[KK] Tájékoztató az elmúlt hetek folyamatairól

Day 2,306, 00:52 Published in Hungary Hungary by eKulugyminiszterium


Üdv mindenkinek!

Ismét eltelt pár nap, így érik egy újabb külügyi helyzetjelentés, ahol pár érdekesebb résztémáról olvashattok.

Elsőként is nézzük a japán szálat. Mint bizonyára sokan tudjátok egy nagyobb magyar közösség is kint tevékenykedik több éve. Helyzetük szorosan függött a velünk szövetséges Taiwan-tól (nemzetközi sajtóban ROC néven találkozhattok az ország megnevezésével). A héten tárgyalás volt a két ország között, ahol a magyar fél is (karaj22 és Both😎 képviselte magát meghívásukra. Röviden összegezném a megszületett paktumukat.
Szerződésük célja a taiwani bónuszok fenntartásának összehangolása a japán kongresszus biztosításával. Az ilyenkor szokásos kondíciók köttettek meg, azaz adott régiókat Taiwan megszáll, Japán nem támogat itt RW-ket, és ha mégis felszabadul egy régió, akkor Japán ad NE-t. Cserébe (az így biztosított bónuszokért) Taiwan segíti megőrizni a maradék japán régiót a kongresszus miatt. Továbbá a szándék elmélyítése okán Taiwan támogatja Japán LETO tagságára (szövetségünk szatellit államai, mint a TWO időkben az ACT volt) irányuló ambícióit, Japán pedig elismeri Dél-Koreát mint taiwani érdekeltséget. Reméljük egyezségük mindkét ország érdekeit szolgálni fogják a jövőben.

A román-bolgár NAP nem került meghosszabításra, mivel a bolgár fél feltételnek szabta meg a bolgár-lengyel MPP-t és mindenképpen ragaszkodott ehhez. Ezt nem fogadhattuk el (amúgy a románok még ezt elfogadták volna, de szerencsére közbenjártunk magyar részről, hogy egy esetleges lengyel-magyar háború esetén ezzel is kevesebb legyen a Sirius oldali sebzés). Tehát Bulgáriável jelenleg nincs fegyverszünet, akár a magyar gyarmatok ellen is várható részükről támadás, ha minket vesz górcső alá az Aurora/Sirius.

Sokunk számára örömteli a hír, hogy közeledés kezdődött meg Indonéziával. Bár az országaink sosem lettek nagy ellenségek a szövetségi változások alatt sem, baráti és egymást csupán ellenfélként kezelő habitusunkban ez mindenképp fontos lépés. Ez természetesen nem jelent így magában MPP-t lévén mindkettőnknek megvannak azok az országok, akikkel mindenképp fennt szeretnénk tartani a saját MPP-inket. De valóban érdeminek mondható, hogy ezen a kereten kívül kibontakozni látszik valami.

Célünk a V1-ben tapasztalható IHA (Indo-Hungarian Alliance) feltámasztása, ami a két ország együttműködését és barátságát célozza meg. Ez egyelőre csak egy formális egyezmény lesz MPP nélkül, mivel a szövetségben is szeretnénk tisztázni Indonézia helyzetét. Ugyanis megvan az esély rá, hogy a kedvünkért kilépjenek az Aurorából, és akár Chile ellen is harcoljanak alkalomadtán.

Fekete levesként, de nem utolsó sorban muszáj beszélnünk a román státuszról. A téma a szövetségben sokadik alkalommal kerül elő, és fontos, hogy ezekről is halljatok. Alap kérdés mindig az, hogy na akkor meséljetek, mi a helyzet. Ennek a téma kapcsán természetesen megkerülhetetlen a magyar közösség, ezt a szövetségnek is tolmácsoltuk. Velősen összefoglalva a szövetség felé tett álláspontját a kormánynak: a román MPP-t nem tartjuk opciónak jelenleg, habár láttuk, hogy több sikeres katonai kooperáció is volt az exEDEN és (most már) exTWO országok között az elmúlt időszakban. Vegyük csak akár a görög és argentín példákat. Mindazonáltal továbbra is nyomást gyakorlunk a számunkra rendkívül fontos kínai MPP kapcsán, és erősen sugalmazzuk nekik, hogy a románokkal kapcsolatos viszonyunkon csak javíthat egy kínai MPP.

Utolsó előtti pontként kicsit összefoglalnám ömlesztve az egyéb szövetségi dolgokat. Volt szövetségi meeting, ahol számos pontot érintettek.
Irán a LETO tagja lett egybehangzó szavazás után. Valamint szóba került
Ausztrália LETO tagsága is, ami viszont már csak egy következő alkalmon lesz átrágva.
Kína bónuszait adó, de nem eredeti régiói hűtve lesznek, így kértek mindenkit, hogy ez alatt ne kössön/hosszabbítson senki MPP-t Észak-Koreával vagy Pakisztánnal.
Ami még érdekes lehet és szintén függő téma az az orosz-kínai MPP kérdése, a görög és magyar kormányok még nem foglaltak állást, ez szintén egy következő meeting témája lehet.
A hadügyi koordinációhoz pedig egy divízió alapú chatrendszer ötlete is (újra) felmerült. Azonban hiába mondjuk, hogy ez jó lenne, láttuk már többször, hogy érdektelenségbe fulladt.

Végül pedig ajánlom a Hadügyi Közlöny cikkét olvasásra. Egyfelől a március 15-ikei közös ütésről olvashattok benne. Ha RL programotok engedni, akkor várunk mindenkit! Másfelől egy kis hadügyi előrejelzést, összefoglalót is megtaláltok a cikkben. Érdemes elolvasni, sűrű napok következhetnek 🙂


Üdvözlettel,
wisitenkraf, szóvivő
karaj22, külügyminiszter