[МОС] Упутство за ратовање

Day 1,329, 05:37 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Ово је најновија верзија упутства за ратовање. У изради чланка коришћени су делови ранијих упутстава које су писали Сунчица и Испичутура уз њихову сагласност и стога им се овим путем захваљујемо!

Концепт је веома сличан оном који је Испичутура применио у "Основном туторијалу за ратовање". Убачени су делови који се тичу измена у игри као и калкулатор за рачунање нанете штете, док су неки делови избачени ( нпр. они који се тичу болница). Убачени су делови из Сунчициних упутстава "Ратовање" и "Шта и како на бојном пољу", а у нешто скраћеном облику обухваћен је и Испичутурин "Напредни туторијал о ратовању".
Уживајте у читању!

Тим Министарства образовања за месец Јул - Јелена Лукић и Зека-Пека




Ратовање је тема која држи у игри највећи број играча и већина га сматра главним делом игре. Ратовање у еРепублик-у има исте разлоге као и ратовање у стварном животу - да се противник ослаби, а да ми постанемо још јачи.

Као појединац, кроз ратовање сакупљате искуствене поене и поене за војни чин који унапређују ваш профил. Ипак, ратовање је тимски "спорт". Ако ратујете сами, занемарујући ваше земљаке, у суштини не радите ништа корисно. Основа ратовања је борити се тамо где треба и када треба.



1. Основно што треба да знате о биткама

Биткама можете приступити већ са почетне стране еРепа:



У пољу уоквиреном црвеном бојом се налазе битке (кампање) највишег приоритета.
Зараћене стране приказане су заставицама а поред заставица је наведено за коју територију се воде борбе.

О томе које су то најважније битке које ће бити истакнуте на почетној страници одлучује председник државе. За додатне информације о приоритетима саветујемо да пратите наређења Министарства одбране. Наређења се издају у новинарској категорији "Battle orders", што се такође налази на почетној страници.

Осим приоритетних битака постоје и битке од мањег значаја. Кликом на "Military campaigns" (на слици уоквирено плавом бојом) отварају вам се додатне битке у којима се можете борити, а опција "Wars" (на слици уоквирено жутом бојом) нуди преглед свих битака у е-свету од којих су неке недоступне, тј. захтевају селидбу.



У зависности од тога ко су зараћене стране битке можемо поделити на:

а) Освајачке битке
Битке у којима једна држава напада другу која се брани. У оваквим биткама могу да учествују и државе са којима прве две државе имају потписан пакт о међусобној заштити (MPP - Mutual Protection Pact).
На пример, ако еСрбија има потписан пакт (савез) са еМађарском, то значи да ће наши грађани директно из еСрбије моћи да се боре у свим освајачким биткама које воде еМађари или које неко води против еМађара.

У једном ранијем чланку Министарства образовања – [МОС] Како функционишу ратови, аутора Марко_ал_89, објашњено је да је један од начина да се некој држави објави рат изгласавање те државе за "природног непријатеља" (ПН). Уколико постоји изгласан ПН, то значи да се остварује бонус од 10% на учинак у борби против државе која је ПН. Овај бонус постоји само у случају када се покрене битка између наше државе и државе која нам је ПН, али не и када држава са којом имамо потписан савез (или било која друга држава) бије битку против нашег ПН. Са којим државама имамо потписан савез, као и то ко нам је ПН (ако га имамо изгласаног), можете проверити кликом на Community > Country administration > Military.

б) Ослободилачке битке
Ослободилачка битка (препознатљива по сличици песнице на застави) је сукоб између једне државе и побуњеника чију је матичну територију та држава окупирала. За учествовање у ослободилачкој бици (краће речено – устанку) неопходно је преселити се у земљу у којој је устанак подигнут. Селидба не мора бити баш у територију која се ослобађа већ у било коју територију окупаторске државе. Треба имату на уму да се учестовањем у устанку не може остварити бонус на природног непријатеља.

Када сте одабрали неку од битака, кликом на дугме "FIGHT" улазите на бојно поље:


(кликни за приказ слике у пуној величини)


Неколико напомена које се тичу оружја:

* оружје има две особине – ударну моћ и трајност


* наведене особине дефинишу пет различитих типова оружја
(биће приказани у наставку текста)

* оружје помаже да начиниш више штете, али можеш да се бориш и без њега

* јачим оружјем лакше ћеш савладати противника

* што је јаче оружје твог противника то ће му твој ударац одузимати мање здравља
(биће објашњено у наставку текста)

* уколико користиш оружје, сваким кликом на "FIGHT" смањићеш његову трајност за 1

* противник теби не наноси никакву штету
(осим што сваким кликом на дугме "FIGHT" губиш 10 здравствених поена)



2. Како функционише битка

На горњој слици је објашњено да битку добија страна која победи у 8 рунди, тако да крајњи резултат једне битке гледајући добијене рунде (крунице са слике) може варирати од 8:0 до 8:7. Да би се остварила победа у рунди потребно је сакупити 1800 борбених поена.

Дакле, рундом називамо један сегмент битке.
Коначну победу у бици односи она страна која 8 пута сакупи по 1800 борбених поена.




