[Gazdasagi Miniszterium] A monetaris piacgazdasag, forinttamadas

Day 595, 11:07 Published in Hungary Hungary by Carl Peters

[Gazdasági Minisztérium] A monetáris piacgazdaság, forinttámadás


Először is köszönöm az előző cikkemre érkezett 280+ vote-ot és a rengeteg sub-ot. Jól esik ez a bizalom. Múlt héten megígértem, hogy a Pénzpiaci Kitekintő címmel megjelent írásnak folyatása következik. Gazdasági oktatás keretében készült a cikk egy része, kiegészítve aktualitásokkal, világpiaci kitekintéssel. Magyarország túlsúlya a cikkben a rendkívüli események miatt megkerülhetetlen volt. Íme, el is készült.


Magyarország


Egy héttel ezelőtt már kifejeztem aggodalmam a forint erősödése miatt. Akkor egy HUF 0.027 arany volt. Most szerencsés az, aki 0.029-ért tud venni a magyar fizetőeszközből. A forintéhség továbbra is fennáll, amiről két cikkel ezelőtt írtam. 11 napja nem nyomtattunk forintot (bár most be van adva egy nyomtatási javaslat)!!! Azonban a helyzet eldurvulását egy tegnap esti támadás súlyosbította. Erről bizonyára kevesen tudtok, mert nem kapott kellő nyilvánosságot. Nekem volt szerencsém végignézni első perctől az utolsóig. De mielőtt a támadás történetéről ejtenék szót, az erős valuta negatív hatásairól beszélnék; leírnám az erős forint negatív hatásait.

Azon cégvezetők számára, akik exportálnak, egyenesen a halált jelentheti a gyors erősödés, hiszen aranyban folyik az elszámolás, viszont a munkások forintban kapják a fizetésüket. A cégvezető az aranyáért kevesebb forintot kap. Amikor még gyengébb volt a forint, orgok tucatjai jöttek bevásárolni az olcsó magyar termékekből. Azonban ilyen árfolyamok mellett a magyar termékek, nemhogy nem versenyképesek, hanem egyenesen a külföldi importözön beindulásától kell lassan tartani. Ilyen árfolyam mellett a több iparágban, és több minőségi szegmensben jelentkező túltermelést képtelenek vagyunk levezetni, cégek zárnak/tak be. Talán egyetlen pozitív hatása a cégberuházások árának esése (kevesebb forintért kapsz több goldot).

A támadásról

Mintegy 20-25 percig tarthatott, valamikor 21:30-22:00 körül. Nemes egyszerűséggel valaki/valakik felvásárolták a monetaryn lévő forintajánlatokat egészen 0.032-ig. Legalább 500, de lehet, hogy akár 1000 aranyat költöttek. A forint a teljes bedőlés közelében járt. A legkritikusabb pillanatban (a támadás leállásakor) az első lap alján 0.034-es ajánlatok voltak már, a második lapon pedig 0.04-ek röpködtek. Szerencsénk, hogy időben leállt/ak. A támadásnak azok a nyertesei, akik a még jó régen beváltott, pangó forintjukat 0.031-0.032-ért el tudták adni. Az ő hasznuk 10-30% közötti. Külön köszönet azoknak, akik a támadás hírére az éppen aktuálisnál kevesebbért tettek ki forintot, így védve a magyar fizetőeszközt, ami most 0.029-en áll, de „kopogtat” a 0.03.

A támadások természete

Az állam által magára hagyott árfolyam egy koordináta rendszerben hullámot/hullámokat ír le. Minél kisebb egy ország pénzpiaca, és minél nagyobb a spekulatív/romboló tőke, a hullámok, annál nagyobbak. Ezt már többször is tapasztalhattuk. Az első hullám a legnagyobb, és a támadás végéig tart (0.032). Majd jön a lakosság, aki észbe kap és alacsonyabb áron (0-028-0.029) teszi ki a készleteit (persze nagy részük haszonszerzési célzattal), hiszen így is bőven megéri kirakni. Itt van egy hullámvölgy, majd a helyi spekulánsok felvásárolják ezt a kevés jónak tűnő ajánlatot, és picit felugrik az árfolyam (0.03).

