Ратни туторијал - део четврти и последњи

Day 1,012, 07:54 Published in Serbia Serbia by Medijski centar VeS
Као прво замолићу вас да изгласате овај чланак у што већем броју, да би сви могли да виде, како њега, тако и списак претходних тема које су обрађене у прва три дела, за оне који их нису прочитали:

1. Уопштено о здрављу
2. Ратовање, губитак здравља на ратишту и правила аутоматског враћања здравља
3. Принцип функционисања болница
4. Врсте оружја и разлике међу њима

Данас ће у теми бр. 5 бити објашњено како функционише одбрамбени систем, а у теми бр. 6 разна кратка упутства која могу пуно да вам помогну.

5. Принцип функционисања одбрамбеног система

Назив грађевине: Одбрамбени систем.
Функција: Додавање одбрамбених поена играчима.

Сваки одбрамбени систем (краће: ДС) има три карактеристике:
а) Домет деловања

Кликом на поље где је постављен одбрамбени систем, жутом бојом биће вам означен распон у коме делује.
б) Број дефанзивних поена који одбрамбени систем додаје сваком појединачном играчу током борбе.
в)Укупан број кругова трајања.
Ове две информације можете видети простим преласком миша преко болнице:


Као и код болнице, одбрамбени систем ће вам додавати одбрамбени бонус ако га контролише ваша страна и уколико се налазите у домету његовог деловања.

Битне информације у вези одбрамбеног система

а) Уколико се налазите у домету одбрамбеног система, добијаћете одбрамбени бонус и када нападате и када се браните, због чега ће се чешће дешавати да вас противник промаши.
б)Ако се налазите у последњем обручу деловања одбрамбеног система, чак и као нападнете следеће поље које није под утицајем ДС-а, добићете бонус, међутим уколико освојите то поље, бићете ван домета у следећем кругу. Овај податак посебно треба имати на уму када сте ви ти који се приближавате противнику који контролише ДС. Уколико приђете на једно поље од домета одбрамбеног система и ако вас нападне играч који се налази унутар домета имаће бонус против вас.






6. Последње, али не и најмање важно!

Разне "ситнице" које вам могу значити на ратишту:

а) За 20 поена бонуса који одређеном роду војске даје терен (нпр. пешадији - шума), не гледа се поље које нападате, већ поље одакле нападате!
Тако може да се деси да оба играча добију бонус од терена (нпр. хеликоптер са равнице напада артиљерију у граду).

б) Уколико поред вас још неко нападне исту особу коју сте ви означили за напад у истом кругу, насумице се бира нападач и уколико то нисте ви, а та особа коју сте изабрали за напад изгуби борбу, изгубићете 5, али нећете потрошити ниједан 'durability' вашег оружја и добићете +5 поена за војни скил и +2 поена за војни чин.

в) Ако у нападу изаберете „Berserk” мод (познат и као „Камиказе“) напашћете на крају круга све противнике на пољу које сте напали све док не будете поражени или док их све не победите.

г) У правилима стоји да ће бустер који сте изабрали бити коришћен само у борби против првог противника против ког се будете борили у том кругу. ( "The booster chosen will only affect the first fight, "http://wiki.erepublik.com/index.php/Fight#Attacking )
Међутим ово у пракси изгледа не важи, судећи по коментарима и људима који су испробали, и бустер важи против свих мета које нападнете као "Berserk". Ако сазнам да ово важи за неке бустере, а за друге не, исправићу.

д) Уколико изаберете бустер када се браните, а нико вас не нападне, бустер вам неће бити наплаћен.

ђ) Повећањем војног скила повећавате максималну штету коју можете направити у једном ударцу.

е) Повећањем војног чина повећавате шансу да направите "critical hit".
Када се деси да направите "critical hit", штета коју нанесете је 50% већа од обичне.

ж) Једини начин да повећате војни чин је да победите противника (осим оне ситуације када нападнете противника, али вас неко предухитри, па добијете +2 поена). Када победите противника који има исти чин као и ви, добијате 10 поена. Ако победите противника који има нижи чин, број поена који ћете добити је 10 - разлика у чину. Слично, када побдите противника који има виши чин, број поена који ћете добити је 10 + разлика у чину.

з) У првим сатима борбе, најважније је осигурати болнице и одбрамбене системе, а пред крај битке, најважније је осигурати град.
С тим у вези, молимо грађане да се по наредби Блидирајмо Љаонинг када нема битнијих борби, на последњем логин-у постављају више на болнице и одбрамбени систем уместо у главни град.

и) „Deploy“ или постављање на мапу можете направити на било које поље које је означено бојом ваше стране (црвена за нападаче, плава за оне који се бране) УКОЛИКО око тог поља нема ниједног противника!
Ово је веома битно за тактику. Примера ради, ако бранимо болницу/град и противници приђу на једно поље од ње, колико је битно уништити их на том пољу, можда је у зависности од ситуације и битније да се униште они иза, како у следећем кругу противник не би могао да се постави и одмах нападне болницу/град! Овде такође хеликоптери могу да направе хаос у противничким редовима због своје брзине, ако пронађу „рупу“ и једноставно се поставе незгодно по противника како не би могли да раде „deploy“ у следећем кругу како би они то желели.
Исто тако, када се бранимо, није добра тактика да се сви поставимо на једно једино поље у нади да ћемо га тако лакше одбранити, јер уколико дозволимо непријатељу да нас опколи са свих страна, тако да ми не можемо да се поставимо поново на ту стратешки битну тачку, неће се добро завршити. Јер непријатељ када погине, поново се постави у близини, а ви ћете бити принуђени да се поставите далеко од места догађаја и нећете моћи да помогнете много.

ј) Да ли сте знали да хеликоптери и пешадија са скилом 9 праве исту штету као тенк са скилом 4?
А да ли сте знали да је за скил 9 потребно око 7 месеци тренирања, а за скил 4 око 5 дана?
Слично, хеликоптери/пешадија са скилом 10(Veteran) праве чак нешто мању штету него тенк са скилом 5(Sharp Shooter).
За скил 10 потребно је око годину дана тренирања, а за скил 5 око две недеље(8 сати тренирања сваког дана, без бустера).
Читајући између редова, можете закључити да ако имате висок ниво као хеликоптер, можда није лоша идеја да 2 недеље проведете тренирајући за тенка. Тиме не само што стичете избор да у сваком тренутку у зависности од ситуације и терена на ком се налазите извучете оружје које вам тренутно више одговара, него и у ситуацијама када вам је све једно можете трошити тенк који је 2-3 пута јефтинији.
Слично важи ако сте пешадија, осим користи везане за цену оружја, која вам сада не иде у прилог, али ако имате средстава, није лоше да вам по цени од 5-15 дана тренирања за тенка буде све једно које оружје користите, па тако када сте на брду или нападате пешадију или можда ако вам је потребно да се померите 2 поља, извадите тенка као оружје, а у свим осталим ситуацијама користите јефтинију пушку.
За артиљерију је ипак ова разлика у поређењу са тенком мања, па тако артиљерац нивоа 9 (Nemesis), морао би да догура до нивоа 6 (Professional) да би тенком правио исту штету као са својом артиљеријом. Међутим до нивоа 6 ипак је потребно скоро месец дана тренирања (8 сати дневно, без бустера), тако да је ту већ питање да ли се исплати тренирање за други војни род.

к) Оружје са јаким "Attack" атрибутом, није ништа боље када нападате него када се браните. Слично, оно није ништа боље када нападате него да нападате оружјем са јаким "Defense" атрибутом.
Разлике међу њима постоје, али зависе од ситуације до ситуације. Најбоље би било да у свом арсеналу поседујете и једно нападачко и једно одбрамбено оружје. Оружје са јаком одбраном се исплати користити када се налазите на терену који одговара вашем роду војске, када се борите против рода војске који вам "лежи" или ако користите добробит одбрамбеног система. Обрнуто је за нападачко оружје, оно је боље када нападате противника који се налази на свом терену, или против противника који има бонус против вас. Ове разлике нису велике, и поправиће ваше шансе за победу за свега неки проценат, али ако сте у могућности, зашто ту шансу не би искористили.



Овиме је објашњен највећи део онога што треба да знате када ратујете како би били што кориснији на ратишту, увећали своју штету и смањили издатке.


Ратујте паметно,
Velja Kralj