ТЕРАЕДЕНОВ КОТАО 3: Турска дипломатска офанзива

Day 1,560, 04:38 Published in Serbia Serbia by Sever Vetrovnik

Од како је Турска окренула курс државне политике пре неколико месеци, у жижи међународног интересовања јесте Бугарска – пуноправна чланица ЕДЕН-а која је уложила вето на пријем Турске у тај савез. Пре неколико дана ситуација је била критична: Бугарска и Турска су поставиле законе о међусобном проглашавању природним непријатељем, које су пратили бројни чланци о могућем рату и његовим последицама, као и, све чешће, осуде које најмоћније чланице ЕДЕН-а, у првом реду Хрватска, Грчка и Румунија, упућују бугарској држави. Бугаре оптужују да стављају сопствени понос испред добробити алијансе, да не поштују вољу осталих савезника и да без разлога праве проблем. Бугари на то одговарају да све те земље траже да се Бугарска одрекне рата са доказаним непријатељем како би исте такве ратове Хрвати могли водити са Србима, Грци са Македонцима, а Румуни са Мађарима.

После неуспешног почетка војне против Турака, бугарски председник је решио да пружи руку помирења Турцима зарад добробити ЕДЕН-а. Турском председнику је предложио да Турци пропусте Бугаре да заузму иранске колоније и наставе ка Индији и Индонезији. Заузврат, Бугари би потписали МПП са њима. У случају да бугарски посланици одбију МПП, Бугарска би Турцима платила 300 златника, а они би имали месец дана да убеде бугарску скупштину да их прихвати. Више о томе можете наћи овде. Турски одговор је био кратак:

Keaver to Tablov | one minute ago

Hi tablov,

Absurd proposal.

First mpp and friendship.
After about regions, perhaps.

good game.

regards.

Какву политику воде Турци?
Занимљив је овај чланак.
Укратко, Турска, Украјина и Аргентина потписују Уговор о пријатељству. Тиме пристају на пуну сарадњу по питању економије, дипломатије и војних акција. Гарантују суверенитет једни другима, и обавезују се да ни у ком случају неће помагати било којој држави која нападне неку потписницу тог споразума. Основаће се одбор од председника и представника војске и министарстава спољних послова ових земаља. Турска и Аргентина потвђују посвећеност ЕДЕН-у, и пратећој алијанси, Тери. Нарочито се истиче да циљ договора претварање црноморске области у регион без ратова, и потенцира да су Украјина и Турска превазишле непријатељство које би могло постојати због чињенице што је Украјина дуго времена била под турском окупацијом. А најзначајније од свега јесте помињање Бугарске у следећем контексту:

Преамбула: - All parties to this Agreement share joint concern regarding continuing aggression of ePoland and eSerbia against eUkraine as well as current tensions between eBulgaria and eTurkey which may lead to escalation of the military conflict in the Black Sea region thus impeding current plans of eTurkey to remain faithful ally of the EDEN alliance.

Члан 2.5

The Parties recognise position of eUkraine as current member of EDEN alliance and commit themselves to the continuation of eTurkey and eArgentina intents to remain faithful ally of the EDEN and TERRA.


Чланице се обавезују да неће отпочињати никакве војне акције против чланица ЕДЕН-а, осим у случају одбрамбених акција у зависности од тренутне ситуације (члан 2.6).

Мени се чини да Турци покушавају да легализују акције које ће спроводити и које спроводе против Бугара, и добију што више присталица на међународној сцени.

Турска на овај начин успева да осигура украјинску подршку у ЕДЕН-у, што значајно може угрозити Бугаре, који се помињу у негативном контексту. Турска дипломатија успева да изолује Бугарску у њеном сопственом савезу, и доводи је пред свршен чин. Уместо да се сама заложи да се односи отопе, Турска на све начине ради против Бугарске и осигурава се у случају евентуалног рата. Узмимо у обзир да Украјина захтева да јој Бугарска врати Буковину, регију коју су Бугари задржали ради одбране Украјине од Србије и Пољске, и успешног ослобађања од раније окупације. Чини се да су Украјинци нашли нове заштитнике и пристали да изврше додатни притисак на Бугарску. Ако Бугарска врати ту регију, остаће јој само колоније у Русији, а иначе ће бити окружена пријатељским државама и осим уколико јој Турци то не дозволе, неће моћи да се шири. Тиме ће је приморати да их прихвати као савезнике. Турци лукаво спроводе своју политику, а чим им се укаже погодна прилика, осветиће се Бугарима за блокирање уласка у ЕДЕН.

Једино остаје да се запитамо зашто је вођство ЕДЕН-а дозволило Украјини да ступа у савезничке творевине са другим нацијама? Осим ако сами не подржавају додатно притискање Бугарске да прихвати Турску као савезницу.

Поводом тога, бугарски председник је изјавио:

Това за мен е, акт на провокация насочен към нас, нещо, което по никакъв начин не сме заслужили, с оглед на всичко, което еБълтария и еУкрайна имат като обща история.


Бугарско-турска прича добија нови заплет, овога пута озбиљнији.

Север Ветровник