A Gazdasági Minisztérium tervezete

Day 507, 08:17 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelt emagyar lakosok!


Íme a Gazdasági Minisztérium e havi programtervezete:

Először is szeretnék két dolgot ’leszögezni’. Feleslegesnek tartottam 10-20 oldalas kisregény megírását, tele közhelyekkel a magyar gazdaságról amit amúgy is mindenki tud(bár ettől függetlenül nem lett nagyon rövid a cikk). Nem azért vállaltam el ezt a posztot, mert szónoknak készülök, és szerintem sokatok számára is inkább az lesz a fontos, mit teszek le az asztalra, milyen programot valósítok meg.
A másik pedig, szintén nem azért vállaltam ezt a posztot, mert úgy érzem én valami korszakalkotót tudok véghezvinni, és tele leszek újításokkal. 2 hónappal ezelőtti kormányban, Weisz Manfréd Huba nevezett ki maga mellé, mint közigazgatási államtitkár. Már akkor rengeteg dolgot eltanultam tőle, így többek között a cégregisztert is visszahozom( csodálkoztam is hogy errata nem vette igénybe, holott személyesen tapasztaltam pozitív hatását). Szóval, mielőtt valahonnan vád ér hogy más ötletét úgymond ’lopom’, inkább az ötletgazdák tekintsék úgy, hogy csak hasznosítom, és összeszedem az elmúlt 5-6 hónap alatt eltanult leghasznosabb dolgokat.

Mint gazdasági miniszter úgy látom, több főbb csoportra lehet osztani a feladatokat. Az egyik a gazdaság folyamatos feltérképezése, a szükséges ipari szektorok támogatásának megszervezése, és leginkább az egész koordinálása.

Feltérképezés:
Ahogy azt már 2 hónappal ezelőtt államtitkárként megtapasztaltam, rendkívül hasznos tud lenni a cégregiszter. Ehhez kapcsolódóan, és ezt kibővítvén a kormány munkáját nagyban segítő szervezetre, egy eKözponti Statisztikai Hivatal (eKSH) felállítására lenne szükség.
Az eKSH feladatainak ellátására egyelőre két szakértőt kértem fel.
Longfellow és sirhardcore.
Mindketten bizonyították az elmúlt hónapban/hónapokban hogy jól értenek ehhez a munkához. Megfelelő koordinálással egyrészt a hazai és külfödi magyar cégek feltérképezését tudnánk elvégezni. Ezt sirhardcore közigazgatási államtitkárral fogom véghezvinni. Másrészt Longfellow eddigi és jövőbeli szociális és katonai statisztikáival pedig egyéb kormányszervek munkáját tudja majd segíteni.( Ha van olyan aki kellő elhivatottságot érez elemzések, statisztikák készítésére, és mindehhez elég sok ideje is van, az nyugodtan keressen meg chaten egy esetleges munkalehetőségről)

A cégregiszterről:
Két fő irányba menne a feltérképezés. Egyik, ahogy már régebben is a külföldi magyar tulajdonú nyersanyag cégek számontartására lenne szükség. Sajnos a legutóbbi ilyen lista már több mint egy hónapos, de mégis a mai napig érkeznek feldolgozó cégek tulajdonosai, hogy segítsek nekik beszállítót keresni (persze idővel az egyre több licensel rendelkező nyersanyag cég miatt a fekete importra egyre kevésbé lesz szükség). Az ilyen jellegű kapcsolatok kialakításához nagy segítség lenne. A másik irány pedig a hazai cégek számontartása. Ezzel segítve a minisztérium munkáját.
Napra készek lennénk azokkal az adatokkal, melyek segítségével fel tudjuk mérni a gazdaság helyzetét. Hol van hiány, hol többlettermelés. Mekkora megterhelést bírna el mondjuk egy-egy ipari ágazat.
A kezdeti időszakban, az eKSH munkáját főleg ’manuális’ úton végezné. De remélhetőleg hamarosan befejeződik sanya18 oldalának fejlesztése, ahol már a cégvezetők maguk tölthetnék fel adataikat, nagyban megkönnyítve munkánkat.

A gazdaság támogatása:
Az elmúlt hónapokban többször is vissza nem térítendő támogatást hirdetett a kormány. Nem vagyok ellene, de ezzel kapcsolatos aggodalmaimat már egyszer kifejtettem egy újság cikkben. Amit viszont jobban támogatok egy kidolgozott kölcsönrendszer kiépítését.
Ezzel is ugyanúgy meg tudjuk határozni (ha szükséges), mely iparágat szeretnénk támogatni.
A cél hogy (az eddigiekkel ellentétben) szigorúbb feltételek mellett beadott pályázatokat elbírálnánk, és a nyertes pályázók megkapnák a pénzt, amelyet meghatározott időn belül visszafizetnek az államnak. Persze tisztában vagyok azzal, hogy nem minden esetben jön vissza olyan gyorsan a pénz, de mégis megvan a reális lehetőség arra, hogy X mennyiségű aranyat többször felhasználjunk. Emellett persze igyekszünk reális határidőket állítani a visszafizetők elé.


Cégalapítási tanácsadás:
Ez szorosan összefügg a gazdaság feltérképezésével. Ahogy látjuk, mely szektorokban és milyen minőségben van hiány, úgy rögtön lehetne oda befektetéseket átcsoportosítani. Számtalanszor keresnek meg olyan ötlettel, milyen céget hova érdemes alapítani. Egyelőre nincs konkrét tervem, hogy ezt a tanácsadást chaten, fórumon, vagy épp újságcikken kellene folytatni, talán mindhárom egyszerre. Az értesítést cikken és fórumon keresztül, majd a továbbiakat chaten.


Állami bevételekről, kiadásokról tájékoztatás🙁nem kifejezett GM hatáskör, de mivel én kezdtem el szervezni az eKSH-t, így itt tüntetem fel)
Olyan sokszor dobálták már a kormányokat azért, mert nincs világosan levezetve mire mennyit adunk ki. Az eKSH-ban megpróbálok kinevezni valakit, aki figyelné az adóbevételeket, tartaná a kapcsolatot az MNB elnökével, folyamatosan listázná a kiadásokat/bevételeket, majd pedig ezt a közlönyben időnként megjelentethetnénk.


Országos Érdekegyeztető Tanács:
A régebbi játékosokban biztos őriznek szép, vagy kevésbé szép emlékeket az oét gyűlésekről 🙂 Na de a nosztalgián kívül, a lényeg. Bizonyos időközönként, a chaten szeretnék összegyűlni az ország egyes iparágait képviselő cégvezetőkkel. Nem más célból, minthogy itt kifejthessék nekem aggodalmaikat, problémáikat, és igen, ha van ötletük, tanácsuk akkor azt is elmondhassák. A chaten olyan sok kis szakértőt látni, akik mindig jobban tudják, mit kellene tenni. Én megadom rá a lehetőséget, hogy ezt elmondhassák nekem közösen, majd pedig találjunk a problémákra megoldást.( Tisztában vagyok vele, ahogy régen sem ment zökkenőmentesen 😃 úgy most sem hiszem, hogy az lesz, de egy próbát megér.)

Egyenlőre ezeket a programokat szeretném megvalósítani, véghezvinni.
Mint ahogy hónapok óta, most is szívesen várok bárkit chaten, akinek kérdése, óhaja-sóhaja, ötlete, terve van bármivel kapcsolatban. Akár PM-ben, akár a Gazdasági Minisztérium chat szobájában (#GM)

Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter