Feketén-fehéren a feketepiacról

Day 1,504, 10:40 Published in Hungary Hungary by AT89


Tisztelt olvasóim!

Ismét a közönség kérésére írtam cikket, még pedig egy általános leírást a feketepiac működéséről. Szeretném kezdők számára is világos formában elmondani a jellemzőit, bemutatni a működését, hatásait, s néhány tippet adni, hogyan lehet hasznot szerezni, ha nem a hagyományos úton értékesítjük termékeinket.




Mi az a feketepiac?

A való életből kölcsönzött fogalom, játéktechnikailag azt jelenti, hogy az adományozható (donate-elhető) termékeinket sem saját országunkban, sem esetleg licensz segítségével más ország piacán nem a piacon adjuk el, hanem közvetlenül egy másik játékostársunknak küldjük át a terméket, ő pedig annak árát küldi nekünk. Ezek a régi játéktermékeket, melyek beakadtak a rendszerbe (pl. ház) nem számítva két termékkategóriára szűkíthetőek: készételek és fegyverek, mind az 5+1 szintjük. Nyersanyagot nem lehet piacon kívül átadni egymásnak, így azzal feketepiaci művelet sem hajtható végre.

Mégis miért éri meg ez a kacifántos eljárás?

Tegyük fel, hogy termékünket 100 HUF-ért tudjuk eladni a magyar piacon, 10% ÁFA mellett. Ezek szerint mi kézhez kapunk 90 HUF-ot eladóként, 10 HUF-ot pedig zsebre tesz az állambácsi, a vevő pedig 100 HUF-ért jutott hozzá a termékhez. Ha egymás közt az eladó és a vevő megegyezik, akkor nettóáron történik meg a tranzakció – az eladó kap 90 HUF-ot a termékéért, a vevő pedig 10%-kal olcsóbban vette meg az árut. Ha az eladó picit akar nyerni (azon kívül, hogy azonnal-fizető vevője volt, s nem kellett várnia, míg megveszik a piacon az áruját), akkor a nettó és bruttó ár között egyeznek meg a felek.

Az állam elveszíti az adóbevételt, ami a forgalmi adó (VAT) lett volna. Nem csak morális, hanem gazdasági kérdés is, hogy az-e a jobb, ha az állam osztja el újra az adóbevételeit, vagy a közösség tagjai egymás közt olcsóbban adnak-vesznek, ezzel közvetve növelik az ütőerőt? (Több étel/fegyver ugyanannyi pénzből => több ütés.)



Üzletelés külföldiekkel

A fent leírtak mellett lehetőség van más nemzetek állampolgáraival is seftelni, ekkor a helyzet picit bonyolultabb. Az alapelv ugyanaz, az államokat (mind a vevőét, mind a fogadóét) kihagyjuk a boltolásból, egymás közt utalják a pénzt és a terméket. Az ár megállapításához több lehetőség van, a kulcs a két polgár valutája közti árfolyam-különbözet aranyban mérve. Például A ország valutája 1000valuta/gold, B ország valutája 500 valuta/gold. Mondjuk a tank nettó ára (azaz adott állam forgalmi adóját levonva) A országban 30 pénz, B országban 16 pénz. Ha átszámoljuk aranyra, akkor A országban az ár 30/1000=0,03 gold, B országban 16/500=0,032 gold. Ezek szerint B ország lakosa szívesen venne tőlünk tankot 0,031 aranyért, hiszen ezzel még mindig olcsóbban megússza, mint ha otthon veszi meg.

Partnerfüggő, hogy a tényleges fizetés az eladó vagy a vevő valutájában, vagy aranyban történik meg. A lényeg az, hogy mind a két résztvevő jól jár az üzlettel. Az eladónak nem kell drága licenc-et vennie a célországba (20 gold!), s így megspórolja nem csak a forgalmi adót, de az importadót is, a vevő pedig olcsóbban jut hozzá a termékhez, mint ha saját piacán venné meg a felszerelését.



A feketepiac hatásai

Ha feketén adunk túl a megtermelt javainkon, ezzel csökken a saját piacunkon kitett áruk mennyisége, azaz a piacon csökken a kínálat, s nőnek az árak. Amennyiben hazai vevőnek adjuk el a terméket, amit ő egyébként a piacon venne, a keresletet is csökkentettük közvetve, így az árakat döntően nem befolyásoltuk, még nagy mennyiségben sem.