Борбени поени се додељују за доминацију (држање линије доминације на преко 51😵, али не равномерно током трајања рунде већ на следећи начин:
- у првих 30 минута битке, онај који води добија 10 поена по сваком минуту
- између 31. и 60. минута битке, онај који води добија 20 поена по сваком минуту
- између 61. и 90. минута битке, онај који води добија 30 поена по сваком минуту
- у последњих 30 минута битке, онај који води добија 60 поена по сваком минуту

Из овога можемо закључити да је минимално трајање рунде 1 сат и 31 минут, а максимално 2 сата. Минимално трајање је релативно честа појава у пракси (када је једна страна надмоћна у односу на другу и када од самог почетка преузме вођство).
Максимално трајање се ретко виђа, ми смо имали то задовољство да га доживимо:





3. Ви и противник

Као што је већ речено ударцима смањујемо здравље нашем противнику. Треба истаћи да је противник заправо имагинаран и да његово стварно здравље не можемо угрозити у борби. Пуцајући у противника ми уствари пунимо линију доминације у корист стране за коју се боримо. Противник се бира насумично и обично је то неко ко нам је близак по снази.

Оно што је најбитније јесте да противнику морате спустити здравље на 0 (да га "убијете") да би се ваше ударање уопште рачунало!
Ако нпр. ударите једном и спустите противника са 100 на 60 здравља и потом напустите битку, ударац неће бити урачунат. Зато ударајте док га не "убијете", односно док се не појави слика која извештава о томе да је непријатељ поражен:



Са слике закључујемо следеће:
- Штета који смо у бици нанели овим "убиством" износи +4248
- Напредак у чину износи +425 (10% од нанете штете)
- Зарадили смо два искуствена поена (што значи да су нанета два ударца)
- "Add influence" је дугме на које треба кликнути да би се нанета штета додала на укупан учинак стране за коју се боримо. Клик на дугме потом затвара слику и враћа нас у битку.


У случају да је противник поражен у бици против државе која нам је "природни непријатељ", извештај о убиству изгледаће овако:



Видимо да је остварен бонус од 10% на нанету штету и да смо овим убиством утицали на исход битке са 4258 + 425 = 4683 поена штете.
Од тих 4683 поена на развој чина нам се додаје 468 поена (10% од укупно нанете штете).



4. Формуле

Количина штете коју наносите једним ударцем, као и количина здравља коју одузимате имагинарном противнику, прецизно су дефинисане формулама.

а) Прва формула, тј. формула за нанету штету, изгледа овако:

I = ((R - 1) / 20 + 0,3) * (S / 10) + 40) * К


I - нанета штета (influence)
R - војни чин (militaru rank, уноси се редни број чина према ТАБЕЛИ)
S - снага (strength)
К - коефицијент оружја

Коефицијент оружја има следеће вредности:

1.0 – за ударање без оружја



1.2 – за ударање са оружјем квалитета 1

1.4 – за ударање са оружјем квалитета 2

1.6 – за ударање са оружјем квалитета 3

1.8 – за ударање са оружјем квалитета 4

2.0 – за ударање са оружјем квалитета 5

Ако желите да избегнете рачунање можете користити "он-лајн" КАЛКУЛАТОР у којем је довољно да укуцате свој надимак из игре и кликнете на дугме "Fetch your data" (или на "ентер" са тастатуре) и добићете жељени резултат. Успут можете да подешавате величине које фигуришу у формули.


б) Друга формула рачуна здравље које одузимате пуцањем у противника:
D = (60 + ((S1 – S2) / 10) x (1 + (W1 – W2) / 400) / 2


D – одузето здравље (damage)
S1 – твоја снага
S2 – снага противника
W1 – ударна моћ твог оружја
W2 – ударна моћ оружја твог противника

Твоја снага, као и снага твог противника, могу се видети у борби поред ваших аватара. Испод аватара могу се видети и типови оружја којим ти и твој противник располажете. За ударну моћ оружја уносе се вредности 0, 20, 40, 60, 80, или 100 као што је већ приказано на овој слици.



5. Војна одликовања и награде

Постоји неколико одликовања која су везана за ратовање:

- Медаља Супер Војник се додељује на сваких 250 поена снаге. Као што смо видели у формули снага је веома битан чинилац јачине вашег ударца у борби а развија се тренирањем. О тренинзима ће бити више речи у једном од наредних упутстава.

- Медаља Херој Битке (у складу са претходним текстом правилније би било рећи Херој Рунде) се додељује за највећу остварену штету у једној рунди. Новим играчима није лако да освоје ову медаљу јер такав подухват изискује велики трошак.

Медаља Херој Кампање би се у нашој терминологији уствари звала Херој Битке. Додељује се играчу који оствари укупно највећу штету у једној бици. Дакле, штета која се овде гледа добија се сабирањем учинака из свих рунди једне битке.

- Медаља Херој Отпора додељује се играчу који подигне устанак у некој регији која се у том устанку ослободи. Од свих војних медаља ова се најтеже добија и савет је да не покушавате на своју руку да је освојите.

Свака од набројаних медаља (као и све остале медаље) доносе вам и награду од 5 златника.
Осим медаља ратовањем добијате и енергетску чоколадицу за сваки нови војни чин.
Када поједете чололадицу здравље ће се напунити до 100 поена и савет је да је искористите тек када здравље спустите на што мање поена (рецимо ратовањем или радом у фирмама).



То би било све што смо вам припремили за ово издање "Упутстава за игру".
Желимо вам успешно ратовање!

Ваше Министарство образовања