A támadás okai

Lehet, hogy szimpla politikai támadás a magyar gazdaság ellen, nem pénznyerési célzattal. Lehet, hogy külföldi (ek) állnak a dolog mögött. Az EDEN tagjai elég pipánk ránk a horvátországi rombolás miatt.
Lehet, hogy spekulációs támadás, amely olyan egyénektől indult, akiknek óriási mennyiségű HUF van a zsebükben, amely így többet ér, és nagyobb hasznot, vagy több beruházást hoz neki(k).
Azonban az a tény, hogy pont a választások utáni félig meddig ex-lex állapotban lévő, feszült belpolitikai helyzetű Magyarországot támadták, amelynek képviselői éppen OGY tartottak és egymással voltak elfoglalva, arra enged következtetni, hogy magyar az illető. Túl sok a véletlen.
Mit tehetünk?
Elszoktunk ettől. A legvadabb háborús időkben volt utoljára monetarytámadás. A forintot pár hónapja a normális pénzpiaci folyamatok irányították csekély állami beavatkozással. Először is leszögezném a forinterősítés hosszú távú (de nagyon hosszú távú) érdek. A forint erősödésének a termelékenység növekedésével, tehát az egy főre eső GDP növekedésének ütemével együtt kell haladnia. Permanensen kell forintot nyomtatnunk, kontrollálnunk kell az árfolyamot. Heti két-három alkalommal 50-60 000 forintot simán elnyel a gazdaság. A támadások ellen pedig azt tehetjük, hogy a NAT keretének egy részét, 50 000, de inkább 100 000 HUF-ot tartalékban tartunk a támadások, vagy a nagyfokú erősödés kiküszöbölésére. Emellett szabályos őrség kell, vagyis mindig kell jelen lennie egy olyan személynek, aki 10 percen belül intézkedhet. Minél gyorsabb a reakcióidőnk, annál kisebb az erősödés veszélye. Annál kevesebbe kerül a támadás/erősödés kivédése, és a határozott reakció elriasztja a gáncsoskodókat.

USA
Már múltkor írtam, hogy a dollár elmozdulna a 0.02-es három hónapja állandó szintről. A kongresszus levette a kezét az eseményekről, és a túlságosan elodázott erősödés kisebb árfolyamrobbanást okozott. Ma reggel lehetett már eladni 0.022-ért is. A kongresszus most szavaz egy 70 000 dolláros valutavédelmi csomagról, amit ha 0.02-es áron tesznek ki megint, akkor pillanatok alatt elfogy. EgyUSD jelenleg 0.021 arany.

Indonézia
A kormány egy hete 100 000 rúpiát bocsátott ki, ami nem nevezhető soknak. Ám a pangás és az adóemelés következtében a rúpia 0.036-0.037-ről 0.035-re esett vissza.

Románia
200 000 lej kibocsátása egy unalmassá vált országban egy ezredes csökkenést hozott, a lej 0.017 arany.

Ukrajna
Az országot gazdasági fejlődés, de pénzpiacát a pangás és hektikus mozgások jellemzik. 0.028-as szint fenntartása állami érdek, a kormány erősödéskor be is avatkozik.

Horvátország
A kuna „áldásos tevékenységünknek” (rombolásnak) köszönhetően jelentős esésben van. Jelenleg 0.015 az ár, de volt már 0.014 is. Az újabb pénzkibocsátás (hacsak nem magunknak utaljuk), és a gazdaság tönkretétele még kisebb esést hozhat a magyar kivonulásig.

Szerbia
A dínár 0.013-014 körül mozog és elég nagy a mozgás. Egy újabb babyboom erősödést hozhat. A hétfői 400-500 új polgár még elégtelen ehhez.

Kína
A jüan az utóbbi írásom óta (egy hét alatt) 50%(!)-os erősödést produkált. Sajnálom, hogy csak egy goldnyit tettem félre belőle. 
Egyesült Királyság
A font kimozdult a totális uralomból. Most már csak picit unalmas. A múltkori 0.027 előbb 0.025-re csökkent, majd 0.026-ra mászott vissza. A további fluktuációval számolni kell.

Kanada
Megszűntek a múlt heti pozitív kilengések, unalmas a piac, az árfolyam fixen 0.033.

Spanyolország Szóról szóra Kanada. 

Svédország
A korona 0.023 és 0.025 között ugrál akár napi szinten is. Most éppen 0.025 arany egy SEK.

Oroszország
Pénzpiaca szárnyal a baby-boom óta. Egy hete a rubelre 0.03-at írtam, ma már 0.034 az értéke. Örülök, hogy félretettem belőle egy keveset. Aki egy hónapja vásárolt, annak a pénze 120%-kal többet ér.

Németország
Pénzpiaca a régiók visszatérésével élénkülőben van, továbbra is 0.02 a márka árfolyama. Mivel ez középtávú nemzeti érdek, valószínűleg így is marad.

Brazília
A BRL elleni támadás után picit ingadozott az árfolyam, de mostanra talán magára talált. Értéke 0.029 gold.

Lengyelország
A zlotyi a bebetonozódott 0.02-ről ma 0.021-re erősödött. Az állam valószínűleg be fog avatkozni, hiszen a high régióval nem rendelkező ország amúgy is rossz versenyképességét az erősödés tovább rontja. Szavazás van folyamatban.

Ausztrália
Pénzpiaca élénkülőben van, feltörekvő állam, ezért is került fel a listámra. Az ausztrál dollár egy ezreddel erősebb, mint a múlt héten. Most egy dollár 0.025 gold.

Az egy héttel ezelőtti pénzpiaci kitekintést a cikkeim között kettővel visszalapozva tekinthetitek meg. Legközelebb egy hét múlva jelentkezem hasonló anyaggal. Ha tetszik, amit művelek, akkor kérlek vote/sub. Hamarosan államtitkári közleménnyel jelentkezem. Köszönöm.

Carl Peters