A legdrasztikusabb hatása annak az államnak az adóbevételeire van, ahol a termék ténylegesen a piacra került volna, mivel nem kerül az áru kereskedelmi forgalomba. Amennyiben egy országot elárasztunk feketepiaci termékekkel, akkor az államot egy igen nagy bevételi forrástól vághatjuk el, persze, ehhez szükséges egy széles felvevőpiac is piszkos árunk számára.

Feketepiaci árusként hasznot realizálunk hazai értékesítés esetén a gyorsabb pénzhez jutás által (mivel nem kell várnunk, míg megveszik a piacon, s alánk sem ígérnek közben), illetve külföldi értékesítés esetén ráadásul a hazainál magasabb árat tudunk kiszabni, ha az árfolyamkülönbség lehetővé teszi.

Feketepiaci vásárlóként a hasznunk az olcsóbb termékhez jutás, melyet akár tovább értékesíthetünk (például olcsón beszerezzük egy nagy külföldi eladótól, majd országunkon belül továbbértékesítjük feketén, pici hasznot még rátéve), akár felhasználhatunk a harctéren.



Tippek és kockázatok

Mire van szükség a feketepiaci ténykedéshez? BIZALOMRA. Úgy van, nagy, kövér betűkkel.

Mivel gyakorlatilag két játékos egymás közti tranzakciójáról van szó, megvan a rizikó, hogy partnerünk nem fizet/nem küld árut. Ezt a kockázatot csökkentendő, csak olyan partnerrel üzleteljünk, akiben megbízunk (ismerjük MU-ból, chatről, más is ajánlotta már). Mindenki a maga kárán tanulja meg ezt, de mindig lesznek, akik inkább átvernek, mint hogy tisztességesek legyenek. A piac már csak ilyen, farkastörvények uralkodnak. Ne várd, hogy a fejlesztők helyrehozzák a dolgokat, ha átver egy másik játékos, mivel nem tehetik. Jó módszer, hogy eladóként először kérd a pénzt, s csak utána küld az árut. Vevőként kérd előbb az árut, s fizess beérkezéskor. Nem tanácsolom, hogy átverj bárkit, még ha egy e-románról van is szó – ugyanolyan játékos, mint te, ugyanúgy elrontod a játékát, ha meglopod.

További tipp, hogy tájékozódj az árakról a különböző piacokon, számolj át mindent aranyra, s ebben a formában hasonlítsd össze a termékek árait. Ugyanúgy, ahogy export-import ügyleteknél, itt se 1-2 napos projekteket láss, hanem tartós eltéréseket keress.

Építs ki nemzetközi kapcsolatokat, keresd meg PM-ben más országok lakóit, érdeklődj nemzetközi katonai alakulatok vezetőinél, járj fel chatre, kérj tanácsot tapasztalt nemzetközi dílerektől, mint például Tankred Orfeusz, Borembukk vagy Mikrobi. Attól függően, hogy mekkora a termelésed, akár egész külföldi alakulatokat is elláthatsz termékkel, s busás hasznot tehetsz zsebre!

A legeslegfontosabb csak a bizalom, ahogy a játék több más funkciójánál is. Közösségi játékot játszunk, ezért úgy is kell viselkedni. Remélem, sikerült kicsit rávilágítanom, mi mindent lehet a feketepiaccal elérni.

Ajánlom figyelmetekbe párttársam cikkét, mely egy összehasonlítás a fontosabb nemzetek árairól:
http://www.erepublik.com/en/article/-uacute-j-eacute-vi-nyersanyag-aacute-rak-1937023/1/20
Kérlek, tiszteljétek meg szavazatotokkal (vote), valamint ha hasznosnak találjátok az általa írtakat, előfizetésetekkel is.

Ha a cikkem tartalmához lenne hozzáfűznivaló, kommentben várom mindenkitől, a tapasztalt feketepiacosokat pedig kérem, osszák meg információikat a témában, hogy mindannyian tanulhassunk belőle!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet,