Впєрєді планєти всей. Частина 2

Day 3,023, 13:18 Published in Japan Japan by Povitrulya


"Первый в мире работоспособный тепловоз Щэл1 (Гэ-1)."

ЩЭЛ1 (Щ-ЭЛ-1, спочатку ЯГ№1, потім Гэ1 и Юэ002). Рік побудови 1924. Збудований за проектом інженера Якова Модестовеча Гаккеля (щось дуже таке, російське, ім`я та прізвище). Потужність англійського дизеля «Віккерс» - 1000 кс. Всього побудовано – 1 (один).



З 1925 по 1927 експлуатувався на Московсько-Курській залізниці і на Кавказі. Хоча складно сказати – експлуатувався. Через часті несправності більше знаходився в ремонті, ніж під потягами, а всього лиш через три роки після побудови був взагалі відставлений від поїзної роботи (це називається работоспособный). Пробіг його також був чисто символічним. З 1934 року експлуатувався в якості електростанції. Нині – музейний експонат (і то добре).



На противагу йому, другий номер, Ээл2 конструкції професора Київського політехнічного інституту Ю.В.Ломоносова, побудований на заводі Есслінген поблизу Штутгарта (Німеччина) пропрацював під потягами практично три десятиліття. В 1954 році був виведений в резерв у цілком справному стані, як такий, що морально застарів. Цікаво, що в подяку за реально працездатний тепловоз Ю.Ломоносова проголосили ворогом народу, і в живих він лишився лише тому, що йому вистачило кебети в СРСР не повертатись.

Ээл2 або Юэ-001 з тендером-холодильником.


А як «у них»?

Перші американські тепловози з електропередачою General Electric з двигунами на бензині випускались вже з 1909 року. За період з 1909 по 1917 роки було випущено понад 80 одиниць, і їх випуск припинився лише через дороговизну палива. В 1917 р. General Electric збудувала перший дизель і, відповідно, макетний зразок дизельного мотовоза, як їх тоді називали, а по суті тепловоза з електропередачою. В 1918 р. було збудовано ще три тепловоза, один з яких був перероблений в бронедрезину і переданий армії США.

Jay Street Connecting RR GE #4, потужністю 200 кінських сил,
збудований у 1918 році.

Наприкінці 1923 року General Electric на пару з Ingersoll Rand збудувала демонстраційний тепловоз, котрий з легкістю тягнув 93 порожніх вагони. American Locomotive Company (скорочено ALCO), випустила свій варіант тепловоза в 1925 році під назвою AGEIR. Ця абревіатура зазначала, що у створені тепловоза були задіяні General Electric (електричне обладнання) та Ingersoll Rand (дизель).

100-тонний 600-сильний дизель-електричний
локомотив GE (AGEIR) 1920-х років.

Компоновка AGEIR стала класичною для переважної більшості тепловозів з електропередачею. Так же як і компоновка його кабіни стала стандартом: – ліворуч контролер машиніста і реверсор, праворуч – поїздний та локомотивний крани машиніста (пневматичне гальмо).






Уже в 1928 году перший пасажирський тепловоз випустили спільними зусиллями американських та канадських компаній. Ну і щоб не бути голослівною - трішки американських локів з датами їх випусків.
http://www.northeast.railfan.net/diesel94.html
http://www.cnwhs.org/ageir/ageir6.html

На жаль, малопотужні Oil-Electric Locomotive з першими дизелями потужністю 300 - 600 к.с. в тогочасній Америці могли застосовуватись в основному як маневрові, бо великий (і щоразу зростаючий) грузопотік вже потребував локомотивів потужністю в районі 6000 к.с., а таки дизелів на той момент не існувало. Тому американці продовжили експериментувати з паровозами (див. подальші випуски «Сьомого вітру»).

Проте саме побудова тепловозів General Electric дозволила відпрацювати основні принципи і схеми побудови тепловоза, та закласти основи автоматичного регулювання електропередачі. Це призвело до створення одної з перших практичних схем такого регулювання – схеми Лемпа, яка потім застосовувалась по всьому світу, в тому числі на радянських тепловозах Тэ1, Тэ2, Тэ3 та інших. Перші ж радянські тепловози з електропередачою керувались по схемі Вард-Леонарда, яку цей американський інженер запропонував ще в 1891 році. Цікаво, що ця схема експлуатується в деяких машинах (наприклад кар`єрних екскаваторах) і понині.
Враховуючи вищенаведене, гадаю, буде справедливим казати, (як і вказується на деяких правдивих а не агітаційних залізничних сайтах), що ЩЭЛ1 був першим не в СВІТІ, а в Росії (СРСР) тепловозом. А от з цим ніхто суперечити не збирається.



Частина 1

Частина 3

Частина 4