőszakosan teszi ezt, hanem bizonyítással alátámasztott javaslatokkal.

További Javaslatok

Erősen ajánlom, hogy az írásaitokat MS Worddel, vagy egyéb más offsite szövegszerkesztő alkalmazással készítsétek el. Ezt azért mondom, mert a helyesírás-ellenőrzésen kívül is vannak olyan lehetőségek, amik a segítségetekre lehetnek, és amelyek nem érhetőek el az eRepen. Továbbá ha a HTML kódolásban hibát vétetek, vagy ha sokáig tart a cikkírás és a rendszer automatikusan kiléptet, akkor sem veszik el a cikk. Ha egyéb okból száll el az írás a Wordben van backupolási lehetőség, tehát nem kell előröl kezdeni a munkát.

Azt mondanám, hogy a cikk hossza érjen el egy bizonyos méretet. Nem arra akarok buzdítani, hogy a cikknek véget nem érő karakterfalnak kell lenni, mint általában a cikkeim szoktak lenni (*a cikk fordítójának is lóg már a bele...[: ), de legalább azért legyen 300 szó benne. Ebbe már belefér a mit, mikor, miért egy adott témában.

Ajánlanám továbbá, hogy használjatok képet a cikkek elején, hasonlóan ahhoz ahogy én is tettem. Nagyobb profizmusról árulkodik, és szebbé is teheti a cikket. Emellett mivel általános szokása az újságíróknak, hogy képeket alkalmaznak, így ez egy elvárás is lett az olvasók részéről.

Függ a cikktől is, de lehetőség van több szakaszban is kifejteni. Ahogy itt is látható, többszintű bontásban közöltem a mondandómat. A "Kezdeti lépésektől" a "További Javaslatokig" terjedő szakaszt a könnyebb olvashatóság miatt logikus szakaszokra osztottam. Értelmes tördelés nélkül a hosszú - de amúgy tartalom szerint kiváló - cikkek fölöslegesen dolgozzák meg az olvasót.

Utolsó Megjegyzések

Nagyon remélem, hogy ez a tutorial hasznosnak találtatik. Erepen egyáltalán nem nehéz jól írni. Ha egyszer elkezded, könnyen jön minden magától. Hasonlóan a való élethez, ha aktívabb vagy a játékban, akkor több ötleted és támpontod lesz, ami hasznára válik a cikkeknek. Éppen ezért, ez nem csak magáról az írásról szól, arra ösztönzök minden olvasót, hogy legyenek ezáltal még aktívabbak, hiszen minél jobban elmerülsz a játékban, annál jobban szórakoztat.

Ebben a segédletben nem tettem említést az manifesztumok írásáról. Amióta ezek többnyire kongresszusi természetűek, megkímélem az olvasóközönséget a "hogyan írjunk kongresszusra készülő kampáncikket" fejezettől. Emellett a cikk 2360 szó fölött jár, nem hiszem, hogy bárkit érdekelne még ez...

Köszönöm, hogy végigolvastátok ezt a tutorialt, és remélem, hogy valami megszívlelendőt találtatok benne. Emellett kérlek hagyjatok visszajelzést, kommentet, vagy bármit, ha kihagytam volna valami fontosat, hogy bővíteni tudjam ezt a cikket!

Konrad Neumann

http://lh3.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3SS0hvoiyI/AAAAAAAAAWg/YrQXgPOCNeo/t%C3%B6rdel%C5%91%20jel.jpg">
Tagok jelentkezését is várom akik saját magánújsággal rendelkeznek és jóminőségre törekednek. Jelentkezési feltételek itt olvashatóak
Jelentkezés itt
A Független Újságíró Szövetség a mibbiten a #fusz szobában elérhető az érdeklődő újságírók számára.
Független Újságíró Szövetség újságjára a tagok és az érdeklődök iratkozzanak fel
http://lh3.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3SS0hvoiyI/AAAAAAAAAWg/YrQXgPOCNeo/t%C3%B6rdel%C5%91%20jel.jpg">
Fontosabb linkek:
Újságírói Tutorialok listája
Taglista
Hazai Mibbit szobalista
Nemzetközi csetes szobalista
Júniusi elnökjelölti vita anyaga
FÚSZ Fegyelmi szabályzat
Nagyköveti lista


http://lh6.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3FnHrEiiNI/AAAAAAAAAR8/jW3sWNrv8Gg/fusz-labl%C3%A9c_P1.jpg">http://lh5.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3FnMjMBDZI/AAAAAAAAASA/OlhoHGQ6Wt0/fusz-labl%C3%A9c_P2.jpg">