***GRAND TUTORIAL - Firme#3, nepoznati pojmovi***

Day 721, 05:39 Published in Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina by Ministarstvo obrazovanja BiH

U prvom dijelu ovog Grand Tutoriala o firmama ste naucili kako osnovati firmu i koji su osnovni koraci, u drugom ste proucili kakava je ekonomska isplativost firme i procitali neke svajete uz firmu, a danasa cete citati o svim pojmovima koji su koristeni u prijasnjim dijelovima.


RADNICI

Radnici su najvaznija karika svake firme. Postoje Manufacture, Construction i Land radnici, te ovisno o tome, rade u razlicitim vrstama firme. Tako:
-Manufacture radnici rade u Food, Weapon, Mving Tickets i Gift firmama
-Land radnici rade u Grain, Diamonds, Wood, Oil i Iron tj. raw firmama
-Construction radnici rade u House, Defense System i Hospital firmama
Svi imaju svoj wellnes i skill koji uticu na njihov productivity.

Faktori koji uticu na productivity radnika

1. Wellnes
Ono sto je svakom poslodavcu jete wellnes njegovih radnika. Wellnes ponekad uice na productivity vise od samog skilla. Imate u proslim clancima o firmi konkretne primjere. No vecina mladih igraca nema visok wellnes, pa je to velika muka mnogih poslodavaca, jer maldi igraci ne znaju sta je ratovanje i da je to jedini isplativ nacin za kvalitetno podizanje wellnesa (i exp poena). Zato poslodavci saljite svojim radnicim sa malim wellnesom tutorijale o Wellnesu i o pravilnom ratovanju kako bi oni sto prije dignuli svoj wellnes na prisojan nivo.



2. Skill
Svaka vrsta radnika (Land, manufacture i construction) ima svoj skill koji stalno raste kako igrac radi. Sto veci skill ima igrac to mu je i veca plata pa zakljucujemo da je bolje imati jedan skill visok a ne pocinjati svaki ispocetka. Skill utice i na konacni productivity pa tako zakljucujemo i da je on jako vazan.

3. Max productivity
Max productivity je idealan broj radnika za neku vrstu firme, a svaka ima svoj broj. On utice na konacni productivity svakod radnika. Evo kako.
-Recimo da je koeficjent proizvodnje na 10 radnika (rijec je o Weapon firmi) 2.0, na 5 radnika biti ce mu 1,5 itd. To izgleda ovako:

*desni klik> view image*


Takodjer, nije broj radnika koji zadovoljava max productivity isti pa tako:
[img]slike.hr/slike/p/proizvodi_3400d.jpg[/img]
*desni klik> view image*


RAW

Raw je sirovina za „gotovi“ proizvod. Njega proizvode Raw firme i te firme moraju biti u odredjenim regijama tj., regijama koji imaju potrebni resurs.
Da bi se proizveo, primjerice, Iron, firma koja ga proizvodi mora biti u regiji koja ima Iron reurs High, eventualno Medium. Kvaka je u tome sto se podjela resursa vrsi prema bogatsvu tog rursa u RL-u u toj zemlji, pa tako sve zemlje u eRepubliku nemaju svaki resurs. Posjetite stranice ereptools.pl I erepublik.ws da bi vidjeli koje zemlje imaju koju vrstu resursa I gdje je najjeftinija odredjena vrtsa rawa.

Posto svaka firma koja proivodi gotovi proizvod treba raw, kupuje ga ORG-om preko Marketa. To ide ovako: ORG kupi raw na market, te ga donira firmi. To je jedini nacin prebacivnja rawa na firmu.

Kvaliteta rawa
Kao i sve ostalo sto se prodaje na Marketu, raw ima svoju kvalitetu (Q). Razlika je da odredjena vrsta rawa daje razlicito jednica u proizvodnji, pa tako:
-Q1 Raw – 1 jedinica rawa
-Q2 raw - 2 jedinice rawa
-Q3 Raw – 3 jedinice rawa
-Q4 Raw – 4 jedinice rawa
-Q5 Raw – 5 jednica rawa
Prema ovome zakljucujemo:

*desni klik> view image*



Evo i nekoliko “zakona” o raw-u:
-Samo ORG moze kupovati raw sa marketa;
-Jednom kada je raw doniran (prebacen) u stock firme, vise se nemoze izvaditi;
-ORG moze kupiti raw bilo gdje na esvijetu i donirati ga na bilo koju firmu;
-Raw jedino ORG moze doniarti na firmu;
-Raw iz stocka Raw firme nemoze se izvaditi nikakko osim preko Marketa;
-ORG moze kupiti raw samo u zemlji u kojoj trenutno je nastanjen.

Vrste firmi i sektori
Opcenito, postoje tri sektora firmi, a to su kao I kod skillova Manufacture, Land i Construction.
Svaka od tih ima svoje specificnosti, poput broja radnika koji zadovoljavaju Max productivity, potrosnju rawa itd. To cemo najlakse prikazati ovako:

*desni klik>view image*


Firme se, osim po sektorima, djele i po kvaliteti (Q1, Q2, Q3, Q4 i Q5) koje proizvode proizvod cija je kavliteta jednaka kvaliteti firme.
Kvalitet firme utice na vise stvari:
-Na wellness radnika: ako je firma Q3 onda svaki radnik radom u toj firmi gubi 3 wellnesa;
-Na ukupni productivity firme: sto je veci kavlitet firme, productivity je manji;
-Na kvalitetu proizvoda, pa samim time i na cijenu tog proizvoda;
-Na plate: sto je veca kavliteta firma, vece su i plate radnicima
-Na potrosnju rawa. Je rako je u Q1 Food firmi trebala 1 jedinica Graina za proizvodnju 1 fooda, onda u Q5 food firmi treba 5 jedinica Graina za proizvodnju 1 Q5 fooda
Prema vidjenom, zakljucujemo da se s vecom kvalitetom firme, veci je obrt novca pa samim time (ako znate barati novcem) imate i veci profit.
Kako podignuti kvalitetu firme?
Pa podizanje Q firme je prilicno jednostavno, osim sto trebate novac za to. Cijena podizanja izgelda ovako:
-Q1 >Q2 – 20 gold
-Q2 >Q3 – 50 gold
-Q3 >Q4 – 100 gold
-Q4 >Q5 – 200 gold
To je jos novca i jos novca, i jos novca, no ako budete strpljivi i citali sve dijelove ovog tutoijala te pridrzavali se savjeta iz ovog tutorijala mozda i vi nekad budete imali Q5 firmu.


ORGANIZACIJA
Organizacija (ili skraceno – ORG) je ovdje dodatni acc koji nemoze da radi, da se bori, nemoze da glasa na izborima te najvaznije – nema wellness. Njegova uloga je prvenstveno drzanje firmi na njima.
Zasto drzati firmu na ORG-u?
Razloga je puno. Ako imate firmu na svom vlastitom acc-u onda nemozete nigdje da radite s svaki dan gubite wellnesa za onoliko koliko vasa firma ima Q. Osim toga, na ORG-u moze biti nezbroj firmi, I jer nema wellness nemorate ga hraniti. Preporucljivo je, ako imate vise firmi, da imate po 2, najvise 3 firme na svakom ORG-u da bi se zastitili od moguce kradje.
ORG kosta 5 golda i mozete ih imati beskonacno mnogo.


MARKET
Market je mjesto gdje se kupuju svi proizvodi, jednom rjecju – trznica. Svaka drzava ima svoj Market sa vise manje slicnim cijenama proizvoda kao i u ostalim drzavama.
Vi kao vlasnik firme, svoj proizvod mozete jedino izvaditi iz firme tako sto ga prodate na Marketu. Ovisno o drzavi, postoje veca i manja trzista. Veca trzista znace vise kupaca ali i vecu konkurenciju. Manja trzista imaju manje kupaca ali stoga i manju konkurenciju. Naravno, o tome ste vodili racuna prije otvaranja firme sto ste mogli citati u prvom dijelu ovog tutorijala.
Vi kao valsnik jedne tvrtke u nekoj zemlji nemozete dirigirati cijene nekog proizvoda na Marketu (osim u slucaju da takvih firmi ima 2-3) pa se cesto morate boriti sa cijenama, sto nije nimalo lako. No ako vidite da vam posao slabo ide u toj zemlji, a u nekoj drugoj biste (mozda) bolje prodavali mozete kupiti Licence o kojima cete kasnije citati.
Tesko bi bilo govoriti o prodaji proizvoda na Marketu, a da se ne spomene Black Market.
U slucaju kad prodajete preko Black Marketa (engl. Crno trziste) onda kupie svoj proizvod preko regularnog Marketa a zatim ga donirate kupcu. No Black Market je I kad prodajete, ne samo svoje, vec I tudje proizvode van regularnog Marketa.


LICENCE
Licenca je dozvola za prodavanje vaseg proizvoda u nekoj durgoj zemlji i kosta 20g. Licenca se kupuje ako vidite da bi se vas proizvod u nekoj zemlji bolje prodavao, pa ako kupite licencu mozete svoj proizvod prodavati u dvije zemlje.
Posjetite stranice erepublik.ws I ereptools.pl da vidite trenutno kretanje cijena u eRepubliku.


NOVAC
Novac je, kao i svugdje pa tako i u firmama, vrlo vazan. U firmi je on potreban kako bi mogli platiti radnike, a na ORG-u treba da biste kupili raw. Za pocetni capital potrebno je imati nesto novca kojeg unesete: “Finances >Invest Money” te upisete cifru novca koju hosete da ulozite. Kasnije kad vam posao krene, te pocne prodaja proizvoda, vise novac ne trebate investirati, nego kupiti iz firme. To se cini na dva nacina:
-Legalni, preko “Collect Money”: upisiste cifru koju hocete I ona se preabci na racun vaseg ORG-a, samo sto drzava uzme 10%.
-Nelegalni, preko Monetary Marketa: stavite ponudu na Market preko svoje firme (neku bezveznu) te ju kupite onda sa ORG-om. Na ovaj nacin ne placate drzavi porez od 10% pa ste na dobitku.

Subvencije
Subvecnije su novcane pomoci drzave nekoj firmi. To moze biti za podizanje kvalitete firme ili za kupovanje licence. Obicno drzava da proglas u novinama za subvencioniranje firmi. U takvim slucajevima obicno se trazi “dokaz” o placanju poreza drzavi, tj. ScreenShot vaseg prebacivanja novca preko “Collect Money”.
Vise se raspitajte kod Ministra Ekonomije u drzavi gdje vam je firma.

Procitajte i ostale tutorijale Ministarstva Obrazovanja:
Grand tutorial -Pocetnih 45 dana u eRepubliku (za sve pocetnike obavezno)
GOLD, opširno
Kratki i opširni tutorijal za pocetnike
Tutorial o pravilnom ratovanju
Tutorial o monetary marketu
Tutorial za firmu
Kratki tutor za odredjena zanimanja
Politicki izbori u eRepubliku
Firme #1, Osnivanje firme i prvi koraci
Firme #2, Racunovodstvo i ekonomska isplativost


Ministri Obrazovanja: Cyboss i Mancini Horvat