[Azure] Mi a bajom?

Day 2,670, 23:14 Published in Hungary North Macedonia by Azure Falcon
Üdv mindenkinek!

Amint arról már nagyjából mindenki értesült, a tegnapi napon a Kárpát Dandár (melyet a cikk tartalmától függetlenül büszkén vallok századomnak) kiadott egy cikket, melyben bizonyos jövőbeli elnöki intézkedések esetén puccsot helyeznek kilátásba.

A cikk alatt elsőként ítéltem el a kezdeményezést, de ez nem igazán jött át mindenkinek, ezért leírom, hogy konkrétan mi a bajom az egésszel.

Mielőtt belekezdenék, szeretném hangsúlyozni, hogy ez az én véleményem. Nem a pártomé, nem a századomé, nem a februári kormányé, nem bármelyik játékostársamé. Ennek megfelelően szeretném, ha elkerülnénk a másokkal való összemosást ("bezzeg a te bandád...", stb).

Kezdjük ott, hogy az NMP jelöltje, Tarsolytestvér megnyerte a márciusi választásokat. Sokan próbálják ezt úgy beállítani, mint az eddig kormányzó pártok bukása. Ez persze érthető, minden populista párt ezt csinálja RL is. Viszont a gyakorlatban a nagy pártokat nem leszavazták, hanem egyszerűen ők nem indítottak jelöltet. Vagyis ugyanannyira buktak meg ezen a választáson, mint én pl. a 2012-es londoni olimpián öttusában. Az is nyilvánvaló, hogy ha egy nevenincs jelölt elindul a top 5 pártból legalább 2 támogatásával, már nyerte volna a választásokat (Pety a top4 párt egyedüli támogatásával, 0 programmal, 0 egyéb megnyilvánulással már alig maradt le). Mindenesetre az tény - és csalódást keltő - hogy a top 6 párt egyetlen komolyan vehető elnökjelöltet se talált márciusra.

Nyert tehát Tarsoly, az NMP és az eddigi hosszútávú ellenzék került kormányra. Az új kormány vezetésébe szinte kizárólag olyan tagok kerültek, akiknek az előző hónapok/évek alatt derogált tapasztalatot szerezni bármelyik másik kormányban az alsóbb szinteken. Így tehát számítani lehetett arra, hogy lesznek nehézségek. Meg talán arra is, hogy az egyszemélyes gazdasági miniszter + hadügyminiszter tisztségkombó viselője ismét eltűnik, csakúgy, mint legutóbb. A külügy élére se volt okos húzás olyan embert kinevezni, aki az angol nyelvet csak hírből ismeri (hacsak nem tanult meg mesterien az elmúlt szűk egy évben, áprilisban ugyanis még ez volt a helyzet).

A személyi problémák sora önmagában nem gond, viszont gondokat szül. A cseh puccsot nem akarom részletezni, mert abban én is részt vettem, nem lenne fair erre hivatkozzak. Előbb a német NE körül volt katyvasz, majd az eMNB háza tájáról tűnt el 500 ezer forint. Ez utóbbiról azóta se tudunk, hiszen több, mint egy héttel a kormány megválasztása után még mindig nem jelent meg Gazdasági Közlöny. Végül sokan felróják a kormánynak a törököknek benyaló VoeH kiadását is.

Tehát a semleges szemlélődőnek is lehetett elég baja a kormánnyal. Hibát azonban a tétlen emberen kívül mindenki vét, ez egy bizonyos szintig belefér. Én is hibáztam párszor a saját mandátumom alatt, mégse akart senki megpuccsolni (saját magamat leszámítva (:). A pártsemleges játékosok, a bizonytalan szavazók szempontjából ez a ciklus eddig legfeljebb gyenge volt, de semmiképpen sem katasztrofális. Ráadásul alig egy hét telt el belőle. Ez önmagában még nem elég ok a puccs belengetésére, itt ennél többről van szó.

Az emagyar társadalom jó közelítéssel három csoportra osztható játékstílus szerint:

1. Akik szerint játszani csak komolyan lehet (technokraták/játéktechnikusok, a továbbiakban technók). Hívei a bónuszmaxolásnak, a tervezésnek. Magamat ide sorolom.

2. Akik szerint a játék addig játék, amíg minden pillanatát élvezzük (mókamikik/fotelnácik, a továbbiakban J4F). Ők mindenáron éles csatát akarnak, akár nyerünk, akár vesztünk (akármilyen megalázóan is).

3. Akik még nem foglaltak véglegesen állást, és akiket nem a játék maga izgat, hanem mondjuk inkább a közösségért vannak itt (a továbbiakban bizonytalanok).

Természetesen a technók szerint a J4F-ek dilettáns kriplik, akik romba döntik az országot. Hasonlóan a J4F-ek szerint a technók korrupt tolvajok, akik szétlopják és unalomba züllesztik az országot. Ezt a részt tessék kellő iróniával kezelni.

Ezek alapján a márciusi választásokon a J4F tábor hosszú ideje első sikerét könyvelhette el a technókkal szemben. Ahogy egy másik cikk alatt is leírtam, a március hatodikán átadott ország állapotára a saját magam és kormányom (valamint az előző kormányok) munkája eredményeként tekintek. Hónapok kemény munkája fekszik benne, hogy ott vagyunk, ahol (még ha ez nem is tetszik mindenkinek). Ezzel a technók nagy része is egyetért.

Az, hogy az előző hónap spórolásait négy nap alatt sikerült lefelezni, be is indított egy önvédelmi mechanizmust a technó közösségben, ennek eredménye a puccsos cikk. Átérzem a motivációját, de szerintem hiba volt megjelentetni.

Számomra a márciusi ciklus arról szól, hogy esélyt adok a J4F-tábornak önmaguk kipróbálására. Nem, nem feltartott kézzel teszem mindezt - nem átallom számon kérni a kormánytól a Gazdasági Közlöny hiányát napról napra. Nem is csupa jó szándékból teszem mindezt - a tisztesség mellett meg szeretném győzni a bizonytalanok népes táborát, hogy korántsem annyira mókás a J4F hosszú távon, mint amennyire azt hirdetik. E-életem első fél évét egy románoktól elnyomott, nagyjából kétszáz fős eMagyarország tagjaként kezdtem, és ez nem volt igazán bulis.

De megakadályozni nem fogom őket semmiben. A kormányt mindenestül átadtam nekik, amint Tarsoly online volt a választás után, valamint az ügyes-bajos dolgokat is átbeszéltük. Akik a belsős körökben járatosak, tudják, hogy a román NE átengedése mellett érveltem néhány frakcióban, amennyiben azt az elnök nyújtja be. Mindezt annak ellenére, hogy legutóbbi cikkemben az NE ellen érvelek. Ellentmondásosnak tűnik, de nem az. A titok nyitja abban rejlik, hogy a meggyőzés hatásosabb, mint az ellenvélemény elnyomása. Ezért is vontam vissza anno az állami önpuccs ötletét (ott engem győztetek meg, érvekkel és számadatokkal). Azzal, hogy most kényszerpályára állítjuk a kormányt, semmit nem érünk el. Lesz egy valószínűleg gyenge, és biztosan unalmas hónapunk, de a J4F Technó kérdés nem dől el. Tehát senkit nem sikerül meggyőzni, és semmi másra sem jó. Ellenben a J4F oldalnak jó okot ad rá, hogy az eseménytelenséget a puccsfenyegetés számlájára írják.

Szeretném megkérni a Tarsoly-kormányt, hogy vigye végig a ciklust az önmaga által eltervezett módon! Felelős, kidolgozott döntéseket hozzon, de ne vegye figyelembe a tegnapi puccsos cikket. A magam részéről mindent megteszek, hogy amennyiben égbekiáltó indok (pl. államkassza lerablása vagy országvesztés, mindez impicsbukással kombinálva) nem áll fenn, ne történhessen puccs az országban.


Köszönöm, hogy eLOLvastad! Tudom, tl;dr meg minden.

Tisztelettel:


Azurefalcon

PS: a matekos cikk megint tolódik 🙂
PPS: köszönöm az esetleges endorseokat, de a suboknak még jobban örülök
PPPS: aki a címben feltett kérdésre a legfrappánsabb választ adja, kap tőlem 20 Q7 tankot. a játék 50 kommentnél zárul.